Author Topic: Посоветуйте книги на польском  (Read 50012 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Donkey

 • Posts: 347
 • Gender: Male
  • фотоальбом Panoramio
Aa, dziękuję  :yes:

Klipa - typ popularnej niegdyś gry podwórkowej, granej przeważnie przez dzieci... nie bardzo zrozumiałem, jak to wygląda... ale to nieważnie :yes:

Offline Pinia

 • Moderator
 • *
 • Posts: 11577
 • Gender: Female
Aa, dziękuję  :yes:

Klipa - typ popularnej niegdyś gry podwórkowej, granej przeważnie przez dzieci... nie bardzo zrozumiałem, jak to wygląda... ale to nieważnie :yes:
Nie przejmuj się, ja tez już nie pamiętam jak się w to grało  ;D
All people smile in the same language!

piotr2000

 • Guest
Z dziewiętnastowiecznej prozy (o poezji innym razem, jeżeli będą zainteresowani) jedynie Prusa (a szczególnie "Lalkę") czytałem z prawdziwą przyjemnością. Do kanonu należą też Sienkiewicz, Orzeszkowa czy Konopnicka ale dwie ostatnie są dla mnie koszmarnie nudne, a Sienkiewicz - zbyt jednowymiarowy i szowinistyczny.

Reymont jest nieco mniej znany, ale bardzo dobry (zwłaszcza "Ziemia obiecana" i "Chłopi", z tym że dialogi w "Chłopach" są częściowo w gwarze, która może być trudna do zrozumienia).

Dalej, z międzywojnia cenię (ale nie lubię :) Gombrowicza, i uważam, że jest on jednym z niewielu polskich pisarzy o randze światowej. Z okresu powojennego na myśl przychodzi mi Mrożek (bardzo ciekawe poczucie humoru) i Herling-Grudziński. Specjalne miejsce dla Lema i Ryszarda Kapuścińskiego (bardziej reporter niż pisarz, ale naprawdę znakomity).

No dobrze, tak naprawdę to chciałem tu wskazać kilku współczesnych autorów, bo myślę, że - paradoksalnie - na takich trafić najtrudniej.

Andrzej Sapkowski jest, jak sądzę, świetnie znany w Rosji (i nie tylko), ale mamy też kilku innych b. dobrych pisarzy parających się fantastyką, co do których sławy nie mam już takiej pewności. Dobrą fantastykę piszą Feliks W. Kres i Marek Huberath.

Z kolei Jacek Dukaj jest nie tyle świetnym autorem fantastyki, ile chyba najoryginalniejszym (tak w sferze rozwiązań fabularnych jak i językowych) współczesnym polskim autorem. To jest proza o solidnych fundamentach filozoficznych, bardzo przemyślana ale i wiele wymagająca od czytelnika. Uwaga! Język jest trudny, eksperymentalny (liczne neologizmy). Moje ulubione książki to "Lód" (akcja toczy się w carskiej Rosji, ale w rzeczywistości alternatywnej) i "Inne pieśni". Fragmenty do przejrzenia na  http://dukaj.pl

Trochę podobny językowo jest Tomasz Piątek ("Heroina" "Kilka nocy poza domem" "Ukochani poddani cesarza"), ciekawie eksperymentuje z językiem. Ale tam gdzie Dukaj pisze poważne powieści na 1000 stron, Piątek zadowala się krótkimi nowelkami.

Swego czasu furorę w Polsce zrobiła Dorota Masłowska, wydając w wieku 17 lat powieść ("Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną"), która zachwyciła krytyków literatury. Także tu jest dużo zabawy słowem, świetnie oddana jest mentalność młodych (bardzo młodych) Polaków nie odnajdujących się w świecie.

Inni autorzy:
Jerzy Pilch - chyba najsprawniejszy językowo, swego czasu najlepiej zarabiający polski pisarz.
Marej Krajewski - taki polski Boris Akunin, ale zupełnie nie tego kalibru. W cyklu kryminałów "Breslau" (kilka książek ze słowem "Breslau" w tytule) dość dokładnie rekonstruuje życie w przedwojennym Wrocławiu, ale na tej rekonstrukcji skojarzenia z Akuninem się kończą.

Na razie tyle, czekam na odzew, reakcje, pytania.

Bardzo ciekawa i bogata wypowiedź peterlina. Nie we wszystkim się z nim zgadzam, ale cenię za dużą wiedzę, a to zawsze szanuję. Chciałbym się wypowiedzieć co moim zdaniem warto czytać po polsku. Często są to książki tłumaczone na język rosyjski, ale nawet najlepsze tłumaczenie różni się od oryginału. Pozwolę sobie wymienić kilka osób, które moim zdaniem zasługują aby ich przeczytać. Przynajmniej Polakom te książki się podobają.
Ale przejdźmy do sedna sprawy.  Najpierw poeci, o ile tacy kogoś interesują: Adam Asnyk; Aleksander Fredro - Mąż i żona, śluby panieńskie i inne, jeżeli Państwu nie podoba się Adam Mickiewicz, to proponuję XIII Księgę Pana Tadeusza, napisaną właśnie przez A. Fredrę. Dla dzieci: Igor Newerly-Abramow - Król Maciuś I, Jan Brzechwa - wszystko ciekawe, Edmund Niziurski - Księga urwisów, Sposób na Alcybiadesa (obie książki znajdują się na liście IBBY- Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych; Karol Olgierd Borchardt i jego znakomita książka "Znaczy Kapitan",  bardzo znana w tłumaczeniach na j. rosyjski Joanna Chmielewska, po polsku jest jeszcze lepsza; Tadeusz Dołęga-Mostowicz z nieśmiertelną książką - Kariera Nikodema Dyzmy oraz inna Profesor Wilczur. Wielcy podróżnicy i autorzy książek: Arkady Fiedler - Dywizjon 303 i Jutro na Madagaskar; Ryszard Kapuściński: Wojna futbolowa, Cesarz, Imperium, Heban i Podróże z Herodotem - bardzo go polecam, może mniej znany po rosyjsku, ale tłumaczony na wiele języków. Tadeusz Konwicki - ukochany w stanie wojennym w Polsce przez większość społeczeństwa - Nic albo nic - kryminał, Kronika wypadków miłosnych - romansidło, Władza, żelazna kurtyna, Kompleks polski; Lema nie poruszam - zbyt kompleksowy, wielokierunkowy, o nim jednym pisać należy oddzielnie. Na koniec, last but not least - Katarzyna Grochola - współczesna i bardzo popularna w Polsce - Nigdy w życiu, Ja wam pokażę (według tych książek nakręcono bardzo popularne w Polsce filmy, o tych samych tytułach, inna książka - A nie mówiłam!. Co do fantastyki, to ja najbardziej lubiłem Janusza Andrzeja Zajdla - Limes inferior, Wyjście z cienia, Dokąd jedzie ten tramwaj? Bardzo polecam Jerzego Pilcha, jego książka "Tysiąc spokojnych miast" według branżowego magazynu „Kirkus Reviews” (USA) została zaliczona do 10 najlepszych księżek wydanych w USA w 2010r. życzę przyjemnej lektury! :)

Reply #53 on: May 27, 2011, 22:24
O ile pamiętam, to w klipę grało się w następujący sposób: grają dwie, lub więcej osób, jedna stoi w kole, o średnicy około 2m i dużym kijem uderza mały kijek... Jeżeli interesuje cię jak to wygląda dalej, przeczytaj na stronie (wiki/pl) Klipa_(gra). Pozdrawiam piotr2000 :yes:

Offline Pinia

 • Moderator
 • *
 • Posts: 11577
 • Gender: Female
proponuję XIII Księgę Pana Tadeusza, napisaną właśnie przez A. Fredrę.
To mit, że XIII księgę napisał Aleksander Fredro. Nie ten typ wulgaryzmów, nie ten sposób świntuszenia.

Podobnie jak dalszy ciąg V księgi "Mrówki" wyszły spod pióra Antoniego Orłowskiego, tak tekst XIII księgi jest raczej XIX wiecznym żartem Włodzimierza Zagórskiego.
All people smile in the same language!

Offline bibione

 • Posts: 27
 • Gender: Female
Kto wie, gdzie mogę znaleźć Prelekcje paryskie Adama Mickiewicza? Bardzo proszę o link.

Offline Pinia

 • Moderator
 • *
 • Posts: 11577
 • Gender: Female
Póki co, w sieci na nie nie natrafiłam. Są tylko w opracowaniach.
All people smile in the same language!

Offline pittmirg

 • Posts: 86
 • Gender: Male
Ze współczesnych, polecam obczaić serię Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer Witolda Jabłońskiego (takie fantastyczno-historyczne, pisane naprawdę ładnym językiem).

Z dawniejszych, nasuwają się na myśl Płomienie S. Brzozowskiego - przynajmniej do mniej więcej połowy naprawdę dobrze mi się czytało jak na powieść o tej tematyce (później zrobiło się ciut za bardzo repetytywne czy coś; tym niemniej warto się zapoznać, o ile ktoś się nie boi sporej dawki patosu, upoetycznienia i innej młodopolszczyzny). Z tego okresu jeszcze czczę Nietotę Micińskiego...

Lem już został wspomniany dużo wcześniej. Ciekawą "klasyczną" pozycją sci-fi jest Robot Snerga-Wiśniewskiego. Albo, trochę wracając do wcześniejszego wątku w tym poście, Na srebrnym globie Żuławskiego z początku XX wieku, jak to się wystrzelili w ślad za panem Twardowskim...


Offline Pinia

 • Moderator
 • *
 • Posts: 11577
 • Gender: Female
Przeczytałam właśnie książkę Dawida Bieńkowskiego "Biało-czerwony". To lektura dla osób bardziej zaawansowanych   językowo, ale również bardziej obeznanych z polskich dziedzictwem historyczno-kulturowym. Czyta się znakomicie.
Groteskowa opowieść "prawdziwego mężczyzny i Polaka", pełna słów wielkich i boleśnie oderwanych od świata, w którym żyje skazany na sukces bohater.
"Komedia o polskich wzorcach męskości i kobiecości. Dawid Bieńkowski buduje groteskę na motywach "Trans-Atlantyku" Gombrowicza - jego śmiech jest gromki, okrutny, ale wyzwalający."
                                                                        Kazimiera Szczuka
Quote
To opowieść przerażająca i śmieszna zarazem. Piątkowy wieczór. Paweł, prowadząc po pijanemu, uszkadza swój ukochany samochód. Żony nie ma jeszcze w domu. Jest za to "Dziadek, a może i Ojciec w jednej osobie", wielki patriota, który walczył we wszystkich powstaniach - podzwania ostrogami, co chwila dobywa szabli i wygłasza krzepiące tyrady. Sfrustrowanego Pawła nachodzą wątpliwości. Dlaczego w jego małżeństwie coś się psuje, skoro on jest wzorową Głową Rodziny, prawdziwym Mężczyzną, pracującym ciężko, żeby jego śliczna żona, Majka, mogła poświęcić się wychowywaniu syna? Dlaczego coraz częściej słyszy od niej, że czuje się samotna i niezrozumiana? Dlaczego Majka płacze, nie chce drugiego dziecka, otwiera własny biznes... Sobota zapowiada się fatalnie. Nie dość, że ma przyjechać "Teściowa Matka", to jeszcze żona wychodzi do pracy i Paweł zostaje z synem, którym przecież nie umie się zajmować. A wszystko to widzi i potępia "Dziadek, a może i Ojciec w jednej osobie"...
Nowa książka Bieńkowskiego to rozrachunek z polskością i splecionymi z nią stereotypami mężczyzny i kobiety. Dawne wzorce i slogany oplatają bohaterów Bieńkowskiego niczym biało-czerwona pajęczyna. W świecie bez wyobraźni i zdrowego rozsądku ich los zdaje się przesądzony.
All people smile in the same language!

Offline Alenarys

 • Posts: 18275
Чонть эротишное мне посоветуйте. :P :-[

Offline Pinia

 • Moderator
 • *
 • Posts: 11577
 • Gender: Female
Tam i erotyka się znajdzie, bo bohater to mężczyzna.  :P
All people smile in the same language!

Offline Alenarys

 • Posts: 18275
Tam i erotyka się znajdzie, bo bohater to mężczyzna.  :P
To jest dobre! ;up: :smoke:

Offline Pawlo

 • Posts: 27681
Бардзую дзенько! ;) я праивльно понимаю тут вся триология о 17 веке есть воригинале?
А есть ли аналогичный сайт с Лемом?
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

Offline DarkMax2

 • Posts: 47600
 • Gender: Male
 • UeArtemis
  • Наша писемність
Серия "Smoczy pazur" (Драконий коготь) насколько походит на "Ведьмака"?
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Offline Виоленсия

 • Posts: 7497
 • Gender: Female
 • К тебе приходит песец
Czy warto czytać "Samotność w Sieci" i "Osobowość ćmy"?

Offline Upliner

 • Posts: 4119
 • Gender: Male
 • Blanklanugbesto
  • Лингвополитика
"Samotność w Sieci"
Niezła rzecz, ale Lem lepiej :)
Мы, видите ли, винтили вентили аж квинтиллион раз!
LiPo agent

Offline Виоленсия

 • Posts: 7497
 • Gender: Female
 • К тебе приходит песец
"Samotność w Sieci"
Niezła rzecz, ale Lem lepiej :)
Nie bardzo lubię fantastykę. :-\

Offline Pinia

 • Moderator
 • *
 • Posts: 11577
 • Gender: Female
All people smile in the same language!

Offline Виоленсия

 • Posts: 7497
 • Gender: Female
 • К тебе приходит песец
Coś realistyczne: powieści historyczne, na przyklad. Może i teraźnejszе.

Przeczytałam wczoraj  "Osobowość ćmy" K. Grocholi. Bardzo dobra, jasna książka.  ;up:

Offline Basil

 • Posts: 2201
 • Gender: Male
А есть ли аналогичный сайт с Лемом?
Кстати, Лем на польском есть (русские переводы убрали) кое-что

http://artefact.lib.ru/library/lem.htm
--
Если есть сомнения - значит сомнений нет.

Offline Pinia

 • Moderator
 • *
 • Posts: 11577
 • Gender: Female
Przeczytałam wczoraj  "Osobowość ćmy" K. Grocholi. Bardzo dobra, jasna książka.  ;up:
Kobieca literatura współczesna: Monika Szwaja, Małgorzata Kalicińska, Sylwia Chutnik
Ja lubię książki Olgi Tokarczuk i Małgorzaty Tuli
All people smile in the same language!

Offline Upliner

 • Posts: 4119
 • Gender: Male
 • Blanklanugbesto
  • Лингвополитика
I Joanna Chmielewska. Ktoś tu widział film "Całe zdanie nieboszczyka"?
Мы, видите ли, винтили вентили аж квинтиллион раз!
LiPo agent

Offline Виоленсия

 • Posts: 7497
 • Gender: Female
 • К тебе приходит песец
Przeczytałam wczoraj  "Osobowość ćmy" K. Grocholi. Bardzo dobra, jasna książka.  ;up:
Kobieca literatura współczesna: Monika Szwaja, Małgorzata Kalicińska, Sylwia Chutnik
Ja lubię książki Olgi Tokarczuk i Małgorzaty Tuli
Dziękuę! Może, znajduę gdzieś.

Offline Pinia

 • Moderator
 • *
 • Posts: 11577
 • Gender: Female
Jak coś znajdę, dam ci znać.  :yes:
All people smile in the same language!

 

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: