Третья версия:
Ézicoslovlee é humanistićca znanost coyoy su predmeti istraggivanaa ézic i govor. Oni ćine dva specta yezićne délatnosti ćovéca. Istraggué ih se u svim oblittima i meddusobnim odnosima. Ézićna délatnost é oblic comunicattiysce i drusstvene pracse coya ćovécu omogućué mienaanee svieta coyi ga ocruggué. Ézicoslovlee nastoyi poredbenom metodom utvrditi pravilnosti coé vladayu u ézićnom izraggavanuu, a s druge strane opisati i clasifittirati sve ézićne poyave bez obzira na niihovu meddusobnu srodnost (poviesna povezanost, logićco-izraggayna izraddenost, culturna vaggnost, cniiggevna upotreba...), ézicoslovlee ćini spoynu caricu izmeddu humanistićcih i prirodnih znanosti.
Uz domacci termin upotreblaava se i internattionalizam lingvistica - ✧ fr. linguistique ≃ lat. lingua: ézic. Domacca rieć ponecad ne mogge oznaćiti i obuhvatiti sve ssto bi trebala pa se ipac govori o sottiolingvistici, pragmalingvistici, tecstnoy lingvistici, generativnoy lingvistici i sl.
Ézicoslovluu se prigovara da é to rieć coya zapravo oznaćava filologiyu, da é zastaréla i da é odraz politice ézićnog purizma nacon osamostaleenaa Republice Hrvatsce. Ćineenitta ést da se usporedno upotreblaavayu i rieć ézicoslovlee (npr. Institut za hrvatsci ézic i ézicoslovlee), ali i lingvistica (npr. Hrvatsco drusstvo za priméneenu lingvisticu). Natucnitta ézicoslovlee na Hrvatscom ézićnom portalu upućué na lingvistica, time se potvrddué niihova istoznaćnost. I drugi ézici ćesto upotreblaavayu domaccu rieć umésto internattionalizma: neem. Sprachwissenschaft, rus. yazicoznanie, niz. Taalwetenschap, tal. glottologia, itd.
Ézicoslovlee é interdisźiplinarna znanost coya se bavi proućavaneem ézica, cognitivnih i psiholosscih prottesa pri uporabi ézica, te tehnologie za analizu, generiranee i obradu tecsta i govora.
Sscotsca ostaé u Velicoy Britany!
Napisao: Ured Pet, 26/09/2014 - 08:17
Britansci premier Devid Cemeron é izyavio „Sscoti ccedu dostati vecce ovlasti“. Od ucupno 32 ocrugov, za neovisnost su glasovali samo stanovnici Dandia, Glasgova, Sévernoga Lanarcssira i Zapadnoga Danbartonssira.
LONDON — U Sscotsci ostanac u Uédineenom Craleevstvu dao é vétar u hrbat britanscoy funti i euru ćie su vridnosti veleec zutra dan po referendumu zabileeggile rast, a ostanac u uny glasalo ee ucupno 55% posto sscotscih biraćev, odnosno niih 2,001.926, yavio é BBC conaćni rezultat referenduma u Sscotscoy. Ucupno 1,617.989 biraćev, ća é 45% glasalo é za neovisnost. Referendumu 19 septembra se é odazvalo 84,5% glasaćev.
Sscotsci premier Alecs Salmond i neegova zaménitta Nicolaa Starjon priznali su poraz rano uyutro, 20 septembra docle su se glasi yoss prebroyavali, dodayucci da su razoćarani, ali da nie rić ni o cacovoy catastrofi. Salmond é, naprotiv, u maniri odgovornoga drggavnica odmah pozvao na nattionalno édinstvo. Caco é u govoru naglasio premier Devid Cemeron, novi zacon cim bi Sscotsca dostala vecce ovlasti unutar unie tribao bi yur 25 yanuara 2015 biti pripravan za izglasavanee u britanscom parlamentu.
Podsétimo, tiecom campanee za referendum tri nayvecce politićce strance u Uédineenom Craleevstvu potpisale su sporazum kim su se obvezale da cce Sscotsca dostati veccu mocc unutar unie. Oćecué se da cce se naźrt s priedlogi obyaviti u sleedeccih misec dana te da bi se do kraya novembra tribalo pronayti réssenee.
Здесь gg - ž, ie - ije, j - dž.