Author Topic: Język polski (Польский язык)  (Read 304086 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vertaler

• Vielzeller

Клитика ś явно показывает, что by — первое слово предложения.

:???
Уточняю:

если ś стоит не после глагола, оно стоит после первого ударного слова простого предложения, в котором находится.

Tyś, byś, czyżbyś, Małgorzatko godnaś uwielbienia и т. д.

Я не прав?
Я ні при чім, воно саме: погане в мене реноме.
Зроблю будь-що, пройду будь-де — про мене все село гуде.
© Жорж Брассенс

Offline Искандер

• звезду, кому звезду!
простого
так бы сразу и сказали.
в начале синтагмы.
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Offline lehoslav

Я не прав?

По крайней мере если оно «прицеплено» к семантически праздному «że», то оно не обязательно стоит после первого слова.
"No to się żeś popisał"
"No tutaj to się żeś chłopie rozpędził"
Или я вас неправильно понял?
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Offline Vertaler

• Vielzeller
To_się_że_ś. Всёż правильноż.
Я ні при чім, воно саме: погане в мене реноме.
Зроблю будь-що, пройду будь-де — про мене все село гуде.
© Жорж Брассенс

Offline Łukasz

• Newbie
[l] - [w]: to bardzo ważna kreseczka. Trzeba ją od razu zauważać :umnik:
Trzeba po prostu zapamiętać prostą zasadę: w rodzimych słowach słowiańskich jak po rosyjsku jest miękkie [lʲ], to po polsku jest l, jak po rosyjsku jest [ɫ], to po polsku ł.
Dawno był inny pomysł polskie "Ł" miało być pisane jako "L",  a "L" jako "L' " z jerem miękim więc byłoby tak jak w ruskim. Tylko, że fonetycznie prawidłowe polskie "Ł" to twarde "L" . Polska była krajem uchodźców z zachodu, a ci bełkotali i wygłaszali polskie "Ł" jako "U" niskozgłoskotwórcze u potomków i "homosowietikus" usunieto, złamanie regulaminu"U" niskozgłoskotwórcze jest do dziś. Po wygłosie "Ł" można rozpoznać etniczność i klasę społeczną.

Offline Искандер

• звезду, кому звезду!
можна быўо роспозначь. Сейчас уже нет.
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Offline lehoslav

Tylko, że fonetycznie prawidłowe polskie "Ł" to twarde "L" . Polska była krajem uchodźców z zachodu, a ci bełkotali i wygłaszali polskie "Ł" jako "U" niskozgłoskotwórcze u potomków i "homosowietikus" czyli potomków klasy chamów to "U" niskozgłoskotwórcze jest do dziś. Po wygłosie "Ł" można rozpoznać etniczność i klasę społeczną.

To taki trolling, czy prawdziwa choroba psychiczna?
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Offline Искандер

• звезду, кому звезду!
Czy mowią po polsku "tołsty, tonki, nano troling"? Albo jak...
Nie mam teraz słownika pod ręką

Offline lehoslav

Czy mowią po polsku "tołsty, tonki, nano troling"? Albo jak...

Sam nie wiem. Za mało buszuję po polskich forach.

Offline Pinia

• Moderator
  • *
tonka to rodzaj bobu
tołsty - nie spotkałam poza nazwiskiem
nano trolling też nie spotkałam
All people smile in the same language!

Offline Demetrius

• Бес джинн фея колдунчик
A tut u was pocieszno. Polskiego nie znam zupełnie, lecz ten temat zaprenumerują. (Это хоть читабельно?)
«Честного не жди слова, // Я тебя предам снова»

Offline Pinia

• Moderator
  • *
Demetrius, brawo! Pierwsze koty za płoty! {czyli pierwsza próba pisania po polsku udana  :yes:]
Zapraszamy!  :yes:

Offline Łukasz

• Newbie
можна быўо роспозначь. Сейчас уже нет.
Można i teraz. Ostatnio była u mnie ciekawa pogawętka jakiś oszołom polityczny złorzeczył o polityce, miał takie potrzeby ale wysłowił się "Polacy słowianie".  Zapytałem  jego jacy słowianie bierz 10 ludzi z ulicy i wskaż twarz słowianina. Oszołom zdurniał.
Etnicznych Polaków słowian można rozpoznać po wygłosie "Ó", "Á", "É", "RZ", "Ż", "CH", "H" i innych głosek.
W Polsce są 3 procenty osób sprawnych językowo. Kim jest pozostałe 97 procent osób?
Oczywiście niesprawne językowo. Tylko 77 procent osób to osoby mające kłopoty ze zrozumieniem tekstu.
Poczytajcie sobie http://salq.blox.pl/2007/02/Czytelnictwo-w-Polsce-a-wtorny-analfabetyzm.html

Offline lehoslav

Etnicznych Polaków słowian można rozpoznać po wygłosie "Ó", "Á", "É", "RZ", "Ż", "CH", "H" i innych głosek.

Tzn? :eat:
I jaki jest związek między wymową a umiejętnością zrozumienia tekstu pisanego?

Offline Pinia

• Moderator
  • *
Albo wyniki badań PISA i wtedy porozmawiamy o analfabetyzmie funkcjonalnym.  :smoke:

Offline Искандер

• звезду, кому звезду!
Хочется спросить за глагол wejść
Wszedł
Weszła
Wszedłem albo weszłem?
Weszłam albo wszedłam?

Offline lehoslav

Wszedłem

Так надо.

weszłem

Разговорная форма. Некоторых граммар-наци очень бесит. С другой стороны, некоторые нормативисты допускают ее в «разговорном стандарте».

Weszłam

Так надо.

wszedłam

Иногда появляется, но однозначно как гиперкорректная форма.

Offline Pinia

• Moderator
  • *
wszedłam
Иногда появляется, но однозначно как гиперкорректная форма.

Offline Искандер

• звезду, кому звезду!
Ładowaju/Ładuju/Ładowam... seriału "Wiedźmin". Z polskoj drożenkoj dźwienkowej. Będę oglądać.

Offline lehoslav

Ładowaju/Ładuju/Ładowam... seriału "Wiedźmin".

Ściągam serial "Wiedźmin"?

Z polskoj drożenkoj dźwienkowej.

Z polską ścieżką dźwiękową.

Offline Искандер

• звезду, кому звезду!
koszmar

Offline Pinia

• Moderator
  • *

Offline Искандер

• звезду, кому звезду!
Nie, język polski...

Offline Pinia

• Moderator
  • *
Dobrze ci idzie. Nie poddawaj się.  :yes:

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: