Author Topic: Думки про вдосконалення українського алфавіту  (Read 348191 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline iopq

Якщо хочеш коротше слова, пиши њ в заміст нь.

Рукописну J можливо писати як в Німеччіні.

Wikipedia:
"In Germany, this letter is often written with a long stroke to the left at the top."
Poirot: Я, кстати, тоже не любитель выпить, хоть и русский.
jvarg: Профессионал? ;)

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Якщо хочеш коротше слова, пиши њ в заміст нь.
Це вже буде не драгоманівка. Але гаразд, нехай замість нь, ль, ть, дь будуть, відповідно, њ, љ, ћ, ђ. Може, й для зь, сь, ць, дзь теж варто щось придумати?
Рукописну J можливо писати як в Німеччіні.

Wikipedia:
"In Germany, this letter is often written with a long stroke to the left at the top."
Проблема в тому, що сучасна рукописна І вже має «a long stroke to the left at the top».
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Offline iopq

Offline Lugat

Перехід до драгоманівки скоротив би алфавіт  на 5 літер, але при цьому слова стали б довшими. Крім того, мені не подобається правило щодо запису дієслів, прийняте в цьому правописі: якщо -ся може бути не лише постфіксом, а й самостійним словом (хоча й маловживаним чи діалектним), то навіщо його так грубо зліплювати у це безлике -тцьа?
Можливо тут опечатка, бо у другому катрені ми бачимо подібне слово: всміхнетьсьа.
До речі, тут jе цікава проблема. Окреме написанньа "сьа", начебто могло б дати написанньа: чуjе сьа, діjе сьа і таке инше. Але так не говоритьсьа. Тут ніби jак jавишче liaison у французькіj мові: (y a-t-il) діjе-ть-сьа, всміхне-ть-сьа...
Шчодо ∂ж і ∂з. Вважаjу за крашче ввести џ та ѕ, ніж курсивну ∂.
А дльа скороченньа слова можна було б ставити акут над приголосноjу заміст' мjакого знаку. Але не над усіма літерами jого можна ставити. Не можна над б, п, м, в, ф і так далі. (За відсутности ґрафічного знаку літери з акутом можна тимчасово ставити апостроф). Тому від суто фонетичного принципу ми переходимо до позиціjного: бÿpo, пÿпітр, бäз'... Помjакшеннä попереднöji приголосноjі перед голосноjу передаватимет'cä тремоjу над голосноjу. Тому державниj гімн матиме такий виглäд:

Шче не вмерла Украjіна ні слава, ні волä.
Шче нам, браттä молодіjі, усміхнет'cä долä.
Згинут' наші ворожен'ки, jак роса на сонці,
Запануjем і ми, браттä, у своjіj сторонці.

Душу, тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, шчо ми, браттä, козац'кого роду.

Offline Pere

Можливо тут опечатка, бо у другому катрені ми бачимо подібне слово: всміхнетьсьа.
Радше фонетизування (тс' -> ц') етимологічного ть + ся. Якраз на той час така суміш фонетичного та етимологічного написання була характерною (прим. Кулішів правопис).
Поглянь на дім свій, Янголе ©

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Недоліком џ та ѕ є їх незвичність для сучасного українця. Мов, у яких використовуються ці літери, в Україні майже ніхто не знає, їх звучання неможливо вивести з їх графічних обрисів, непі∂готований українець їх просто не прочитає, тоді як текст, записаний з використанням курсивної ∂, лишається таким же читабельним, як і без неї.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Я пишу І:

J:

Рукописна І також може мати верхній елемент не у вигляді «носика» одиниці, а приблизно такий, як у семірки, що додає їй деякої схожості з рукописною Ј.

Offline iopq

Не ма проблем в німецькой.

Offline Lugat

Недоліком џ та ѕ є їх незвичність для сучасного українця. Мов, у яких використовуються ці літери, в Україні майже ніхто не знає, їх звучання неможливо вивести з їх графічних обрисів, непі∂готований українець їх просто не прочитає, тоді як текст, записаний з використанням курсивної ∂, лишається таким же читабельним, як і без неї.
Недооцінÿjемо украjінс'киj народ, колеґо, оj недооцінÿjемо!
Народ, jакиj володіjе не тіл'ки двома мовами - украjінс'коjу і росіjс'коjу, а також і цілим спектром міксів з біл'шим чи меншим наближеннäм до одніjеjі з цих мов, стаjе мимоволі вродженим поліґлотом. Jа вже бачив, jак лÿди в нашому південному місті, придбавши супутникову антену, починали дивитисä полс'кі філми і протäгом дуже короткого терміну вже прекрасно розуміли все. А то всöго дві букви! Лÿдина починаjе читати і маjже миттëво починаjе розуміти. Читаjемо ж ми без підготовки росіjс'кі книги, видані до реформи 1918 року у репринтному виданні з усіма jерами в кінці, jатäми, іжицäми j фітами, та j нічого. Jак jа вже писав, наjгучніше проти реформи пис'ма кричатиме тоj, хто зовсім нічого не читаjе.

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Недооцінÿjемо украjінс'киj народ, колеґо, оj недооцінÿjемо!
Ні, якраз правильно оцінюю людину взагалі. Люди не люблять різких змін. Поки українська мова не мала офіційного статусу й офіційно затвердженого правопису, з нею можна було експериментувати, часом змінюючи вигляд написаних слів до невпізнанності — все одно тому, хто вчився писати українською, доводилось починати з нуля, а не переучуватись. Але зараз ситуація інша: ми маємо загальновизнану правописну систему, і було б бажано, щоб будь-яка наступна система мала схожість з нею. Незначні зміни втілити в життя набагато легше, ніж радикальні.

Offline andrewsiak

• my LJ
Ні, якраз правильно оцінюю людину взагалі. Люди не люблять різких змін. Поки українська мова не мала офіційного статусу й офіційно затвердженого правопису, з нею можна було експериментувати, часом змінюючи вигляд написаних слів до невпізнанності — все одно тому, хто вчився писати українською, доводилось починати з нуля, а не переучуватись. Але зараз ситуація інша: ми маємо загальновизнану правописну систему, і було б бажано, щоб будь-яка наступна система мала схожість з нею. Незначні зміни втілити в життя набагато легше, ніж радикальні.
Згоджуюся на 100 відсотків.  :=
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Offline Lugat

Люди не люблять різких змін.
Non gens, sed natura non facit saltos.

Offline znatok

людина - це частина природи, і все створене її руками - теж частина природи, підкоряється її законам ;)
veni, vidi, dixi ...
язык дан людям для того, чтобы говорить глупости

Offline riwnodennyk

>Jак jа вже писав, наjгучніше проти реформи пис'ма кричатиме тоj, хто зовсім нічого не читаjе.
јак улучно ;) шчоправда таких забагато...

доречі, нешчодавно вигадали шче один різновид письма - Койпішівку, хоча ј дльа білоруськојі мови ;)http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B9%D0%BF%D1%96%D1%88%D1%96%D0%B2%D0%BA%D0%B0

імго драгоманівка - цікава штука, бо ж, јак уже тут казали, можна 6 літер зекономити (5 літер та шче ж і апостроф), а мінусом називали те, шчо багато писати ј читати, та така ж це велика проблема тепер, у 21-му сторіччі, коли ж не складно зберігати зајвих кілька кілобајтів информаціјі :) а руки шче швидше звикнуть до машинального набору ;)

гадају, дуже цікавим і потрібним було би створенньа јакојісь јединојі интернет-сторінки, де можна було би розмістити всі ці десьатки сучасних мовних пројектів, куди би міг кожен додати своје, а инші подивитисьа та поміркувати. ;) шчо думајете з цього приводу?

ЗІ шчиро перепрошују за помилку, јакојі ја припустивсьа, коли створьував у вікі статтьу про драгоманівку :/
Мовне походження: східна Слобожанщина (Вороніжчина), Польтавщина, луганська міська говірка, данской гутар;
Місце проживання: Україна, Луганське ⇄ Київ

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Jак jа вже писав, наjгучніше проти реформи пис'ма кричатиме тоj, хто зовсім нічого не читаjе.
Але факт мого існування свідчить про протилежне :). Зауважу, я не маю нічого проти реформ взагалі — я проти реформ заради реформ, які приносять більше труднощів, ніж зручностей (труднощі запровадження також слід враховувати). Будь-який мовний проект має пройти «випробування на міцність», перш ніж впроваджуватись у життя.

Offline iopq

Щоб писати україньскою треба вживати клавіші [];'./`
Це мені не подобається

Але драгоманівкою не треба стільки клавіш, що мабуть буде швидше

Offline riwnodennyk

от тут драгоманівців зібралосьа :) ціла купа!
завітајмо на http://www.pledgebank.com/drahomanivka ! підтримајмо різноманітність!
Мовне походження: східна Слобожанщина (Вороніжчина), Польтавщина, луганська міська говірка, данской гутар;

Offline Ревета

Дльа мене у Драгоманівці неприjньатним jе -тцья замість -ться, бо -ся - це все ж щось більше в украjінськіj мові, ніж приросле намертво слово. Усе решта - згоден!

Offline iopq

Дльа мене у Драгоманівці неприjньатним jе -тцья замість -ться, бо -ся - це все ж щось більше в украjінськіj мові, ніж приросле намертво слово. Усе решта - згоден!
Це шчоб було коротше ніж тьсьа

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Це мені не подобається

Українські слова, записані сучасною абеткою, в середньому, довші, ніж англійські. Що ж буде, якщо деякі літери замінити парами літер? Набір тексту на клавіатурі, гадаю, дещо сповільниться.

Offline iopq

Це мені не подобається

Українські слова, записані сучасною абеткою, в середньому, довші, ніж англійські. Що ж буде, якщо деякі літери замінити парами літер? Набір тексту на клавіатурі, гадаю, дещо сповільниться.
Щоб писати щось з літерами [] мені потрібно вживати англійску клавіатурну розкладку.

Це гірше ніж написання якихось додадкових літер, якщо хочется написати "Англійскою, слово потрібно вимовляти [бит]".

Offline Ревета

Jaкщо jдетьсьа про "коротше", то не слід відмовльатисьа від я,є,ї, а ще j додати ö.

Offline iopq

Jaкщо jдетьсьа про "коротше", то не слід відмовльатисьа від я,є,ї, а ще j додати ö.

Для того шчоб писати цьа, не потрібно додавати літер.

Offline riwnodennyk

виклав проґраму дльа редаґуванньа рокладок тут: http://uchen.iatp.org.ua/klmmedium.zip
(бо на офіціјному сајті вона чомусь не вантажитцьа)

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Щоб писати щось з літерами [] мені потрібно вживати англійску клавіатурну розкладку.
Це не літери, а лише додаткові розділові чи математичні знаки, до речі, зовсім необов'язкові в українській мові. Втім, недолуге творіння дядечка Білла і К° не має ще й апострофа, тому більшості користувачів все одно доводиться або перемикатись на англійську, або встановлювати альтернативну клавіатурну розкладку. В розкладці, яку я зараз використовую, апостроф стоїть на клавіші з тильдою, а квадратні дужки — на комбінаціях GrAlt+( та GrAlt+).

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: