Author Topic: Поліщуки та північно-українське наріччя.  (Read 56196 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Conservator

• На китайсько-фінському кордоні все спокійно...
Він оцифрований і розміщений в мережі.

Де? Я ґуґлив і не міг знайти. Бєларуською чи англійською?
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Offline andrewsiak

• my LJ
Завдяки новому акуту ó > ō > uo.
Не факт, що по серединi був довгий ō. Шевельов, зокрема, вважае, що там був вузький о (з крапочкою пiд о).
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Offline 5park

Де? Я ґуґлив і не міг знайти. Бєларуською чи англійською?

В перекладі. Я бачив порівняно нещодавно, але забув де. Пошуковиком не проіндексовано, сам знаю. Знайду - дам знати.
:fp:

Offline Drundia

Скажіть де шукати те що сховано. Ґуґл не пропонувати.

Offline 5park

Не факт, що по серединi був довгий ō. Шевельов, зокрема, вважае, що там був вузький о (з крапочкою пiд о).

Бачу в параграфі 22.5, що єдиної думки немає, хоч він і допускає, що процеси звуження і подовженя могли супроводжувати одне одного. Цікаво, які погляди домінують зараз.
:fp:

Offline etana-87

• Newbie
протеза «в» з’явилася під час переходу о-і, як припускають на етапі «у». Де переходу не було лишилося просте собі «о».
Не згоден, бо при монополії префіксу -од чи форми овечка, в займениках навіть в переферійних говорах є вон, вуон, вун, він!

Іще ж є й такі варіанти: "вен" (Телехани, коли не помиляюся), "вü(умлаут)н" (наприклад, Дружиловичи мого района). От гетий останній "умлаут", очевидно, - перехідна форма од "у" до "і/и". До речі, "вин" також широковживана форма і якоїсь чіткої фіксації тут немає, бо в мові одної людини поперемінно може вживатися і "він" і "вин", а частіше щось середнє. 

Offline Nekto

Аудіозаписи мови поліщуків можна побачити(почути) в інтернеті?

Offline rocker

• For those about to rock we salute you! Fire!!!
Пошукайте цей диск:
http://www.umka.com.ua/ukr/catalogue/authentic-performing/the-songs-of-horyn-river-region-ethno-cultural-heritage-of-rivne-region-s-polissya.html

Принаймні певне уявлення (лише часточку) про відповідний реґіон матимете...
Я маю цей диск.
One thing I can tell you is you got to be free...(John)

http://www.umka.com.ua/ukr/catalogue/ukrainian-ethnic-music-series/na-nashij-julojci-ukrainian-ethnic-music.html

Записи з північних районів Волинської та Рівненської обл. - класичне Західне Полісся, як і Берестейщина.

Offline DarkMax2

• UeArtemis
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Offline alant

Я уж про себя молчу

http://www.umka.com.ua/ukr/catalogue/ukrainian-ethnic-music-series/na-nashij-julojci-ukrainian-ethnic-music.html

Записи з північних районів Волинської та Рівненської обл. - класичне Західне Полісся, як і Берестейщина.
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=Ow0vNoVMx0Q" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=Ow0vNoVMx0Q</a>
То це середньополіським говором зустріли чижинця?
Я уж про себя молчу

Такой вопрос: каким языком вытесняются среднеполесские говоры на севере Житомирщины-Киевщины и восточнополесские на севере Черниговщины-Сумщины ? Литературным украинским или русским ? Или везде по-разному ? И вообще, от чего это зависит ?

...а де безовий (2) там - вун. Погорина до нас входить . Але у діалектному сенсі - невелика територія (10 і частинка 2). По сусідству велике Заріччя.

До речі, "вун" доводилося мені чути в закарпатських діялектах (не можу точно вказати місце, бо чув у розмові двох хлопців, що навчалися зі мною).
А кто-нибудь знает, с чем связано то, что "вун" можно услышать, скажем, в Пинском или Ивановском районах Брестской области РБ и в регионе, достаточно удаленном от этих мест (Закарпатье) ? С чем связана эта форма и в каких еще диалектах украинского есть "у" вместо литературного "і" ?

Offline al-er9841

• Вне лингвистики
А кто-нибудь знает, с чем связано то, что "вун" можно услышать, скажем, в Пинском или Ивановском районах Брестской области РБ и в регионе, достаточно удаленном от этих мест (Закарпатье) ? С чем связана эта форма и в каких еще диалектах украинского есть "у" вместо литературного "і" ?

Ймовірно, це ("вун", "вüн" та iн.) архаїзми, які не витісненi літературною нормою українського. Вони і зберігаються на периферії.
Бесполезно взывать к совести того, у кого её нет…

1) Наскільки міцним був вплив північного наріччя на формування сучасної літературної української мови? 2) Київ і села навколо нього знаходяться в зоні поширення середньнополіських говірок, так? Чи я помиляюся?

Online Wolliger Mensch

• Global Moderator
  • *
  • Haariger Affe
    • Подушка
1) Наскільки міцним був вплив північного наріччя на формування сучасної літературної української мови? 2) Київ і села навколо нього знаходяться в зоні поширення середньнополіських говірок, так? Чи я помиляюся?

Так всё степные говоры — переселенческое продолжение южнополесских. Они там даже красиво организованы по старинной закономерности, что ядровые говоры сильно дробные и с большими различиями, тогда как переселенческие занимают большие площади и довольно однообразны.
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: „рулетке“ — „выпечке“?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил…», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО … ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики…», Авал

Так всё степные говоры — переселенческое продолжение южнополесских.
Я это понимаю, но имел в виду кое-что другое: влияние на формирование СУЛЯ (который, как я понимаю, не на северноукраинском наречии базируется) уже в Новое время (лексические элементы, возможно фонетика и т.д.)
Они там даже красиво организованы по старинной закономерности, что ядровые говоры сильно дробные и с большими различиями, тогда как переселенческие занимают большие площади и довольно однообразны.
Развейте мысль. :umnik:

Offline Sandar

Так всё степные говоры — переселенческое продолжение южнополесских.
Південнополіські говори це південноукраїнські? Бо Південь за мовою схожий на Поділля і Галичину, а не на Північ.

Я это понимаю
Шо Ви понімаєте? Зрівняйте мову Півночі з мовою Півдня — до кого ближчий Південь, до Поділля і Галичини чи до Півночі?

лексические элементы
Не існує особливої північної лексики.

возможно фонетика
Якби їх було більше...

Я это понимаю
Шо Ви понімаєте? Зрівняйте мову Півночі з мовою Півдня — до кого ближчий Південь, до Поділля і Галичини чи до Півночі?
Не понимаю, на каком наречии говорят в окружающих Киев селах.

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: