Author Topic: Сербский  (Read 162428 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Drunkie

• Guest
Reply #200 on: February 4, 2006, 10:21
Ja sam bio jednom na odmoru u SCG te baš mi se dopala njihova rakija i mešano meso. Dakle, našao sam jedan srpski restoran i u Kijevu da i ovde jedem mešano meso i pijem rakiju, pa onda i odlučio sam da ću naučiti i njihov jezik. Šalim se.
Nisam ni slavista, niti poliglot. Ima ljudi i u Ukrajini, i u Rusiji, kojih zaminuje region Balkana te jezici. Svakako ludih puno ljudi, pa ima i takvih :)

Reply #201 on: February 4, 2006, 10:38
Dakle, što se tiće srpskog jezika, posebno gramatike, ipak nisam ja najbolji čovek za odgovore koje tražiš, jer ja skoro uopšte ne učim i ne znam gramatiku. Smatram da lično za mene je bolje da se upoznavam sa jezikom na jednom inuitivnom nivou. Sigurno da puno grešim, ali tako mi je mnogo bolje čak i efikasnije nego kroz učenje dosadnih gramatičkih propisa.
Nikad ne pitam "zašto" se nešto kaže tako, već samo pitam "kako" se kaže.

Offline Койво

Reply #202 on: February 5, 2006, 05:11
Е, човече. Изгледа ми, да  „мутирајеш“: ниси ти се звао Drunky[…]? :green:

Nikad ne pitam "zašto" se nešto kaže tako, već samo pitam "kako" se kaže.

Ово је точно мој проблем! Не могу (и нећу) да кажем ништа док не знам зашто морам говорити тако, а не инако. (Мислим да је то једна болест). Претпостављам увек бити сигуран, да је тачно све што рећим. Нисам полиглот, нити лингвиста, јер обожавам језике, због тога увек хоћу их разумети, а не само говорити. Као последица: нити говорим, нити разумем.  :E:

Radley

• Guest
Reply #203 on: February 5, 2006, 19:27
ниси ти се звао Drunky[…]?
Jesam.
Не могу (и нећу) да кажем ништа док не знам зашто морам говорити тако, а не инако. (Мислим да је то једна болест).
Nije to bolest. Ali ja mislim da premnogo ljudi se tako plaše da kažu nešto pogrešno što uopšte ništa ne kažu. Smatram da je bolje kazati pogrešno nego uopšte ne kazati. Greške su okej. Ne greši samo onaj ko ništa ne radi.

Offline Койво

Reply #204 on: February 7, 2006, 05:18
Radley
Твој правац учења је добар, када има неко са киме можеш да говориш. Говорим о "живој коммуникацији" ( :UU: ), нити о форумима, нити о ћ/чатовима. Али када немаш никога, мораш "штудирати" граматике, седети на овом форуму и слушати "весте из Лондона"   :E:. Али свакако, мислим да је ово бољије од када нема Инета. За глобалну мрежу!  :UU:

Radley

• Guest
Reply #205 on: February 7, 2006, 20:15
Ja isto tako nemam zivog Srbina, ili bolje Srpkinje :) da bi sa njima pracio srpski. Isto tako citam clanke na mrezi i slusam vesti, samo da ih vise slusam iz Prage i Beograda nego iz Londona, pa i takodje komuniciram sa nekim finim osobama preko ICQa. Mreza svima mnogo pomaze ko zeli da nesto nauci, istina.

Offline Койво

Reply #206 on: February 8, 2006, 06:02
Jeси потпунo прав, Radley. Хтео бих и ја да имам једну српску другарицу, да бисмо заједно вежбали "српску мову" :green:. Шта слушаш у Београду? Б92? Једном пробао сам да слушам "Пешчаник" - нисам разумео ниједну реч! Стога претпостављам "бибисијеве дописнике".

Да ли волиш српску музику? Мислим да је мало арапско-источна  :??? Нашао сам јуче један "југословенски" форум с огромним бројем "југословенских" "мп3'а" ( :green:) Приметио сам да свe савремене песме са балканским (које назвао сам "арапско-источни") мотивима су класирани као "народна музика", a сав "техно-поп" - као "забавна музика" (добар назив за "попсу"  :E:). Њихова "народна музика" ми се свиђа  :up:

Radley

• Guest
Reply #207 on: February 8, 2006, 11:17
"Peščanik" je jedna moja najomiljena emisija, baš je cinična :) Mada ne tako često je slušam, jer preduuuga je, pa i ponekad prekomplikovana za mene. Mnogo je korisnije kad je slušam uz oštampani prepis emisije - puno je lakše za razumevanje. Ali ipak najčešče slušam Radio Slobodna Evropa.
Gde se nalazi taj forum sa ogromnim brojem MP3-a?

Offline Койво

Reply #208 on: February 9, 2006, 21:46

Ово је адреса мог форума: http://www.drugi-svijet.at/

http://www.danas.org/ - да ли је то адреса Слободне Европе? Не могу да нађем везу на "живу дифузију". Да ли је могућно слушати њене емисјие уживо?

Radley

• Guest
Reply #209 on: February 10, 2006, 10:09
http://www.danas.org/ - да ли је то адреса Слободне Европе?
Jeste.
Да ли је могућно слушати њене емисјие уживо?
Ne slušam ovo radio uživo, već normalno prebacivam fajlove na svoj MP3 plejer pa onda slušam.

Offline Койво

Reply #210 on: February 11, 2006, 07:29
зањимлив назив је нашла  Слободна Европа за српски и хрватски - Југословенски!  :=

GS

• Guest
Reply #211 on: February 20, 2006, 19:42
"Peščanik" je jedna moja najomiljena emisija, baš je cinična :) Mada ne tako često je slušam, jer preduuuga je, pa i ponekad prekomplikovana za mene. Mnogo je korisnije kad je slušam uz oštampani prepis emisije - puno je lakše za razumevanje. Ali ipak najčešče slušam Radio Slobodna Evropa.

Jok!  Radio Slobodna Evropa, jel.

I sto tebe na Radiju Slobodna Evropa bas zanima?  ;)

Eto...jesi li jos gledao TV liberty?

Covjek uvijek misli da je njemu najgore, eh, Drunkie?  :)  Gruzija je raj u usporedbi s Bosnom.

Radley

• Guest
Reply #212 on: February 21, 2006, 14:26
I sto tebe na Radiju Slobodna Evropa bas zanima?
Ne bih rekao da nešto baš mene zanima, nego je skoro jedinstveni izvor informacije kojem imam normalan pristup. Uostalom, nije ni loše radio  ;up:
Eto...jesi li jos gledao TV liberty?
Nisam. Nisam ni znao da postoji takva televizija. U Ukrajini sam. Nisam baš puno informisan koje su TV-stanice kod vas.
Covjek uvijek misli da je njemu najgore, eh, Drunkie? Gruzija je raj u usporedbi s Bosnom
Ne mislim da mi je najgore. Možda nije nama tu u Ukrajini jako dobro, ali ipak sigurno da je bolje nego mnogima, recimo, u Africi  ::)
Što se tiče Gruzije ili Bosne, ne mogu ništa da kažem, jer nisam putovao ni u jednu niti u drugu.

Offline Just me

Reply #213 on: March 10, 2006, 13:53
Pozdrav!
Odavno sam citala ovaj forum, onda sam odlucila da se registrujem. Volim strane jezike, narocito srpski. Samo se meni cini da retko posecuju ovu temu, zasto je tako? Zar je bolje da svi se provode u hrvatskoj temi? Ja sam pre za srpski! :-\

Radley

• Guest
Reply #214 on: March 10, 2006, 14:11
Čimi mi se da najveći problem ovde je ono što tu nema Srba.
Ipak, dobrodošla si :)

Offline Just me

Reply #215 on: March 10, 2006, 15:50
Ma nemoj da to kazes, naprimer meni je interesantno da citam ono sto se tu pise, i nema veze da mi mismo Srbi! Uzgred budi receno, a gde su svi Srbi? U hrvatskoj temi? Bas je zanimljivo! ;)
Ako zelis da se druzis sa Srbima, ja bih savetovala da posetis neki srpski sajt za e-druzinje! Nekada sam cesto posecala sajt ljubavni-sastanak.com, veruj mi, Srba tamo ima puno. Lako ces naci neku Srpkinju za dopisivanje! Kako se kaze, i vredno je i ukusno! Zelim uspeha i nemoj da se sekiras, ako Srba tu nema, znaci da negde u drugom mesto njih mora da bude puno! ;D

Radley

• Guest
Reply #216 on: March 10, 2006, 16:08
Srba tu uopšte nema. Ni u ovoj temi, niti u hrvatskoj. Zašto - ne bih znao.
Naravno da posetiću taj "LJubavni-sastanak" - baš ima privlačan naslov. Samo da oženjen sam, ali nema veze - žena mi ne razume srpski :)

Offline Just me

Reply #217 on: March 10, 2006, 16:29
Joj, ne predlazem nesto bezobrazno, :??? samo je to mesto gde ima Srba, bilo zena, bilo muskarca. Al' naziv je malo izazovan, provocira misli da idu na drugu stranu. Jednostavno, ako tebi nedostaje Srba, to je najbolji nacin da se s njima upoznas, jeste! ;-) I da vezbas svoj i bez toga dobar srpski! ;D

Radley

• Guest
Reply #218 on: March 10, 2006, 17:31
Samo sam šalio se, naravno :)

Offline GayleSaver

Reply #219 on: March 13, 2006, 10:30
Kako smo bas fini.

EJ LJUDI

MILOSEVIC UMRO

Zivota mi moga.

Ko-men-ta-ri-je?????

aloooo

Amerikanac

• Guest
Reply #220 on: March 13, 2006, 12:58
Tudjman je takodje umro.
Izetbegovic umro.
Cak je Rugova umro.
Pa i Kuk je umro.
Cekamo na smrt Klintona, Blera, Olbrajtove i ostalih.

Radley

• Guest
Reply #221 on: March 13, 2006, 13:12
Ne bih to zaista uopšte komentarisao. Preosetljiva tema je. Šta god rekao bih, biće onih koji hoće "evo četnika" :)

Offline Койво

Reply #222 on: March 13, 2006, 18:52
Интересантне су реакције Дељ Понте и српске владе. Једна говоре да ни се каје да  му није дозволила  иђи у Москву. Друга угрожава да хапси његову породицу ако она долази до Београду. Рекали су јуче у "Вестима" да је Милошевићева  смрт највиши степен његова непрепознавања Хашког трубунала.  Слажем се са нима

Offline GayleSaver

Reply #223 on: March 13, 2006, 19:42
Opet vama da ispricam?

Znam srpkinju koju Milosevicevi ljudi su ostavili bez upotrebljivih nogu.  Imala je deset godina.

Deset godina.

Reply #224 on: March 13, 2006, 20:43
Boga mi dragoga.

Nitko, a ma bash nitko osim nas vezanih u Rusiju ne vidi kontroverzu u ovome, Drunkie.  Ako neki ludjaci koji ne znaju cinjenica zovu Milosevica junakom, to mene ne dira.  Pa bogami -- SRBI su podjeleni zidom pol na pol sto se njega tice.  O drugim njegovim prijateljima i drugovima iz okoline vec da ne govorim.   A ruski mediji prave iz ovoga kontroverzu...

shoot.

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: