Author Topic: Глечик/кувшин  (Read 99 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
on: August 12, 2019, 20:36
Більшість словників вважають укр. глечик і рос. кувшин повністю тотожними. Проте, глечик мені здебільшого уявляється як висока посудина без ручок зі звуженим горлом
____ 
\  /     приблизно такої форми,
/  \
\__/

тоді як типовий «кувшин» має одну ручку, з протилежного боку від якої на обідкові виступає носик для лиття рідини:
____  _     
\|  |/ )   (намалював як зумів — я не художник).
 |  ( /
 |__//

Схоже, «кувшин» у ширшому розумінні може мати й іншу форму (у т.ч., як глечик), проте, «кувшин» такої форми, як зображено вище, мені важко назвати глечиком (і я не знаю, як цю посудину правильно назвати українською мовою). Це моя індивідуальна особливість, чи така проблема справді існує? Як би ви назвали, наприклад, посудину з фільтром для питної води, яку російською називають «кувшин»?
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Offline DarkMax2

• UeArtemis
Reply #1 on: August 13, 2019, 09:09
Це неактуальна лексика, тому нюанси з часом будуть стиратися все сильніше.
Наприклад, в старих галицьких піснях їдять кашу та борщі з горняток, а зараз вони чай п'ють.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утичеш над ранок,
Терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі мокрі від сліз.

Offline Волод

• Вне лингвистики
Reply #2 on: August 13, 2019, 11:54
Більшість словників вважають укр. глечик і рос. кувшин повністю тотожними. Проте, глечик мені здебільшого уявляється як висока посудина без ручок зі звуженим горлом
____ 
\  /     приблизно такої форми,
/  \
\__/

тоді як типовий «кувшин» має одну ручку, з протилежного боку від якої на обідкові виступає носик для лиття рідини:
____  _     
\|  |/ )   (намалював як зумів — я не художник).
 |  ( /
 |__//

Схоже, «кувшин» у ширшому розумінні може мати й іншу форму (у т.ч., як глечик), проте, «кувшин» такої форми, як зображено вище, мені важко назвати глечиком (і я не знаю, як цю посудину правильно назвати українською мовою). Це моя індивідуальна особливість, чи така проблема справді існує? Як би ви назвали, наприклад, посудину з фільтром для питної води, яку російською називають «кувшин»?

Толковый словарь Ожегова
КУВШИН
ТолкованиеПеревод

КУВШИН
КУВШИН
КУВШИ́Н, -а, муж. Высокий округлый сосуд с горлышком и ручкой. Глиняный к.

:green: Де на другому малюнку «горлышко».

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Reply #3 on: August 13, 2019, 18:27
Де на другому малюнку «горлышко».
Мабуть, там же, де на першому ручка. У фільтрів для води, що продаються як «кувшины», горлечка точно нема.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: