Author Topic: Переставати й припиняти  (Read 1541 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dan-pt

Згідно з СУМ-11, ці слова — синоніми. Порівняв би з СУМ-20, але цих слів там наразі немає.

Як ви розрізняете для себе ці слова? У яких контекстах ви вжили б лише «переставати»? Деякі люди вважають перше слово невмотивованим русизмом. Чи здається воно таким вам?
На лінгвістиці не знаюся зовсім. Звичайний мимокрокодил.

Offline DarkMax2

• UeArtemis
    • Наша писемність
Деякі люди вважають перше слово невмотивованим русизмом. Чи здається воно таким вам?
Знаю. Засмучує. Не русизм.
Переставати, -таю́, -єш, сов. в. перестати, -стану, -неш, гл.
1) Переставать, перестать. Коли ж за тобою плакать перестану. Чуб. Перестала дівчинонька вірненько любити. Мет. — у чому. Останавливаться, остановиться на чемъ, перестать, дойдя до чего. Іще ж то жиди-рандарі у тому не перестали: на славній Україні всі козацькі церкви заорандовали. АД. II. 21. — чого. Оставлять, оставить что дѣлать. Коли вже ви перестанете того свисту? МВ. 1862. ІІІ. 64).
2) Только несов. в.? Переходить, перебѣгать звѣря, становиться на дорогѣ. Біжіть мерщій униз: там є такі поляни, що можна добре його переставати. Брацл. у.

Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958.
Том 3, ст. 138.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Offline dan-pt

Я знаю, що не русизм. Мені цікаво саме як люди відчувають семантику цих слів. А в різні словники я дивився. :)

Offline Sandar

Основне для мене в буденній мові це "переставати". "Припиняти" в моїй мові з літературної мови, а не з мови оточення.

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Проте, вихід «переставати» на перше місце в розмовній мові міг бути й результатом російського впливу. Тобто, десь такий же «русизм», як «говорити» або «відкривати» — коли результатом російського впливу є не запозичення слова, а зникнення його синонімів. Хоча також можливий і протилежний сценарій, коли основним українським словом початково було «переставати», а «припиняти» розповсюдилось у літературній мові як гіперкорекція.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Offline dan-pt

Основне для мене в буденній мові це "переставати". "Припиняти" в моїй мові з літературної мови, а не з мови оточення.
Навіть вигук «Припини!» в розмовній мові вам чужий?

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Звучить надто літературно, ІМНО. Втім, можливо, від регіону залежить.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Offline Lodur

• ежиноопзово
Звучить надто літературно, ІМНО. Втім, можливо, від регіону залежить.
"Залиш!" же, якщо вже на те. Яке ще "Припини!"? Жодного разу не чув (чув лише з додатком: "Припини робити шкоду!", й так далі, та й то занадто "поправно", не розмовно, так вчителька могла сказати).
8-й Девственник Лингвофорума

If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is: infinite. (W. Blake)
Какая потребителю разница, какой продукт лучше не работает?.. (Awwal12)

Offline R

Припинити не вживається навіть там де зовсім не знають російської мови.
Думаю то через слово припняти, припинати.
Цікаво звучить, припини припинати.

Offline Rōmānus

Извините, за русский, но разве 'припини' не значит "затормози", а не "перестань"?
Надежда - мать дураков (с) Литовская пословица

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Извините, за русский, но разве 'припини' не значит "затормози", а не "перестань"?
Точно ні. Є схоже слово «зупини» = рос. «останови». Що, в контексті транспорту, близько до «затормози» (укр. «загальмуй»).

Або ще «призупини» = рос. «приостанови». Напр., «Уряд призупинив реформи» = «Правительство приостановило реформы».

Offline Lodur

• ежиноопзово
Постiй, паротяг,
Не гримiть, колiщата,
Кондуктор, натисни на гальма!

If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is: infinite. (W. Blake)

Offline Zavada

• Не стане на коліна мій народ!
Постiй, паротяг,
Не гримiть, колiщата,

А кличний відмінок де?
В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

Offline Rōmānus

паротяже? :D
Надежда - мать дураков (с) Литовская пословица

Offline piton

Слышал в исполнении "не грюкайте".
Попалось про языковой форум:
Од молдованина до фінна
На всіх язиках все мовчить,
Бо благоденствує! У нас
Святую Біблію читає
Святий чернець і научає

Offline Lodur

• ежиноопзово
Постiй, паротяг,
Не гримiть, колiщата,

А кличний відмінок де?
Не моє. Чув підлітком.

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
паротяже? :D
Я б сказав, «паротягу».

Offline DarkMax2

• UeArtemis
    • Наша писемність
Стривай, локомотиво :-)

Offline Lodur

• ежиноопзово
Offtop
Насправді, я цей текст в інтернеті знайшов. Те, що я колись чув, трохи відрізнялося. (Хоч кличного відмінку теж не було). Там був "потягач" замість "паротягу". Чогось його навіть в словниках нема, але він мав визначати саме "локомотив", на мою думку.

Offline Zavada

• Не стане на коліна мій народ!
Offtop
Там був "потягач" замість "паротягу".

У словниках потягач — старий кожух, шевський ремінь або  гальмівний пристрій переднього воротила. :-)

(Google) "потягач"
В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

Offline Swet_lana

А я чула варіант "Кондуктор, натисни храповик".

А кличного відмінку немає. Вуркагани його не вживали.

Offline Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Якщо увесь гумор у тому, що вуркаганська пісня виконується літературною українською мовою, то могли і вжити, в принципі.

Тут «паротягу»:
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=9cgoGfJijBU" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=9cgoGfJijBU</a>
А тут — «паровозе»:
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=i0PNBHPYDRw" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=i0PNBHPYDRw</a>

Для тих, хто українську мову тільки вчить: «стривай» у такому контексті — імовірно, гіперкорекція, додана для комічного ефекту. Насправді «стривай» семантично ближче до рос. «погоди» (чи навіть трохи вужче — лише при звертанні до співрозмовника; або, наприклад, «стривайте хвилин п'ять» вже ріже слух). Так, назву мультфільму «Ну, погоди!» українською перекладають як «Ну, постривай!».
Тобто, «стривай, паровозе» — приблизно те ж саме, що «зачекай, паровозе» чи «не поспішай, паровозе», що відповідає рос. «постой, паровоз», але далі в пісні «кондукторе, натисни на гальмо» (отже, поїзд уже їде, і треба, щоб він зупинився?).

Offline DarkMax2

• UeArtemis
    • Наша писемність
Для тих, хто українську мову тільки вчить: «стривай» у такому контексті — імовірно, гіперкорекція, додана для комічного ефекту. Насправді «стривай» семантично ближче до рос. «погоди» (чи навіть трохи вужче — лише при звертанні до співрозмовника; або, наприклад, «стривайте хвилин п'ять» вже ріже слух). Так, назву мультфільму «Ну, погоди!» українською перекладають як «Ну, постривай!».
То Ви в пісні сприймаєте "постой" буквально, себто постояти на місці? Мені не схоже.

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: