Author Topic: Сполучник «що [більше], то [краще]»  (Read 923 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dan-pt

• Даниил
Останнім часом я нерідко трапляю на сполучник «що X, то Y» (найчастіше «що більше, то краще») замість «чим Х, тим У», насамперед у перекладних виданнях. Чому ці перекладачі (чи редактори?) його використовують?

Пошук у Google дав тільки цей плакат (див. перший attach). Інших джерел я не знайшов: ні в Антоненка-Давидовича «Як ми говоримо», ні в «Складних випадках...» Чака, ані навіть у Караванського в «Пошуку українського слова» — книзі, у якій гіперкорекцій хоч греблю гати, — нічого про цей сполучник немає (чи я погано шукав?). Підручник І. П. Ющука «Українська мова [для вишів]» у неповному переліку сполучників дає лише «чим.., тим..» (див. другий attach). У яких ще книгах шукати, я не знаю.

На жаль, я не вмію користуватися корпусом, тому якщо хтось зможе навести приклади вживання в класічній літературі, буду вдячний.

ні в «Складних випадках...» Чака

Тобто не в «Чака», а в Євгенії Давидівни Чак — не знав, що автор жінка. :)

Offline DarkMax2

• UeArtemis
ЧИМ.

1. займ. див. що 1.

2. спол. порівняльний. Вводить у складне речення порівняльне підрядне або член речення, маючи в наступному реченні або частині його співвідносне слово тим, рідше то. Цілину хіба орють парою? ну, ну! Так і у господарстві: чим більше рук, то і швидче [швидше] діло поспіє (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 122); Чим ближче під'їздив Андрій до села, тим серце його билось скоріше і сильніше (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 449);
//  Починає підрядні умовні речення. Це почуття побратимства, мабуть, сповнювало й інших бійців, проявляючись все виразніше і нестримніше, чим менше їх ставало (Олесь Гончар, III, 1959, 125);
//  розм. Уживається після слів у ступені порівняння і приєднує речення, з яким що-небудь порівнюється; ніж. Скілько вже в мене є початого, та не покінченого?.. Скоріш море діжде погоди, чим моя робота — кінця (Квітка-Основ'яненко, V, 1955, 341); Він закидав книжки, брав у руки вила і обіцяв сам собі, що краще буде крутити бикам хвости, чим поїде на велелюдне позорисько, тобто поступати в університет (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 52).
 Чим світ див. світ 1.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 323.

Зазвичай, коли тицяєш виправляторів носом у класиків, то вони починають співати, що "мова змінилася". Кастратори лінгвістичні.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III

З моїх снів ти утичеш над ранок,
Терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі мокрі від сліз.

Offline dan-pt

• Даниил
2. спол. порівняльний. Вводить у складне речення порівняльне підрядне або член речення, маючи в наступному реченні або частині його співвідносне слово тим, рідше то.
Цікаво, дякую! Тобто сполучник «чим.., то..» більш-менш унормований. А про «що.., то..» згадки в СУМ-11 я не знайшов (шукав у статті «що»). Напевно, щоб знайти що-небудь, треба переглядати українські граматики 1920-х років, не інакше. :)

Зазвичай, коли тицяєш виправляторів носом у класиків, то вони починають співати, що "мова змінилася". Кастратори лінгвістичні.

Чи кажуть «вони письменники/поети, їм — можна порушувати норму», взагалі не розуміючи, як формується літературна норма. Мені так один приятель говорив про Шевченка.

Offline Lodur

взагалі не розуміючи, як формується літературна норма.
То як же вона формується? ::)
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is: infinite.

Offline DarkMax2

• UeArtemis
Середньою температурою по будинку Слово ;)
Класики таки орієнтир.
Мені так один приятель говорив про Шевченка.
Мені траплявся такий, що класиків ділив на сорти. Гончар для нього був кацап, що спаплюжив мову.

Offline Zavada

• Не стане на коліна мій народ!
якщо хтось зможе навести приклади вживання в класичній літературі, буду вдячний.

А про «що.., то..» згадки в СУМ-11 я не знайшов (шукав у статті «що»).

А про  статтю «то» забули? :-)

е) із знач. зіставлення. —
Що дальше [далі] в ліс, то більше дров (Номис, 1864, № 3530);
І що більше складнішали обставини, то більше було планів (Олесь Гончар, III, 1959, 223).

Матві́й Номис — український етнограф, фольклорист, письменник і педагог, укладач і видавець одного з найповніших і найавторитетніших зібрань — антології українського усного фольклору малих жанрів.
В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

Offline DarkMax2

• UeArtemis
Як раз Гончар :-) Ну, як завжди - паралельні форми, а пуристи намагаються "зачистку" зробити.

Offline dan-pt

• Даниил
А про  статтю «то» забули? :-)
Так, забув. Дякую! Я не найуважніший читач.

Під впливом мови класиків, звісно, а не «класика — окремо, літературна мова — окремо».

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: