Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Песни и тексты к ним, узбекский язык

Автор Удеге, марта 27, 2012, 08:33

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

Удеге

Мелодия хоть и  закордонная, но текст выглядит свежо на фоне сто-и-более-летних утю-тю-тю текстов с такими же древними рифмами...
Перевод по смыслу.


Урвоқ ёрим,                                                  Тщедушный мой любимый,                     
Бунчаси золим                                               Ты столь гнетущим
Ғур-ғурга тўлаверма!                                   "Гыр-гыр"ом не наполняйся!

Бугун бошингга ёққан бало учин                 Начала беды, что обрушилась сегодня на тебя
Сен мендан кўраверма!                               Не ищи во мне!

Балки аслингдан,                                         Может, от самости твоей,
Балки наслингданмиди                                Может, от твоей породы -
Хиёнаткор бўлишинг!                                  То, что ты стал предателем!

Қандай фалокат,                                          Какая катастрофа,
Қандай азоб – ёр бўлишим,                         Какое мученье – моё пребыванье в любимых,
Ўтиришингда қуришим, (?)                          То, как ты сидел, а я сохла,
Бахтингда совуриши!                                   Как в твоем счастье меня мотало!

Ё кетар йўлинг борми?                                 Или тебе есть куда уйти?
Ҳеч сенга ёқмадим,                                     Ничуть не понравилась тебе,
Кўнглингни топмадим,                                Не угодила тебе,
Айтавер, ё сиринг борми?                           Сказывай, иль секрет у тебя есть?
Қайси гуноҳим-а,                                         Какой мой грех, а,
Айтгин қулоғима,                                         Скажи-ка мне в ухо,
Келиб тушунади бу юрак.                            Вникнув, поймет это сердце.
Балки билмаган бир гуноҳим бордир...      Может, есть какой мой грех, о чем я не знаю..

Аммо.. сен қўрқоқсан!                                 Но... ты – трус!
Э, сир очма!                                                  Э, не открывай секрет! (не гони)
Ўхшамайсан чин ошиққа,                             Не похож ты на настоящего влюбленного,
Хатони мендан                                             Коль ошибку у меня
Излайверсанг,                                               Продолжаешь искать,
Ўзинг тунлар ўксиб,                                      Коль сам по ночам от обиды
Йиғлайверсанг!                                             Продолжаешь плакать!
Сабабини сен-ла юрган қизлардан сўра!     Причину этого спрашивай у девушек, что с тобой гуляли!

Удеге

Огонь-девка. Срифмовала некуда и беҳуда. ::)


Хиёнатнинг кечирими йўқ, йўқ, йўқ!                                     Измене прощения нет, нет, нет!
Баҳоналарингнинг манга қизиғи йўқ!                                   В твоих причинах мне интересного нет!
Оёғингни босма, қоринг кўрсатмагин, (?)                             Ноги твоей чтоб не было,
Севсанг, кечирасан деб ақл ўргатмагин.                              Не учи меня уму-разуму, говоря: любишь – простишь.
Ҳе! Сан боланинг ўзинг, э, қанақа одам!                              Хе! Ты, паренек, на самом деле, что за человек
Бортингни ол, борақол, санга дам!  (?)                                 Забирай свой борт, уйди-ка, отдыхай!
Мани кам жойим йўқ, билиб қўй, ўзгалардан!                      Я ничуть не хуже, знай же, других!
Енгил табиат ёнингдаги гўзаллардан!                                  Легкомысленных красоток рядом с тобой!
Кимларга, айт, мани алмашдинг!                                          На кого, скажи, ты меня поменял!
Тўғри йўлингдан адашдинг!                                                  Ты свернул с правильного пути!
Кечирим сўрамагин, энди жим кет!                                       Не проси прощения, теперь тихо уходи!
Манга қанча ялинмагин, все равно отвечу: "Нет!"                 Сколько б ни умолял меня, все равно отвечу: "Нет!"
Сани гапларинг мен учун сариқ чақа!                                   Твои слова для меня как желтая мелочь!
Ёнимда қадринг қолмади ҳеч қанақа!                                   Для меня уже никакого достоинства в тебе нет!
Асло қарамасман, ташламасман қиё!                                    Ни за что не буду смотреть, невзначай не посмотрю!
Нурли келажагимиз ҳам тун каби зимзиё!                            И светлое будущее наше как ночь темным темно!
Сўрама кечирим, кет, мени алдама!                                      Не проси прощения, уходи, не обманывай меня!
Ёлғонинг жонга тегди, йўлимни пойлама!                            Ложь твоя надоела, не стереги мою дорогу!
Ўзингга қара, бола, ҳаммаси хом хаёл,                                Посмотри на себя, мальчик, все думы твои пустые,
Муҳаббатим увол,                                                                   Моя любовь напрасна,
Кўзларингни ёшлама!                                                             Не лей слезы из глаз!
Ялинма, қўя қол, ҳаммаси тугади!                                         Не умоляй, оставь же, все кончено!
Дальше некуда! Некуда!                                                        Дальше некуда! Некуда!
Югурганларинг бари беҳуда, беҳуда!                                   Беготня твоя вся бесполезна, бесполезна!
Ҳа! Ирода сани кечиради дема!                                            Ха! Не думай, что Ирода простит тебя!
...........................................................                                        ...............................................................
Хиёнатнинг кечирими йўқ, йўқ, йўқ...                                    Измене прощения нет, нет нет...


Удеге

Цитата: Удеге от мая 28, 2012, 14:18
қоринг кўрсатмагин
Ба! Это сложный глагол қора кўрсатмоқ - появляться итд.
Қора кўрсатмагин - исчезни, чтоб тени твоей не было.

Удеге


Жоним, аниқ биламан –                                         Джаным, точно знаю -
Сени мен унутаман.                                               Я тебя забуду.
Балки, осон эмас бу,                                              Может, это нелегко,
Аммо кучли бўламан!                                             Но я буду сильной!
Сен-да савол қилмайсан,                                      Ты-то и не спрашиваешь,
Қандай сени севганман -                                      Как я тебя любила -   
Лекин                                                                     Но
Қачон менга айтсанг,                                            Когда ты ни скажешь,
Узоққа мен бораман.                                            Далёко я хожу.

Сенсиз яшай оламан,                                             Без тебя смогу я жить,
Сени мен эсламайман,                                          Тебя не буду помнить,
Яна бахтли бўламан.                                             Счастливой буду еще.
Сени унутаман, унута оламан.                              Забуду тебя, смогу забыть.
Янги ҳаёт йўлини очаман.                                    Открою дорогу новой жизни,
Энди ўзгараман, бошқача бўламан.                     Изменю́сь теперь, стану другой.
Юрагимни сен учун ёпаман,                                 Сердце мое закрою для тебя,
Сени унутаман...                                                   Тебя забуду...

Қани, айт бузуқ унларни -  (?)                               Ну, произнеси эти дурные звуки -
Ҳар дам бирга бўлишни,                                       Каждое мгновенье быть вместе,
Ҳамда жуда хоҳлардим                                        Также очень хотела
Бир тақдирда яшашни -                                        Жить одной судьбой - 
Ўзга йўллар танладинг!                                         Ты выбрал другие дороги!
Аммо, шуни билгин, кетганман.                           Но ты знай это, я ушла,
Йўқотдинг нозим...                                                Потерял ты мой каприз...
Кейин англарсан балки.                                        Потом осозна́ешь, можеть быть.

Удеге


1. Как говорит артист.


Удеге

2. На литературном.

Удеге

3. Первые 40 пунктов на русском.

Удеге



Куйда – ғамгин наво,              В напевах горестные нотки,                   Сендан кўнгил узсайдим,      Охладеть бы к тебе душою,
Ором йўқдир найданам,        Спокойствия нету и от на́я,                     Майли, танҳо кезсайдим,       Пусть бы бродил я одиноко,
Бевафо, бевафо,                     Неверная, неверная,                               Ўз қадримни сезсайдим,        Себе бы почувствовать цену,
Сени кўрдим қайданам?!.      Где же я высмотрел тебя?!.                     Сени кўрдим қайданам?!.       Где же я высмотрел тебя?!.
Кўзим тийиб кўзингга,            Глазами уставившись тебе в глаза,         Гарчи жафо эмаскан,               Коль пока нет страданий,
Алданиб шўх сўзингга,          Обманываясь на озорные твои слова,     Ошиқ "куйдим" демаскан,       Влюбленный не скажет "сгорел я",
Дил боғланар ўзингга,           Душою привязываясь к тебе,                   Кўнгил қўлда эмаскан,             Не в своей воле он душою,
Сени кўрдим қайданам?!.      Где же я высмотрел тебя?!.                     Сени кўрдим қайданам?!.        Где же я высмотрел тебя?!.

Дмитрий1975

Удеге, доброе утро. О чем песня Шерали Жураева Анда жоним колди маним?

Удеге

Цитата: Дмитрий1975 от июня  5, 2012, 08:10
О чем песня Шерали Жураева Анда жоним колди маним?
О ностальгии. На историческом материале- Бабур, чужбина и все такое.. Не поклонник. Тягучая слишком.

Удеге



Кўнглима орзулар солган қишлоғим,                                    Мечты вложившая в мою душу деревня моя,
Олис олисларда қолган қишлоғим,                                       В далеких далях оставшаяся деревня моя,
Келиб қоларму деб, ҳар саҳар, ҳар шом                              Вдруг придет, думая, каждое утро, каждый вечер
Кўзлари йўлимда толган қишлоғим.                                      На мои дороги глядя, глазами уставшая деревня моя.

Менинг мақсадимдан кўп кўнглим тўқдир,                          Целью моей душа моя очень довольна,
Армон – нишонига тегмаган ўқдир,                                      Неутоленная мечта – не попавшая в свой мишень пуля,
Орзунинг измидан ҳамон ҳаётим,                                        Моя жизнь все еще в подчиненьи у мечты,
Лекин у йўлларнинг адоғи йўқдир.                                       Но у тех дорог нет конца.

Айтгин, сенмасмиди мен танлаган йўл,                                Скажи-ка, не ты ль была мной выбранный путь,
Сайрга элтмасмиди мен танлаган йўл,                                  К гулянью не ведет что ль мной выбранный путь?
Олис олисларда оворадурман,                                               В далеких далях скиталец я,
Борса келмасмиди мен танлаган йўл?                                   Иль "барса-кельмасом"* был мной выбранный путь?

Кўнглима орзулар солган қишлоғим,                                    Мечты вложившая в мою душу деревня моя,
Олис олисларда қолган қишлоғим,                                       В далеких далях оставшаяся деревня моя,
Келиб қоларму деб, ҳар саҳар, ҳар шом                              Вдруг придет, думая, каждое утро, каждый вечер
Кўзлари йўлимда толган қишлоғим.                                      На мои дороги глядя, глазами уставшая деревня моя.

*"пойдет-не вернется"

Удеге


Сени бир умрга йўқотдим,                                                        Тебя на всю жизнь я потерял,
Йўқотилганди йиллар,                                                               Потеряны были годы,
Кўзларимда – ёмғирлар..                                                           В глазах моих – дожди...
Кўз ёш тўкмай дил йиғлар,                                                        Не проливая слез, сердце плачет,
Кўникмай кўнгил йиғлар.                                                           Не смирившись, душа плачет.

Айт, эй, дунё! Қайтиб келсин кетган йиллар!                           Скажи, эй, мир! Пусть вернутся ушедшие годы!
Айт, эй, дунё! Севилсин севмаган кўнгиллар!                           Скажи, эй, мир! Пусть будут любимы не любившие души!
Айт, эй, дунё! Нега уни ўзгадан тополмадим?                          Скажи, эй, мир! Почему не смог(ла) найти ее(его) в другом (-ой)?

Айт, эй, дунё! Қайтиб келсин ўтиб кетган йиллар!                    Скажи, эй, мир! Пусть вернутся прошедшие годы!
Айт, эй, дунё! Севилсин севилмаган кўнгиллар!                        Скажи, эй, мир! Пусть будут любимы души, не бывшие любимыми!
Айт, эй, дунё! Нега уни ўзгадан тополмадим?                           Скажи, эй, мир! Почему не смог(ла) найти ее(его) в другом (-ой)?
Излайман...                                                                                  Ищу..
Излайман..                                                                                   Ищу..
Излайман..                                                                                   Ищу..

Нечун маҳзунман, билмайман,                                                   Почему грустно мне, не знаю,
Бечора ...рим йиғлар,(?)                                                               ..........................
Унда сенсиз маъно йўқ,                                                               В нем нет смысла без тебя,
Маъносиз туним йиғлар,                                                              Бессмысленная ночь моя плачет,
Мазмунсиз куним йиғлар.                                                            Бессодержательный день мой плачет.

Айт, эй, дунё! Қайтиб келсин ўтиб кетган йиллар!                     Скажи, эй, мир! Пусть вернутся прошедшие годы!
Айт, эй, дунё! Севилсин севилмаган кўнгиллар!                         Скажи, эй, мир! Пусть будут любимы души, не бывшие любимыми!
Айт, эй, дунё! Нега уни ўзгадан тополмадим?                            Скажи, эй, мир! Почему не смог(ла) найти ее(его) в другом (-ой)?
Излайман...                                                                                   Ищу..
Излайман..                                                                                    Ищу..
Излайман..                                                                                    Ищу..


Удеге


Боғдаги гул бўйин олгим келади, олгим келади.                          Запах у цветка в саду мне хочется забрать, мне хочется забрать.
Осмонда ой бўлиб қолгим келади, қолгим келади.                      Луною в небе мне хочется стать, мне хочется стать.
Туну кун мен ўзим, ёрим, дилингни, ёрим, дилингни,                  Днем и ночью мне самой, любимый мой, твою душу, любимый мой, твою душу
Ёритган нур бўлиб қолгим келади, қолгим келади.                      Освещавшим лучом хочется стать, хочется стать.

Сени кўргим келар,                                                                         Тебя увидеть хочется,
Ёнингда бўлгим келар,                                                                    Рядом с тобой быть хочется,
Мен сенинг юрагингга                                                                    И в твое сердце мне
Айланиб қолгим келар.                                                                   Превратиться хочется.

Кўкламим ёз этсанг, кўнгил тўларму, кўнгил тўларму,                   Весну мою превратишь  в лето – душа довольна будет ли, душа довольна будет ли,
Соғинчни оз этсанг, ҳижрон ўларму, ҳижрон ўларму,                   Тоску меньше сделаешь – разлука умрет ли, разлука умрет ли,
Бўлсангу ёнимда, дардим билмасанг, дардим билмасанг,            Коль будешь рядом со мной, но не узна́ешь мою боль, не узна́ешь мою боль,
Севгимиз биз учун армон бўларму, армон бўларму?                      Наша любовь для нас станет ли  мечтой неутоленной, мечтой неутоленной?

Сени кўргим келар,                                                                         Тебя увидеть хочется,
Ёнингда бўлгим келар,                                                                    Рядом с тобой быть хочется,
Мен сенинг юрагингга                                                                    И в твое сердце мне
Айланиб қолгим келар.                                                                   Превратиться хочется.

Яшагим келади сенинг кўзингда, сенинг кўзингда,                      Хочется жить мне в твоих глазах, в твоих глазах,
Бор бўлгим келади айтган сўзингда, айтган сўзингда,                  Хочется быть мне в сказанных тобой словах, в сказанных тобой словах,
Бахтимиз ғунчаси юзин очарму, юзин очарму,                                Бутон нашего счастья свое лицо откроет ли, свое лицо откроет ли,
Сен келсанг мен томон босган изингда, босган изингда.             Если ты придешь ко мне по прежним следам, по прежним следам.*

Сени кўргим келар,                                                                          Тебя увидеть хочется,
Ёнингда бўлгим келар,                                                                     Рядом с тобой быть хочется,     
Мен сенинг юрагингга                                                                     И в твое сердце мне
Айланиб қолгим келар.                                                                    Превратиться хочется.

*По смыслу.

SkyLord

переведите пожалуйста песню Ферузы Джуманиезовы "Кел Азизам".Спасибо:)
Не бывает плохих наций,бывают плохие люди!!!!

Удеге

Форум же не переводческий..

Чиқдим тоғлар бошига,         Поднимался на вершины гор,
Тўйдим ширвоз гўштига,       Наедался молодого мяса,
Гуллар териб, келгандим      Собрав цветы, я приходил
Ёргинамнинг қошига.            Пред очи любименькой.

Қўй ҳайдадим сой билан,      Гнал баранов по руслу реки,
Қўлимдаги най билан,           С наем-свирелью в руках,
Бир армоним бор эди –         Одна мечта неутоленная -
Ўйнолмадим сиз билан.         Не смог я с вами поиграть.

Нари бетнинг камари,           Промоина берега того,
Пириллайди шамоли,            Ветерочек оттуда гудит,
Олти ой қўлимда турди         Шесть месяцев в моих руках
Ёргинамнинг рўмоли.            Платок любименькой.

Перевод по смыслу.

Удеге



Ўҳ! Бу гўзаллар ким?                      Ох! Кто эти красавицы?
Бир гўришда севдим!                     Я влюбился, раз глянув!
Журъат қилмай ҳеч ким,                Никто не решался, а -
Ман, нодон, танишдим.                 Я, глупый, познакомился.
Ўйладим, бу гуним                         Думал, в этот мой день
Ўйна, минг эртак.                           Играй, тысяча сказок!
Кеч ўлди, бу не геч ўлди,               Поздно случилось, как это поздно случилось,
Яш умрим эрта сўлди.                    Молодая жизнь моя рано увяла.
Қани, гуноҳларимни                      Вот если бы мои грехи
Юва олса савоблар,                        Могли смыть благие дела!
Жаннат исти деб       (?)                  Из за райского аромата
Жавобсиздир саволлар.                  Вопросы без ответов.
Ҳар на бўлса бўлди,                       Всякое, что было, то было,
Ортга қайтиш йўқдир.                   Возврата назад нет.
Ёз бўлар, қиш бўлар,                      Лето ль будет, зима ль будет,
Энди кўнглим дўқдир.                   Теперь душа довольна.
Қаромасдан қизлара,                     Не глядя на девушек,
Қаро, қаро қошлара,                      На черные, черные брови,
Шаҳла-шаҳла кўзлар-а -               На большие-большие глаза -
Ўп, ўп, ўп, ўп!                                  Целуй, целуй, целуй, целуй!
Дўёлмийсан!                                   Не сможешь насытиться!
Нозланмасдан кел манга,              Не кокетничая, иди ко мне,
Ошиқ бўлдим ман санга,                Влюблен стал я в тебя,
Дарс берарсан шайтона!                Проучишь ты шайтана!
Йўқ, йўқ, йўқ, йўқ!                           Нет, нет, нет, нет!
Дўёлмадим!                                    Не смог я насытиться!

Удеге



Раҳматим чексиз мани(нг), жоним, камола етдингиз,         Благодарность моя беспредельна, джаным, вы зрелости достигли,
Шул бугун ял-ял ёниб, ўн саккиз ёшдан ўтдингиз.              В этот день вы сияя, сияя восемнадцатилетие прошли,
Севги боғиндан мани(нг) кўнглим қушини тутдингиз,        В саду любви птицу моей души вы схватили,
Ҳуш олиб, мафтун қилиб ҳолим паришон этдингиз.           Забрав рассудок, очаровав, меня в расстройство вы ввергли,
Гулбадан наврўз галиб, эркам, ёмон-а, гетдингиз.             Навруз-красавица пришла, вы, моя неженка – ой, плохо - ушли.

Гуркураб тилло замин узра кўкатлар ундирар,                     Из золотой земли благоуханную траву пышно растящие,
Яйрашиб, чақчақлашиб, гулзора қушлар қўндирар,             Наслаждаясь, веселясь, птиц на цветник сажающие,
Ҳам кийиб баргин либос боғлар, чаманлар кулдилар.         Улыбнулись сады, луга цветущие, платья из листьев одевшие.
Нозланиб бўстон аро, ҳолим паришон этдингиз.                 Каприз выказав среди сада, меня в расстройство вы ввергли,
Гулбадан наврўз галиб, эркам, ёмон-а, гетдингиз.              Навруз-красавица пришла, вы, моя неженка – ой, плохо - ушли.

Ҳар тарафлабди сочиб бир бошқача исн(т)и сабо,               Особый один запах ветер во все стороны  распространяет,
Ўн саккиз ёш бирла қутлаб, бўй таратди хуш наво,             С восемнадцатилетием поздравляя, приятная мелодия раздаётся,
Кенг очиқдир сизга бағрим, навбаҳорим, марҳабо,            Широко открыты тебе мои объятья, весна моя, добро пожаловать,
Кўзларим ёнди, кўриб, ҳолим паришон этдингиз,               Увидев, глаза мои загорелись, меня в расстройство вы ввергли,
Гулбадан наврўз галиб, эркам, ёмон-а, гетдингиз.              Навруз-красавица пришла, вы, моя неженка – ой, плохо - ушли.

Ҳайрат ичра қолдилар ағёр деганнинг нечаси,                    В изумлении остались врагом именующихся сколько,
Энди у сўнди уларнинг кундузи ҳам кечаси,                         Теперь погасли-потемнели и дни их, и ночи их,
Севгингиз бирла ушалди ошиқ Эркин режаси,                      Ваша любовь осуществила намеченное Эркином влюбленным,
Зўр қилиб ҳимматни сиз, хай, ҳам мани лол этдингиз          Щедрость великую проявив, вы и меня, эй, лишили дара речи,
Гулбадан наврўз галиб, эркам, ёмон-а, гетдингиз.               Навруз-красавица пришла, вы, моя неженка – ой, плохо - ушли.

heckfy

Цитата: Удеге от июня 11, 2012, 02:53
Кўкламим ёз этсанг, кўнгил тўларму, кўнгил тўларму,                 
Соғинчни оз этсанг, ҳижрон ўларму, ҳижрон ўларму,                   
Севгимиз биз учун армон бўларму, армон бўларму?                   
Бахтимиз ғунчаси юзин очарму, юзин очарму,                               
Так что это за форма глагола такая?

Удеге

Цитата: heckfy от июня 18, 2012, 20:45
Цитата: Удеге от июня 11, 2012, 02:53
Кўкламим ёз этсанг, кўнгил тўларму, кўнгил тўларму,                 
Соғинчни оз этсанг, ҳижрон ўларму, ҳижрон ўларму,                   
Севгимиз биз учун армон бўларму, армон бўларму?                   
Бахтимиз ғунчаси юзин очарму, юзин очарму,                               
Так что это за форма глагола такая?
Я ж отвечал на энтот вопрос..
Цитата: heckfy от Май 18, 2012, 23:49
Kelasi zamon sifatdoshi (причастие будущего времени)
образуются с аффиксами –(а)r и -mas (отрицательная форма): o'qir,
yozar, o'qimas, yozmas. Эта форма самостоятельно практически не
употребляется, но является основой для образования форм времени.
Дер тут от глагола демоқ
Сказано, самостоятельно практически не употребляется. Но иногда употребляют, и в качестве настоящего времени. Там у нас Усманова поет Отни ҳам қанот дерлар. И на лошадь говорят : крыло. Дер в ед. числе просто, хотя может означать и 3 л.мн.ч.  С учетом этого уточню.
"Спакойни ночин aсалим сени сог инар юрагиму жоним сени дер доим гулим сени севаман" =
Спокойной ночи, асалим. Сени соғинар юрагиму жоним, сени дер доим. Гулим, сени севаман. =
*Спокойной ночи, асалим. По тебе тоскуют сердце и душа, тебя выбирают всегда. Цветок мой, люблю тебя.*

Удеге

Цитата: heckfy от июня 18, 2012, 20:45
Кўкламим ёз этсанг, кўнгил тўларму, кўнгил тўларму,                 
Соғинчни оз этсанг, ҳижрон ўларму, ҳижрон ўларму,                   
Севгимиз биз учун армон бўларму, армон бўларму?                   
Бахтимиз ғунчаси юзин очарму, юзин очарму,
Для удобства можете представить, что это - тўладими, бўладими, ўладими,очадими.
Этот сифатдош может употребляться и как определение: кимнинг севар ёрисан? Итд...
(-му) = (-ми).

heckfy

Меня просто смутил этот аффикс -му. Хм, я никогда не наблюдал, чтобы кто-то употреблял такую форму глагола в повседневном общении. Именно с -му.  Я так понимаю этот "-му" самаркандского происхождения.

Удеге



Сан,гўзал, уйқума гирма гежалар..                                                          Ты, прекрасная, в мой сон не заходи ночами...
Сан, гўзал, уйқума гирма гежалар,                                                          Ты, прекрасная, в мой сон не заходи ночами,
Қўрқаман, севишдан ўлам уйқуда, ўлам уйқуда..                                     Боюсь, от любви умру во сне, умру во сне...
Гўрмак истарман, ҳаммадан гизлаб,                                                        Увидеть хочу, во всех разыскивая,
Ман ўзим уйқуда, гўзал уйқуда, асал уйқуда..                                          Я сам во сне, прекрасная во сне, сладкая во сне...
Ёрим тўфон каби, асал каби..                                                                   Любимая моя словно тайфун, словно мёд..
Ўпай гўзларингдан, ёноқларингдан.                                                        Да поцелую тебя в глаза, щеки.
Уйғонсам, қўйнимда қизил гул каби..                                                       Проснусь, в объятии моем словно алый цветок...
Уйғонсам, қўйнимда қизил гул каби,                                                        Проснусь, в объятии моем словно алый цветок,
На бордурам, на юракда ғам..                                                                  Нет меня, нет в сердце печали...
Мана ҳаёт дея, мана ҳаёт дея,                                                                 Вот жизнь, говоря, вот жизнь, говоря,
Мана ҳаёт дея -                                                                                        Вот жизнь, говоря -
Анжирдан анжир лабларингни еб ташлайман ман...                               Инжирнейшие из инжировых губы твои искусаю я...
У гул юзларингдан, ёр, ёнмоқда..                                                            Тот цветок из за лица твоего, любимая, пылает.
Сансиз на қиламан, ҳайратдаман ман,                                                     Без тебя что буду делать, в изумлении я,
Сансиз на қиламан, ҳайратдаман ман,                                                     Без тебя что буду делать, в изумлении я,
Ўларам уйқумда, ўларам уйқумда, ўларам уйқумда                                  Умру ль во сне, умру ль во сне, умру ль во сне,
Ўларам уйқумда - истарам сани,                                                               Умру ль во сне - желаю тебя,
Гўрмак истамийман кимикин санинг,                                                        Не хочу видеть кого-либо твоим,
Дунёнинг энг бахтлиси ман ўзимман!                                                       Самый счастливый в мире я сам!
Сани, ёр, ким севар, сани, ёр, ким севар                                                  Тебя, любимая, кто любит, тебя, любимая, кто любит
Дунёда мани, дунёда мани? (мандей?)                                                     В мире как я, в мире как я?

На йиғлатиб, на гулдирдинг сан мани,                                                     Сколь плакать, сколь смеяться заставляла ты меня,
Ростини билмак начун ёмондир.                                                               Знать правду почему плохо есть.
На йиғлатиб, на гулдирдинг сан мани,                                                     Сколь плакать, сколь смеяться заставляла ты меня,
Ростини билмак начун ёмондир.                                                               Знать правду почему плохо есть.
Мани начун тарк этдинг, жаҳоним?                                                           Меня почему покинула ты, вселенная моя?
Мани начун тарк этдинг, жаҳоним?                                                           Меня почему покинула ты, вселенная моя?
Севишингни гизлаш тақдир ёмондир,                                                      Твою любовь искать – удел плохой,
Севишингни гизлаш - тақдир ёмондир,                                                   Твою любовь искать – удел плохой,
Ёмондир! Ёмондир! Ёмондир!                                                                   Плохой! Плохой! Плохой!
Севишингни гизлаш тақдир ёмондир,                                                      Твою любовь искать – удел плохой,
Ёмондир..                                                                                                    Плохой...

На билардинг, на сўрардинг аҳволим,                                                      Не знала ты, не спрашивала о моем состояньи,
Ёш умирди хазон этдинг, вайроним.                                                         Младую жизнь погубила, разрушенье мое.
На билардинг, на сўрардим аҳволим,                                                       Не знала ты, не спрашивала о моем состояньи,
Ёш умирни хазон этдинг, вайроним.                                                         Младую жизнь погубила, разрушенье мое.
Талашлатиб йиғлатасан, саволим,                                                             Спорами плакать заставляешь, вопрошенье мое.
Сана боқсам юракларим ёмондир.                                                            На тебя смотрю если, во всем сердце плохо.

Яшамоққа умид йўқдур, маҳбубам,                                                           На то, чтобы жить надежды нет, моя возлюбленная,
Гўзларимдан ёшлар эмас, чиқди қон,                                                        Из глаз моих не слезы, кровь выходит,
Истасанг, ман ҳасратингла барай жон,                                                     Желаешь если, с печалью о тебе пусть отдам я душу,
Ҳасратингдан ўлиш мунча ёмондир.                                                         Из за печали о тебе умереть как плохо.

Из репертуара Serdar Ortaç.

Удеге

:'(

Ёр-ёр айтманг, ёр-ёр.                Яр-яр не пойте, яр-яр.
Қалбим йиғлар, ёр-ёр.                Моя душа плачет, яр-яр.
Ўлан айтманг, янгалар,               Песню не пойте, свахи,
Юрак қақшар зор-зор,                Сердце горько-горько рыдает,
Юрак йиғлар зор-зор.                 Сердце горько-горько плачет.

Ҳай-ҳай, ўлан, жон ўлан!             Хай-хай, песня, душа песня!
Ким севмаган, ёр-ёр!                  Кто не любил, яр-яр!
Бир гул эдим, кўз куйган,            Цветком была я, глаза выжигавшая,
Қўл тегмаган, ёр-ёр!                   Рука не тронувшая, яр-яр!

Қоматига қул бўлган,                   Станом своим в раба превращавщая -
Мен юзлари қаро қиз!                 Я отверженная девушка!
Ғам қолмади дунёда                   Не осталось в мире печали,
Мен кўрмаган, ёр-ёр!                 Что я не повидала, яр-яр!

Мен ўланнинг дардини               Я боль песни (этой)
Тотояпман, онажон.                    Вкушаю, мамочка.
Ўз кўксимга ўзим тош                 Сама себе в грудь камень
Отаяпман, онажон.                      Кидаю, мамочка.

Севганимга бахт тилаб,              Пожелав счастья тому, кого любила,
Кўҳна дунё кўшкига                    За дворец старого мира
Қайтиб чиқмас ой бўлиб,             Невозвратной луной
Ботаяпман, онажон.                     Закатываюсь, мамочка.

Ёр-ёр айтманг, ёр-ёр.                 Яр-яр не пойте, яр-яр.
Қалбим йиғлар, ёр-ёр.                Моя душа плачет, яр-яр.
Ўлан айтманг, янгалар,                Песню не пойте, свахи,
Юрак қақшар, ёр-ёр,                   Сердце горько-горько рыдает,
Юрак йиғлар, ёр-ёр.                    Сердце горько-горько плачет.

Удеге



Айт, оққан сувлар ҳеч ортга қайтармиди? Айт!                      Скажи, когда-нибудь утекшие воды возвращались назад? Скажи!
Айт, синган кўза яна аслига қайтарми? Айт!                           Скажи, разбившийся кувшин вернется в прежний свой вид? Скажи!
Мен сенга ишонгандим... Алдадинг! Алвидо!                        Я доверилась тебе... Ты обманул! Прощай!
Юзим шамол ўпмаган, ғунча гулдай эдим,                              Ветром даже лицо мое нецеловано, я была как цветочный бутон,
Севги эртагин айтиб, мени ўз бағрингга олдинг,                   Рассказав сказку любви, ты взял меня в свои объятия,
Бокира-беғуборлигим олиб кетдинг сан... Алвидо!                Забрав невинную чистоту мою, ушел ты... Прощай!
Керакмас менга бу ҳаёт! Керакмас муҳаббат!                         Не нужна мне эта жизнь! Не нужна любовь!
Алданиб яшаш оғир менга! Сен билмайсан буни!                   Обманутой тяжело жить мне! Ты этого не знаешь!
Бу ёлғон дунёни қолдираман сенга!                                        Этот лживый мир я оставлю тебе!
Кузги япроқ мисоли оёқлар остида...                                       Словно лист осенний (растоптана) под ногами...
Совуқ шамолларда музлаган тошдай                                       (Но) подобно камню замерзшему(окрепшему) на холодных ветрах,
Алданиб қолганимдан мен йиғламайман!                                Я не заплачу от того, что была обманута!
Фақат кетаман! Алвидо! Алвидо!                                               Только уйду я! Прощай! Прощай!
Керакмас менга ёлғон ёр, ёр, ёр, ёр, ёр, ёр!                           Не нужен мне лживый любимый, любимый, любимый......!
Керакмас бойлиликларинг!                                                        Не нужно мне то, что ты богат и богат!
Гулдай қалбимни хазон этдинг! Вайрон этдинг!                       Душу мою, что была словно цветок, растоптал ты! Разрушил ты!
Ёлғон севги, алвидо!                                                                  Лживая любовь,  прощай!
Ишонмайман...                                                                           Не верю..

Удеге


Бу ақшам ўлурум,               Bu aksam ölürüm                Бу оқшом ўламан,                           В этот вечер я умру,
Бени кимса тутамас!          Beni kimse tutamaz,            Мени кимса тўхтатмас!                  Меня никто не остано́вит!
Сен бени тутамассин,        Sen beni tutamassin            Сен мени тўхтатмайсан,                Ты меня не остано́вишь,
Йилдизлар тутамас!           Yildizlar tutamaz,                Юлдузлар тўхтатмас!                      Звезды не остано́вят!
Бир учурум гиби                 Bir ucurum* gibi                  Бир кўз ёш каби                              Словно слеза какая
Душерим кўзлеринден,     Düserim gözlerinden,         Тушаман кўзларингдан,                  Скачу́сь с твоих глаз,
Кўзлерин бени тутамас!     Gözlerin beni tutamaz         Кўзларинг мени тўхтатмас!            Глаза твои меня не остановят!

Душлеринда                       Düslerinde                           Тушларингда                                  В снах о тебе
Буйурум, буйурум               Büyüyrüm büyürüm               Қичқираман, қичқираман,              Кричу я, кричу,
Кабусун ўлур ўлурум!          Kabusun olur ölürüm            Даҳшатга туша, ўламан!                Впадая в ужас, умираю!

Бир шиир ёзарим,              Bir siir yazarim,                    Бир - шеър ёзаман,                         То пишу стихи,
Бир турки сўйларим,           Bir türkü söylerim,               Бир - туркий сўйлайман,                 То на тюрки говорю,
Бир сан ўларим,                  Bir sen olurum                     Бир - сен бўламан,                          То бываю ты,
Бир бен ўлурум,                  Bir ben ölürüm,                    Бир мен ўламан,                              Только я умру,
Бу ақшам ўлурум                 Bu aksam ölürüm                 Бу оқшом ўламан                             В этот вечер я умру
Сирф сенин ичин,               Sirf senin icin,                      Фақат сенинг учун..                          Только ради тебя..
Бени ўлум биле анламас!    Beni ölüm bile anlamaz        Мени ўлим хатто англамас!            Меня смерть даже не поймет!

Душлерингда                      Düslerinde                           Тушларингда                                    В снах о тебе
Буйурум, буйурум                Büyürüm büyürüm                Қичқираман, қичқираман,                Кричу я, кричу,
Кабусин ўлур ўлурем!          Kabusun olur ölürüm            Даҳшатга туша, ўламан!                  Впадая в ужас, умираю!

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр