Author Topic: Йотоване И - реальність чи філологічний каприз?  (Read 11040 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Drundia

У тридцять шостому? У Голоскевича вже «у Києві». Чи то горезвісні рехворми тридцять третього?

Offline Conservator

• На китайсько-фінському кордоні все спокійно...
У тридцять шостому? У Голоскевича вже «у Києві». Чи то горезвісні рехворми тридцять третього?

Я трохи щодо часу загнув, раніше, до 20-х рр. За правописами 1928-29 і 1933 уже "(у) Києві".
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Online Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Колись і «міні» замість «мені» писали. Я ось прислухався, як мої батьки говорять — таки справді, «мінí».
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Offline DarkMax2

• UeArtemis
Колись і «міні» замість «мені» писали. Я ось прислухався, як мої батьки говорять — таки справді, «мінí».
А ще люди кажуть либа та гиба  :fp: :wall:
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утичеш над ранок,
Терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі мокрі від сліз.

Offline orklyn

А ще люди кажуть либа та гиба  :fp: :wall:
Це вже з розряду дефектології...

Online Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Ну, «міні» не з цього розряду — в ХІХ ст. багато письменників на Східній Україні писали саме так. Нечуй-Левицький, здається, протестував тоді проти поширення «мені», яке він вважав «галичанським» ;)

Offline orklyn

Ну, «міні» не з цього розряду — в ХІХ ст. багато письменників на Східній Україні писали саме так. Нечуй-Левицький, здається, протестував тоді проти поширення «мені», яке він вважав «галичанським» ;)
Нечуй-Левицький до смерти так писав і котив бочку на "сьогочасну часописну мову".

Offline ou77

нє, говорять "мині"
а що до ї, то по-моєму ї=йі в українській мові, а вухо може розрізнити йи та йі, але йи не вживається.

Offline Conservator

• На китайсько-фінському кордоні все спокійно...
нє, говорять "мині"

і "міні́" теж часто кажуть.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Offline DarkMax2

• UeArtemis
так ненаголошене е наближається до и :)

Offline Awwal12

• Super Moderator
  • *
У російській мові поєднання /Vи/ та /Vйи/ не протиставлені.
Фашиствующий имперец, асексуал и многожёнец, татарофоб, заслуженный функционер РПЦ. Слушает радио "Радонеж" и терпеть не может счастливых людей.

"Да здравствуют ДОЯРКИ!! Потому что доярки - это раса сверхчеловеков. За ними будущее планеты. Они переживут даже атомную войну, потому что доярки вечны, ибо хтоничны. И дадут потомство, которое тоже будет доярами и доярками. Ура, товарищи!.." (c) Awwal12

Online Python

• Moderator
  • *
  • Aluarium agent
Власне, і в українській таке протиставлення буває лише на межі префікса й кореня — фактично, це різновид протиставлення і/ї в початковій позиції. В усіх інших позиціях після голосної пишеться тільки ї.

Offline DarkMax2

• UeArtemis
Власне, і в українській таке протиставлення буває лише на межі префікса й кореня — фактично, це різновид протиставлення і/ї в початковій позиції. В усіх інших позиціях після голосної пишеться тільки ї.
і це правильно :)

Offline Pawlo

йи.... я й вимовити не зможу  :wall:

Я вимовляю. То такий довгий звук який починається ближче до і та переходить в и.
Власне коли вимовляю йі то воно звучить як початок того звуку трохи обірваний
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

Offline DarkMax2

• UeArtemis

Offline Pawlo

Це близьке до мого опису
До речі панства як би звучав апроксимант коли б не був палатальним? І чи це взагалі можливо?
Знай же ты моё решение-

Offline orklyn

2. Правописне і та ї вимовляються близько до и (йи) в таких випадках, коли вони в
певних закінченнях, аналогічних до закінчень із и:
а) у всіх м’яких прикметниках відповідно до твердих закінчень: синій, безкраїми...
(вимовляються "синьий", "безкрайими" – див § 52)
б) у наростках -їна, -їха, -їще, -їсько, -їк, -їн, -їкий, їнський, -їстий: Україна (вимовл.
"Украйина"), Солов’їха, гноїще, боїсько, покоїк, Маріїн, солов’їний, український, троїстий...
(порівн. долина, багнище, столик, Ганнин, качиний, танцюристий...)
в) у дієслівних закінченнях без наголосу: стоїмо (вимовл. "стойимо"), го́їти, озбро́ївся...
(але під наголосом стоїть, напоїти... з йі).
(Олекса Синявський "Норми української літературної мови" (Харків, 1931)

Offline klangtao

• Spiro ergo amo, amo ergo vivo
написання "у Київі" нині є однією з типових помилок. Причому її припускаються явно не ті, хто в курсі, що три чверти століття тому це було нормою :)
Не явно. Наприклад, Сверстюкова газета "Наша віра" вдається до такого написання цілком свідомо і саме з цих міркувань, про що ще в середині 90-х було редакторське роз'яснення.
Свежий ветер избранных пьянил,
С ног сбивал, из мёртвых воскрешал, -
Потому что если не любил -
Значит, и не жил, и не дышал!

Offline DarkMax2

• UeArtemis
2. Правописне і та ї вимовляються близько до и (йи) в таких випадках, коли вони в
певних закінченнях, аналогічних до закінчень із и:
а) у всіх м’яких прикметниках відповідно до твердих закінчень: синій, безкраїми...
(вимовляються "синьий", "безкрайими" – див § 52)
б) у наростках -їна, -їха, -їще, -їсько, -їк, -їн, -їкий, їнський, -їстий: Україна (вимовл.
"Украйина"), Солов’їха, гноїще, боїсько, покоїк, Маріїн, солов’їний, український, троїстий...
(порівн. долина, багнище, столик, Ганнин, качиний, танцюристий...)
в) у дієслівних закінченнях без наголосу: стоїмо (вимовл. "стойимо"), го́їти, озбро́ївся...
(але під наголосом стоїть, напоїти... з йі).
(Олекса Синявський "Норми української літературної мови" (Харків, 1931)
Дякую за цитату.

Offline Pawlo

Знай же ты моё решение-

Offline DarkMax2

• UeArtemis
Обговорення триває.

йи.... я й вимовити не зможу  :wall:
Соромно, що колись таке написав.
2. Правописне і та ї вимовляються близько до и (йи) в таких випадках, коли вони в певних закінченнях, аналогічних до закінчень із и:
а) у всіх м’яких прикметниках відповідно до твердих закінчень: синій, безкраїми... (вимовляються "синьий", "безкрайими" – див § 52)
б) у наростках -їна, -їха, -їще, -їсько, -їк, -їн, -їкий, їнський, -їстий: Україна (вимовл. "Украйина"), Солов’їха, гноїще, боїсько, покоїк, Маріїн, солов’їний, український, троїстий... (порівн. долина, багнище, столик, Ганнин, качиний, танцюристий...)
в) у дієслівних закінченнях без наголосу: стоїмо (вимовл. "стойимо"), го́їти, озбро́ївся... (але під наголосом стоїть, напоїти... з йі).
Олекса Синявський, "Норми української літературної мови" (Харків, 1931)

Offline Pawlo

Власне моє суб'єктивне враження за ці роки не змінилося. В ряді слів в мене  щось подібне до йіи
Знай же ты моё решение-

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: