Author Topic: български за някой  (Read 108822 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Ellidi

Reply #225 on: January 7, 2012, 17:30
Аз счупих косми
Собствените косми? Или косата Ви е чуплива?

(чуплива коса - lockiges Haar)
Suum quoque castitas mentis dispendium patitur, quia nonnunquam mens concupiscentiae telo configitur per carnis speciem, quam exterius contemplatur. («A. de C. S.», c. XI)

Offline Вадимий

Reply #226 on: January 7, 2012, 17:47
Offtop
Извините за оффтоп. Я уже не понимаю, что Вы хотели сказать :)
Я хотел сказать, что сломал волосы. В этом никакого смысла нет, прсто интересно было. что ответят. А что ответили — не понял :(
Извините ещё раз, что не по-болгарски.

Offline Ellidi

Reply #227 on: January 8, 2012, 00:45
Offtop
Извините за оффтоп. Я уже не понимаю, что Вы хотели сказать :)
Я хотел сказать, что сломал волосы. В этом никакого смысла нет, прсто интересно было. что ответят. А что ответили — не понял :(
Извините ещё раз, что не по-болгарски.
Дело в том, что чуплива коса по-болгарски (букв. волосы, которые легко ломятся) соответствует нем. sprödes Haar (поправляюсь, не lockig). И когда я прочел косъм и чупя, у меня сразу возникла ассоциация чуплива коса. Поэтому и спросил, идет ли речь об этой разновидности. Но я не ожидал, что можно ломать волосы; я думал, что их можно резать и выдергивать...
Suum quoque castitas mentis dispendium patitur, quia nonnunquam mens concupiscentiae telo configitur per carnis speciem, quam exterius contemplatur. («A. de C. S.», c. XI)

Offline Вадимий

Reply #228 on: January 8, 2012, 09:04
Не мога да чупя косми, нема значение във фразата. Молям да извинете грешки и кажете правилен вариант, не знам български език.

Reply #229 on: January 8, 2012, 10:01
кажете правилен вариант,
Правилен вариант на извинението, не на фраза за космите

Offline Ellidi

Reply #230 on: January 8, 2012, 17:26
Не мога да чупя косми, нема значение във фразата. Молям да извинете грешки и кажете правилен вариант, не знам български език.
Не мога да чупя косми, няма значение във фразата. Моля да ме извините за грешките и да кажете правилния вариант, не знам български език.
Правилен вариант на извинението, не на фраза за космите
Правилния вариант на извинението, не на фразата за космите

Offline Feruza

Reply #231 on: January 9, 2012, 15:24
Добър ден.

Offline Nekto

Reply #232 on: January 10, 2012, 20:20
Добър ден.

А на востоке (на побережье) говорят дан:)

Offline Эвкапилт

Reply #233 on: January 10, 2012, 21:00
Добър ден.

Какви разлики още има на изтока на България?  :???

Offline christo_tamarin

Reply #234 on: January 11, 2012, 11:21
Добър ден.

Нигде в Болгарии не говорят дан вместо ден. Дан - это по-сербски.

Трудно мне писать Э. Извините. Буду иногда на месте Э писать обычное Е .

Reply #235 on: January 11, 2012, 11:24
В източна България (на востоке Болгарии) говорят на стандартният общ език, с по-силна редукция на неударените гласни.

Offline Artiemij

Reply #236 on: January 11, 2012, 11:29
В източна България (на востоке Болгарии) говорят на стандартният общ език, с по-силна редукция на неударените гласни.
А вот это интересно :??? Где-то я слышал, что в некоторых болгарских и польских диалектах присутствует аканье.
Я тартар!

Offline Ellidi

Reply #237 on: January 11, 2012, 12:14
говорят на стандартният общ език
на стандартния

Offline Nekto

Reply #238 on: January 11, 2012, 12:14
Добър ден.

Нигде в Болгарии не говорят дан вместо ден. Дан - это по-сербски.

В Созополе говорят "добр дан".  :P

Offline Ellidi

Reply #239 on: January 11, 2012, 12:58
Кто? Отдыхающие туристы из Сербии? Либо они говорили, либо болгары тем, кого приняли за сербских туристов.

Offline Nekto

Reply #240 on: January 11, 2012, 13:11
Кто?

Местнейшие местные.

Offline lehoslav

Reply #241 on: January 11, 2012, 13:20
Где-то я слышал, что в некоторых болгарских и польских диалектах присутствует аканье.

Эти "польские диалекты" это, вкратце, маргинальные говорки недавно полонизированных белорусов.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Offline Евгений

Reply #242 on: January 11, 2012, 17:42
Болгарское «аканье» не имеет никакого отношения к восточнославянскому, это омонимы.
PAXVOBISCVM

Offline Artiemij

Reply #243 on: January 11, 2012, 21:10
Болгарское «аканье» не имеет никакого отношения к восточнославянскому, это омонимы.
Вы имели в виду это?:
Quote from: http://amikeco.ru/2009/12/akane-v-bolgarskom.html
Аканье в болгарских говорах источники отмечают только в златоградском и смолянском говорах (оба в Смолянской и частично Кырджалийской области). Аканье не полное (в русском все безударные „о“ теряют огубленность и становятся, грубо говоря, [а]), а только в предударном слоге. Но всё равно радует.
Интересно, это правда? В русских диалектах только наоборот вроде бывает - в предударном редукции нет, а в остальных случаях нет.
Я тартар!

Offline christo_tamarin

Reply #244 on: January 11, 2012, 23:31
говорят на стандартният общ език
на стандартния
Уважаеми Ellidi, неведнъж съм заявявал, че не съблюдавам малоумни правила, противоречащи на естеството на нашият език.

Reply #245 on: January 11, 2012, 23:35
Кто? Отдыхающие туристы из Сербии? Либо они говорили, либо болгары тем, кого приняли за сербских туристов.
Кто?
Местнейшие местные.
Вероятно са Ви взели за сърбин.

Предки местнейших местных были эллинофонами. Славянское аканье в Созополе не может иметь места.

Offline Ellidi

Reply #246 on: January 12, 2012, 13:15
Уважаеми Ellidi, неведнъж съм заявявал, че не съблюдавам малоумни правила, противоречащи на естеството на нашият език.
Спазването на тези правила е проява на грамотност. И няма нищо малоумно в правилата за определителен член: когато имаме подлог - пълен, когато е пряко/непряко допълнение - непълен. Елементарно и разбираемо. За правилата за писане на е/я съм готов да поспорим, но не и за определителния член.
на нашият език
:( Добре, няма тогава  занапред да поправям Вашите съобщения, но ще обръщам вниманието на четящите върху ненормативен правопис, тъй като темата е предвидена за усъвършенстване на познанията по български на четящите/пишещите потребители, за които той не е роден, а не за объркването им.
Вероятно са Ви взели за сърбин.
Поне тук съм съгласен с Вас.

Offline lehoslav

Reply #247 on: January 12, 2012, 13:28
Спазването на тези правила е проява на грамотност. И няма нищо малоумно в правилата за определителен член: когато имаме подлог - пълен, когато е пряко/непряко допълнение - непълен. Елементарно и разбираемо. За правилата за писане на е/я съм готов да поспорим, но не и за определителния член.

Ellidi, вы же должны знать, что это исскуственное правило.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Reply #248 on: January 12, 2012, 13:30
Ellidi, вие трябва да знаете че това е едно изкуствено правило ;)

Offline Ellidi

Reply #249 on: January 12, 2012, 13:38
Ellidi, вие трябва да знаете че това е едно изкуствено правило ;)
Но то е неизбежно, за да се внесе яснота в някои случаи. Сравнете изреченията:
Лекарят разпозна пешеходеца. и Лекаря разпозна пешеходецът.

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: