Author Topic: блаславіць, благаславіць, дабраславіць  (Read 4925 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nikolaus

хто якое слова выкарыстовывае й ці магчыма на вашую думку выкарыстовываць слова благаславіць?

Offline Гранник

благаславіць зак., каго-што благаслаўлю, благаславіш, благаславіць, благаславім, благаславіце, благаславяць; благаславі, благаславіце; благаславіў, благаславіла, благаславілі; благаславёны і благаслаўлёны; благаславіўшы // Граматычны дзеяслова

благаславіць зак., -аўлю, -авіш, -авіць, -авім, -авіце, -авяць // Слоўнік беларускай мовы

Папа благаславіць статую армянскага першадрукара ў Ліване

catholic.by

Offline Nikolaus

Вы меня не правильно поняли, понятно, что на письме многие издания используют слово "благаславіць", но используется эта форма хоть кем-то из белорусов в действительности? учитывая то, что слово "блага" имеет негативное значение. Я лично не встречал ни одного белоруса использующего слово "благаславіць", только "блаславіць" или "дабраславіць"

Папа благаславіць статую армянскага першадрукара ў Ліване

catholic.by

вообще какую-то хрень написали на catholic.by, Папеж павинен был "асвяциць", а не как не "благалавиць" статую

Offline Клоняра

• D3 blog
Я нядаўна хадзіў на вяселле сябра, вянчанне было ў касцёле і там ксёндз казаў менавіта «благаславіць». Можа гэта такая асаблівасць мовы каталіцкай царквы? :???

Offtop
Увогуле, ксёндз цікава размаўляў. На вянчанні было шмат праваслаўных, таму ён згадаў пра праваслаўных: «гэта ў любым касцёле так, не толькі ў каталіцкім, але і ў праваслаўным». Мне асабіста спалучэнне праваслаўны касцёл «узрывае мазгі» — ні за што б не паверыў, што так хтосьці гаворыць, але ж сам ужывую чуў. Думаю, царкоўная беларуская проста крыху адрозніваецца ад свецкай.
Nree thenq zrikmrok zroi cheonq-ghohx, xreangxheang dhik, hranhran dhik, ghohshenqx sri zer’mhoh craannjarn, jreong jrann jarn bhatzry lreoi lraw shenqxhoh.

Offline Nikolaus

Я нядаўна хадзіў на вяселле сябра, вянчанне было ў касцёле і там ксёндз казаў менавіта «благаславіць». Можа гэта такая асаблівасць мовы каталіцкай царквы? :???

Offtop
Увогуле, ксёндз цікава размаўляў. На вянчанні было шмат праваслаўных, таму ён згадаў пра праваслаўных: «гэта ў любым касцёле так, не толькі ў каталіцкім, але і ў праваслаўным». Мне асабіста спалучэнне праваслаўны касцёл «узрывае мазгі» — ні за што б не паверыў, што так хтосьці гаворыць, але ж сам ужывую чуў. Думаю, царкоўная беларуская проста крыху адрозніваецца ад свецкай.

а он точно белорус? может поляк? тады спалучэньне "параслаўны касьцёл" цалкам зразумела

Offline Клоняра

• D3 blog
Offtop
а он точно белорус? может поляк?
А хто яго ведае?.. Я яго пашпарта не бачыў.
Nree thenq zrikmrok zroi cheonq-ghohx, xreangxheang dhik, hranhran dhik, ghohshenqx sri zer’mhoh craannjarn, jreong jrann jarn bhatzry lreoi lraw shenqxhoh.

Offline Conservator

• На китайсько-фінському кордоні все спокійно...
а он точно белорус? может поляк? тады спалучэньне "параслаўны касьцёл" цалкам зразумела

у багаслужбовай мове каталіцкай царквы на Беларусі (на Украіне таксама, але крыху меней) асабліва шмат пазычаньняў з польскай. праз гэтае там выкарыстоўваюцца калькі з польскай тэрміналёгіі. "праваслаўны касьцёл"<-"kościół prawosławny" як арганізацыя, але толькі "праваслаўная царква", калі мова ідзе аб будове.

учитывая то, что слово "блага" имеет негативное значение.

пацікаўцеся, наколькі даўно гэтае слова набыло такое значэньне.

беларусы спакойна кажуць "благаславіць".
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Offline Nikolaus

пацікаўцеся, наколькі даўно гэтае слова набыло такое значэньне.

якое гэта мае значэньне?

беларусы спакойна кажуць "благаславіць".

але я такіх шчэ не сустракаў

Offline Клоняра

• D3 blog
але я такіх шчэ не сустракаў
А сустрэўшы, Вы іх аб’явіце палякамі.  ;D

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: