Author Topic: Беларуская мова  (Read 87752 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Мечтатель

Reply #400 on: August 1, 2015, 12:14
апрача выпадкаў, калі ад зьмены о/а зьмяняецца значэньне -

e.g., онтало́гія (укр. онтологія) / анталогія (укр. антологія).
У тарашкевіцы так? Жах які. У наркамаўцы толькі анталогія. Іх у любым выпадку не пераблытаеш.

«У наркамаўцы»?  :what:

па-беларуску "нарка́маўка" (ад "наркамат")

Online Wolliger Mensch

• Global Moderator
  • *
  • Haariger Affe
    • Подушка
Reply #401 on: August 1, 2015, 12:56
па-беларуску "нарка́маўка" (ад "наркамат")

Белару́скі афіцы́йны пра́вапіс, таксама нарка́маўка, нарко́маўка

Но я не об это писал.
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: „рулетке“ — „выпечке“?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил…», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО … ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики…», Авал

Offline Мечтатель

Reply #402 on: August 1, 2015, 13:44
А пра што? Паведайце.

Offline Demetrius

• Бес джинн фея колдунчик
Reply #403 on: August 1, 2015, 18:45
Мы працягваем нашу гульню-віктарыну «Зразумей Менша»! Званіце хутчэӣ, толькі зараз вы можаце выйграць унікальны прыз — яблык, якім можна падавіцца!
«Честного не жди слова, // Я тебя предам снова»

Offline Conservator

• На китайсько-фінському кордоні все спокійно...
Reply #404 on: August 1, 2015, 19:44
Mechtatel, мабыць, Менш мае на ўвазе, што трэба "ў наркамаўцы", а не "у...".
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Offline Joris

• ở Sao Hỏa
    • Грамматика языка суахили
Reply #405 on: August 1, 2015, 19:53
Менш мае на ўвазе, што трэба "ў наркамаўцы", а не "у...".
Пачатак сказу. Не трэба там «ў»
yóó' aninááh

Offline Demetrius

Reply #406 on: August 1, 2015, 19:53
Mechtatel, мабыць, Менш мае на ўвазе, што трэба "ў наркамаўцы", а не "у...".
Пасля кропкі? Ну-ну.

Насамрэч калі чалавек ставіць нас у сітуацыю «мне не спадабалася штосьці, а што — самы дадумвайцеся» — гэта непрыхаваная непавага. Таму я не бачу сэнсу спрабаваць яго зразумець і працягваць з ім гутарку. Навошта з ім размаўляць, калі ў свеце ёсць шмат цікавых ветлівых людзей?

Online Wolliger Mensch

• Global Moderator
  • *
  • Haariger Affe
    • Подушка
Reply #407 on: August 1, 2015, 20:32
Мы працягваем нашу гульню-віктарыну «Зразумей Менша»! Званіце хутчэӣ, толькі зараз вы можаце выйграць унікальны прыз — яблык, якім можна падавіцца!

Я писал про то, что обе формы — с а- и о- есть в обоих вариантах, поэтому меня и удивило это противопоставление.
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: „рулетке“ — „выпечке“?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил…», Марбол
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики…», Авал

Offline Demetrius

Reply #408 on: August 1, 2015, 20:49
Я писал про то, что обе формы — с а- и о- есть в обоих вариантах, поэтому меня и удивило это противопоставление.
Што вы маеце на ўвазе?

Згодна з правіламі арфаграфіі наркамаўкі,
1. Літара о пішацца толькі пад націскам: год, кот, скрозь, шоўк, ко́лас, мо́ва, до́ўга, по́суд, аро́л, шо́лах, плячо́, даро́га, разго́ртваць, дапамо́га, дадатко́ва, жніво́, дэпо́, во́дар, о́канне, о́да, о́птам, о́рдэн, о́фіс, о́пера, Об, Орша, Омск, Обнінск, Осла, Оксфард, Орск, То́кіа, Ватэрло́а.

Такім чынам, напісанне «онтало́гія» ў сучаснай наркамаўцы адназначна з’яўляецца памылкай.

Магчыма, мы разумеем пад наркамаўкай розныя рэчы? У маім разуменні, наркамаўка — гэта літаратурны стандарт. То бок калі нехта думае, што ён піша наркамаўкай, але піша «онталогія», то ён насамрэч не піша наркамаўкай, бо гэта не стандартнае напісанне. Магчыма, вы разумееце пад наркамаўкай штосьці іншае?

Online Wolliger Mensch

• Global Moderator
  • *
  • Haariger Affe
    • Подушка
Reply #409 on: August 1, 2015, 21:09
Што вы маеце на ўвазе?

Згодна з правіламі арфаграфіі наркамаўкі,
1. Літара о пішацца толькі пад націскам: год, кот, скрозь, шоўк, ко́лас, мо́ва, до́ўга, по́суд, аро́л, шо́лах, плячо́, даро́га, разго́ртваць, дапамо́га, дадатко́ва, жніво́, дэпо́, во́дар, о́канне, о́да, о́птам, о́рдэн, о́фіс, о́пера, Об, Орша, Омск, Обнінск, Осла, Оксфард, Орск, То́кіа, Ватэрло́а.

Такім чынам, напісанне «онтало́гія» ў сучаснай наркамаўцы адназначна з’яўляецца памылкай.

§ 5. Правапіс літар а, о, э ў складаных словах

У першай частцы некаторых складаных слоў, асабліва навуковых тэрмінаў, можа выразна праяўляцца пабочны націск і тады, калі асноўны націск падае на першы склад другой часткі. У такім выпадку пад пабочным націскам у першай частцы захоўваецца напісанне о: агòрафо'бія, азòнасто'йкі, азòтнакі'слы, збòжжасхо'вішча, кòксага'завы, мангòлазна'ўства, мòвазна'ўства, мòвазна'ўчы, матòразбо'рка, рабòтада'вец, слòватво'рчасць, фòндасхо'вішча і інш.

Ва ўсіх іншых выпадках напісанне падобных слоў вызначаецца па слоўніку.

Приведённый параграф даёт право использовать форму онталогія, ср. особенно пример агорафобія — он идентичен разбираемому слову.

Offline Demetrius

Reply #410 on: August 1, 2015, 21:20
Приведённый параграф даёт право использовать форму онталогія, ср. особенно пример агорафобія — он идентичен разбираемому слову.
В принципе, да, про òнтало́гія я не спорю. Вот только тут уже вопрос в том, что в источниках, написанных наркомовкой, я такую форму не встречал.

Online Wolliger Mensch

• Global Moderator
  • *
  • Haariger Affe
    • Подушка
Reply #411 on: August 1, 2015, 21:35
В принципе, да, про òнтало́гія я не спорю. Вот только тут уже вопрос в том, что в источниках, написанных наркомовкой, я такую форму не встречал.

Антологию часто путают с онтологией, подразумевая в первом термине суженный смысл второго, т. е. «основы, принципы некоторого литературного направления в собрании сочинений». Термин онтология вообще редко встречается в общей литературе, что подстёгивает путаницу.

Offline Мечтатель

Reply #412 on: August 1, 2015, 22:10
Напрыклад, тут ёсць абодва тэрміны:
Кніга: Эстэтычная самасвядомасць рускай культуры. 20-е гады XX стагоддзі ,РГГУ ,Руская культура XX стагоддзі: абраныя тэксты

Поўнае апісанне: Праблема мастацтва і жыццё як экзістэнцыяльнае перажыванне дзеячаў рускай культуры XX стагоддзі, Крызіс мастацтва, Распад формаў і/ці нараджэнне новай эстэтычнай парадыгмы?, Крызіс мастацтва, Мастацтва і адказнасць, Крушэнне гуманізму, Які вагаецца трыножнік, Канец рамана, Прадбачанні, Пра прыроду мастацтва, Паліфанія рускай эстэтычнай думкі 20-х гадоў, Мастацтва перажывання, Зваротная перспектыва, Цыдулкі рэжысёра, Чытач, Некалькі становішчаў, Пра прыроду слова, Эстэтычныя фрагменты, Мастацтва без якасці, Пра літаратуру, рэвалюцыі і энтрапіі, Выбрык, Крызіс асабістай творчасці, Праблема ўтрымання, матэрыялу і формы ў славеснай мастацкай творчасці, З перапіскі з К. Федіным, Онтологічность мастацтвы і онталогія мастацтва (фрагмент), Псіхалогія мастацтва (фрагмент), Пра мастацтва, Дыялектыка мастацкай формы, Фрэйдызм і мастацтва, Фрэйдызм (урывак), Унутраная форма слова, Трансфармацыі чароўных казак (фрагмент з працы Марфалогія казкі), Жывапіс і глядач.... Сапраўдная анталогія працягвае серыю Руская культура XX стагоддзі: абраныя тэксты.
http://www.shik1.ru/main/1254899-369010.html

Offline Хатшепсут

Reply #413 on: August 1, 2015, 22:41
Онтологічность мастацтвы і онталогія мастацтва (

Это не на белорусском языке. Написано в корне неверно.

Антілагічнасць мастацтва и анталогія мастацтва.
“Don't cry because it's over, smile because it happened.”

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: