Author Topic: Беларуская мова  (Read 87779 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Demetrius

• Бес джинн фея колдунчик
Reply #150 on: November 16, 2011, 15:51
Вядома. Усяго, што падобна на рускую, Гугл будзе выдаваць шмат. :what:
Напрыклад, сама беларуская мова як факт. Скасаваць бы яе, каб не бянтэжыла.
Я меў на ўвазе, што Гугл у вызначэннi, што норма, а што не, калi слова падобнае на рускую, не дапаможа.

Звычайна, я не супраць форм, падобных на рускiя. Праўда, «то е"сць» нiколi не чуў.

А ўвогуле, я за тое, каб скасаваць усе мовы i пакiнуць адну кантонскую. :umnik:
«Честного не жди слова, // Я тебя предам снова»

Offline Svidur

• Ukrajinśka Latynka
Reply #151 on: November 16, 2011, 17:40
Як мова, якую я упершыню пачуў у школе, можа быць мае"й?

Не, мне яна таксама падабаецца, i да пэўнай меры яна «мая»—але менш «мая», нiж руская.

То бок вы расеец? Ці як?  :donno:
Думаю, што у мовы ёсьць і сымбалічная функцыя насамрэч. Часам пытаньне мовы гэта пытаньне самапавагі, а ня практыкі.

Offline Demetrius

Reply #152 on: November 25, 2011, 22:21
То бок вы расеец? Ці як?  :donno:
Не. Я не рускі, я не зусім беларус і не зусім ўкраінец. Нешта сярэдняе. Узяў лепшае ад усіх. :green:

Але мая матчына мова руская, так.

Думаю, што у мовы ёсьць і сымбалічная функцыя насамрэч.
Ёсць, вядома. Але сімвалы патрэбныя, калі за імі нешта стаіць.

Мне абыякава, якая ў мяне нацыянальнасць, таму і сімвал мне непатрэбны.

Часам пытаньне мовы гэта пытаньне самапавагі, а ня практыкі.
Самапавага ў мяне ёсць, гарантую. ;D

Offline andrewsiak

• my LJ
Reply #153 on: November 27, 2011, 16:27
А ў Беларусі ўжо быў сьнег ў гэтым годзе?
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Offline Conservator

• На китайсько-фінському кордоні все спокійно...
Reply #154 on: November 27, 2011, 16:35
А ў Беларусі ўжо быў сьнег ў гэтым годзе?

які сьнег, там жа "пальмы ды бярозы", яны цяпло любяць.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Offline Vika_minsk

Reply #155 on: January 2, 2013, 17:36
Не зусім разумею сэнсу гэтага форума. Калі ўдзельнікі (найперш, Conservator) пішуць з такімі памылкамі, што часам цяжка зразумець, пра што ідзе гаворка, дык навошта ўвогуле нешта абмяркоўваць? Навошта практыкавацца ў маўленні, калі вы ўпэненыя, што і гэтак добра ўсё ведаеце?
Сказаць, што беларускую мову можна вывучыць за некалькі гадзін, можа толькі той, хто яе ведае прыкладна на вашым, мякка кажучы, павярхоўным узроўні. Пытанне да вас, Conservator: "Ці прачыталі вы прынамсі адну кнігу, напісаную па-беларуску?"
Проста дзіўлюся самаўпэўненасці малаадукаваных людзей.

Offline Demetrius

Reply #156 on: January 4, 2013, 03:29
Сэнс такі ж, як і любога форума: пагутарыць для асабістага задавальнення.

Калі ўдзельнікі (найперш, Conservator) пішуць з такімі памылкамі, што часам цяжка зразумець, пра што ідзе гаворка, дык навошта ўвогуле нешта абмяркоўваць?
Ды нармальна Кансерватар піша. Я ўсё цудоўна разумею. Большасць беларусаў напісалі б не лепей.

калі вы ўпэненыя, што і гэтак добра ўсё ведаеце?
Чаму вы вырашылі, што хтосьці тут так лічыць?

Проста дзіўлюся самаўпэўненасці малаадукаваных людзей.
А я дзіўлюся вашым неабгрунтаваным наездам.

Гэта ўвогуле такі дрэнны беларускі менталітэт: абавязкова трэба прыйсці і аблаяць чалавека, які жыве за межамі Беларусі, увогуле не беларус, і вырашыў (для сябе) вывучаць беларускую. І хто пасля гэтага будзе яе вучыць, з такім стаўленнем, як у вас? Навошта вучыць беларускую мову, калі потым такія вось Вікі з Мінску будуць называць цябе малаадукаваным?

Якое шчасце, што я не беларус. Я не хачу быць падобным на вас, Віка.

Offline Vika_minsk

Reply #157 on: January 4, 2013, 12:34
беларускую можна вывучыць за некалькі гадзінаў, калі ведаеш рускую ці ўкраінскую ці дзьве гэтыя мовы (для мяне дзьвух выстачыла).

Чалавеку ўжо ўсяго хапіла. Ён ужо вывучыў беларускую мову
Сэнс такі ж, як і любога форума: пагутарыць для асабістага задавальнення.

А вось мне хацелася б і мову вывучаць. Я таму і чытаю форум, каб палепшыць веданне мовы.

Ды нармальна Кансерватар піша. Я ўсё цудоўна разумею. Большасць беларусаў напісалі б не лепей.
Не кажыце за іншых. Большаць беларусаў не ведаюць мову, ці меншасць -- заўсёды пытанне спрэчнае. Тым больш, што і рускія, і ўкраінцы таксама робяць памылкі ў сваіх родных мовах. Сапраўды, кожны чалавек мае права памыляцца, але не з такой самаўпэўненасцю.

А я дзіўлюся вашым неабгрунтаваным наездам.
Прабачце, калі атрымалася неабгрунтавана. Агульнае ўражанне пасля прачытання ўсяго форума.
І, дарэчы, не адна я схільная абагульняць:
Гэта ўвогуле такі дрэнны беларускі менталітэт: абавязкова трэба прыйсці і аблаяць чалавека, які жыве за межамі Беларусі, увогуле не беларус, і вырашыў (для сябе) вывучаць беларускую.
.

Reply #158 on: January 4, 2013, 15:54
Якое шчасце, што я не беларус. Я не хачу быць падобным на вас, Віка.
Мы з вамі ніколі не будзем падобныя, не хвалюйцеся,Чалавек-Без-Нацыянальнасці.  8-)

Offline Demetrius

Reply #159 on: January 4, 2013, 16:19
беларускую можна вывучыць за некалькі гадзінаў, калі ведаеш рускую ці ўкраінскую ці дзьве гэтыя мовы (для мяне дзьвух выстачыла).
Чалавеку ўжо ўсяго хапіла. Ён ужо вывучыў беларускую мову
Зразумела, што вывучыць любую мову нельга, можна вывучыць толькі да пэўнага ўзроўня.

Мне здаецца, што памылкі Кансерватара Вам так кідаюцца ў вочы, бо яны нязвычныя. Русізмы — не меншыя памылкі, але да іх усе звыклі. А ўкраінізмы адразу бачна.

А на конт слова выстачаць... Гэта вы таксама выдзеліце чырвоным колерам?
Quote from: У. Караткевіч, «Паром на бурнай рацэ», 5 абзац
Пераспелае жыта плакала зярнятамі, а ў жыце стаялі шыбеніцы. І не ўстаў ніхто добры, любоўны, і не сказаў людзям, што нельга рэзаць адзін аднаго, што свет вялікі і на кожнага выстачыць ніў, што хлеб аднолькава смачны, на якой мове яго ні называй. Не мог сказаць.
Quote from: Уладзімір Караткевіч, «Дзікае паляванне караля Стаха», раздзел 11, 23 абзац
Я не ляцеў як шалёны, я добра ведаў, што мяне не выстачыць на ўсю дарогу, а таму бег размерана, прыціснуўшы локці да бакоў.

А вось мне хацелася б і мову вывучаць. Я таму і чытаю форум, каб палепшыць веданне мовы.
Зразумела. Чэсна кажучы, не ўпэўнены, што гэта найлепшае месца для навукі. Тут людзі збольшага рускамоўныя, а не тыя, хто выкарыстоўвае беларускую ў паўсякдзённым жыцці. Русізмы будуць у кожнага першага.

Не кажыце за іншых. Большаць беларусаў не ведаюць мову, ці меншасць -- заўсёды пытанне спрэчнае. Тым больш, што і рускія, і ўкраінцы таксама робяць памылкі ў сваіх родных мовах. Сапраўды, кожны чалавек мае права памыляцца, але не з такой самаўпэўненасцю.
Ён жа і не кажа, што ён піша без памылак. І ніколі не казаў, што ведае беларускую ідэальна. Вам здаецца настолькі недарэчным закончанае трыванне ў дзеяслове «вывучыў»? :??? Я лічу, што вывучыць пэўную мову заўседы перадбачае нейкі ўзровень, бо мова ў прынцыпе неабсяжная, і заўсёды знойдзецца штосьці, што й найвядомейшы прафесар не будзе ведаць.

І, дарэчы, не адна я схільная абагульняць
Прабачце і мяне, я сапраўды напісаў зарэзка. :( Даруйце.

Offline Python

• Aluarium agent
Reply #160 on: January 4, 2013, 17:39
Русізмы будуць у кожнага першага.
Ці украінізмы. Тыповый украінец (а іх тут шмат) думае, што беларуская мова — гэта украінская з расійскім акцэнтам.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Offline Vika_minsk

Reply #161 on: January 4, 2013, 18:14
Слава "выстачала" мне не спадабалася толькі па  семантыцы. У Кансерватара  гэтая думка (наконт таго, што яму дастаткова было ведаць рускую і ўкраінскую, каб за некалькі гадзін вывучыць беларускую) з'яўлялася, калі не памыляюся, разы тры.
Сапраўды абураюся я, у прынцыпе, толькі калі чую ці чытаю, што беларуская мова -- гэта "нешта сярэдняе" паміж украінскай і рускай, ці рускай і польскай. Гэта як чэшская -- "нешта сярэдняе" паміж польскай, славацкай і нямецкай. Нешта я ніколі не чула, каб польскую лічылі "нечым сярэднім" паміж беларускай і чэшскай.
Я працавала ў школе ў старэйшых класах. Зараз у адзінаццатым класе вучні ў нас маюць тры іспыты: матэматыка, руская/беларуская мова і трэці прадмет -- на выбар вучня. Дык вось амаль усе вучні самага слабога класа выбралі беларускую мову. Быццам там усё проста, як чуецца -- так і пішацца. І толькі калі яны пачалі рыхтавацца і вывучаць мову сур'ёзна, яны зразумелі, што некаторым па-руску пісаць значна прасцей.
Таму я ўпэўнена, што казаць, што вывучыў мову за некалькі гадзін, можа той чалавек, які ставіцца да гэтага павярхоўна.

Reply #162 on: January 4, 2013, 18:33
Русізмы будуць у кожнага першага.
Ці украінізмы. Тыповый украінец (а іх тут шмат) думае, што беларуская мова — гэта украінская з расійскім акцэнтам.
:yes: :yes: :yes:

Offline cetsalcoatle

• Геометрия рулеzzz!
Reply #163 on: January 4, 2013, 18:51
Що цэ за звирь такий жахлывый :o
05.02.2015 have started training for IELTS professional. á é í ó ú ñ ¿ ¡

Каждый раз, когда захожу на лингвофорум хочется плакать, ненавидеть и убивать :'( >( :wall:
Господа уважаемые, зачем вы здесь разводите флуд, псевду, срач и офф-топ???
Не надо так.

Offline Python

• Aluarium agent
Reply #164 on: January 4, 2013, 19:16
дастаткова было ведаць рускую і ўкраінскую, каб за некалькі гадзін вывучыць беларускую
Каб навучыцца толькі разумець — дастаткова. А навучыцца гаварыць/пісаць без практыкі немагчыма.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Offline Demetrius

Reply #165 on: January 4, 2013, 19:22
Мій привид? Його вкрадено з OpenGameArt’у.

Offline Python

• Aluarium agent
Reply #166 on: January 4, 2013, 19:36
Сапраўды абураюся я, у прынцыпе, толькі калі чую ці чытаю, што беларуская мова -- гэта "нешта сярэдняе" паміж украінскай і рускай, ці рускай і польскай. Гэта як чэшская -- "нешта сярэдняе" паміж польскай, славацкай і нямецкай. Нешта я ніколі не чула, каб польскую лічылі "нечым сярэднім" паміж беларускай і чэшскай.
Цікава, тагды украінская — гэта нешта сярэдняе паміж беларускай і чым яшчэ? Як беларусам здаёцца?

Offline cetsalcoatle

• Геометрия рулеzzz!
Reply #167 on: January 4, 2013, 22:34
Мій привид? Його вкрадено з OpenGameArt’у.
Звычайно :)

Каждый раз, когда захожу на лингвофорум хочется плакать, ненавидеть и убивать :'( >( :wall:
Не надо так.

Offline Conservator

• На китайсько-фінському кордоні все спокійно...
Reply #168 on: January 15, 2013, 17:26
Слава "выстачала" мне не спадабалася толькі па  семантыцы. У Кансерватара  гэтая думка (наконт таго, што яму дастаткова было ведаць рускую і ўкраінскую, каб за некалькі гадзін вывучыць беларускую) з'яўлялася, калі не памыляюся, разы тры.

буду ўдзячны, калі пакажаце мне памылкі ў маіх постах. аб тым, што дзеяслоў "выстачыць" такі ёсьць у літаратурнай беларускай, хаця й не выкарыстоўваецца настолькі шырока, як "хапіць" тут ужо сказалі. іншая справа, калі вам проста не падабаецца тарашкевіца, але ў яе выпадку не аб памылках гаворыцца.

усходняславянскія мовы настолькі падобныя паміж сабой і адносна да суседніх заходняславянскіх, што аб кожнай з іх можна сказаць, што яна ёсьць "нечым сярэднім" паміж іншымі. не разумею, што ў гэтым можа кагосьці абразіць. праславянская супольнасьць распалася дастаткова позна (ажно ў позьнім Сярэднявеччы) і гэтага факту нішто ня зьменіць.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Offline Demetrius

Reply #169 on: January 15, 2013, 17:38
Цікава, тагды украінская — гэта нешта сярэдняе паміж беларускай і чым яшчэ? Як беларусам здаёцца?
У школе мой аднакласнік апісваў украінскую як штосьці сярэдняе памеж беларускай і польскай. Яго тады яшчэ ў рэкламе пральнага парашку вельмі ўразіла фраза «А сорочки як пере!». ;D

Offline cetsalcoatle

• Геометрия рулеzzz!
Reply #170 on: January 15, 2013, 18:11
Украинска мова - це бяўаруская для чайныков ;D

Не надо так.

Offline Wolliger Mensch

• Global Moderator
  • *
  • Haariger Affe
    • Подушка
Reply #171 on: January 15, 2013, 18:15

А белорусская — это русский для двоечников?  ;D
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: „рулетке“ — „выпечке“?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил…», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО … ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики…», Авал

Offline cetsalcoatle

• Геометрия рулеzzz!
Reply #172 on: January 15, 2013, 18:18

А белорусская — это русский для двоечников?  ;D
Точно ;D

Не надо так.

Offline Joris

• ở Sao Hỏa
    • Грамматика языка суахили
Reply #173 on: January 15, 2013, 18:21
Точно ;D
А русский — это китайский для дебилов.
yóó' aninááh

Offline cetsalcoatle

• Геометрия рулеzzz!
Reply #174 on: January 15, 2013, 18:25
Точно ;D
А русский — это китайский для дебилов.
Змагар чы шо?

Не надо так.

With Quick-Reply you can write a post when viewing a topic without loading a new page. You can still use bulletin board code and smileys as you would in a normal post.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.
Name: Email:
Verification:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image
Type the letters shown in the picture:
√49 Напишите ответ строчными буквами:
«Сто одёжек, все без застёжек» — что это?: