Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Język polski (Польский язык)

Автор sznerzs, октября 20, 2003, 19:36

0 Пользователи и 3 гостей просматривают эту тему.

Sladkorček

Цитата: Pinia от ноября 25, 2010, 11:05
Znalazłam po polsku artykuł o zanikaniu irlandzkiego. jesteś zainteresowana?
Osobiście: pracy było dużo. Teraz łapię oddech.  :)
oczywiście :yes:

dziś załatwiłam ostatnie sprawy na polonistyce (właśnie egzamin z literatury polskiej dwudziestolecia międzywojennego), więc na razie też łapię oddech ::)
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Pinia

To jest ten artykuł. Podeślij adres mailowy, to Ci podeślę.

Sean O Riain - Irlandia w XIX w. problem zanikającego języka irlandzkiego.pdf

Gratuluję zaliczenia międzywojnia. Grube książki musiałaś czytać.  :yes:
All people smile in the same language!

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Pinia

All people smile in the same language!

lehoslav

Цитата: Pinia от ноября 25, 2010, 23:39
A jak dobrze przyłożyć, to można już gratulować dr? ;)

Niestety, dopiero w styczniu (miejmy nadzieję  :uzhos:)
Pracę oddałem 30-ego kwietnia, procedury się procedują do tej pory...
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Pinia

All people smile in the same language!

Sladkorček

ЦитироватьGratuluję zaliczenia międzywojnia. Grube książki musiałaś czytać.
tak, ale to był ostatni egzamin z literatury i w ogóle ostatni (bardziej współczesną literaturą zaliczyłam "przed laty" :green: w Krakowie), więc miałam dobrą motywację ::)

wysłałam adres
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

lehoslav

Цитата: Pinia от ноября 26, 2010, 00:28
No tak, procedury zawsze się procedurują bez potrzeby. Taka już ich uroda.

W sumie to moje procedury procedują się nawet dość sprawnie, całe szczęście, choć dwa miesiące sprawa leżała (najpierw wniosek o otwarcie przewodu czekał miesiąc na radę wydziału, potem już po recenzjach praca czekała miesiąc na wyłożenie do wglądu w dziekanacie z powodu wakacji). Najważniejsze, że recenzenci uwinęli się przed terminem.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Pinia

Цитата: lehoslav от ноября 26, 2010, 10:16
procedury procedują się nawet dość sprawnie,
Czyli co ma wisieć, nie utonie... lub Przyjdzie kryska na Matyska....  :D
All people smile in the same language!

Pinia

Цитата: Sladkorček от ноября 26, 2010, 06:09
o był ostatni egzamin z literatury i w ogóle ostatni
Tym bardziej gratulacje! Zaczynasz zbierać plony  :yes:
Artykuł wysłałam.
All people smile in the same language!

framling

Cześć, jestem studentką lingwistyki, bardzo chcę mowę po polsku. Uczyłem dwa miesiąca na uniwersytecie..bardzo chcę obcować!)
поговорите со мной, а?) могу помочь с русским, английским, датским.
контакты:
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000864599165
http://vkontakte.ru/haggis

Искандер

Czy mówią polaki 'chmurny poranek' albo tylko aliterirowano 'pochmurny poranek'?
Także dowiedziełem się co po polsku kobieta z łomem będzie on. Motorniczy...
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

а что, "обцовачь" теперь только а одном значении требляется?

Про кобету с ломом -- в словнике стоит при моторничем "о кобече теж м"
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Pinia

Цитата: Искандер от августа  8, 2011, 13:05
а что, "обцовачь" теперь только а одном значении требляется?
1. być z kimś (czymś) w bliskim kontakcie, utrzymywać z kimś żywe stosunki towarzyskie; przebywać, przestawać z kimś, z czymś, współżyć z kimś  ;)
Obcować z ludźmi.
Obcować z przyrodą.
2. rzad. mieć stosunki płciowe

Obcować bez określenia zabrzmiało dwuznacznie. Lehosław, żartując, pokazał  tę dwuznaczność.  :yes:
All people smile in the same language!

Pinia

Цитата: Искандер от августа  8, 2011, 12:50
Czy mówią polaki 'chmurny poranek' albo tylko aliterirowano 'pochmurny poranek'?
chmurny ~ni, ~niejszy = pokryty chmurami, pełen chmur; zachmurzony, pochmurny
Chmurny dzień.
Chmurne niebo.
Chmurna jesień.
Chmurna pogoda.
przen.
a) sprawiający posępne wrażenie; ponury, posępny, nachmurzony
Chmurna twarz.
Chmurny wzrok.
Chmurni młodzieńcy.
b) budzący niepokój, zapowiadający coś przykrego, złego; groźny
Chmurna przyszłość.
Chmurne wieści.
c) rzad. wzniosły, górny, wysoki; nierzeczywisty, urojony
Chmurna młodość.
Chmurne teorie.

Może też być "pochmurny poranek"
All people smile in the same language!

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Pinia

All people smile in the same language!

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

nivtirB

Цитата: framling от июня  7, 2011, 21:38
bardzo chcę mowę po polsku

bardzo chcę (chciałabym) rozmawiać po polsku

Цитата: framling от июня  7, 2011, 21:38
поговорите со мной

Nikt pani nie odpowiedział? To nie jest dobrze. A o czym pani chciałabym porozmawiać?

Niech pani coś zapyta, albo coś opowie. Naprzykład o sobie.

Wtedy ktoś chyba pani odpowie.
Наносите пользу и причиняйте добро!

lehoslav

Цитата: Искандер от августа  8, 2011, 13:05
а что, "обцовачь" теперь только а одном значении требляется?

Нет, но в таком контексте моя первая ассоциация - та ;)
В любом случае в самом обычном значении общаться != obcować.


Цитата: Искандер от августа 11, 2011, 17:36
Teraz ustawiłem rozkładanie polskie...

Polski układ klawiatury.

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр