Лингвофорум

Теоретический раздел => Индоевропейские языки => Украинский язык => Тема начата: arzawa от сентября 27, 2006, 03:35

Название: Лисенко
Отправлено: arzawa от сентября 27, 2006, 03:35
Есть у меня товарищ по фамилии Лысенко. Говорю ему, что к 30 годам лысым станет. А он отвечает, что у них в роду все волосатые были. Шутка конечно, но почему эта фамилия такая распространенная? Так много лысых было украинцев в древности?
Название: Re: Лисенко
Отправлено: Pere от сентября 27, 2006, 11:16
Можливо тому, що чимало українців голили голови за козацьким звичаєм. Лишався тільки довгий оселедець.

До речі оця «гиря» (див. передостанній рядок) зі славнозвісної Енеїди Котляревського:

Еней був парубок моторний
І хлопець хоть куди козак,
Удавсь на всеє зле проворний,
Завзятіший од всіх бурлак.
Но греки, як спаливши Трою,
Зробили з неї скирту гною,
Він, взявши торбу, тягу дав;
Забравши деяких троянців,
Осмалених, як гиря, ланців,
П'ятами з Трої накивав.

це трансформоване «гира» = лисина, а не вироб з чавуну. Звідси «гирявий» = «голений, лисий», отже, крім Лисенків маємо ще Гиренків та подіб. з, вірогідно, однаковим походженням прізвищ.
Название: Re: Лисенко
Отправлено: arzawa от сентября 27, 2006, 14:02
Ничего не понял. А может это от слова "Лис"?
Название: Re: Лисенко
Отправлено: Кіт Борис от декабря 4, 2006, 15:17
Звичайно, є Лисенки від "лисого", але відомий рід Лисенків походить від козацького ватажка Вовгури Лиса ("сильний, як Вовк і хитрий як Лис"), сподвижника Максима Кривоноса, страченого вояками Вишневецького під Лубнами. Його онук, Іван Якович Лисенко (нар. до 1633 року – помер 25.11.1699); полковник, генеральний осавул, наказний гетьман – отримав дворянські та майнові права Універсалом гетьмана Д. Многогрішного у 1671 році.
Нащадки, які проживають в USA (еміграція 20-х років), вимовляють своє прізвище «LisEnko», тим самим відокремлюючись від тих, хто походить від «лисого». :)