в 3-ій відміні було ять? Чого в D&Lsg там -і? ЧЕСТЬ-ЧЕСТІ
Можна і «-сті», можна і «-сти».
Цитата: Волод от марта 14, 2024, 10:30Можна і «-сті», можна і «-сти».
Ну шо ти, пане, знущаєсся... Я ж написав — D & L sg, а не родовий відмінок.
Цитата: Švarn Lvovič от марта 14, 2024, 00:00в 3-ій відміні було ять?
Був м'який приголосний.
Цитата: Волод от марта 14, 2024, 10:30Можна і «-сті», можна і «-сти».
-сти - це реставрована архаїка. У родовому відмінку третьої відміни відбулось вирівнювання. Здається, про це щось у Шевельова було.
Якщо трошки попрескриптівізувати, то можна розділити -сті/-сти за відмінками:
у родовому -сти (неосяжности, як книги або дівчини),
у давальному та місцевому -сті (неосяжності, як книзі або дівчині).
Але чи воно приживеться? Хоча яка різниця, можна просто ввести правило, а всіх, хто від нього відходить, автоматом оголошувати суржиконосцем та ужитківником русизмів - ну, як зазвичай і буває.
Цитата: Švarn Lvovič от марта 14, 2024, 00:00в 3-ій відміні було ять? Чого в D&Lsg там -і? ЧЕСТЬ-ЧЕСТІ
Було -сти
Цитата: Švarn Lvovič от марта 15, 2024, 01:33І шое?
Там був мякий приголосний в принципі. Не за рахунок голосної.
Як у слові хлопець.
Як не відміняй хлопець, а ц не переходить в к.
Цитата: Švarn Lvovič от марта 15, 2024, 01:33Не кажуть же "сіла"
Але "сел" замість "сіл" кажуть.
Ю.Шевельов: "Інакше слід оцінити заміну закінчення -и на -і в родовому відмінку однини іменників типу радість, де, як відомо, вимогою правопису 1928 р. було писати, а отже й вимовляти -и. Закінчення -и тут старіше, і, можливо, що по говірках воно ще трапляється частіше, ніж -і. Але в історичному розвитку бачимо, як послідовно й поступово в цьому типі відміни іменників усуваються в різних відмінках форми на –и, - спершу в давальному й місцевому однини, пізніше в називному відмінку множини, а в новіші часи - і в останньому бастіоні форм на -и, в родовому відмінку однини. Хоч київські нормалізатори виходили, імовірно, не з історичних тенденцій української мови, а просто взорувалися на російській мові (з її повсюдним -і), а також, як типово для них, прагнули спрощення за всяку ціну, але їхня норма тут збіглася з історичною тенденцією, яка полягає в тому, щоб максимально наблизити відмінювання іменників жіночого роду на приголосний до відмінювання іменників типу земля".
Цитата: dan-pt от марта 15, 2024, 06:14Цитата: Švarn Lvovič от марта 15, 2024, 01:33Не кажуть же "сіла"
Але "сел" замість "сіл" кажуть.
сел?! наче "power"-Gen.pl?! Яких сiл?
Цитата: R от марта 15, 2024, 02:22Цитата: Švarn Lvovič от марта 15, 2024, 01:33І шое?
Там був мякий приголосний в принципі. Не за рахунок голосної.
Як у слові хлопець.
Як не відміняй хлопець, а ц не переходить в к.
Це не пояснює, чого там лишилося мняке, а скрізь тверде стало
Цитата: Švarn Lvovič от марта 15, 2024, 22:47сел?! наче "power"-Gen.pl?! Яких сiл?
Генітив слова "село" (населений пункт).
Цитата: dan-pt от марта 16, 2024, 23:28Цитата: Švarn Lvovič от марта 15, 2024, 22:47сел?! наче "power"-Gen.pl?! Яких сiл?
Генітив слова "село" (населений пункт).
Ааа :D
Цiкаво, де
Цитата: dan-pt от марта 28, 2024, 05:27Цитата: Švarn Lvovič от марта 19, 2024, 20:05Цiкаво, де
Я чув від мовних неофітів у Києві.
Аа :/ Я думав в говiрках, десь за Карпатами, наприклад
дуже корисний форму та сама тема, дякую