Цитата: dan-pt от ноября 17, 2023, 01:25Конфлікт радянської та австрійської традиції. Радянська норма вимагала такі прізвища змінювати за родами й відмінками як прикметники, але в деяких регіонах ще до приєднання до СРСР поширеною була норма зберігати такі прізвища невідмінюваними для жінок, і в добу Незалежності ця традиція почала відновлюватись. Плюс прізвища іменникового походження на -ин (напр., Кармазин), які то підганяють під граматику прикметника, то, навпаки, їхню іменникову модель відмінювання беруть за зразок для відмінювання прикметникових прізвищ.Цитата: R от ноября 13, 2023, 22:57А чому в частині випадків жіночі прізвища на -шин відмінюються (Ірина Ковалишина), а в частині — ні (Ірина Ковалишин)?Цитата: Python от ноября 13, 2023, 17:33Жіночі форми прізвищ на -иха, -чка також були поширені (Кайдашиха, Сердючка).Які потім перетворились у Стасишин, Петришин, Ковалишин.
Цитата: R от ноября 13, 2023, 22:57А чому в частині випадків жіночі прізвища на -шин відмінюються (Ірина Ковалишина), а в частині — ні (Ірина Ковалишин)?Цитата: Python от ноября 13, 2023, 17:33Жіночі форми прізвищ на -иха, -чка також були поширені (Кайдашиха, Сердючка).Які потім перетворились у Стасишин, Петришин, Ковалишин.
Цитата: R от ноября 13, 2023, 22:57Котрі, в свою чергу, подекуди втратили відмінюваність за родами (Ірина Степанишин).Цитата: Python от ноября 13, 2023, 17:33Жіночі форми прізвищ на -иха, -чка також були поширені (Кайдашиха, Сердючка).Які потім перетворились у Стасишин, Петришин, Ковалишин.
Цитата: Python от ноября 13, 2023, 17:16Критерій переходу з парубоцького стану в чоловічий незовсім зрозумілий, але, судячи з поширеності таких прізвищ (і навіть цілих родів з прізвищами на -енко, ще з козацьких часів), одруження й народження дітей було для цього недостатньою умовою. Служба в війську? Тоді за це доводилось боротися (див. козацький реєстр), але, судячи з тих же козацьких родів на -енко, навіть і це не завжди рятувало від довічного «парубоцтва».А втім, можливо, збереження -енко залежало від походження прізвища: родові козацькі прізвища на -енко (яке зберігалось постійно) — утворені від імен (Дорошенко), а парубоцькі форми з тимчасово доданим -енко — від прізвищ, не утворених з імен (Юрась Хмельниченко, він же Юрій Хмельницький).
Цитата: Python от ноября 13, 2023, 17:33Жіночі форми прізвищ на -иха, -чка також були поширені (Кайдашиха, Сердючка).Які потім перетворились у Стасишин, Петришин, Ковалишин.
Цитата: Un Ospite от ноября 13, 2023, 14:17Найочевиднішим способом здається просто додавати закінчення -івна для дівочих та -ова для жіночих прізвищ.Жіночі форми прізвищ на -иха, -чка також були поширені (Кайдашиха, Сердючка).
Цитата: Un Ospite от ноября 13, 2023, 14:17До речі, зважаючи на сучасні ґендерні тенденції та боротьбу за рівноправ'я статей, для чоловіків теж можна ввести варіант "хлоп'ячого" прізвища, тобто такого, яке він має до одруження, або, наприклад, до завершення служби в Армії -Запізнились років так на кількасот. Прізвища на -енко часто розглядались як парубоцькі, і ще на початку ХХ ст. цей суфікс міг приростати до синівського прізвища, коли в батька цього суфіксу не було. Критерій переходу з парубоцького стану в чоловічий незовсім зрозумілий, але, судячи з поширеності таких прізвищ (і навіть цілих родів з прізвищами на -енко, ще з козацьких часів), одруження й народження дітей було для цього недостатньою умовою. Служба в війську? Тоді за це доводилось боротися (див. козацький реєстр), але, судячи з тих же козацьких родів на -енко, навіть і це не завжди рятувало від довічного «парубоцтва».
Страница создана за 0.091 сек. Запросов: 23.