Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Общение.

Автор Jurek7, апреля 17, 2008, 15:49

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Jurek7

Дужа цікава, ці мае хто-небудзь прогу Skype?

Няма з кім размаўляць па-беларуску, а вельмі хочацца.   :-[

Мой нік у Скайпу: jurek753.

Пішыце браты, чакаю.   :UU:




Vertaler

Прыродных носьбітаў трасянкі шукаеш?  :eat:
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Jurek7

Проста ёсьць жаданьне паслухаць жывой беларускай мовы...

Gangleri


Jurek7


Gangleri


Jurek7

Хлопцы, у мяне дурное пытанне: хто з тых, хто прысутнічае на форуме, з'яўляецца носьбітам беларускай мовы, гэта значыць думае выключна на беларускай?!

Anton_BLR

Наўрад ці лёгка знайсьці такіх сёньня...

Што датычыцца Скайпу - з задавальненьнем! Праз дзён дзесяць прыблізна.

Драгана

Скайп-то есть,а вот по-белорусски не говорю-только понимаю,как любой русский.

Jurek7

Ну, такія "разумею" чутны як у кірунку да беларускай, так і да ўкраінскай, але напраўду, калі прамова заходзіць аб сучаснай літаратурнай мове.., ох, дарагія, не зразумееце вы яе, толькі зрыўкамі, ды і то...

Lad

Я думаю толькі па-беларуску, адно што ў Скайпу рэдка сяджу, але можаш паспрабаваць злавіць :). Нік -- k_o_s_h_u_l (без ніжніх падкрэсліванняў).

Jurek7

Ня мог злавіць...
Можа праз мэйл спішамся?

-aus-

Я з Беларусі) У гэтым годзе сканчваю універ па спецыяльнасці "Беларуская мова і літаратура". Што да таго, як хто думае - па-беларуску ці не... Тут залежыць ад таго, на якой мове чалавек размаўляе штодзённа ці, хаця б, збольшага. Мне, напрыклад, значна прасцей думаць на беларускай: большая частка маіх сяброў беларускамоўная, вучоба і праца таксама звязаны з мовай... Ды і ўвогуле - неяк прасцей)
Скайпу я не абяцаю, таму што ў інтэрнеце праводжу не так шмат часу, аднак, была б рада перапісцы з чалавекам, які так любіць нашу мову)

Jauhien

Цитата: Jurek7 от июня 30, 2008, 09:21
Хлопцы, у мяне дурное пытанне: хто з тых, хто прысутнічае на форуме, з'яўляецца носьбітам беларускай мовы, гэта значыць думае выключна на беларускай?!

Ды ёсьць мы пакуль. Ня ўсіх дурных вайна пабіла...
А Вы, калі не сакрэт, на Беларусі жывяцё? Ці не? Проста цікавыя ў Вас пытаньні...

Somelight

Прывiтаньне :)
Прикольно, что белорусы могут думать на двух языках :)
А сохранить яз., мне кажется, все-таки есть только один способ - литература, стихи особенно. Песни могут звучать красиво на любом языке. И авторы интуитивно используют те средства, которые хорошо звучат и подчеркивают особенности родного яз.. Мне по приколу было читать беларусскую лит-ру - потому что вроде язык другой, а многое понятно. И вижу различия даже в авторских стилях - как в русском. В английском и франц. я вообще не чувствую стиль - не могу понять, какие слова - устаревшие, разговорная речь или деловая. Это долбает мою душу. Шла бы на славянскую филологию - нет, на ин. яз. потянуло меня, балду несчастную.

Спадар Антось

Skye ID: anton . vlasenka
Ласкава запрашаем. :) Усё жыцьцё пражыў ва ўмовах білінгвізму, але ж вось год таму вырашыў: хопіць, толькі па-беларуску! Цяпер па-расейску на'т часам патрэбнае слова не магу ўзгадаць...

Artemon

Пакуль будзе Лука - будзе беларуская ў загоне, і чым далей, тым больш.
За разнообразие в мире языков: //vk.com/lingvomir
    [li]Чёрное и белое - лишь условные абстракции. Но жить, навешивая ярлыки, куда проще.[/li]
    [li]Green ideas и глокая куздра сообщают, что главное – принцип. Слова меняются, модели остаются.[/li]
    [li]Хорошо кишинёвскому сыну тайца и египтянки.[/li]
    [li]Ругая эсперанто, предлагайте альтернативы. Многие в вашей стране смотрят голливудские фильмы без перевода?[/li]
    [li]Живой язык = мёртвый конланг + армия и флот.[/li]
    [li]Центру нужны единое мнение, единый язык и смиренные налогоплательщики.[/li]

Demetrius


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр