Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Сербский

Автор Nicolas, апреля 2, 2004, 16:38

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Vertaler

Цитата: svarog от января  9, 2007, 18:11
Хаjдемо да наставимо да причамо српски! Успут, зашто се не ствара српски форум у делу "Local forums"?
Зато што овде има осим Срба још Хрвата. Па постаје питање: треба да се стваре два засебна форума или један општи? И најбоља одлука засада је да се не саздава уопште. Јер смо већ пробали.  :wall:
ЦитироватьНедостаjе модератора? Аjде да замолимо Груjу!
:(
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Radley

Цитата: "svarog" от
Аjде да замолимо Груjу!
Ma nemojte. Molite koga god hoćete za moderatora, pa nemojte samo onog!

GayleSaver

Цитата: svarog от января  9, 2007, 18:11
Хаjдемо да наставимо да причамо српски! Успут, зашто се не ствара српски форум у делу "Local forums"? Недостаjе модератора? Аjде да замолимо Груjу!
Часне ми речи, драга мајко света.  Нашли сте поштењака за кандидата.  :)

Добро, наставимо српски.  Ја сам данас добио из Аустрије Андрићево дело -- На дрини ћуприја.  Да ли је неко од вас то читао?  Онај ко јест, какво све мишљење је поимао?

GayleSaver

Цитата: Radley от января 10, 2007, 14:47
Цитата: "svarog" от
Аjде да замолимо Груjу!
pa nemojte samo onog!
Мислим да је правилније овде рећи "оног само немојте" или "само оног немојте".  "Немојте само оног" значи немојте једино оног, него и других треба.  Уствари, и у руском је тако -- само што у руском рећ тољко не носи значење "једино" за јавност, него га држи за пасом.  У руском кажемо обично "не надо его одного"

Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Мислим да је правилније овде рећи "оног само немојте" или "само оног немојте".  "Немојте само оног" значи немојте једино оног, него и других треба.  Уствари, и у руском је тако -- само што у руском рећ тољко не носи значење "једино" за јавност, него га држи за пасом.  У руском кажемо обично "не надо его одного"
Pa možda jeste pravilnije, mene to baš ne briga. Briga me samo da bi ste shvatili na što sam mislio, a vi to jeste shvatili, siguran sam :)

Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Ја сам данас добио из Аустрије Андрићево дело -- На дрини ћуприја.  Да ли је неко од вас то читао?  Онај ко јест, какво све мишљење је поимао?
Nisam :( Nisam uopšte čitao niti jednu srpsku knjigu, samo sam gledao nekoliko filmova :(
Usput, zašto bi tražio knjigu upravo iz Austrije? Zar nije bilo nekog jednostavnijeg načina da je nabaviš?

Ömer

Цитата: Radley от
Ma nemojte. Molite koga god hoćete za moderatora, pa nemojte samo onog!
Добро добро, само сам предложио.

А зашто није могућно да се српски, хрватски и босански сакупе у један форум? Зар се почиња свађа?

Било би корисно ако би неко исправљао грешке кад пишемо на српском. У овам топику већ одавно нико не прати грешке.

Реците ми молим, можда има неки "муст реад" од српској књижевности? :-)

ya herro, ya merro

Radley

Moderatori su već jednom pokušavali da naprave odsek foruma, ali to samo samo za Hrvate. Jeste bilo svađe, pa i su onda odlučili da neće srpskog ili hrvatskog odseka uopšte biti.
Neki su tragovi tu
http://lingvoforum.net/index.php/topic,3748.15.html

GayleSaver

Цитата: Radley от января 12, 2007, 12:28
Цитата: "GayleSaver" от
Ја сам данас добио из Аустрије Андрићево дело -- На дрини ћуприја.  Да ли је неко од вас то читао?  Онај ко јест, какво све мишљење је поимао?
Nisam :( Nisam uopšte čitao niti jednu srpsku knjigu, samo sam gledao nekoliko filmova :(
Usput, zašto bi tražio knjigu upravo iz Austrije? Zar nije bilo nekog jednostavnijeg načina da je nabaviš?
Ја сам, друже мој, у Америци.  Аустрија је у поређењу с другим изворима право чудо.

GayleSaver

Цитата: svarog от января 12, 2007, 12:52
Цитата: Radley от
Ma nemojte. Molite koga god hoćete za moderatora, pa nemojte samo onog!
Добро добро, само сам предложио.

А зашто није могућно да се српски, хрватски и босански сакупе у један форум? Зар се почиња свађа?

Било би корисно ако би неко исправљао грешке кад пишемо на српском. У овам топику већ одавно нико не прати грешке.

Реците ми молим, можда има неки "муст реад" од српској књижевности? :-)

Па хоће бити свађа.  И нема разлога их изазивати, поготову не да бисмо задовољили неку нашу посебну жеђ.

GayleSaver

Најбољи начин је да се раздвои форум, јере има златно правило уљудности по коме добар човек не гура тврдоглаво својачину, а одступа покорно од свега од чега сме одступити.

Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Ја сам, друже мој, у Америци.  Аустрија је у поређењу с другим изворима право чудо.
Pa ja to znam već odavno što jesi u Americi :)
Ali mi se činilo, koliko sam čuo i koliko sam video, da se u Americi može naći sve ili skoro sve, te nikad ne bih pomislio da u Americi bi se išta trebalo naručivati van zemlje.

gruja

Цитата: GayleSaver от января 12, 2007, 03:28
Цитата: Radley от января 10, 2007, 14:47
Цитата: "svarog" от
Аjде да замолимо Груjу!
pa nemojte samo onog!
Мислим да је правилније овде рећи "оног само немојте" или "само оног немојте".  "Немојте само оног" значи немојте једино оног, него и других треба.  Уствари, и у руском је тако -- само што у руском рећ тољко не носи значење "једино" за јавност, него га држи за пасом.  У руском кажемо обично "не надо его одного"

Обично се каже "немој само њега, молим те", или још чешће у жаргону "немој само њега, леба ти". Никад се не каже "оног" само по себи. Увек се додаје у том случају, при коришћењу речи "оног", нека именица. Например у жаргону "немој само оног типа (лика), леба ти" или слично.

Radley

Цитата: "gruja" от
Обично се каже "немој само њега, молим те", или још чешће у жаргону "немој само њега, леба ти". Никад се не каже "оног" само по себи. Увек се додаје у том случају, при коришћењу речи "оног", нека именица. Например у жаргону "немој само оног типа (лика), леба ти" или слично.
Hvala na ispravci, gruje :)
Nadam se da se ne ljutiš puno što se sumnjam da bi ti postao dobar moder :)

gruja

Цитата: Radley от января 12, 2007, 21:22
Цитата: "gruja" от
Обично се каже "немој само њега, молим те", или још чешће у жаргону "немој само њега, леба ти". Никад се не каже "оног" само по себи. Увек се додаје у том случају, при коришћењу речи "оног", нека именица. Например у жаргону "немој само оног типа (лика), леба ти" или слично.
Hvala na ispravci, gruje :)
Nadam se da se ne ljutiš puno što se sumnjam da bi ti postao dobar moder :)

Radley,

Хвала, али искрено и стварно немам времена. Могу само понекад да уђем и да понешто исправим.

GayleSaver

Ја имам више поверења у књижарну јужнословенску у Аустрији него што имам у неког продавача у Охају или Чикагу који и за Интернет први пут чује.

Kojvo

Срећна стара нова гидина свима!
да ли се слави Стара Нова Година у Српској или је чисто руски празник?
GayleSaver'e, зашто си почео писати ћирилицом? := Писао си увек латиницом, ако не погрешим?

GayleSaver

И у Српској и у Србији.

Писао сам латиницом, да, али мајко драга..кад у Риму...ради ко и римљани.  :)

Немој заборавит да сам ти ја ћирилићко дијете, исто кај и ти.  :)

Radley

Цитата: "Kojvo" от
да ли се слави Стара Нова Година у Српској или је чисто руски празник?
Nije ni čisto ruski, niti izvorno ruski.
Slavi se u svakoj zemlji gde crkve koriste Julianski kalendar (ili su ga do malopre koristili), znači, skoro u svim pravoslavnim zemaljama, a to su, osim Rusije, Srbija, Makedonija, Grčka, Gruzija, Ukrajina, Bugarska, Kipar.
Цитата: "Kojvo" от
GayleSaver'e, зашто си почео писати ћирилицом?  Писао си увек латиницом, ако не погрешим?
Kojvo, zašto bi se ponovo registrovao? Koliko se setim, ti si već bio prodružen forumu.

GayleSaver

Radley, већина тих земаља је дала сагласност да пређе на нови израчун:
http://en.wikipedia.org/wiki/Julian_calendar

Although all Eastern European countries had adopted the Gregorian calendar by 1927, their national Eastern Orthodox churches had not. A revised Julian calendar was proposed during a synod in Constantinople in May 1923, consisting of a solar part which was and will be identical to the Gregorian calendar until the year 2800, and a lunar part which calculated Easter astronomically at Jerusalem. All Orthodox churches refused to accept the lunar part, so almost all Orthodox churches continue to celebrate Easter according to the Julian calendar (the Finnish Orthodox Church uses the Gregorian Easter).
The solar part of the revised Julian calendar was accepted by only some Orthodox churches. Those that did accept it, with hope for improved dialogue and negotiations with the Western denominations, were the Ecumenical Patriarchate of Constantinople, the Patriarchates of Alexandria, Antioch, the Orthodox Churches of Greece, Cyprus, Romania, Poland, Bulgaria (the last in 1963), and the Orthodox Church in America (although some OCA parishes are permitted to use the Julian calendar). Thus these churches celebrate the Nativity on the same day that Western Christians do, 25 December Gregorian until 2800. The Orthodox Churches of Jerusalem, Russia, Macedonia, Serbia, Georgia, Ukraine, and the Greek Old Calendarists continue to use the Julian calendar for their fixed dates, thus they celebrate the Nativity on 25 December Julian (which is 7 January Gregorian until 2100).

Kojvo

Цитата: Radley от января 15, 2007, 10:43
Kojvo, zašto bi se ponovo registrovao? Koliko se setim, ti si već bio prodružen forumu.
Прав си. Заборавио сам моју шифру.
Знам и сам да је Стара Нова Година Јулиански а не руски празник. Хтео сам знати, да ли је тако "народни" као у Русији.

Цитироватьhttp://en.wikipedia.org/wiki/Julian_calendar
Многи мисле да славе Грчка и Бугарска Божић као и Русија 7. Јануара.  :P
Кладио сам се недавно са једном пријатељем на ову тему - он је изгубио  :up:

Цитата: GayleSaver от И у Српској и у Србији.
:wall: и коначно у "Руској"

Kojvo

Цитата: GayleSaver от января 15, 2007, 05:42.Писао сам латиницом, да, али мајко драга..кад у Риму...ради ко и римљани.  :)
... дакле ниси се осећао пре у Риму?... :up: Ни ми нисмо били римљани...

GayleSaver

Под Српском сам мислио на ентитет Босне и Херцеговине.  Извини.  Нисам се намеравао подругивати, ако је дошло до тог утиска.

GayleSaver

Ваља да знаш да у Српској има 10 благдана почетком године...је ли ти људи уопште икад раде.  ;)  (шала)

Kojvo

Цитата: GayleSaver от января 15, 2007, 22:22
Ваља да знаш да у Српској има 10 благдана почетком године...је ли ти људи уопште икад раде.  ;)  (шала)
:E: Тако је и у Русији. Наравно су Срби и Руси повезани

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр