Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Падарожжа празь Беларусь

Автор Donkey, августа 24, 2010, 14:55

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Donkey

Калі шаноўнае спадарства ня супраць, падзялюся фатаграфічнымі ўражаньнямі ад свайго апошняга візыту ў Беларусь. Едучы з Кіева на польскае балтыйскае
ўзьбярэжжа, я перасёк краіну па дыяганалі, з Гомеля да Гродна.

Частка 1: Менск
У беларускай сталіцы я апынуўся раньняй раніцай (вечаровы аўтобус Кіеў-Гомель + начны цягнік Валгаград-Брэст, што прыходзіць а 04:27). Пачакаў, пакуль
за вокнамі вакзалу пасьвятлее, недзе да 6-ай гадзіны.


Jauhien

Эххх, што ж Вы толькі Менск пафоткалі...
А Гомель з Горадняй дзе?  ;)

Donkey

У Гомелі меў толькі 15 хвілін, і было ўжо цёмна, нічога сфоткаць не ўдалося :-\
Але далей будзе: Наваградак, Ліда, Горадня ;)

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

RawonaM

Интересно, только не хватает информации про цены :( Сколько стоит автобус Киев-Гомель? Я как раз собираюсь ехать в Гомель (из Беларуси дальше похоже в Литву), так думаю через Киев или через Щорс, хочу прицениться. Кто-нить знает, есть ли автобус из Щорса? Электричка Щорс-Гомель приходит поздно вечером, не очень удобно.

Jauhien

Вот нашел расписание автобусов: http://gomeltrans.net/bus/timetable/international/, думаю, если по сайту полазить, то и цену найдете. Или контакты.



Jauhien

Кстати, переезжать на поездах дальнего следования украинско-белорусскую границу (и вообще белорусско-любую), если для Вас важна цена, не рекомендую. Местный транспорт обычно дешевле, а за переход границы большие наценки идут. Хотя, наверное, сами знаете.

RawonaM

Цитата: Jauhien от августа 25, 2010, 18:36
Кстати, переезжать на поездах дальнего следования украинско-белорусскую границу (и вообще белорусско-любую), если для Вас важна цена, не рекомендую. Местный транспорт обычно дешевле, а за переход границы большие наценки идут. Хотя, наверное, сами знаете.
Ну ясное дело, что знаю. Поезд Харьков-Щорс или Городня стоит 112-119 гривен за купе, а еще пару часиков до Гомеля обойдется в дополнительные 200 с чем-то гривен. А электричка Щорс-Гомель - 40 гривен. Думаю может через Чернигов, там тоже элетричка за 50 гривен есть.

Jauhien

Кстати, там и автобусы на Гомель есть, помню, знакомые ездили.

riwnodennyk

Якщо ще не дивилися, зазирніть на http://forum.railwayclub.info На ж.д.-клубі вкладають Київ-Мінське навіть у смішні 50 000 брб, там по різним темам і инших корисних варіянтів та инхвормації безліч.
Мовне походження: східна Слобожанщина (Вороніжчина), Польтавщина, луганська міська говірка, данской гутар;
Місце проживання: Україна, Луганське ⇄ Київ

riwnodennyk

Мовне походження: східна Слобожанщина (Вороніжчина), Польтавщина, луганська міська говірка, данской гутар;
Місце проживання: Україна, Луганське ⇄ Київ

RawonaM

Пасибо, посмотрю. Однако думаю, что из Городни автобусом до Гомеля самое оно, либо электричкой вечером. Непонятно, что делать целый день в Городне. Если что, можно до Чернигова, там есть что делать.

Demetrius

Цитата: Donkey от августа 24, 2010, 14:55
Апроч таго, "пашпарт жылога дома" падае асноўныя лічбы й факты.
Такія толькі ў Мінску ёсць. У нас у правінцыі такога няма.
Ды і ў Мінску не паўсюль.

Цитата: Donkey от августа 24, 2010, 14:55
Сацыяльная рэкляма па-беларуску (прафіляктыка СНІДу): выключы выпадковыя сувязі!
Я штодня праходжу міма рэкламы «СПИД — также забота церкви». Я так і не зразумеў, пра што гэта: ці гэта прапанова ісці ў царкву, бо яна хвалюецца пра ўсіх, ці гэта крытыка царквы, якая забыла пра свае клопаты. :)

Увогуле, беларуская сацыяльная рэклама бывае непадуладная розуму. Здагадайцеся, пра што гэтая рэклама: намаляваная нейкая зёлка і напісана «Зелёный — цвет жизни».

Donkey

Цитата: RawonaM от августа 25, 2010, 10:20
Интересно, только не хватает информации про цены :( Сколько стоит автобус Киев-Гомель? Я как раз собираюсь ехать в Гомель (из Беларуси дальше похоже в Литву), так думаю через Киев или через Щорс, хочу прицениться. Кто-нить знает, есть ли автобус из Щорса? Электричка Щорс-Гомель приходит поздно вечером, не очень удобно.
Автобус Киев-Гомель 108 грн.
Поезд Гомель-Минск (купе) 22000 руб. - примерно 58 грн.

а 86-м поездом Киев-Минск было бы что-то 300 грн. плацкарта / 450 грн. купе! Я в прошлом году, ничего не подозревая, взял билет на поезд (раньше цены были совсем не такие), и был впечатлён ценой, которую мне назвали. Купейный вагон всю дорогу шёл полупустой.

Donkey

Цитата: Demetrius от августа 26, 2010, 10:37
Цитата: Donkey от августа 24, 2010, 14:55
Апроч таго, "пашпарт жылога дома" падае асноўныя лічбы й факты.
Такія толькі ў Мінску ёсць. У нас у правінцыі такога няма.
Ды і ў Мінску не паўсюль.
Ня толькі :) я ў Лідзе яшчэ бачыў. Але па-руску.
Ліду, праўда, зараз пасілена рыхтуюць да Дажынак. Я такога нідзе ня бачыў. Нават дабудоўваюць Лідзкі замак ;D

Donkey

Частка 2. Наваградак

У першай сталіцы ВКЛ я ўжо быў - 8 гадоў назад. Вельмі хацеў заехаць туды зноў.
Аўтобус зь Менску едзе каля 3 гадзін і каштуе 13 (?) тысяч рублёў. Адыходзіць з Усходняга аўтавакзалу, да якога з чыгуначнага вакзалу трэба доўга ехаць тралейбусам. Але можна было й ня ехаць: як я зразумеў пасьля, каля чыгуначнага вакзалу ёсьць спэцыяльны прыпынак, куды заяжджаюць аўтобусы з Усходняга.
Зь Менску аўтобус едзе па берасьцейскай шашы (гэты этап я спакойна праспаў), потым робіць разварот і апыняецца ў Гарадзенскай вобласьці. Першы прыпынак у мястэчку Мір, адкуль можна сфоткаць славуты Мірскі замак:

Пад'яжджаючы да Наваградку, чуеш, як кіроўца аўтобусу гутарыць з мясцовымі дзядзькамі па-беларуску (гэта пасьля спрэс русскоязычного Менску). Дакладна як 8 гадоў таму. Толькі аўтобус іншы: тады быў Ікарус, зараз, здаецца, нейкі сучасны МАЗ.
Гатэль у Наваградку той самы, аднамесны нумар за 35 тыс. рублёў. Душ на першым паверсе, усё рэшта ў нумары. Кабельнае тэлебачаньне.

rudaru

"Истина где-то всегда рядом!"
Единственный смысл в науке - УСТАНОВИТЬ ИСТИНУ.

Bhudh

Цитата: Demetriusнамаляваная нейкая зёлка і напісана «Зелёный — цвет жизни».
Пакажыце!
Пиши, что думаешь, но думай, что пишешь.
MONEŌ ERGŌ MANEŌ.
Waheeba dokin ʔebi naha.
«каждый пост в интернете имеет коэффициент бреда» © Невский чукчо

Donkey

Цитата: rudaru от августа 26, 2010, 23:33
Якая мэта вандроўкі?
Вандроўка дзеля вандроўкі ;D Ехаў на колькі дзён на мора да Гданьска, заадно трохі паглядзеў на Беларусь.

rudaru

Цитата: Donkey от августа 26, 2010, 23:40
Вандроўка дзеля вандроўкі ;D Ехаў на колькі дзён на мора да Гданьска, заадно трохі паглядзеў на Беларусь.
Якое ўражанне? Як жыццё звонку пабычцца?
Якая яна сёння?
"Истина где-то всегда рядом!"
Единственный смысл в науке - УСТАНОВИТЬ ИСТИНУ.

Demetrius

Цитата: Bhudh от августа 26, 2010, 23:38
Цитата: Demetriusнамаляваная нейкая зёлка і напісана «Зелёный — цвет жизни».
Пакажыце!
Ня маю фатаапарата. :о

Bhudh

Пиши, что думаешь, но думай, что пишешь.
MONEŌ ERGŌ MANEŌ.
Waheeba dokin ʔebi naha.
«каждый пост в интернете имеет коэффициент бреда» © Невский чукчо

Demetrius

>_>
Вы так кажаце, нібы я дакладна памятаю, што там за трава. :о Заўтра пагляджу, як буду міма ісці.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр