Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Нова "допетровська" кирилиця

Автор andrewsiak, июля 12, 2009, 22:07

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

andrewsiak

Нещодавно дізнався завдяки "Українському Тижню" (http://ut.net.ua/art/168/0/2743/ стаття "Українська літера" Ігоря Дудника (в ЖЖ - igordudnik), що український графік Василь Чебаник розробив проект кирилиці, який має у своїй основі кирилицю, не спотворену реформою 1710 року, впровадженою Петром Першим! Тобто маємо осучаснену "давню" кирилицю!
Ось як вона виглядає (з сайту http://www.cyrillic.org.ua/ua/exhibition):





А на питання "Чи треба повертатися до допетровської кирилиці?", Василь Чебаник відповідає так (http://community.livejournal.com/ua_typography/210946.html):
"Треба повертатися до тих ознак, які мала стара кирилиця. Та яка була близька до грецького, бо зараз з'явилася можливість взяти від грецького – того фундаментального, від латинського і кирилиці все краще, і тоді кирилиця стає більш досконалою ніж ті дві. Та абетка що є зараз то навіть не кирилиця – це гражданський шрифт, який Петро Перший взяв з голландської антикви. Він не мав на увазі не українську мову, нічого там. Як кажуть: якщо ми щось зробили неправильно, то вертаємось на те місце, звідки ми ступили. І там треба шукати."
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Highlander

А почему "И" осталось "И"? Должно ж быть что-то близкое к "Н", разве нет?

Python

Ц в формі Џ виглядає не дуже історично, ІМНО. Та й Ж чимось скидається на Ѫ. Одним словом, стилізація. Хоча, загалом, шрифт Чебаника доволі цікавий.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

andrewsiak

Цитата: Highlander от июля 12, 2009, 22:17
А почему "И" осталось "И"? Должно ж быть что-то близкое к "Н", разве нет?
ну да
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

andrewsiak

Цитата: Python от июля 12, 2009, 22:21
Ц в формі Џ виглядає не дуже історично, ІМНО. Та й Ж чимось скидається на Ѫ. Одним словом, стилізація. Хоча, загалом, шрифт Чебаника доволі цікавий.
Згоден, що теперішня Ц ближча до допетровсьої. Але мені як раз подобається Чебаникова З, Ч, У, Н, Щ, Я
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.


Петро

Так, ця кирилиця хороша, але не дуже зручна. Тим паче передбачає носові голосні, яких в сучасній укр. мові не існує! (юс малий і юс великий, дві останні літери) :srch:

Python

Юс малий у східних слов'ян читався як я (причому, в більшості випадків я записувалось саме як ѧ, а не як ıa), юс великий —як у. Чебаникове я має форму малого юса(ѧ), що цілком історично, а ось подібність до великого юса (ѫ) чомусь проявилась у  букви ж.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

piton

Все равно, даже из этого шрифта петровские уши торчат. До него красивше писали.
W

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр