Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Hrvatski, хорватский

Автор Ripley, октября 4, 2004, 23:17

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

Amateur

Цитата: http://en.wikipedia.org/wiki/Strangers_in_the_Night
As for the music, there are two origins:
Ivo Robić - wrote it down for the music festival in Split, Yugoslavia. Robić later sang it also in German - "Fremde in der Nacht" - and Croatian - "Stranci u Noći".
Bert Kaempfert, who made a thorough adaptation and an arrangement of the piece.
Oni su bili suradnici.  :yes:
Цитата: http://en.wikipedia.org/wiki/Bert_Kaempfert
He [Bert Kämpfert] later formed his own big band, toured with them, then worked as an arranger and producer, making hit records with Freddy Quinn and Ivo Robic.

Nord

Lijep pozdrav ljudi! Dugo nisam bio na lingvoforumu, jer pisao diplomni rad (prevod+žanrova terminologija u engleskoj, nemačkoj i ruskoj verzija bukmerkerskog sajta). Super -- sve je isto kao i lane, al sve je bolje )))
Npr. rusisti iz Zagraba piše dobri ruski, pa ja počao sam pisati bolji hrvatski.
Prema jugoslovenskoj glazbi: saglasan sam s Vanjom. Uzgred budi rečeno, nije li niko ovdje zaboravio BIJELO DUGME? IMHO, ta grupa radila bi čast svakoj rok sceni na svijetu, k'o i Mađari iz OMEGI.
Lipe cvatu.
Đurđevak zeleeeeeeeeeni
Svima ooosim meni =)
(znam da su je Balaševićeva pesma i stara ciganska glazba, al uvjek asocijirao ga sam s Dugmetom).
Mol an lá um thráthnóna. - Готовь сани летом, а телегу зимой (досл. Пой славу дню накануне вечером.)

VANJA

Цитата: "Nord" от
Lijep pozdrav ljudi!
Pozdrav i tebi. ;-)
Цитата: "Nord" от
Npr. rusisti iz Zagraba piše dobri ruski, pa ja počao sam pisati bolji hrvatski.
Ako se ovo bar djelomično odnosi na mene :-[, onda bih te samo htio malko ispraviti...ja nisam rusist nego ukrajinist :up:, ali zahvaljujući tome progovorih ja i ruski.  8)  
Цитата: "Nord" от
Prema jugoslovenskoj glazbi: saglasan sam s Vanjom.
Super...jesi li slušao štogod od Azre ili općenito Novog vala? Ja cijelo vrijeme pokušavam naći nešto slično u ruskom rocku, ali previše sam neupućen i nikako da nađem. Što bi mi ti predložio?   
Цитата: "Nord" от
nije li niko ovdje zaboravio BIJELO DUGME?
Bijelo dugme je bila grupa mojeg djetinjstva. Imam sve njihove albume doma. Jedan hrvatski glazbeni kritičar ih je najbolje opisao kada je za njih rekao da sviraju ,,pastirski rock".  Takav zvuk može nastati jedino u Bosni.  ;up:
Цитата: "Nord" от
(znam da su je Balaševićeva pesma i stara ciganska glazba, al uvjek asocijirao ga sam s Dugmetom).
Nisam shvatio. Ovo nije Balaševićeva pjesma. To je Bijelo dugme obradilo cigansku pjesmu Ederlezi. To je pjesma iz filma Dom za vešanje...od Emira Kusturice.     
Shine On You Crazy Diamond – R.I.P.  6.1.1946. – 7.7.2006.

Nord

Yep =))
Znam da to je bila pjesma Cigana koja Ederlezi se zove. Al samo meni se sviđa kad nju peva Dugme a ne Vaska Jankovska.
Prema Novog Vala... Nisam slišao, avaj (((. Ako tražiš glazbu s socialnim subtekstom, mogu tebi predložiti grupe ДДТ, "Аквариум" (ona ima još puno rock, reggae, irskih i istočnih folk sljedova).
Mol an lá um thráthnóna. - Готовь сани летом, а телегу зимой (досл. Пой славу дню накануне вечером.)

Radley

Evo tu i mene. Tek se vratio sam iz Hrvatske pa onda želim malo da ispričam kakvi su mi utisci.
(Ja se naravno izvinjavam što pišem (jako loš) srpski umesto hrvatskog, ali nekako siguran sam da svi tu hoće razumeti)
Jako je zemlja lepa. Obala, otoci, borovi, planine, gradovi - sve to je bilo izuzetno lepo. Dubrovnik je izvanredan, posebno kad se gleda sa magistrale iznad grada. Ušće Neretve sa baštama, brdima i rukavacima reke mislim mi je bilo jedan od najprekrasnijih izgleda koji sam ikad video. Zaista je bilo prelepo.
Samo neki od Hrvata na obali su pričali ikavicom, većina (kako mi se činilo) su već jekavci. Čakavaca nisam ni sreo, osim na jednom grafitu u Splitu pisalo se "ča".
Pričao sam uglavnom ekavicom i nisam imao problema. Čak i napravio sam jedan eksperimenat - svakog jutra (dok mi je žena spavala  :)) šetao sam gradićem, zahadžao sam na pijacu odnosno tržnicu pa onda pio kafu u kafićima. A nije kafića ni bilo puno, možda pet-šest, pa jednog jutra naručivao sam kafu sa mlekom a drugog kavu sa mlijekom. U svakom kafiću donosili su meni istu kafu bez obzira koji je bio jezik narudžbe, odnosno razlika je bila između kafića, nego između jezika kojim sam naručivao. Neki su čak i pokušavali da meni odgovore ekavicom (!), mada to su bili samo pojedinci.
Video sam mislim samo četiri vozila sa srpskim tablama, jedan od kojih je bio bus. Dva srpskih auta su danima bili na vili pored naše i nisu bili povredjeni.

Ali jeste bilo i negativnih utisaka. Hrvatska je veoma skupa zemlja. Ipak cene koje se traže nikako ne odgovaraju kvalitetu.
Dakle, gazda je vile u kojoj smo živeli bio potpuni kreten. Prvo, on je živio na istoj vili sa celom porodicom, po ceo dan mu je zvonio mobitel, pa onda su mu tamo isto dolazili prijatelji, jedali, pevali, svadjali se do pola noći. Nama je prozor bio pravo nasuprot njegove kuhinje pa to je nama puno smetalo. Soba se nama za dva tjedna nije sredila niti jednog puta. I to je čovek koji tvrdi da mu vila ima tri zvezde i da pruži evropski servis!  :down:
Dakle, onaj gazda jednog dana kad bili smo na izletu došao je i ugasio nama klimu. Kad ga sam pitao zašto ne radi klima rekao je da se klima možda slomila i da hoće surta doći majstor da gleda. Kad smo našli kako se klima uključa došao je nama i počeo vikati da mi "suviše" koristimo klimu u našoj sobi i da hladimo "cijeli grad".
Još jednog dana nije dozvolio da nama u sobu dođu gosti sa druge vile. Možda mu je smetalo da pričamo ukrajinski pa se plašio da neće to biti ugodno za njegove drage gosti Italijane. Čak i jednog puta mene pitao "zašto ti kominiciraš sa drugim gostima?". Pa zato što oni sa mnom komuniciraju!
Pravi je psihički bolesnik.
Toliko. U celini, nažalost, ne mislim da bi Hrvatska mi još ikad bila izbor za godišnji. Ako i hoću doći na Jadran, neće to biti Hrvatska  :no:
Ima zemlje koja ima isto čisto more, isto lepi gradovi, pa i jeftinija je i mi smo mnooogo više dobrodošli tamo. Crna Gora forever.

GayleSaver

Цитата: Radley от августа 15, 2006, 15:15
Evo tu i mene. Tek se vratio sam iz Hrvatske pa onda želim malo da ispričam kakvi su mi utisci.
(Ja se naravno izvinjavam što pišem (jako loš)

Ma, jok, daj.  :)  Kad si se vratio s jednom glavom na ramenima, a ne s dvojicom ili trojicom dijelova...mozes biti siguran u sebe.  Jer nista valjda te Hrvate ne srdi vise od stranca koji nema pojma.  :D


Radley

Цитата: "GayleSaver" от
Jer nista valjda te Hrvate ne srdi vise od stranca koji nema pojma
Mnogo sam više imao pojma od onih Nemaca, Italijana, Ugaraca i ostalih. Ali ipak oni su im mnogo dražiji.

VANJA

Цитата: "Radley" от
Samo neki od Hrvata na obali su pričali ikavicom, većina (kako mi se činilo) su već jekavci. Čakavaca nisam ni sreo, osim na jednom grafitu u Splitu pisalo se "ča".

Ako sam dobro upamtio, ti si ljetovao negdje u Šibensko-kninskoj županiji, a Šibenik je štokavski. Što se tiče Splita, ne mogu vjerovati da nisi tamo čuo ikavicu. :???  Vjerojatno su ljudi u razgovoru s tobom govorili standard ili čak kao što si i sam napisao, ekavicom nakon što si i sam prvi njome govorio.
   
Цитата: "Radley" от
jednog jutra naručivao sam kafu sa mlekom a drugog kavu sa mlijekom. U svakom kafiću donosili su meni istu kafu bez obzira koji je bio jezik narudžbe, odnosno razlika je bila između kafića, nego između jezika kojim sam naručivao. Neki su čak i pokušavali da meni odgovore ekavicom (!),

Ne znam zašto te to zbunjuje.  :donno: Turistički djelatnici imaju za cilj što više zaraditi. Oni bi tebi donijeli kavu naručio ti nju na slovenščini, srpskom ili makedonskom ili nekom drugom jeziku, dokle god će te razumjeti...Zar si ti zaista mislio da te neće nitko poslužiti zato što govoriš srpski? Vjeruj mi, njima je draže da ti govoriš srpski koji razumiju, nego da oni moraju s tobom razgovarati na nekom drugom jeziku.   ;D
Цитата: "Radley" от
Hrvatska je veoma skupa zemlja.

To te u potpunosti razumijem. Za prosječnog Hrvata ljetovanje od 10 dana u malo boljem hotelu nije malo izdvajanje, ali prijatelju, stvar je u tome da ti je za brdo Nijemaca, Austrijanaca, Talijana, a u zadnje vrijeme i Britanaca, Francuza, Šveđana Hrvatska iznimno jeftina zemlja. Svi govore kako je kod nas i do nekoliko puta jeftinije nego u Italiji, Grčkoj i Francuskoj...zato se cijene u Hrvatskoj sigurno neće snižavat, štoviše, samo će rasti. 

 
Цитата: "Radley" от
Dakle, gazda je vile u kojoj smo živeli bio potpuni kreten.

Evo baš mi se javila prijateljica koja je s dečkom odlučila ići u Francusku. Išli su u vlastitom aranžmanu autom. Preko Interneta su rezervirali smještaj kod neke obitelji što je uključivalo odvojen ulaz, sobu s bračnim krevetom i odvojenom kupaonicom. Došli su u Francusku, jedva jedvice pronašli taj stan koji uopće nije bio blizu mora kako je bilo rečeno na Internet stranici. Soba nije imala odvojen ulaz, bio je samo jedan običan krevet, pa je Francuz još donio kraj njega jedan rasklopni. I oni su kao i ti živjeli s obitelji i s njima dijelili kupaonicu. Prespavali su jednu noć i okrenuli se kući u Hrvatsku. :down:

Poanta – ovaj tvoj gazda je prema svemu sudeći zaista bio užasan i s pravom se ljutiš. Ja bih s njim razgovarao odmah drugog dana...zašto mi soba nije pospremljena, a tako je bilo dogovoreno, zašto ja nemam pravo na mir na svojem odmoru? To si trebao riješiti odmah u startu. :-\

Činjenica je da ljudi danas u Dalmaciji iznajmljuju sve ne bi li zaradili. I to ti je poanta svega. Money makes the world go round. Sve ti je u novcu. Možda si trebao ići u hotel. Tamo ti se takve stvari sigurno ne bi dogodile. 

Цитата: "Radley" от
Mnogo sam više imao pojma od onih Nemaca, Italijana, Ugaraca i ostalih. Ali ipak oni su im mnogo dražiji.

Ma to su totalne gluposti. Evo što se tiče stereotipova o gostima - Talijani su na glasu u Hrvatskoj da puno troše. Oni stvarno dolaze s puno love i to su spremni sve zapiti i pojesti. Nijemac je već proračunat. On točno zna koliko će i gdje potrošiti svakog dana da mu ostane još za zadnji dan. U tu kategoriju spadaju i Austrijanci.

Onda imamo Čehe, koji su na glasu kao jako rizični gosti jer se često upuštaju u neke avanture i egzibicije koja čak završavaju na najgori mogući način. Ali meni su Česi zakon! :up:

Ukrajinci ne dolaze kod nas puno, tako da se o njima ništa ne govori. Ali u zadnje vrijeme se govori jako puno o Rusima. Svi se smiješe od uha do uha kada dolazi Rus, jer znaju da će potrošit dvostruko više od Talijana. Posebno na područje Dubrovnika dolaze ruski tajkuni.       

Sve u svemu – meni je stvarno jako žao što nosiš tako loše dojmove iz Hrvatske, ali zaista moraš shvatiti, da se onaj gazda nije ponašao prema tebi tako zato što si Ukrajinac, nego zato što nisi bogati Talijan, a i zato što ni njemu nisu, prema svemu sudeći, sve na broju (u značenju, nije sasvim normalan). :down:

Meni se na moru isto znalo dogoditi da odem s društvom na pizzu i pivo u običnu pizzariju, ništa posebno, ali pizzariju na obali koja je bila krcata gostima. Čekali smo 20 minuta da konobar naplati račun, i to mu je još bilo jako teško jer mi studoši (studenti) nismo imali novaca da mu još ostavimo tringet iliti napojnicu. To je žalosno...jako žalosno, ali bojim se da se to događa i u drugim turističkim zemljama. 

I na kraju, daj mi reci gdje se to dogodilo...u kojem gradu ili mjestu?
     
Shine On You Crazy Diamond – R.I.P.  6.1.1946. – 7.7.2006.

Radley

Цитата: "VANJA" от
Što se tiče Splita, ne mogu vjerovati da nisi tamo čuo ikavicu
Čuo sam, naravno, ali se mi činilo da ikavci su uglavnom stariji ljudi, pa mlađi pričaju manje-više standard.
Ikavicom je ipak pričala i ona cura koja je radila u jednoj menjačnici pa mi rekla da je prošle godine došla u Kijev da igra protiv Ukrajine u košarkaškom timu Hrvatske (izgubili su  :)).
Цитата: "VANJA" от
Ne znam zašto te to zbunjuje.   Turistički djelatnici imaju za cilj što više zaraditi
To sam kazao za Gruju, koji tu stalno ispričava ove priče da nemojte u Hrvatskoj govoriti ekavocim ili dolaziti sa srpskim tablama. To je sigurno mnogo preterano.
Цитата: "VANJA" от
Onda imamo Čehe, koji su na glasu kao jako rizični gosti jer se često upuštaju u neke avanture
Čuo sam više puta kako se kaže "Ludi Čeh"  ;D
Цитата: "VANJA" от
onaj gazda nije ponašao prema tebi tako zato što si Ukrajinac, nego zato što nisi bogati Talijan, a i zato što ni njemu nisu, prema svemu sudeći, sve na broju (u značenju, nije sasvim normalan)
Pa shvačam to glavom, ali još ne srcem. Možda i nešto sam preterao. Slabo mene to teši što se takvi stavi dogadjaju i u drugim zemljama, ali ipak nešto malo teši  :green:
Možda imao sam preterana očekivanja pa zato sam bio toliko razočaran.
Цитата: "VANJA" от
daj mi reci gdje se to dogodilo
Gradić se zove Rogoznica, nalazi se u Šibensko-Kninnskoj županiji, prema jugu od Primoštena.

GayleSaver

Цитата: Radley от августа 16, 2006, 12:05
Цитата: "GayleSaver" от
Jer nista valjda te Hrvate ne srdi vise od stranca koji nema pojma
Mnogo sam više imao pojma od onih Nemaca, Italijana, Ugaraca i ostalih. Ali ipak oni su im mnogo dražiji.

Radley, mi nismo Amerikanci da bi se varali gdje je uzrok svega.  Uzrok svega je u novcu.  Svugdje -- i na Balkanu isto, koliko kod taj Balkan je htio misliti na drugo.  Ako uspije kampanija u Crnoj Gori, pa dovuce turista i iz drugih krajeva Europe, i oni ce postati grdniji prema svom obicnom klientelu.

Medutim to ne znaci da se im Hrvati ne smiju iza leda, dok tebi su se samo divili, kako to ti Rusinjo znas njihov jezik!  I to po vlastitoj inicijativi...

Radley


GayleSaver

Цитата: Radley от августа 16, 2006, 17:22
Цитата: "GayleSaver" от
mi nismo Amerikanci
Mi nismo, al ti valjda jesi?
Цитата: "GayleSaver" от
Uzrok svega je u novcu
Činilo mi se da upravo Amerikanci tako misle  :green:

Ja ne razumijem vas.  NIKOGA od vas ne razumiijem.  Kako VI mozete suditi o ljudima koje ni ne poznavate?! 

Ja ih poznajem.  Ja ih poznajem mnogo bolje od vas, jer ja sam odrastao ovdje.  Ja sam odrasto 10 godina ovdje.  I -- vjeruj mi -- deoba amerikanaca koji misle da je novac uzrok svega ravna je toj delbi na svakom drugom mjestu, a obojica su ravni proporciji pametnih i razumnih ljudi.  Jedina razlika koju sam vidio jeste da, zbog nepopularnosti pragmaticnog prilaza i idealisticnosti ovog drustva, i taj pametni njegov dio nikad ne priznaje da sve proizlazi od novca, tako da neces nikog Amerikanca cuti kako to kaze.

A o ostalom ne smij ni poceti razgovarati.  Pa kad bi vi znali kako Amerikanci pomagaju jedno drugome.  Pa kad bi vi znali kako se oni uctivo jedno s drugim ponasaju. 

Kako mozete suditi skulpturu po paramparcadi ili prahu na podu pored nje?!

(vi kolektivno, ne ti)

GayleSaver

U americkoj retorici, uzrok svega je covjeska sloboda.  Sto je, naravno, glupost, kad je novac uzrok svega...ali to ti je retorika.  Ja ne volim licemjerje i ta retorika mi ide na zivce, pogotovu kad se koristi kao razlog za oduzimanje i prerasprijedelenje novaca.

GayleSaver

Osim toga, tesko je suditi o Amerikancima, jer mi smo svi razliciti kao zivotinje zemske.

Radley


GayleSaver

Ne, ne poznajes, isto ovako kako ja ne poznajem Ruse.  Moras dopustiti vlastito nesavrsenstvo.  Ne smijes ocekivati odreden odnos a da ga ne uzvratis ravno.  A sta, mislis Amerikancu je prijatno doci u Rusiju, gdje mu se mogu nasmijati u lice?  A to je samo ono sto znam; moram pretpostaviti da ima i drugog.  Medutim, ako bi taj Amerikanac onda zakljucio o Rusima da su zlo uzgojen i oholi narod, toga bi Amerikanca cijeli svijet nazvao tamnim i predrasudljivim; a u isto vrijeme vi mozete zakljucati o Amerikancima sto hocete.

Ne smij.  Ponavljam:  Amerikanci ne padaju u stereotip.  Nas ima razlicitih koliko god hoces, i svi mi cinimo ovo drustvo.  I meni se ne svida da napadas na ono drustvo koje mome dijedu produze zivot na Bog zna koliko godina, plateci mu kemijsku terapiju od koje jedna sesija iznosi jedno 10,000 dolara.   Znas koliko puta od 2004 su mu pravili kemiju?  Svakog tjedna, ili u najboljem slucaju svakog drugog tjedna.

(omeksao kontra-napad)

GayleSaver

Ili ces mi pozeljeti da je bolje da moj dijed umrije nego da zivi medu Amerikancima?

Radley

Cekaj, ti mi jednog trenutka kazes "nismo mi Amerikanci", a drugog "svi mi cinimo ovo drustvo". Mislis li da si Amerikanac ili ne?
Nisam ja uopste neki anti-Amerikanac, kao sto tu su neki. Gde sam te napao? Gde sam napao ovo "drustvo" koje kako jesi sam rekao niti ne postoji jer tako ste razliciti. Gde sam napao tvog jadnog deda? Pa nemoj. Nisam uopste rekao da bi mu bolje bilo da umre. Nisam uopste ni znao da imas deda.
Jesi li normalan? Smiri se malo, druze. Dosta mi je vec bolesnika.

Radley

Nigde nisam rekao da mrzim Amerikance ili tako nesto slicno. Jedan od najboljih mi prijatelja I ucitelja bio je Amerikanac. Cak I radio sam neko vreme pod Americkim rukovodstvom.
Ali to ne menja moje mislenje. Nikad ne bih zivio u Americi. To je zemlja debelih ljudi, velikih auta i velikog novca. Meni se to ne svidja i to mi je pravo da mi se nesto ne svidja.
Vama su pare mera za sve stvari. Ti si i sam to potvrdio kad rekao si koliko iznosi ova terapija za tvog deda.
I najveci ste licemeri. Pa i mi se to brzo naucavamo.

GayleSaver

Oprosti mi.  Mea culpa.  Ja sam navikao na tolik odnos od strane stranaca (ne samo Rusa).

Ja se ne osecam kao Amerikanac -- kako bih to mogao, kad to nisam?  Ne osecam se kao Amerikanac, jer nije to na meni reci sto jesam i sto nisam (usprkos novom popularnom ubedenju).  Ja sam nego rekao da zivim medu Amerikancima, i da sam uzrastao medu njima, i da sam spreman reci "mI" isto onoliko koliko sam spreman reci "oni".

Ja bih se mogao odstraniti od situaciji jednom lazju, da je moje nacionalno opredelenje teska stvar.  Necu.  Reci cu samo, da ja pripadam onoj maloj ali brojnoj grupi stanovnika Amerike koji nisu ovdje rodeni, ali koji su proveli znatan dio zivota ovdje.

Peregrine Falcon

Цитата: Amateur от декабря 19, 2005, 02:46
Цитата: VANJA от декабря 19, 2005, 00:08Uz to, les u hrvatskom znači i vrstu drobljive zemlje, ali ta riječ dolazi od njemačkog Löß.
U ruskome to će biti лёсс. Ali ja ne znam što je to. Htjeh reći da nikada nisam čuo ovu riječ kada bi netko ukazivao na takvu zemlju i nazivao je lesom.

Ispričavam se zbog upada, nemam previše veze s ruskim ili ukrajinskim i tu sam se čisto slučajno našao i zainterisirao se za vašu razmjenu mišljenja, pa usput  dajem neke primjedbe:).

I u štokavskom se kaže ljesa za ulazna vrata na dvorištu, a nije jedini izraz turcizam kapija. Ja sam rođen u Zagrebu, ali roditelji su mi iz štokavskih krajeva u jednom od kojih  (majčinom kraju) se govori ljesa.  Usput, u hrvatskoj su grkokatolici i Ukrajinci i Rusini (postoji i Društvo Rusina i Ukrajinaca) , a ima i nešto Hrvata grkokatolika. Hrvati grkokatolici žive i u Bosni (osobito oko gradića Travnika). Kako se vjerojatno neću vraćati na ovaj forum sve vas lijepo pozdravljam sa Zdravstvujte:)!

Даниел

Пример перевода на различные языки;
___________________________________________________________________________________
Русский язык  / Russian language / Ruski jezik
(international linguistic code:ru/rus):

Что касается общего качества воздуха в городе Иерусалиме необходимо принять срочные меры безопасности для предотвращения отравления населения выхлопных газов.
Потенциальные mijera приложения, которые влияют на поток личного состояния здоровья, и которые могут способствовать улучшению общего ухода населения в районе в центре города, несомненно, будет для уменьшения трафика пробку на фундаментальных Kostanjica где пересечения расположены туристические острова, такие как христианские Церковь, эти дисциплинарные меры предлагаются в основном в курортный сезон, такие как Пасха и Рождество. Офицеров и сержантов из армейских казарм в городе должно способствовать точное использование предписанных мер, контроль движения хаос в контрольной точке и, глядя через использование авиации.
___________________________________________________________________________________
Hrvatski jezik / Croatian language / Хорватский язык
(international linguistic code:hr/hrv):

Glede opće kvalitete zraka u gradu Jeruzalemu potrebito je poduzeti žurne mjere sigurnosti kako bismo spriječili trovanje pučanstva ispušnim plinovima.
Možebitna primjena mjera koje utjeću na tijek osobnoga zdravstvenoga stanja a koje mogu pridonijeti boljoj općoj skrbi pučanstva na prostoru gradskoga središta svakako bi bilo smanjenje prometnoga čepa na bitnim raskrižjima gdje su smješteni turistički otoci, poput kršćanskih crkvi, ove stegovne mjere predlažu se ponajprije u vrijeme blagdana kao što su Uskrs i Božić. Časnici i dočasnici iz vojarni u gradu trebaju pridonjeti točnoj uporabi propisanih mjera, nadzorom prometnoga kaosa na nadzornim točkama i promatranjem kroz uporabu zrakoplovstva.

__________________________________________________________________________________

Српски језик / Serbian language / Сербский язык:
(international linguistic code:sr/srb):

•   (serbian an official letter to the constitutional)
У погледу опште квалитета ваздуха у граду Јерусалиму потребно је да се предузму хитне мере безбедности како би спречили отровање становништва издувним гасовима. Евентуална примена мера које утичу на ток личног здравственог стања које могу да допринесу бољем општем збрињавању становништва на простору градског центра свакако би била смањење саобраћајног колапса на суштинским раскрсницама где су смештена туристичка острва, попут хришћанских цркава, ове дисциплинске мере предлажу се најпре у време празника као шта су Васкрс и Божић. Официри и подофицири из касарни у граду треба да допринесу тачној употреби прописаних мера, контролом саобраћајног хаоса на контролним тачкама и посматрањем преко употребе ваздухопловства.
•   (serbian transcript of the latin alphabet)
(U pogledu opšte kvaliteta vazduha u gradu Jerusalimu potrebno je da se preduzmu hitne mere bezbednosti kako bi sprećili otrovanje stanovništva izduvnim gasovima. Eventualna primena mera koje utiću na tok ličnog zdravstvenog stanja koje mogu da doprinesu boljem opštem zbrinjavanju stanovništva na prostoru gradskog centra svakako bi bila smanjenje saobračajnog kolapsa na suštinskim raskrsnicama gde su smeštena turistička ostrva, poput hrišćanskih crkava, ove disciplinske mere predlažu se najpre u vreme praznika kao šta su Vaskrs i Božić. Oficiri i podoficiri iz kasarni u gradu treba da doprinesu tačnoj upotrebi propisanih mera, kontrolom saobračajnog haosa na kontrolnim tačkama i posmatranjem preko upotrebe vazduhoplovstva.)

Poirot

"Из-за плохой видимости через тепловизор прицела я увидел на расстоянии около 250 метров силуэт парнокопытного, внешне похожего на крупного кабана."

zeljko

pozdrav svima!ja sam  zeljko.govorim ruski ,ali moj maternji jezik crnogorski! :)

Easyskanker


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр