Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Articole

Автор Belle, декабря 26, 2005, 21:10

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Belle

Salut Corina :)

Poţi să lămureşti, te rog,  întrebuinţare de articolul nehotărât şi hotărât?

P.S. Cer scuze pentru greşeli.  ::)

Vertaler

Belle, nu ştiu ce nu-ţi place, ce punct anume nu-nţelegi? Întrebuinţarea lor în general este identică cu cea din alte limbi, aci sunt numai diferenţe puţine. Vrei să le afli pe ele?

P. S. Cred că trebuie să despărtez această discuţie într-o temă separată. Căci avem un forum întreg :)
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Belle

Vertaler,  poţi să scrii un exemplu? Aici sau într-o temă separată. Vreau  să  ştiu  exact  ::)

Vertaler

Bliiin... ce exemplu? Ce vrei de mine?  :-[


Mai întâi pot să te sugerez să le utilizezi în orice caz unde ele se potrivesc. Şi există nişte limitări: unde articolul (cel hotărât) e obligatoriu şi unde nu se poate să-l utilizăm.

Obligatoriu: prietenul meu; sau, dacă vrei să zici ,,un prieten", trebuie să fie ,,un prieten (de) al meu".

Nu se poate: când subiectul nostru are vreo prepoziţie (afară de ,,cu") şi nici o definiţie (adjectiv, pronume etc.). Adică, dacă să scrii ,,am citit toate teme de pe forum" şi noi ştim despre ce forum este vorba, oarecare articol nu se utilizează. Dar dacă cuvântul ,,forum" are o definiţie, atunci articolul e obligatoriu: ,,Am citit toate teme de pe forumul nou".

Ffuhhh.... Corina, ai ce să adaugi? Flos?
Стрч прст в крк и вынь сухим.


Vertaler

Цитата: Flos от декабря 28, 2005, 09:08
Ai scris foarte bine.
Iată încă un link, sper,că va fi de folos:
Merci frumos!

ha, şi mi-a apărut o întrebare: în România în univesităţi se acceptă referate pe dischetă sau tipărite pe hârtie dacă sunt fără diacritice?  :green:
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Belle

Цитата: Vertaler от декабря 27, 2005, 22:20
Bliiin... ce exemplu? Ce vrei de mine?  :-[


ndaa.. nu ştiam, nu e voie să te-ntreb. Cer scuze pentru deranj.

Vertaler

Цитата: Belle от декабря 28, 2005, 20:29ndaa.. nu ştiam, ca nu e voie să te-ntreb. Cer scuze pentru deranj.
  :???  :o  :what:

Sper că glumeşti.

Iartă-mă, poate nu m-am exprimat bine.  :-[
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Corina

        Salut! Pe scurt
       Articolul nehotărât se foloseşte înaintea substantivului atunci când acesta defineşte o noţiune pentru prima dată întâlnită în text sau o noţiune dintr-o serie asemănătoare. De exemplu: ,,Am citit o carte (nişte cărţi)" Nu se dă nici o explicaţie, cine a scris cartea sau cum se numeşte. Sau: ,,Am întâlnit un student din grupa mea."
      Articolul hotărât se foloseşte atunci când se repetă în text o noţiune: ,,Am citit o carte. Cartea este foarte interesantă. (Cărţile sunt foarte interesante.)" Articolul hotărât se foloseşte şi în cazul în care după noţiune urmează o explicaţie sau o definire: ,,Am citit romanul despre care îţi vorbeam. Am citit romanul ,,Pădurea spânzuraţilor" de Liviu Rebreanu. Caietul meu este pe masă.  :)

Belle


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр