Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Забула граматику... :(

Автор dakota, февраля 6, 2006, 23:08

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

dakota

Панове,

Дурне питання, але не можу згадати правила вживання "той, що", "той, який" і "той, хто". Чи це все синоніми, чи щось вживається виключно з живими істотами? А також: чи можна вживати "і", чи це є русизм і треба казати виключно "та"?  :wall:

Дуже дякую Вам за допомогу!

RawonaM

Цитата: "dakota" от
А також: чи можна вживати "і", чи це є русизм і треба казати виключно "та"? 
Якщо не помиляюсь, Дигама казав, що і вживається після приголосних, а та після голосних.

Letizia

Цитата: dakota от февраля  6, 2006, 23:08
Панове,
Дурне питання, але не можу згадати правила вживання "той, що", "той, який" і "той, хто". Чи це все синоніми, чи щось вживається виключно з живими істотами?
Щиро кажучи, правила не пам'ятаю, завжди пишу інтуїтивно. Той, хто, звичайно, не може вживатися з неістотами. А решта в принципі взаємозамінна, хоч певний нюанс між ними є, але його насправді важко визначити.

Цитата: dakota от февраля  6, 2006, 23:08
А також: чи можна вживати "і", чи це є русизм і треба казати виключно "та"?  :wall:
Хто вам таку дурницю сказав?  :wall: Але тепер справді всюди видно засилля та - видно, хтось таку мулю пустив і вона ходить в народі. Тому я тепер навпаки, в плані компенсації, як є змога, взагалі уникаю вживати та :eat:
Цитата: "RawonaM" от
Якщо не помиляюсь, Дигама казав, що і вживається після приголосних, а та після голосних.
Так воно і є, але правило це не таке вже суворе, тут більше залежить від конкретного стику слів, та й від загального ритму словосполучення. Та й  і (і його варіантові й) варто надавати перевагу все таки, бо та може мати також протиставне значення.
Бо в цьому житті поміж балетом і свободою завжди потрібно вибирати свободу, навіть якщо це чехословацький генерал.
Сергій Жадан "Anarchy in the Ukr"

dakota


Смайлик

А можна у такому випадку сказати "котрий"?

Ось, незабаром після цієї теми в Український Правді вичитав:

ЦитироватьВидання зазначає, що ДТП трапилось з Лешеком Фольгою, котрий повертався з покупок з двома дітьми.

Тут їде мова про конкретну персону, але чи це щось міняє?

:donno:

Ревета

Цитата: Смайлик от февраля  7, 2006, 06:03
А можна у такому випадку сказати "котрий"?

Ось, незабаром після цієї теми в Український Правді вичитав:

ЦитироватьВидання зазначає, що ДТП трапилось з Лешеком Фольгою, котрий повертався з покупок з двома дітьми.

Тут їде мова про конкретну персону, але чи це щось міняє?

:donno:

У цій ситуації можна. А взагалі вживається переважно при перерахунку (один з). Наприклад, "Лешек Фольга - це той з групи, которий повертався додому і потрапив у ДТП".
І краще сказати не "іде мова", а "і/й/деться", а також "зміннює" (бо "міняти" - це робити обмін). Не ображайтеся, будь ласка, за повчання... :)

Ревета

Цитата: "Letizia" от
Так воно і є, але правило це не таке вже суворе, тут більше залежить від конкретного стику слів, та й від загального ритму словосполучення. Та й  і (і його варіантові й) варто надавати перевагу все таки, бо та може мати також протиставне значення.
Крім того, варто також зважати на те, що "та" надає більшої офіціності мові. Я вживаю "та"/"і" ще й для чергування, щоб не насичувати одним і тим самим сполучником.

Смайлик

А чому це мені ображатися?  Навпаки, дякую за коригування.   :UU:

P.S. Я написав не просто "іде" а "їде", але це очєпятка. (трансліт)   :D

Digamma

Цитата: RawonaM от февраля  7, 2006, 00:03
Цитата: "dakota" от
А також: чи можна вживати "і", чи це є русизм і треба казати виключно "та"? 
Якщо не помиляюсь, Дигама казав, що і вживається після приголосних, а та після голосних.
Не зовсім: і - переважно у C...C приголосними, а та - у V...C. До того ж й у V...V.

На загал уживання і/й/та обумовлено фонетичним оточенням з обох боків і не є обумовленим 100% (звичайно, крім граничних випадків на кшталт CC...CC).
"Я родился на корабле, но куда он плыл и откуда никто не помнит..."

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр