Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Па-беларуску

Автор Леонид, июня 24, 2004, 16:26

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Валерий Палыч

Кстати, тамбовский говор ничем от белорусского не отличается.

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

ОЛЕНЬКА

помогите написать сочинение по беларуским пословицам
  1)Дыму без агню не бывае.
2)Ласка горы разбивае.

andrewsiak

Оленька, сваею галавою трэба думаць, а не па форумах пабірацца.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Jurek7

Справа ў тым, што на форуме ўжо давалі спасылку на беларускія прыказкі.

euramarsh



sas95

Здравствуйте беларусы!
Как вы считаете, какими правилами орфографии правильнее пользоваться: современной или тарашкевицой?

Krymchanin

Той, что ближе политическим убеждениям. :)
Vatanım Qırım!

euramarsh

Цитата: sas95 от апреля  4, 2009, 20:16
Здравствуйте беларусы!
Как вы считаете, какими правилами орфографии правильнее пользоваться: современной или тарашкевицой?
Политически озабоченные оппозиционеры пользуются тарашкевицей. Безразличные к оппозиции и/или власти - современным правописанием.

andrewsiak

Цитата: euramarsh от апреля 29, 2009, 06:10Политически озабоченные оппозиционеры пользуются тарашкевицей. Безразличные к оппозиции и/или власти - современным правописанием.

Безразличные к оппозиции и/или власти пользуются русским языком.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

euramarsh

Цитата: andrewsiak от апреля 29, 2009, 08:02
Цитата: euramarsh от апреля 29, 2009, 06:10Политически озабоченные оппозиционеры пользуются тарашкевицей. Безразличные к оппозиции и/или власти - современным правописанием.

Безразличные к оппозиции и/или власти пользуются русским языком.
Ви таки имеете чьто сказать?

Яўген

Цитата: andrewsiak от апреля 29, 2009, 08:02
Цитата: euramarsh от апреля 29, 2009, 06:10Политически озабоченные оппозиционеры пользуются тарашкевицей. Безразличные к оппозиции и/или власти - современным правописанием.

Безразличные к оппозиции и/или власти пользуются русским языком.
А даказаць? :green:

andrewsiak

Цитата: Яўген от мая  3, 2009, 01:26
Цитата: andrewsiak от апреля 29, 2009, 08:02
Цитата: euramarsh от апреля 29, 2009, 06:10Политически озабоченные оппозиционеры пользуются тарашкевицей. Безразличные к оппозиции и/или власти - современным правописанием.

Безразличные к оппозиции и/или власти пользуются русским языком.
А даказаць? :green:
выдзь на вуліцу менска ды паслухай як людзі гавораць.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Яўген

Цитата: andrewsiak от мая  3, 2009, 01:31
Цитата: Яўген от мая  3, 2009, 01:26
Цитата: andrewsiak от апреля 29, 2009, 08:02
Цитата: euramarsh от апреля 29, 2009, 06:10Политически озабоченные оппозиционеры пользуются тарашкевицей. Безразличные к оппозиции и/или власти - современным правописанием.

Безразличные к оппозиции и/или власти пользуются русским языком.
А даказаць? :green:
выдзь на вуліцу менска ды паслухай як людзі гавораць.
А як мне праслухаць усіх 1800 тысяч жыхароў Менску, га? :green:

Donkey

У верасьні праяжджаў праз Менск, купіў "Нашу Ніву". Вельмі дзіўна выглядае гэтая газэта, надрукаваная афіцыйным правапісам.
Калісьці я захапляўся беларускім інэтам і чытаў яе рэгулярна. Пісаць па-беларуску навучыўся толькі тарашкевіцай :)

Наколькі я разумею, пераход на афіцыйны правапіс быў адной з вымог, каб "НН" павярнулі ў афіцыйнае распаўсюджваньне?

Conservator

Цитата: Donkey от февраля 27, 2010, 19:16
Наколькі я разумею, пераход на афіцыйны правапіс быў адной з вымог, каб "НН" павярнулі ў афіцыйнае распаўсюджваньне?

Наколькі я ведаю, цяпер у РБ забаронена друкаваць пэрыёдыкі неафіцыйным правапісам. Праз то ARCHE ды НН перашлі на наркамаўку.Асабіста мне чытаць наркамаўкай крыху нязвычна.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Donkey

Цитата: Conservator от февраля 27, 2010, 19:57
Наколькі я ведаю, цяпер у РБ забаронена друкаваць пэрыёдыкі неафіцыйным правапісам. Праз то ARCHE ды НН перашлі на наркамаўку.Асабіста мне чытаць наркамаўкай крыху нязвычна.
На сайце ARCHE ёсьць тэксты абодвума правапісамі -- яны, здаецца, пакідаюць аўтарскі варыянт. І ARCHE, калі не памыляюсь, пакуль застаецца ў "падпольным" распаўсюджваньні.


Ці хтось са спадарства глядзіць канал Белсат? У іх зьявілася перадача "Моўнік" (выпускі па 7-8 хвілін кожны, выкладаюць у інтэрнэце). Мне спадабаўся эфір пра тое, як па-беларуску трэба называць лацінскую літару H. Мовазнаўца сп. Саўка рэкамендуе называць яе "гаш", а матывацыя такая. Правільней было б называць літару "га", але паколькі "ўсе хадзілі да савецкай школы" і надта звыклі да назвы "аш" -- таму як кампраміс найлепей спыніцца на такім вось варыянце...
І сапраўды, калі восеньню адной з галоўных тэмаў навін быў свінячы грып -- сам чуў у белсатаўскіх навінах "а-гаш-адзін-эн-адзін" (AH1N1) :)

Conservator

Цитата: Donkey от марта 10, 2010, 23:20
ARCHE, калі не памыляюсь, пакуль застаецца ў "падпольным" распаўсюджваньні.

Чаму? Афіцыйна разпаўсюджваецца праз пошту.

Вось у Кіеве яго ўжо праблематычна набыць, а ў РБ можна прэнумераваць вольна.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Lugat

Цитата: Donkey от марта 10, 2010, 23:20
Мовазнаўца сп. Саўка рэкамендуе называць яе "гаш", а матывацыя такая. Правільней было б называць літару "га", але паколькі "ўсе хадзілі да савецкай школы" і надта звыклі да назвы "аш" -- таму як кампраміс найлепей спыніцца на такім вось варыянце...
І сапраўды, калі восеньню адной з галоўных тэмаў навін быў свінячы грып -- сам чуў у белсатаўскіх навінах "а-гаш-адзін-эн-адзін" (AH1N1) :)
Ну тады і літару "ігрэк" трэба б правільна называць "ыгрэк", паколькі літара "y" у традыцыйнай лацінцы чытаецца як "ы".

Donkey

Цитата: Conservator от марта 29, 2010, 16:22
Чаму? Афіцыйна разпаўсюджваецца праз пошту.

Вось у Кіеве яго ўжо праблематычна набыць, а ў РБ можна прэнумераваць вольна.

Цитата: ArcheШукаем распаўсюднікаў зь іншых мясьцінаў.

Падпіска на часопіс "ARCHE Пачатак" прымаецца ўва ўсіх аддзяленьнях "Белпошты".

Падпісны індэкс - 00345.
Так, выходзіць што я памыляўся... Але ў кнігарнях ці шапіках тады ня змог яго знайсьці, купіў "Дзеяслоў".

Donkey

Цитата: Lugat от марта 29, 2010, 17:02
Ну тады і літару "ігрэк" трэба б правільна называць "ыгрэк", паколькі літара "y" у традыцыйнай лацінцы чытаецца як "ы".
Так, было б цалкам лагічна. "Ыгрэк" ці можа лепей "ыграк" -- "э" ў ненаціскных складах у канцы слова пераходзіць у "а", здаецца ёсьць такое правіла.
Але пашукаў у Гугле "ыграк" ды "ыгрэк" -- нешта няма :-\

Demetrius

Цитата: Donkey от марта 30, 2010, 22:17
Так, было б цалкам лагічна. "Ыгрэк" ці можа лепей "ыграк" -- "э" ў ненаціскных складах у канцы слова пераходзіць у "а", здаецца ёсьць такое правіла.
Але пашукаў у Гугле "ыграк" ды "ыгрэк" -- нешта няма :-\
Вядома, што няма! Словаў, якія пачынаюцца з ы ў беларускай няма. Гэта алафон і (праўда, некаторыя лічаць яе асобнай фанемай, але я іх не разумею).

Conservator

Цитата: Demetrius от марта 30, 2010, 22:33
(праўда, некаторыя лічаць яе асобнай фанемай, але я іх не разумею).

Гістарычна гэта асобная фанема.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Фанема

Цитата: Demetrius от марта 30, 2010, 22:33
Цитата: Donkey от марта 30, 2010, 22:17
Так, было б цалкам лагічна. "Ыгрэк" ці можа лепей "ыграк" -- "э" ў ненаціскных складах у канцы слова пераходзіць у "а", здаецца ёсьць такое правіла.
Але пашукаў у Гугле "ыграк" ды "ыгрэк" -- нешта няма :-\
Вядома, што няма! Словаў, якія пачынаюцца з ы ў беларускай няма. Гэта алафон і (праўда, некаторыя лічаць яе асобнай фанемай, але я іх не разумею).

быў-біў
мыла-міла

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр