Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Să vorbim româneşte

Автор Vertaler, октября 14, 2004, 15:00

0 Пользователи и 5 гостей просматривают эту тему.

Ania

Nu in general, asta e a-doilea confesia in Belarus, dar e destul de mare, fiindca in istorie a Belarusiei a fost o perioada, cind noi am fost un parte de Polonia pentru mult timp.


antbez

ЦитироватьNu in general, asta e a-doilea confesia in Belarus, dar e destul de mare, fiindca in istorie a Belarusiei a fost o perioada, cind noi am fost un parte de Polonia pentru mult timp.
Si acum vreti sa fiti cu Rusia? Sau nu?
Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.


antbez

Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.

Igor


antbez

Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.

Igor


antbez

Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.


Ania

ЦитироватьŞi acum vreţi să fiţi cu Rusia? Sau nu?
Ce!? În nici un caz! Nicicînd, nicicum * asta nu va fi posibil. Da, noi sîntem vecini buni şi avem un folos mare, de ce nu, dacă Rusia ne permite să-l luăm. Dar suntem un popor independent şi ne iubim _ ţara noastră. Scuză-mă pentru emoţii...

antbez

Eu va inteleg foarte bine. Iar sunt impotriva presedintelei L-co. Voi vedeti viitorul Belorusiei cu el?
Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.

Flos

Цитата: "Ania" от
In nici un caz!

Convorbiri despre unirea Rusiei cu Belorus sunt numai convorbiri, fara nici un sens. Populismul, destinat celor iubitori Uniunii Sovietice. Este clar, ca niciodata nu va fi nici o unire intr-un stat singur.

Dar sigur ca  Rusia va incerca sa joaca rolul cat mai important in politica belorusa, asa ca independenta statului si poporului belorus va deveni cu timp lucrul dubios.

antbez

ЦитироватьConvorbiri despre unirea Rusiei cu Belorus sunt numai convorbiri, fara nici un sens. Populismul, destinat celor iubitori Uniunii Sovietice.
Drept. Eu nu sunt iubitor Uniunii Sovietice ca si Dvs(eu cred).
Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.

Igor

Buna ziua!
Ma uit ca discutia voastra despre
politica este foarte fierbinte.....

Antbez, sa-mi spui mai bine,
ai servit un pahar de jin deja,
dupa venirea ta la Chisinau? :UU:

antbez

Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.

Flos

Apropo, cine stie cand reincepe vanzarea vinurilor moldovenesti in Rusia?
Nimic n-am gasit din Moldova petru Anul Nou.

antbez

Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.

Flos

Цитата: "antbez" от
Nu stiu. Iar unde nu puteti sa gasiti? Undeva la Rusia? La Moscova?

Da, sunt din Moscova. Ieri nici o sticla moldoveneasca n-am gasit, chiar si in magazine specializate.
Dar am auzit (mi se pare) ca embargoul de vin nu mai functioneaza? Sau nu am dreptate?

antbez

Am auzit ca nu functioneaza. Iar cred ca e mai bine sa intrebati pe cineva sa aduceti vinul adevarat din Moldova!
Quae medicamenta non sanant, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat.

Flos

Цитата: "antbez" от
vinul adevarat din Moldova

Pana la Anul Nou? In patru zile? Ar fi bine, dar cred, acum e  prea tarziu. :(

Si, sincer vorbind, am cumparat deja Paul Masson "Burgundy" - e vin foarte placut.
:)

Ania

Цитата: antbez от декабря 27, 2007, 14:29
Voi vedeti viitorul Belorusiei cu el?
Mi pare ca mai mult ca 80 procente de populaţia noastra vede viitorul Belorusiei cu el. Si asta e situatia reala. Lumea-i crede si-l iubeste. Nu cred ca asta va fi posibil, daca el ar fi ultimul dictatorul a Europei. Sa-mi crede ca aici pe strazi tu nu vei gasi steaguri rosi si nimeni nu viseaza despre Uniunea Sovietica, afara de pensioneri, care, cred ca, sunt la fel in fiecare tara a ex-Uniunei. Dar ea e in trecut si niciodata nu va reveni!  Parerea voastra e cea ce sa facut massmedia, pe TV nu e modern sa vorbesc bine despre Lucasenko, pentru ca nu e un om modern, e prea simplu, fara orice "glamur". Dar parerea mea (eu nu sunt o pensionera, sunt o fata de 22 ani, am studii economice, nu sunt membru de oricare organizare politica sau publica, nu ma uit la noutati belaruse pe TV, nam votat pentru Lucasenco si traesc in tara asta pe toata viata) e ca Belarus are sai proprie drum de dezvoltare fara reforme repede, dupa care mai mare parte de populatie se trezeste in saracie, fara "oligarhi", fara Cecinea, fara revolutie portocaliu, ci cu mereu crestere economice, cu cea mai mica in "SNG" coruptie (chiar in "GAI"!), cu foarte puternica politica sociala, cu respect si atentie mare pentru cei veterani. Da, nu-mi place tot in tara mea acum, dar vad rezultatele reale ale functionirei lui Lucasenco. El a facut foarte mult pentru Belarus si asta-i greu nu sa admit, nu conteaza iti place Lucasenco sau nu. Personal eu sunt ii multumita ca Belarus niciodata va realiza interese a Americei (de aceea ea ne ureasca asa de tare, nu pentru ca Lucasenco e un dictator) si interese lui nimeni, chiar a Rusiei, numai interese a Republicei. Singur ca eu nu pot sa-i ierta e stare de limba noastra, nu cred ca are niste future...

Igor


Flos

Цитата: "Igor" от
Buna ziua!
Flos, ai gasit vinul moldoveneasc deja?

Nu. Sarbatoarea aceasta o sa beau cel din California si Franta...
:donno:



Igor


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр