Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Найстарший університет України: Львів чи Харків?

Автор DarkMax2, июня 14, 2013, 13:09

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

DarkMax2

(wiki/ru) Харьковский_национальный_университет
ЦитироватьСтарейший классический университет в тогдашней Малороссии и в нынешних границах Украины (Львовский в формате классического университета появился в 1817 г.)
Як розуміти цю фразу про Львівський? Заглянув у статтю про нього і нічого не побачив про 1817 рік.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Лукас

Кожен має право робити правки у Вікіпедії. Тому бувають й помилки.
«Победоносил, победоносю и победоносить буду». Георгий Победоносец
«Я мстю, и мстя моя будет ужасной» - объявил бобёр лесу.
«Бог чува Србе», али је рок трајања истиче!

DarkMax2

Цитата: Лукас от июня 14, 2013, 13:37
Кожен має право робити правки у Вікіпедії. Тому бувають й помилки.
Не схоже на помилку. Це трактування якихось подій.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Wolliger Mensch

«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

Лукас

Цитата: Wolliger Mensch от июня 14, 2013, 13:40
Цитата: Лукас от июня 14, 2013, 13:37
... бувають й помилки.

А як ви це вимовляєте?
Вимовляється і все.

В українській мові є й такі слова: ймення, ймовірний, йти тощо.
«Победоносил, победоносю и победоносить буду». Георгий Победоносец
«Я мстю, и мстя моя будет ужасной» - объявил бобёр лесу.
«Бог чува Србе», али је рок трајања истиче!

Wolliger Mensch

Цитата: Лукас от июня 14, 2013, 13:52
Цитата: Wolliger Mensch от июня 14, 2013, 13:40
Цитата: Лукас от июня 14, 2013, 13:37
... бувають й помилки.

А як ви це вимовляєте?
Вимовляється і все.

В українській мові є й такі слова: ймення, ймовірний, йти тощо.

Є різниця між [jC-] і [-CjC-].
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

DarkMax2

Цитата: Wolliger Mensch от июня 14, 2013, 14:12
Цитата: Лукас от июня 14, 2013, 13:52
Цитата: Wolliger Mensch от июня 14, 2013, 13:40
Цитата: Лукас от июня 14, 2013, 13:37
... бувають й помилки.

А як ви це вимовляєте?
Вимовляється і все.

В українській мові є й такі слова: ймення, ймовірний, йти тощо.

Є різниця між [jC-] і [-CjC-].
Як варіант: буваютть помилки.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

ЦитироватьЯк розуміти цю фразу про Львівський? Заглянув у статтю про нього і нічого не побачив про 1817 рік.
(wiki/uk) Львівський_національний_університет_імені_Івана_Франка :
ЦитироватьЛьвівську академію з правами університету утворено 1661 року. У 1773 році орден єзуїтів заборонено, університет закрито. Відновлено у 1784, називався Йосифінський університет. У 1805–1817 ліцей. У 1817 відновлено як Університет Франца I.
Тобто, Львівський було засновано раніше, але він закривався й змінював свій статус.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Python от июня 14, 2013, 17:18
Тобто, Львівський було засновано раніше, але він закривався й змінював свій статус.
Це я побачив, але це не те, бо тут мова про якесь "класичний університет". Яким устрій університету був спочатку?
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Conservator

Цитата: DarkMax2 от июня 14, 2013, 20:54
Цитата: Python от июня 14, 2013, 17:18Тобто, Львівський було засновано раніше, але він закривався й змінював свій статус.
Це я побачив, але це не те, бо тут мова про якесь "класичний університет". Яким устрій університету був спочатку?

до 1661 - єзуїтський колеґіюм. не присвоював вчені ступені, тобто середній навчальний заклад, по суті.

з 1661 - колеґіюм перетворено на академію з правами університету, тобто заклад почав присвоювати вчені ступені, діяв безперервно з тими ж правами до 1773. був повний поділ на факультети, не лише теологічний.

назва "університет" почала вживатися офіційно з 1784, коли його роботу було поновлено, але й доти Львівську академію так називали.

незважаючи на перерви в роботі у Львівського університету зберігалася тяглість наукових шкіл, нинішня його бібліотека володіє колекцією, яка формується безперервно з XVII століття, те ж саме стосується наукового архіву університету, хоча минулого року МОНМС намагалося примусити університет передати частину особливо цінних одиниць зберігання до національного архівного фонду (ЦДІАЛ, швидше за все, точно архів не називався).

Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Conservator

Цитата: DarkMax2 от июня 14, 2013, 20:54
Це я побачив, але це не те, бо тут мова про якесь "класичний університет". Яким устрій університету був спочатку?

поняття "класичний університет" - це щось трохи дивне. поділ на нормальні факультети (теологічний, парвничий і філософський), як у инших европейських ун-тетах, був уже в XVII столітті. медичного не було.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Conservator

Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Conservator

Цитата: DarkMax2 от июня 14, 2013, 21:25
Так і не зрозумів протиставлення устроїв.

то до автора правки у Вікі питання :)

протиставлення "класичний університет" і якийсь инший - то явище пострадянського простору, де є всілякі "гірничі університети", "технічні університети" тощо. у нормальних країнах є просто "університети" і є спеціялізовані навчальні заклади, які можуть бути кращими або гіршими, але університетами не звуться. MIT нічим не гірше за Гарвард, хоч і не вважається університетом (при цьому гуманітарів там теж купа, як не дивно).
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

DarkMax2

Гірничі інститути. ХНУРЕ, наприклад, стало університетом, коли розрослося на різні напрямки: математика, радіоелектроніка, програмування, трохи поліграфії та інші суміжні речі.
За радянською логікою інститут від університету відрізняється спектром напрямів підготовки.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Conservator

Цитата: DarkMax2 от июня 14, 2013, 21:32
Гірничі інститути

у Дніпропетровську вже "гірничий університет". НГУ.

Цитата: DarkMax2 от июня 14, 2013, 21:32
ХНУРЕ, наприклад, стало університетом, коли розрослося на різні напрямки: математика, радіоелектроніка, програмування, трохи поліграфії та інші суміжні речі.

так. але вони всі суміжні.

Цитата: DarkMax2 от июня 14, 2013, 21:32
За радянською логікою інститут від університету відрізняється спектром напрямів підготовки.

відрізнявся, але лише почасти. коли вузькопрофільний технічний виш розростався, він ставав політехом (була офіційно встановлена МінВПО норма, 25 чи 30 спеціяльностей і певна кількість напрямків, із яких вони виділялися, поки менше - профільний інститут, далі - політех). для університету (який міг бути один на область/АРСР/АО) треба було не лише вийти за межі профілю, а й збалансувати кількість спеціяльностей різних профілів і кількість студентів за ними між собою, щоб не було надто відчутного перекосу в бік технічних/гуманітарних/природничих дисциплін.

у свідомості мешканців екс-СРСР університет - це передусім статус, а не кількість напрямів підготовки чи ширина їхнього спектру.

цікаво, що суто гуманітарні заклади на Заході часто називаються університетами (тут навіть кількість напрямів не важлива, liberal arts colleges перетворюються на університети часто), а от технічні - ніколи.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

DarkMax2

Цитата: Conservator от июня 14, 2013, 21:40
цікаво, що суто гуманітарні заклади на Заході часто називаються університетами (тут навіть кількість напрямів не важлива, liberal arts colleges перетворюються на університети часто), а от технічні - ніколи.
Ну, тоді все чесно, бо у нас навпаки бува.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

LUTS

Цитата: Conservator от июня 14, 2013, 21:20
мене дивує, як то LUTS тут досі не сказав про НУ"ОА" нічого :)
;D
Звичайно НаУ"ОА" - найстаріший навчальний заклад України. Це навіть не обговорюється
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

alant

Цитата: LUTS от июня 15, 2013, 12:02
Цитата: Conservator от июня 14, 2013, 21:20
мене дивує, як то LUTS тут досі не сказав про НУ"ОА" нічого :)
;D
Звичайно НаУ"ОА" - найстаріший навчальний заклад України. Це навіть не обговорюється
А це і не обговорюється :)
Я уж про себя молчу

LUTS

Цитата: alant от июня 15, 2013, 12:04
Цитата: LUTS от июня 15, 2013, 12:02
Цитата: Conservator от июня 14, 2013, 21:20
мене дивує, як то LUTS тут досі не сказав про НУ"ОА" нічого :)
;D
Звичайно НаУ"ОА" - найстаріший навчальний заклад України. Це навіть не обговорюється
А це і не обговорюється :)
Альма-матер Сагайдачного, Мелетія Смотрицького, Северина і Дем'яна Наливайків, Якима Єрлича не можна не згадати.  8-)
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Conservator

Цитата: LUTS от июня 15, 2013, 12:09
Альма-матер Сагайдачного, Мелетія Смотрицького, Северина і Дем'яна Наливайків, Якима Єрлича не можна не згадати.

дипломи їм дали чи так випустили гуляти світом? :smoke:
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

Pawlo

Цитата: Wolliger Mensch от июня 14, 2013, 13:40
Цитата: Лукас от июня 14, 2013, 13:37
... бувають й помилки.

А як ви це вимовляєте?
взагаліто там не має бути й там має бути і . Й як правило іде перед приголосними щоб було милозвучніш і не було зіяння. але в принципі таке цілком можна вимовити чого ні?
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

LUTS

Цитата: Conservator от июня 15, 2013, 12:55
Цитата: LUTS от июня 15, 2013, 12:09
Альма-матер Сагайдачного, Мелетія Смотрицького, Северина і Дем'яна Наливайків, Якима Єрлича не можна не згадати.

дипломи їм дали чи так випустили гуляти світом? :smoke:
Дали навіть довідку про самостійне працевлаштування.  :yes:
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Conservator

Цитата: Pawlo от июня 15, 2013, 13:07
Й як правило іде перед приголосними щоб було милозвучніш і не було зіяння. але в принципі таке цілком можна вимовити чого ні?

таке неможливо вимовити, там виникає павза або вставляється ледь помітний "і" перед йотом.
Ленін - апо! Ленін - квітя! / Ленін - сонце у зеніті! / Ленін - Партії отиць! / Ленін - буржуям кониць! / Ленін - Карла Маркса син, / їх нам дав Єрусалим!
(Павло Чучка)

"Тильки мы помыслылы, абыхом ку вере наськой истинной ботяна повернуты, яко обачылы в сьроде обитанья оных птыц вас – попов папэжских. И що ж тэпэр маемо? Горэ, бида, огорченье! Ибо крычаты сталы тыя птыцы святодавныя: «Аллах акбар!», од вас одступовавшы. Що вы там робылы?" (Сяргей Балахонаў)

serge-kazak

Цитата: DarkMax2 от июня 14, 2013, 13:09
(wiki/ru) Харьковский_национальный_университет
ЦитироватьСтарейший классический университет в тогдашней Малороссии и в нынешних границах Украины (Львовский в формате классического университета появился в 1817 г.)
Як розуміти цю фразу про Львівський? Заглянув у статтю про нього і нічого не побачив про 1817 рік.

Цитировать
Київська Академія — найстаріший вищий навчальний заклад в Східній Європі і один з найстаріших вищих навчальних закладів у світі, заснований близько 1037 р. Академія багато років була центром богослов'я та освіти на навколишніх землях.

Фактично всю сукупність вищих навчальних закладів і шкіл сучасних України, Білорусії та Росії можна вважати духовними спадкоємцями цієї Академії, через пряму спадкоємність вчителів і викладачів, а також створених ними духовних і наукових шкіл.

Цитировать
Про зародження книжної освіти на українських землях (землях Скіфії) можна говорити з перших віків християнської ери, можливо навіть з часів, коли тут за стародавніми церковними переказами проповідував сам апостол Андрій, передаючи таким чином з точки зору християн, мудрість безпосередньо від самого Всевишнього. В будь-якому випадку з III ст. ці землі входять до складу Скіфської єпархії Вселенської Християнської Церкви, з тих часів існують згадки про участь монахів-скіфів у Вселенських Соборах, їх обізнаність у питаннях богослов'я і відстоювання ними православної віри. Але складне суспільне життя регіону, постійні переселення народів і нашестя все нових і нових завойовників тривалий час (майже 1000 років з часу народження Христа) не давали змоги організувати вищий навчальний заклад, діючий на постійній основі. Зміни в цьому напрямі почалися лише після утворення на цих землях Великого князівства Руського з центром у Києві і прийняття ним християнства у якості офіційної державної релігії.

Цитировать
Академія була заснована князем Ярославом Мудрим, сином Володимира Великого. Як пише автор "Історії Русів":"Ярослав Володимирович, який поширив і утвердив Християнство, уложив через обраних мужів Руські закони, заснував у Києві головну школу Богослов'я та інших красних наук з багатою, із Греції виписаною, бібліотекою".
Після розпаду Київської Русі і входження її земель до складу Орди (Монгольської імперії) і Литви (Великого Князівства Литовського, Руського та Жемайтійського) Академія офіційно припинила своє існування, а неофіційно, за словами автора Історії Русів, перейшла на нелегальне становище і переховувалася "по монастирях та печерах".

Цитировать
В 1632 році Академія була відновлена митрополитом Петром Могилою за допомоги членів Київського православного братства, до якого зокрема входили тодішній гетьман Петро Сагайдачний з Військом Запорізьким Низовим, як Київська (Києво-Могилянська) Колегія. За словами автора "Історії Русів", гетьман Сагайдачний: "спорудив Братський Київський монастир на Подолі під розпорядженням того ж Наказного Гетьмана Петра Жицького, яко в архітектурі тямущого; надав тому монастиреві заможні села і поновив у ньому з допомогою Митрополита Київського Петра Могили стародавню Київську Академію, засновану з часів останнього хрещення Русі, але від нашестя на Русь Татар приховану по різних монастирях і пещерах.".

слава Богу, князям Володимиру і Ярославу, а також всім вченим і святим мужам старожитної Русі і Скіфії, що ми козаки!  :UU:

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр