Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

České/slovenské dějiny jazyka

Автор andrewsiak, апреля 7, 2006, 09:55

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

andrewsiak



Promiňte, že hrozně píšu česky.
Prostě píšu a překládám s použitím slovníku.
Chci se naučit česky a/nebo slovensky (protože jsou navzájem velmi blizké) , ale co se týká mne, nejjednodušší způsob, jak se naučit jazyky, je to přes dějiny jazyka. Možná mi dá někdo ze společnosti odkaz, kde by bylo něco o tom předmětu, zvláště o vývoji fonetiky a gramatiky.
Děkuji
Ďakujem

Дякую

Mimochodem, zkusil jsem psát slovensky, ale ukrajinským pravopisem, a zdá se mi to velmi zajímavé, protože to vypadá skoro jak zapadoukrajinské nářečí.
:)
Cesta vlakom z centra Bratislavy do centra Paríža bude už o deväť rokov trvať len osem hodín, čo je porovnateľné s cestou lietadlom. Spojenie má skrátiť linka rýchlovlaku typu TGV, ktorých sieť bude križovať Európu.
Цеста влаком з центра Братислави до центра Парижа будє уж о дєвять роков трвать лєн осєм годин, чо є поровнатєльне с цестов ліетадлом. Споєніе ма скратить лінка риховлаку типу TGV, кторих сіеть будє крижовать Европу.
(з.-укр.) Подорож потягом з центру Братислави до центру Парижа буде уже за девять років тривать лем осім годин, що є порівняльно з подорожжю літаком. Сполученнє має скоротить лінка (?) рихлого потягу типу TGV, сіть котрих буде перетинать Европу.
)
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Oleksij

I reject your reality and substitute my own.

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Aramis


andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Vertaler

Цитата: Aramis от мая 26, 2006, 12:00
Tady se rusky a ukrainsky nepíše!  :scl:
Neexistuje takový jazyk, — 'ukrainský', je jenom ukrajinský.  :eat:

Andrusjak, "vobec"? Nerozumím, píšeš zde česky nebo slovensky? Nebo československy? <br><br>
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Oleksij

I reject your reality and substitute my own.

Vertaler

Стрч прст в крк и вынь сухим.

Amateur


Oleksij

I reject your reality and substitute my own.


andrewsiak

Цитата: Vertaler от мая 26, 2006, 13:51
Цитата: Aramis от мая 26, 2006, 12:00
Tady se rusky a ukrainsky nepíše!  :scl:
Neexistuje takový jazyk, — 'ukrainský', je jenom ukrajinský.  :eat:

Andrusjak, "vobec"? Nerozumím, píšeš zde česky nebo slovensky? Nebo československy? <br><br>
Nevím, jak se mi píše, tak se píše.

Moderáror: andrewsiaku, buďte tak laskav psát tady s diakritickými znaménky. To přece není tak těžké, a není pro mne moc příjemná práce dodávat je Vám v každém příspěvku.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

lovermann

Цитата: Oleksij от мая 27, 2006, 13:53
Ale, Čechoslovensko

Ne ne, píše se Československo, protože je tu Česko a Slovensko.

Někdo se tady ptal, jestli se tady píše česky nebo slovensky. Odpovídám: tady se má psát česky, protože se nacházíme v sekci České fórum » Český jazyk! :)


lovermann


Amateur


Aramis

Цитата: "Amateur" от
Neee, byly Čechy a Morava.

To jsou různé věci.
Čechy je jedna ze tří oblastí České Republiky, stejně jako Morava a Slezsko. Česko je obecný název pro Českou republiku, který zahrnuje všechny tři oblasti.

Amateur


Aramis

Цитата: Amateur от мая 28, 2006, 17:35
Цитата: Amateur от мая 28, 2006, 13:45
Neee, byly Čechy a Morava.
Цитата: http://lingvoforum.net/index.php/topic,707.msg11383.html#msg11383В последнее время предлагают название "Ческо"


No a co tam? Přečetl jsi to celé, co jsem tam já odpověděl?

lovermann

Jan Kovač totiž použil výraz "poslední dobou", ale zřejmě nám zapomněl přiblížit, jak velký časový interval pokrývá zmíněná "poslední doba". Dle mého názoru se jedná o posledních 50 let :) Ale můžu se mýlit. Nejsem odborníkem na regionalistiku ani na lingvistiku (ani nevím, jestli jsem správně použil názvy těchto věd :)  )

Ян Хавлиш

Výraz Česko se jako souborný jednoduchý název pro Země koruny české, které Habsburkové neprobendili (Čechy, Morava, Moravské Slezsko), užíval již za Rakousko-Uherska v po-obrozenecké době.  :eat:
ba cide hastpa touietaderouf.

кдыбы лидé недěлали блáҕовé вěци, ниц инелигентни́ҕо бы се никды нестало. (Лудвих Витгенčтаiн)

dlouhan

A je to!

dlouhan

Bydlím v Praze a můžu říct že nejvíc češi říkají:
Čechy.
Bydlím v Čechách.

To je takový nejpouživatelnější výraz.

Samozřejmě hovorový.
:)
A je to!

dlouhan

Цитата: lovermann от июня  1, 2006, 00:46
Jan Kovač totiž použil výraz "poslední dobou", ale zřejmě nám zapomněl přiblížit, jak velký časový interval pokrývá zmíněná "poslední doba". Dle mého názoru se jedná o posledních 50 let :) Ale můžu se mýlit. Nejsem odborníkem na regionalistiku ani na lingvistiku (ani nevím, jestli jsem správně použil názvy těchto věd :)  )

regionalistku
A je to!

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр