Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Сахалыы

Автор Scut, июня 14, 2004, 12:05

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

captain Accompong

Цитата: kya от февраля  6, 2009, 21:43
просто интересно))
вообще слышал, что модальность "должен" отстутствует в языках у народов, сохранявших более архаичную структуру общества.

как-то раз я рассказал Володину о том, что в языке айну имеется свое исконное слово для выражения модальности "надо", и он тогда сказал, что когда в каком то языке имеется исконное слово/слова для выражения модальности "надо"/"должно", то это признак того, что в такой культуре существует достаточно развитая социальная структура, и еще сказал, что в языках простых охотников и собирателей существуют только две модальности: хочу/нехочу и могу/немогу - т.е. хотят только то, что могут, а если не могут - то и не хотят... 
племя эторо негодуе...

Darkstar

Цитата: "kya" от
Единственное что я думал в свое время сделать уроки типа уроков Романа по ирландскому....

Ну я бы с удовольствием почитал. Но мне так например не нужны упражнения,  (я их все равно никогда ни в каких языках не делаю) там все подробности. А интересны принципы построения языка. Какие-то наиболее важные фразы, слова. Особенно в сравненении с чем-то знакомым, например с другими тюркскими.
(1) С людями надо помягше, а на вопросы смотреть поширше (с) (2) Проекция (в психологии) - неосознанное приписывание собеседнику собственных мыслей и действий (3) Учебник логики еще никто не отменял (4) Какой был тезис?

kya

Цитата: captain Accompong от февраля  6, 2009, 23:10
Цитата: kya от февраля  6, 2009, 21:43
просто интересно))
вообще слышал, что модальность "должен" отстутствует в языках у народов, сохранявших более архаичную структуру общества.

как-то раз я рассказал Володину о том, что в языке айну имеется свое исконное слово для выражения модальности "надо", и он тогда сказал, что когда в каком то языке имеется исконное слово/слова для выражения модальности "надо"/"должно", то это признак того, что в такой культуре существует достаточно развитая социальная структура, и еще сказал, что в языках простых охотников и собирателей существуют только две модальности: хочу/нехочу и могу/немогу - т.е. хотят только то, что могут, а если не могут - то и не хотят... 
однако якуты не были простыми охотниками и собирателями. Это скорее относится к юкагирам или, может быть, эвенкам. Материальная культура якутов была развита меньше чем у многих других тюрков, однако это,  я думаю связано с достаточно длительным периодом существования в отрыве от крупных  культурных центров и с достаточно сложными условиями климата

captain Accompong

Цитата: kya от февраля  7, 2009, 10:02
Цитата: captain Accompong от февраля  6, 2009, 23:10
Цитата: kya от февраля  6, 2009, 21:43
просто интересно))
вообще слышал, что модальность "должен" отстутствует в языках у народов, сохранявших более архаичную структуру общества.

как-то раз я рассказал Володину о том, что в языке айну имеется свое исконное слово для выражения модальности "надо", и он тогда сказал, что когда в каком то языке имеется исконное слово/слова для выражения модальности "надо"/"должно", то это признак того, что в такой культуре существует достаточно развитая социальная структура, и еще сказал, что в языках простых охотников и собирателей существуют только две модальности: хочу/нехочу и могу/немогу - т.е. хотят только то, что могут, а если не могут - то и не хотят... 
однако якуты не были простыми охотниками и собирателями. Это скорее относится к юкагирам или, может быть, эвенкам. Материальная культура якутов была развита меньше чем у многих других тюрков, однако это,  я думаю связано с достаточно длительным периодом существования в отрыве от крупных  культурных центров и с достаточно сложными условиями климата


ну да. оно и понятно, что якуты не были простыми охотниками-собирателями, раз у них имеется исконное слово для выражения этой модальности.
племя эторо негодуе...

kya

Цитата: Darkstar от февраля  6, 2009, 23:26
Цитата: "kya" от
Единственное что я думал в свое время сделать уроки типа уроков Романа по ирландскому....

Ну я бы с удовольствием почитал. Но мне так например не нужны упражнения,  (я их все равно никогда ни в каких языках не делаю) там все подробности. А интересны принципы построения языка. Какие-то наиболее важные фразы, слова. Особенно в сравненении с чем-то знакомым, например с другими тюркскими.
это конечно можно было бы сделать, тем более что учебников в интернете нет. Но это как вы понимаете непростая задача и будет выполняться если будет хотя бы 3-5 человек, кому это будет интересно

GaLL

Цитата: "Darkstar" от
А-то пока я доберусь до учебника якутского...

Может быть, этот самоучитель подойдет:
http://www.infanata.org/society/lang/1146098426-samouchitel-jakutskogo-jazyka.html

kya

этот учебник, конечно не лучший, но все же лучше такой чем никакого)))

Darkstar

Я думаю, что тюркологи тут есть. Дана, Антиромантик должны быть интересоваться...
(1) С людями надо помягше, а на вопросы смотреть поширше (с) (2) Проекция (в психологии) - неосознанное приписывание собеседнику собственных мыслей и действий (3) Учебник логики еще никто не отменял (4) Какой был тезис?

злой

Entre los individuos, como entre las naciones, el respeto al derecho ajeno es la paz.   - Benito Juárez

kya


Хворост

Цитата: kya от февраля  5, 2009, 20:25
Цитата: Hworost от февраля  5, 2009, 20:04
Цитата: kya от февраля  5, 2009, 19:59
до5отторум
доhотторум?
доҕотторум
буква "ҕ" обозначает звук примерно как в казахском "ғ" или украинском "г"
В книге Пантусова ҕ использовано для "ғ".
Когда я сажала, ливала смородину,
Она превращала мой сад в огородину.
Она превращала, рубила дрова,
На них высекая попутно слова.
arseniiv

IamRORY

А я, пожалуй, тоже позанимаюсь якутским с остальными - а то со школьных лет остались в памяти лишь два-три десятка фраз.

Уйбаан

Дьэрэ, дьэрэ... сахалыы кэпсэтиэххэ эрэ...  ;)

Ким саха сиригэр сылдьыбытай, ханнык улууска, куоракка?

Мин бэйэм Мэҥэ Хаҥаластан сылдьабын, өбүгэлэрим Чурапчылар.

kya

Дорооболоруҥ! Барыгытын ааспыт Саҥа Дьылынан эҕэрдэлиибин! Чэ, ким хайдах Саҥа Дьылы ылла?
Мин оҕо сылдьан Дьокуускайга олоро сылдьабытым. Билигин мин Питер куоракка олоробун.

Уйбаан

Дорообо.

Эн сахаҕын дуо? Ханнык улуустан? Тоҕо диэтэххэ, куоракка төрөөбүт дьоннор (оннооҕор сахалар) тылы билбэттэр, интэриэһиргээбэттэр, сэнээн көрөллөр.

Туох туһунан кэпсэтиэххэ сөбүй?


Хворост

Когда я сажала, ливала смородину,
Она превращала мой сад в огородину.
Она превращала, рубила дрова,
На них высекая попутно слова.
arseniiv

Вадимий

Цитата: Хворост от января  4, 2010, 09:57
Это, по-вашему, смешно?
Не обижайтесь, просто выглядит необычно :) Я же не насмехаюсь.

Уйбаан

Куа.

Саҥа дьылы дьиэбитигэр бэлиэтээбиппит, куутук сиэбиппит.  :)
Суруйбуппар сыыһалары көрдөххүнэ этээр, миигин төрөппүттэрим нуучча кылааһыгар биэрбиттэрэ, ол иһин тылы ортокутук билэбин.  :-[

Туох туһунан кэпсэтиэххин баҕараҕын? Ээ, уонна ити сахалыы үөрэтэн испиккин салҕаабаккын дуо?

kya

Мин доҕорум дьиэтигэр бэлиэтээбитим,  саҥа дьылы олус бэркэ ыллыбыт. =)

Уопсайынан, мин бэйэм нууччабын. ол эрээри саха хаана эмиэ баар. Миигин улууска төрөөбүт дьон саха тылыгар үөрэппитэр. Өссө мин улууска (Өлүөхмэ оройуоныгар) бара сылдьыбытым. Кырдьыгынан эттэххэ, мин сахалыы куһаҕаннык билэбин, сахалыы кинигэни наһаа куһаҕаннык өйддөөбүн. Эбиитин, Саха сириттэн ыраах сылдьар буоламмын сахалыы кэпсиир кыаҕым суох.

Мин сотору бу форумҥа саха тылын уруогун таһаарбыппын салҕыам)) Эн миигиннээҕэр саха тылын  ордук үчүгэйдик билэҕин дии саныыбын. Ол иһин, биир көрдөһүүлээхпин, эн бу уруоктарбын көр эрэ. туох этиилээхиний?

Куораппытыгар Саҥа Дьыл иннинэ хаар түспүтэ.  Cорох улуссаkfh  кытыыларыгар 2 метрдаах хомурахтар бааллар эбит. Ааспыт сылга хаар вообще суох этэ. Оттон эһиэхэ быйыл кыһын хаардаах дуо?

Уйбаан

Цитироватьсахалыы кинигэни наһаа куһаҕаннык өйддөөбүн.
Хе-хе, мин эмиэ, мин эмиэ... Уонна, былыргы кинигэлэр бары хайдах эрэ ол Коммунизм, Граждаанскай сэрии, кыһыл бартыһааннар, ыраахтааҕы саҕана хайдах дьоннор куһаҕаннык олорбуттарын туһунаннар. Билиҥҥи киһи ааҕыан да баҕарбат...

Цитироватьыраах сылдьар буоламмын сахалыы кэпсиир кыаҕым суох.
Оттон онно Питерга Саха сириттэн сылдьар устудьуонннар ахсааннара элбэх буолбатах дуо? Кинилэри кытта доҕордоспоккун дуо?

Цитироватьуруоктарбын көр эрэ. туох этиилээхиний?
Көрдүм, дьэ, бэккэ суруйбуккун. Кыратыык онно эппиэттээтим, ол да буоллар, мин лингвист эбэтэр филолог буолбатахпын, сыыһыахпын да син.

Номнуо, уон биэс сыл курдук, кыһыннары сылаас диххэ син – мин өйдүүрбэр, -50 кыраадыстан тахха 1980-ус сылларга эрэ буола сылдьыбыта. Глобаальнай потепление?
Билигин, оннооҕор тохсунньуга күнүс -35, түүн -40 эрэ. Дьэ дьаабы кэмнэр.

kya

Цитата: Уйбаан от января  5, 2010, 07:46
Цитироватьсахалыы кинигэни наһаа куһаҕаннык өйддөөбүн.
Хе-хе, мин эмиэ, мин эмиэ... Уонна, былыргы кинигэлэр бары хайдах эрэ ол Коммунизм, Граждаанскай сэрии, кыһыл бартыһааннар, ыраахтааҕы саҕана хайдах дьоннор куһаҕаннык олорбуттарын туһунаннар. Билиҥҥи киһи ааҕыан да баҕарбат...
Сөпкө этэҕин, сэбиэскэй кэм туһунан ааҕар интириэһинэйэ суох. Ол гынан баран билиҥҥи олох туһунан сахалыы айымньылар эмиэ баалларын билэбин.
Кэпсэтии тылыгар тэҥнээтэххэ саха айымньыларын тыла олус уус уран эбит , онно өйдөөбөт тылларым элбэх.  Уопсайынан, мин санаабар, күннээҕи олоххо дьаһахха кэпсэтэр тыл уонна литературнай тыл уратылар. Куоракка олорор дьон чаастатык нуучча тылын былаан саҥарар. Нуучча тыла билиҥҥи кэпсэтии тылыгар сабыдыала олус улаатан турар. 

ЦитироватьОттон онно Питерга Саха сириттэн сылдьар устудьуонннар ахсааннара элбэх буолбатах дуо? Кинилэри кытта доҕордоспоккун дуо?
Манна Саха Сириттэн сылдьар дьон элбэх соҕус. Ол да буоллар манна үөрэнэр саха ыччата үксү нууччалыы саҥараллар. Доҕотторум ортолоругар  маннаҕы сахалар эмиэ бааллар, д сорох ардыгар сахалыы кэпсээтэбит. Хомойуох иһин, билиҥҥи доҕотторбун кытта көрсөр бириэмэм тиийбэт.  мин билигин иллэҥим суох =(

ЦитироватьКөрдүм, дьэ, бэккэ суруйбуккун. Кыратыык онно эппиэттээтим, ол да буоллар, мин лингвист эбэтэр филолог буолбатахпын, сыыһыахпын да син.
Комментарийдарыҥ иһин баһыыба =). Мин эмиэ лингвист буотахпын, ол гынан баран уруоктабрын саха тылын үөрэтэр дьоҥҥо туһалаах буолуо диэн эрэнэбин.

ЦитироватьНомнуо, уон биэс сыл курдук, кыһыннары сылаас диххэ син – мин өйдүүрбэр, -50 кыраадыстан тахха 1980-ус сылларга эрэ буола сылдьыбыта. Глобаальнай потепление?
Билигин, оннооҕор тохсунньуга күнүс -35, түүн -40 эрэ. Дьэ дьаабы кэмнэр.

:) Даа, климат уларыйан хаалбыт. Урут Питергэ түөрт уон кыраадыс тымныы буолара үһү, оттон аны кыһынын орто температура 0 кыраадыстан -5 тиийэ тымныы. Уопсайынан мин Питер климатын отой сөбүлээбэппин. Манна ардахтаах тымныы сайын уонна сылаас соҕус кыһын. ээ, арба "климат" диэн тыл сахалыы туох диэн буоларый? Билэҕин дуо?
Эн Саха сиригэр ханна сылдьыбыккыный? Ханнык улуустарга, куораттарга?

Антиромантик

В якутских диалектах охранились формы, соответствующие стандартноым тюркским алт(ы)мыш и й/дж/жет(и)миш (в чувашском да)?
Offtop
Хотел задать вопрос на якутском, но увы...

Валентин Н

Цитата: Уйбаан от января  4, 2010, 10:48
Суруйбуппар сыыһалары көрдөххүнэ этээр, миигин төрөппүттэрим нуучча кылааһыгар биэрбиттэрэ, ол иһин тылы ортокутук билэбин.
стихи чтоли?
ЗАБАНИЛ ВИКИПЕДИЮ
Нижниь ıндэкс в ҷıсʌах — степень тıсяҷı
Препинания авторские!

Уйбаан

Билигин киһи тэлэбиизэри (Саха НКИК) көрө-көрө сиргэнэр, хомойор – барыта нууччалы, саха дьоннор бэйэлэрин икки ардыларыгар нууччалы кэпсэтэ олороллор... Холобура, сотурутааҕыта, биир сахалыы передачаҕа ыалдьыт кыыс тугу ол биэрии ыытааччылара ыйыталларыгар, кыбыстыбакка эрэ нууччалы эппиэттии олорор этэ! Дьэ олус акаарылар сиргэ баалар...  :'(

Мин саныырбынан, ити соҕотох биһи ханаалбытын, «чыыста» сахалыыга көһөрөллөрө буоллар! Син биир нууччалар көрбөттөр. Бары биэриилэри, солуннары, кэнсиэрдэри, уонна да оннук. Оһуобо, омук киинэлэри (араас «Гарри Поттердары», «Матрицалары») бэйэлэрин тылларынан, уонна сахалыы субтитралаах: оҕолор үөрэниэ этилэр.


Цитироватьөрэнэр саха ыччата үксү нууччалыы саҥараллар. Д
Ону эн кыбыһыннаран биэр, ээ! Маннык диэ (нууччалы): «Ээ, нохоо, хайдах эн Саха буолан бараҥҥын төрөөбүт тылгынан кэпсэпэккиний?».

Цитировать"климат" диэн тыл сахалыы туох диэн буоларый?
Ммм, баҕар «айылҕа быһыыта-майгыта?».
Мэҥэ Хаҥаласка, Чурапчыга, уонна Куоракка эрэ... уонна кыра сылдьан соҕуруу, куруорка (Кавказ минераалаах уулара).

Цитироватьмин билигин иллэҥим суох
Хомолтолоох, мин эйиэхэ Саха википедиятыгар кыттарга ыҥыраары сылдьар этим. Манна баар: http://sah.wikipedia.org

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр