Помер Олександр Пономарів: невтомний борець проти зросійщення української мови

Автор Vlad26t, октября 14, 2020, 21:12

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Vlad26t

Доктор філологічних наук, професор Олександр Пономарів, який усе своє життя присвятив розвиткові та захисту української мови, помер вранці 14 жовтня у віці 84 років. Про це BBC News Україна повідомила дружина науковця.

Останнім часом професор серйозно хворів - він мав перелом хребця.

Він став легендою Київського національного університету імені Шевченка, адже викладав там понад сорок років. Більшість часу - на факультеті журналістики КНУ, який згодом перетворився на Інститут журналістики.

До навчання журналістів працював в Інституті мовознавства імені Потебні.

Сотні вдячних студентів і сотні наукових та публіцистичних праць. Він перекладав на українську із новогрецької мови та п'яти слов'янських мов. Був одним із найактивніших членів товариства української мови "Просвіта" та Правописної комісії, яка виправляла зрусифіковану українську мову.

А також багато років був незмінним блогером на сайті ВВС News Україна. Йому писали сотні людей, аби отримати відповіді на питання про труднощі правопису чи перекладу українською.

Джерело: https://www.bbc.com/ukrainian/features-52473655

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.


Vlad26t

Цитата: DarkMax2 от октября 15, 2020, 20:03
Про мертвих не прийнято казати погане. Тому просто зазначу, що персона контроверзова.
Як це? Він боровся проти зросійщення.

DarkMax2

Цитата: Vlad26t от октября 16, 2020, 10:57
Цитата: DarkMax2 от октября 15, 2020, 20:03
Про мертвих не прийнято казати погане. Тому просто зазначу, що персона контроверзова.
Як це? Він боровся проти зросійщення.
Плодив хибні настанови. До слова, пан причетний до нової редакції правопису. Звісно, сам він не дотримувався ні старої, ні нової (хоч доклався до її створення). Себто діяв на розхитування норми.
Приклади хибних повчань Пономарева:
https://maksymus.wordpress.com/2017/10/13/500450/
https://maksymus.wordpress.com/2011/12/07/273905/
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Drundia

Цитата: DarkMax2 от октября 15, 2020, 20:03
контроверзова
Це не О.Д. таке слово придумав?

Цитата: DarkMax2 от октября 16, 2020, 11:52
Звісно, сам він не дотримувався ні старої, ні нової (хоч доклався до її створення).
Він зауважував, що більшість комісії нічого міняти не хотіла і тому не задоволений. Але нам німецькоподібнозлитобездефісописання вистачить на довгоріччя. Плюватоматюкатимемося на це.

PS: Запам'ятайте, дітки, не змушуйте О.Д. кружляти труною: кажіть ви́падок випа́док.

Tys Pats

Цитата: DarkMax2 от октября 16, 2020, 11:52
Цитата: Vlad26t от октября 16, 2020, 10:57
Цитата: DarkMax2 от октября 15, 2020, 20:03
Про мертвих не прийнято казати погане. Тому просто зазначу, що персона контроверзова.
Як це? Він боровся проти зросійщення.
Плодив хибні настанови. До слова, пан причетний до нової редакції правопису. Звісно, сам він не дотримувався ні старої, ні нової (хоч доклався до її створення). Себто діяв на розхитування норми.
Приклади хибних повчань Пономарева:
https://maksymus.wordpress.com/2017/10/13/500450/
https://maksymus.wordpress.com/2011/12/07/273905/

Думаю, іноді старе-невдале треба розхитувати помилковими установками. Лиш би звалилося. Інакше нове не вдасться побудувати.

Python

Цитата: Tys Pats от октября 17, 2020, 13:36
Думаю, іноді старе-невдале треба розхитувати помилковими установками. Лиш би звалилося. Інакше нове не вдасться побудувати.
Іронія в тому, що нове саме по собі нікому непотрібне: будь-які мовні інновації, як правило, видають за щось настільки старе, що ніхто не пам'ятає. Чесно назвати свої нововведення нововведеннями ніхто не зважується: в такому вигляді їх ніхто не прийме. І хто сказав, що все старе — невдале? Якщо воно довгий час функціонує в мові й досі не вийшло з ужитку (тобто, випробування часом витримало), а те, чим його пропонується замінити, такої перевірки не проходило, то більше проблем слід очікувати якраз від нового.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Sandar

Хахаха, як це він міг боротись проти зросійщення? Шо це за тролінг? Ніхто з таких як він проти зросійщення боротися не могли. Абсолютно.

LUTS

Цитата: Sandar от октября 29, 2020, 17:25
Хахаха, як це він міг боротись проти зросійщення? Шо це за тролінг? Ніхто з таких як він проти зросійщення боротися не могли. Абсолютно.
А чо?
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

piton

Радио Свобода любит по любому поводу публиковать  дурацкие карты времен гражданской войны. Ну, там где Украина до Каспийского моря. Хрен с радио.
Но карта там называется картой, а залив заливом. УНР с зросийщеннем не боролась, а советская власть - да.
W

LUTS

Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.


Python

Цитата: LUTS от октября 29, 2020, 19:53
Цитата: piton от октября 29, 2020, 19:49
УНР с зросийщеннем не боролась
Серйозно?
Як мінімум, не встигла поборотись як слід. У більшовиків у період (ще не розстріляного) національного відродження було більше і часу, і важелів впливу. Чого, власне, сучасні відроджувачі моляться не на правописи часів УНР, а на УСРРівську скрипниківку.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

LUTS

Цитата: piton от октября 29, 2020, 19:59
Сами гляньте.
Цитировать
1 січня 1919 укр. мова була оголошена державною як "обов'язкова до вжитку в армії, флоті і всіх урядових та загальних громадських публічноправних установах". Прийнято закон про вищі органи Української автокефальної православної церкви, яка однині "ні в якій залежності од Всеросійського Патріарха не стоїть". Поновлено грошову систему, запроваджену УЦР: гривню, яка поділялася на 100 шагів, і карбованець, що складався із двох гривень. Постійно асигнувалися кошти на розвиток освіти, різних навч. і культ. установ. У надзвичайно складних умовах безперервних боїв продовжувалася підготовка правопису укр. мови. Перевезення шкільних підручників та ін. літератури були прирівняні до транспортування хліба й ін. вантажів першої необхідності.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Sandar

Цитата: LUTS от октября 29, 2020, 19:34
Цитата: Sandar от октября 29, 2020, 17:25
Хахаха, як це він міг боротись проти зросійщення? Шо це за тролінг? Ніхто з таких як він проти зросійщення боротися не могли. Абсолютно.
А чо?
Бо це потужна тенденція, забезпечена насильством. Шо він проти цього вдіє? Шо він може? Нічого.


Paul Berg

Цитата: Python от октября 29, 2020, 19:59
сучасні відроджувачі моляться не на правописи часів УНР, а на УСРРівську скрипниківку.
Важко молитись на те, чого не було. (хоча, мабуть, мільярди вірян зі мною не погодяться).

Python

Цитата: Paul Berg от октября 29, 2020, 21:50
Цитата: Python от октября 29, 2020, 19:59
сучасні відроджувачі моляться не на правописи часів УНР, а на УСРРівську скрипниківку.
Важко молитись на те, чого не було. (хоча, мабуть, мільярди вірян зі мною не погодяться).
Вони не погодяться, що не було — інакше б не були вірянами.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Drundia

Якщо я не помиляюсь, то до скрипниківки були лише проєкти, або місцеві правописи. Скрипниківка — перша загальнонацїональна нормалїзацїя.

Vlad26t

Цитата: Drundia от октября 31, 2020, 17:58
Якщо я не помиляюсь, то до скрипниківки були лише проєкти, або місцеві правописи. Скрипниківка — перша загальнонацїональна нормалїзацїя.
Після скрипниківки був Проєкт правопису 1999 року.

Paul Berg

Цитата: Drundia от октября 31, 2020, 17:58
Якщо я не помиляюсь, то до скрипниківки були лише проєкти, або місцеві правописи. Скрипниківка — перша загальнонацїональна нормалїзацїя.
Були "Головніші..." та "Найголовніші правила українського правопису".

Sandar

Цитата: Drundia от октября 31, 2020, 17:58
Якщо я не помиляюсь, то до скрипниківки були лише проєкти, або місцеві правописи. Скрипниківка — перша загальнонацїональна нормалїзацїя.
От нашо Вам та желехівка?

Drundia

Цитата: Paul Berg от октября 31, 2020, 21:07
Були "Головніші..." та "Найголовніші правила українського правопису".
І вони майже відтворені у Сприпниківцї.

Цитата: Sandar от ноября  1, 2020, 06:49
От нашо Вам та желехівка?
Це скоріше негребецьківка. Але це треба повертати, бо я все частїше чую розрізнення, особливо морфологічно зумовлене (перед закінченням -ів, -і).

Python

Теж помітив (у цитатах однієї дискусії), що Негребецький чимось желехівкоподібним пише. Давно він цим захопився? І в чому саме відмінності від желехівки?
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр