Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Казнь = проповідь

Автор Sandar, июня 24, 2017, 19:49

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Sandar

Десять років назад від одної літньої пані почув слово казнь в значенні церковна проповідь. Через кілька тижнів, як почув, вжив це слово в розмові зі священиком і уточнив чи правильно я говорю, він якось невпевнено дав знак шо правильно. Після того я не помню чи я цікавився цим словом.
То було не казання/казанє.

Python

Російське казнь походить від казати (яке в деяких слов'янських мовах набуло значення читати проповідь):
ЦитироватьПроисходит от праслав. , от кот. в числе прочего произошли: церк.-слав. казнити, укр. казни́ти, словенск. kazníti, чешск. káznit «наказыватъ», др.-польск. kaznić; связано с казнь, далее — с казать, из праслав. *kazati (sę), от кот. в числе прочего произошли: ст.-слав. казати, кажѫ (др.-греч. δεικνύναι, λέγειν), русск. казать, укр. казати «говорить», болг. ка́жа, ка́звам «говорю», сербохорв. ка́зати, ка̑же̑м «сказать», словенск. kázati, kâžem «показывать», чешск. kázat «читать проповедь, наставлять; показывать, приказывать», польск. kazać, każę «читать проповедь, приказывать», в.-луж. kazać «показывать, называть», н.-луж. kazaś.
(wikt/ru) казнь
Цікавіше, як відбувся такий семантичний зсув у російській. Проповіді супроводжувалися стратами боговідступників?..
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Sandar

Цитата: Python от июня 25, 2017, 00:55
Російське казнь походить від казати (яке в деяких слов'янських мовах набуло значення читати проповідь):
ЦитироватьПроисходит от праслав. , от кот. в числе прочего произошли: церк.-слав. казнити, укр. казни́ти, словенск. kazníti, чешск. káznit «наказыватъ», др.-польск. kaznić; связано с казнь, далее — с казать, из праслав. *kazati (sę), от кот. в числе прочего произошли: ст.-слав. казати, кажѫ (др.-греч. δεικνύναι, λέγειν), русск. казать, укр. казати «говорить», болг. ка́жа, ка́звам «говорю», сербохорв. ка́зати, ка̑же̑м «сказать», словенск. kázati, kâžem «показывать», чешск. kázat «читать проповедь, наставлять; показывать, приказывать», польск. kazać, każę «читать проповедь, приказывать», в.-луж. kazać «показывать, называть», н.-луж. kazaś.
(wikt/ru) казнь
Цікавіше, як відбувся такий семантичний зсув у російській. Проповіді супроводжувалися стратами боговідступників?..
В російській?  :-\
Де в російській?

Lodur

Цитата: Python от июня 25, 2017, 00:55Цікавіше, як відбувся такий семантичний зсув у російській. Проповіді супроводжувалися стратами боговідступників?..
http://krylov.academic.ru/1454/казнь
"Кат", "катувати" - не споріднені? :???
8-й Девственник Лингвофорума

If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is: infinite. (W. Blake)
Какая потребителю разница, какой продукт лучше не работает?.. (Awwal12)

klangtao

Цитата: Python от июня 25, 2017, 00:55
Цікавіше, як відбувся такий семантичний зсув у російській. Проповіді супроводжувалися стратами боговідступників?..
Мабуть, через посередництво значення "зачитувати вирок".
А скоріш за все по гілці "показывать" (пор. історію слова "позор" та грецьке παραδειγματίζω 'робити приклад' > 'виставляти на публічну ганьбу'). Страти ж на Москві публічними були.
Свежий ветер избранных пьянил,
С ног сбивал, из мёртвых воскрешал, -
Потому что если не любил -
Значит, и не жил, и не дышал!

DarkMax2

Цитата: Python от июня 25, 2017, 00:55
Російське казнь походить від казати (яке в деяких слов'янських мовах набуло значення читати проповідь):
ЦитироватьПроисходит от праслав. , от кот. в числе прочего произошли: церк.-слав. казнити, укр. казни́ти, словенск. kazníti, чешск. káznit «наказыватъ», др.-польск. kaznić; связано с казнь, далее — с казать, из праслав. *kazati (sę), от кот. в числе прочего произошли: ст.-слав. казати, кажѫ (др.-греч. δεικνύναι, λέγειν), русск. казать, укр. казати «говорить», болг. ка́жа, ка́звам «говорю», сербохорв. ка́зати, ка̑же̑м «сказать», словенск. kázati, kâžem «показывать», чешск. kázat «читать проповедь, наставлять; показывать, приказывать», польск. kazać, każę «читать проповедь, приказывать», в.-луж. kazać «показывать, называть», н.-луж. kazaś.
(wikt/ru) казнь
Цікавіше, як відбувся такий семантичний зсув у російській. Проповіді супроводжувалися стратами боговідступників?..
А це хіба зсув? Оказать некое воздействие ж. А в сенсі проповіді від казати слово.
Цитата: Sandar от июня 24, 2017, 19:49
Десять років назад від одної літньої пані почув слово казнь в значенні церковна проповідь. Через кілька тижнів, як почув, вжив це слово в розмові зі священиком і уточнив чи правильно я говорю, він якось невпевнено дав знак шо правильно. Після того я не помню чи я цікавився цим словом.
То було не казання/казанє.
Не казнь, а ка́зень - слово, рѣчь, проповѣдь.
Каз + суфікс -ень.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

DarkMax2

Ще є варіант
ЦитироватьКА́ЗАНЬ, і, жін., церк., рідко. Те саме, що казання. [Кармелюк:] Паноче, будете казати свою казань у церкві, а в цьому монастирі ігуменя (Степан Васильченко, III, 1960, 185).
Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 70.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Sandar

Цитата: DarkMax2 от июня 27, 2017, 20:11
Цитата: Sandar от июня 24, 2017, 19:49
Десять років назад від одної літньої пані почув слово казнь в значенні церковна проповідь. Через кілька тижнів, як почув, вжив це слово в розмові зі священиком і уточнив чи правильно я говорю, він якось невпевнено дав знак шо правильно. Після того я не помню чи я цікавився цим словом.
То було не казання/казанє.
Не казнь, а ка́зень - слово, рѣчь, проповѣдь.
Каз + суфікс -ень.
Чому не казнь?

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр