Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Język polski (Польский язык)

Автор sznerzs, октября 20, 2003, 19:36

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

andrewsiak

Ale czy wystarczy Twidowi kwalifikacje zeby twoje pomylki popelniac? Chyba jest polakiem?
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Твид

Цитата: andrewsiakAle czy wystarczy Twidowi kwalifikacje zeby twoje pomylki popelniac? Chyba jest polakiem?

Urodziłem się właśnie w polskiej rodzinie, chociaż nie w Polsce. Niestety nie mogę powiedzieć, że polski jest moim językiem ojczystym (nawet drugim) - moi krewni nie chcieli w ogule mówić po  polsku ze mną.
Jednak mimo to otrzymałem mocną podstawę dla studiowania w dalszym ciągu.

Oczywiście, że są kilka rzeczy, w których polacy lepiej się orientują (być może :zzz: ) - np. sleng, dzisiejsze użycie słowa i tak dalej.

Ale że gramatyka?  Nie jestem pewien... :roll:
...I SERCE WALCZĄCE ZŁOŻONO NA ROSSIE

Леонид

Uczyłem polski zupełnie samodzielnie, nigdy żadnego nauczyciela nie miałem. Twidzie, jesteś pierwszy, pozdrawiam!!! :D Poczułem się jak na lekcji, gdy po raz pierwszy poprawiłeś moje pomyłki (jesienią)... :) Bardzo się cieszę, ponieważ naprawdę tego potrzebuję. Czy mógłbym się skromnie spodziewać, że doczekam odpowiedzi na moje głupe pytania (19 lutego 2004) a inne - w przyszłości?  :roll:

Co do slangu, to najlepiej uczyć z polskich forum internetowych. Osobiście najczęściej rozumiem tylko w przybliżeniu emocjonalny odcień słowa, nie więcej (w słownikach takie słowa się nie drukuje :) )

Евгений

Państwu! Dlaczego nie przedłużajecie rozmowy, chcę mieć dobrą praktykę polskiego...:)
PAXVOBISCVM

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Леонид

Jak to Państwo nie wiedzą, o czym mówić? Istnieją różne tematy. Na przykład, zadałem kilka dość ważnych dla mnie pytań (myśle, że Twidowi) i cierpliwie czekałem na odpowiedzi, ale nie mam prawa obstawać przy żądaniu odpowiedzi, ani zmuszać rozmówcę do rozmowy, niegrzecznie było by... A doskonała wiedza polskiego dla mnie jest konieczną rzeczą, którą potrzebuję rozwijać...

andrewsiak

Цитата: Леонидdoskonała wiedza polskiego dla mnie jest konieczną rzeczą
Dlaczego?
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Леонид


Anonymous

Цитата: Леонид
Niezbędność zawodowa
To jest juz ciezko dla mnie, nie moge tego zrozumiec!  :cry:

andrewsiak

Цитата: Anonymous
Цитата: Леонид
Niezbędność zawodowa
To jest juz ciezko dla mnie, nie moge tego zrozumiec!  :cry:
Gosciem bylem ja :)
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

valnuz

У кого-нибудь есть тема "Мой любимый вид спорта" на польском? Спасибо.

Леонид

Цитата: AnonymousTo jest juz ciezko dla mnie, nie moge tego zrozumiec!  :cry:

Профессиональная необходимость

Евгений

Цитата: ЕвгенийDlaczego nie przedłużajecie rozmowy...
I dlaczego nikt mi nie skazał że to jest pomyłką? Przecież dopiero zaczynam się uczyć polskiego, proszę państwo mi mówić o moich pomyłkach:)
PAXVOBISCVM

Леонид

Цитата: ЕвгенийI dlaczego nikt mi nie skazał że to jest pomyłką?

skazać = приговорить :)
сказать = powiedzieć

Евгений

Dziękuję:) А как будет третье лицо ед.ч. претерита от powiedzieć ("powieł?")
PAXVOBISCVM

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Леонид


Roman

Witajcie, panowie!

Jestem tu nowy. Ale od czasu do czasu będę tu coś sobie popisywał.

Trzymajcie się. :)

Леонид

Цитата: andrewsiakAle czy wystarczy Twidowi kwalifikacje zeby twoje pomylki popelniac? Chyba jest polakiem?

укр. Хіба він є поляк? - Разве он поляк? Czyż jest polakiem?
pol. Chyba jest polakiem. - Пожалуй, он поляк. Мабуть, він є поляк.

ЗЫ - popełniać pomyłki - допускать ошибки.

Цитата: RomanWitajcie, panowie!

Jestem tu nowy. Ale od czasu do czasu będę tu coś sobie popisywał.

Trzymajcie się. :)

3mamy się... Czemuś na razie jeszcze niczego nie napisał?  :)

Roman

Цитироватьpol. Chyba jest polakiem. - Пожалуй, он поляк. Мабуть, він є поляк.
Nie masz racji, kolego. Może Andrusiak miał zamiar napisać "Chyba że on jest Polakiem". W takim razie nie widzę przyczyny, czemu to nie mogłaby być poprawna polszczyzna.
ЦитироватьCzemuś na razie jeszcze niczego nie napisał
No bo niestety stwierdziłem, że te forum ma prędkość żółwia. Jakbym miał zamiar z niego korzystać w celach dydaktycznych, to znaczy uczyć się polskiego, to na pewno (zawsze mam katar z tym głupim wyrazem, nie potrafię zapamiętać, czy się pisze razem, czy rozłącznie  :( ) raczej bym umarł, niż czegokolwiek bym się dowiedział. Taka oto jest sprawa. To samo jest na węgierskim forum. Jakiś czas temu kilka osób się zgłaszało, nikt nie odpisywał więc pewnie zrezygnowali, i na moją odpowiedź teraz nikt nie reaguje. Smutne to jest. Poza tym przeraża mnie fakt, że niektorzy potrafią pisać w jakichś sześciu językach. W takie chwile czuję się niedouczony. Jednym słowem pasztet.

Roman

Nie jestem specjalistą, ale mam wrażenie że coś tu nie gra. Mam na myśli:
Цитироватьpopełniać pomyłki - допускать ошибки
Jest to dosłowne tłumaczenie z ruskiego. Po polsku, moim zdaniem, mówi się po prostu mylić się, albo  popełniać błędy (no bo błądzić nie ma nic wspólnego z blędami  :lol: ). A jeszcze popełniają ludzie zazwyczaj samobójstwo.  :wink: A to co chcial powiedzieć Andrusiak brzmi: "naprawiać błędy".

Roman

Mam propozycję na temat tego forum. Zacząłem czytać od pierwszej strony i co tam widzę? Same byki, jedyn po drugim. Już moja polszczyzna mogłaby być lepsza, ale państwo piszecie okropnie. Sugeruję się na prowadzącego te forum. Powiedzmy nie moderator, tylko ktoś kto ma uprawnienia poprawiać wszystkich. No bo na przykład Twid ogłasza się jako polonista, a sam tym czasem pisze:
Цитироватьjestem samotnym polonistą tutaj, ależe zawsze z tobą.
Nie będę tu krytykował składni, to odrębny temat, tylko w polskim nie ma takiego wyrazu jak ależe, jest tylko ależ.
ЦитироватьCieszę się bardzo, że zaszłaś do tego Forum
To był prawdziwy kawał  :_3_09 bo kobiety zazwyczaj zachodzą w ciąży. Do/na forum można wstąpić, albo dołaczyć się do niego.
ЦитироватьJesteś naprawdę wróżkę
Jest oczywiste że po polsku tylko "jesteś wróżką" i w żaden inny sposób.

Roman

Kontynuacja. Zostawmy Twida na chwilę i przejdźmy do pięknej wróżki.
Pisze:
ЦитироватьForum lingwistyczny
Wszystkie wyrazy na -um (z wyjątkiem album i kostium) są rodzaju niejakiego. Więc forum lingwistyczne.
Цитироватьujawniła zupełnie przypadkowo
Ujawnić można tajemnicę państwową. A forum można, na przykład, odkryć.
ЦитироватьHistoria języku i języki slawianski jest mojej specjalnaścią i hobbi
Jak już języki (liczba mnoga) to może ? Specjalność to taka potrawa regionalna lub firmowa.  :_3_01 Więc języki mogą być zawodem albo obiektem studiów. Polacy zazwycaj mówią pasja zamiast hobbi.

Roman

Цитироватьże twój polski jest dobrym.
Twój polski jet dobry. Chyba nie ma co tu komentować.
ЦитироватьЕжи (Jerzy) - это просто английский Джерри (уменьшительное от Джеральда
Jerzy это Джордж :) (Jerszy Waszyngton) - Twid тебе как рлолнисту стоило бы лучше в польских именах разбираться.
Цитироватьw ogule
w ogóle
Цитироватьw których polacy lepiej się
Polacy  :lol:
Цитироватьsą kilka rzeczy
Albo rzeczy, albo jest kilka rzeczy. Zdecyduj się.

Roman

ЦитироватьCzym się różni użytek
Czym się róźni użycie. Użytek to korzyść, a użytki to rola (pole).
ЦитироватьCzy Pan woli kawę (lub / czy) herbatę?
Nie można powtarzać czy dwa razy. Więc
Czy Pan woli kawę lub herbatę? - Pan woli kawę czy herbatę?
ЦитироватьNie zechciał ze mną rozmawiać... (lub / czy) nie zauważył...
Uważam że to zdanie nie ma sensu.

ЦитироватьCzy to jest dopuszczalnie używać słowa "zagłada" w znaczeniu "tragiczna niegwałtowna śmierć", np., wobec śmierci w wypadku podróżno-transportowym?
:_3_09  :_3_01 Zagłada w wypadku komunikacyjnym. Oczywiście że nie. Mówi się "nagła smierć".

ЦитироватьJestem ciekaw, gdzie popełniłem pomyłki w... (tym doniesieniu? / tej wiadomości)
Doniesienia są otrzymywane od gońców i do ambasadora w Respublice Palau. Na forum są wypowiedzi.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр