Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Посоветуйте книги на польском

Автор Nekto, октября 24, 2007, 19:52

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Nekto

Извиняюсь, что по-русски, со временем отредактирую.. :)
Пока боюсь писать по-польски... :(
Посоветуйте классическую польскую литературу - так, чтобы интересно было и чтобы язык максимально приближен к современному. Каких авторов вообще проходят поляки в школе, институте по курсу "польская литература"?

sknente

Andrzeja Sapkowskiego, oczewiscie! 8)

A tak nie wiem. A. Mickiewicza i H. Senkiewicza to zapewnie. "Potop". Ale (moim zdaniem) ta ksiazka jest za nudna zeby przeczytac wiecej niz jedna stronke. Ktora nam powiada o to jak muskularni niewolnicy ucieraja maslem jakiegos rzymskiego patrycjusza. :(
:3

Nekto

Цитата: sknente от октября 24, 2007, 20:06
Andrzeja Sapkowskiego, oczewiscie! 8)

A tak nie wiem. A. Mickiewicza i H. Senkiewicza to zapewnie. "Potop". Ale (moim zdaniem) ta ksiazka jest za nudna zeby przeczytac wiecej niz jedna stronke. Ktora nam powiada o to jak muskularni niewolnicy ucieraja maslem jakiegos rzymskiego patrycjusza. :(
Анджей Сапковский - это фэнтези? Не мое, вырос уже.  8-)
А "Потоп" вы вероятно с "Quo Vadis" перепутали. Второй я читал на русском, а первый - видел фильм. Я тоже считаю Сенкевича нудным...
А вот из Мицкевича ничего не читал. Он стихи писал?  :-[

sknente

Цитата: Nekto от октября 24, 2007, 20:17
А "Потоп" вы вероятно с "Quo Vadis" перепутали.
А, да, перепутал.

Цитировать
А вот из Мицкевича ничего не читал. Он стихи писал?  :-[
Да.
В том числе огромное русофобское стихотворение "Пан Тадеуш". :D
:3

Biernus

Поделитесь пож. ссылками на польскую прозу, у кого есть.
Ага, якби не радянська влада, то об що б і корови чухалися б... © Ревета


Biernus

Ага, якби не радянська влада, то об що б і корови чухалися б... © Ревета

Nekto

По поводу Пруса прочитал только что:
http://slovari.yandex.ru/dict/litenc/article/le9/le9-3421.htm?text=прус
:E:
А что вы скажете? Стоит прочитать "Фараона"?

О да! Лема пожалуй я точно почитаю. Но не будет ли это сложно на польском языке?

Rōmānus

Uważam, że Faraon jest całkiem, całkiem. W tym artykule o Prusie jest tyle głupoty, że nawiet nie ma sensu komentować  :down:
Надежда - мать дураков (с) Литовская пословица

Ноэль

Полностью согласна с Романом. Казалось бы, уже должны кануть в лету времена, когда: "Я Пастернака не читал, но...".

Rōmānus

Надежда - мать дураков (с) Литовская пословица

peterlin

Z dziewiętnastowiecznej prozy (o poezji innym razem, jeżeli będą zainteresowani) jedynie Prusa (a szczególnie "Lalkę") czytałem z prawdziwą przyjemnością. Do kanonu należą też Sienkiewicz, Orzeszkowa czy Konopnicka ale dwie ostatnie są dla mnie koszmarnie nudne, a Sienkiewicz - zbyt jednowymiarowy i szowinistyczny.

Reymont jest nieco mniej znany, ale bardzo dobry (zwłaszcza "Ziemia obiecana" i "Chłopi", z tym że dialogi w "Chłopach" są częściowo w gwarze, która może być trudna do zrozumienia).

Dalej, z międzywojnia cenię (ale nie lubię :) Gombrowicza, i uważam, że jest on jednym z niewielu polskich pisarzy o randze światowej. Z okresu powojennego na myśl przychodzi mi Mrożek (bardzo ciekawe poczucie humoru) i Herling-Grudziński. Specjalne miejsce dla Lema i Ryszarda Kapuścińskiego (bardziej reporter niż pisarz, ale naprawdę znakomity).

No dobrze, tak naprawdę to chciałem tu wskazać kilku współczesnych autorów, bo myślę, że - paradoksalnie - na takich trafić najtrudniej.

Andrzej Sapkowski jest, jak sądzę, świetnie znany w Rosji (i nie tylko), ale mamy też kilku innych b. dobrych pisarzy parających się fantastyką, co do których sławy nie mam już takiej pewności. Dobrą fantastykę piszą Feliks W. Kres i Marek Huberath.

Z kolei Jacek Dukaj jest nie tyle świetnym autorem fantastyki, ile chyba najoryginalniejszym (tak w sferze rozwiązań fabularnych jak i językowych) współczesnym polskim autorem. To jest proza o solidnych fundamentach filozoficznych, bardzo przemyślana ale i wiele wymagająca od czytelnika. Uwaga! Język jest trudny, eksperymentalny (liczne neologizmy). Moje ulubione książki to "Lód" (akcja toczy się w carskiej Rosji, ale w rzeczywistości alternatywnej) i "Inne pieśni". Fragmenty do przejrzenia na  http://dukaj.pl

Trochę podobny językowo jest Tomasz Piątek ("Heroina" "Kilka nocy poza domem" "Ukochani poddani cesarza"), ciekawie eksperymentuje z językiem. Ale tam gdzie Dukaj pisze poważne powieści na 1000 stron, Piątek zadowala się krótkimi nowelkami.

Swego czasu furorę w Polsce zrobiła Dorota Masłowska, wydając w wieku 17 lat powieść ("Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną"), która zachwyciła krytyków literatury. Także tu jest dużo zabawy słowem, świetnie oddana jest mentalność młodych (bardzo młodych) Polaków nie odnajdujących się w świecie.

Inni autorzy:
Jerzy Pilch - chyba najsprawniejszy językowo, swego czasu najlepiej zarabiający polski pisarz.
Marej Krajewski - taki polski Boris Akunin, ale zupełnie nie tego kalibru. W cyklu kryminałów "Breslau" (kilka książek ze słowem "Breslau" w tytule) dość dokładnie rekonstruuje życie w przedwojennym Wrocławiu, ale na tej rekonstrukcji skojarzenia z Akuninem się kończą.

Na razie tyle, czekam na odzew, reakcje, pytania.

Nekto

Цитата: peterlin от июля 23, 2008, 14:55
Z dziewiętnastowiecznej prozy (o poezji innym razem, jeżeli będą zainteresowani) jedynie Prusa (a szczególnie "Lalkę") czytałem z prawdziwą przyjemnością. Do kanonu należą też Sienkiewicz, Orzeszkowa czy Konopnicka ale dwie ostatnie są dla mnie koszmarnie nudne, a Sienkiewicz - zbyt jednowymiarowy i szowinistyczny.

:yes:

А мое любимейшее художественное произведение с недавнего времени - это "Фараон" Пруса!  ;up:
Может оно и не обладает большой художественной силой, но это действительно супер-интелеектуальное произведение, где исследуется природа власти на примере Древнего Египта. Вообщем, кто еще не читал, рекомендую!  ;up:

З.Ы. Потом переведу на польский, щас некогда.

Анастасия

Ребят, вы бы не могли подсказать где можно скачать  книгу Masłowska Dorota Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną...может у кого то есть...очень нужна эта  книга...подаскажите пожалуйста...заранее спасибо

Lugat

Цитата: Анастасия от сентября  9, 2008, 18:11
Ребят, вы бы не могли подсказать где можно скачать  книгу Masłowska Dorota Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną...может у кого то есть...очень нужна эта  книга...подаскажите пожалуйста...заранее спасибо
Znalazłem dziś w mułku (eMule), ale trzeba będzie troszeczkę poczekać kiedy plik będzie ściągnięty.




Lugat

Цитата: Анастасия от сентября 12, 2008, 21:50kto wie linki gdzie jest audioksiazki?
Przede wszystkim należy postawić na swój komputer program eMule. Wtedy w znacznej mierze łatwiej będzie szukać. Drukujesz w «Poszukiwaniu» imię autora, i maszynka znajduje wszystkie pliki, dotyczące tego autora, włącznie z audio.

Można i bez eMule. Jest jeszcze jedna ciekawa stronka internetowa «Chomiki». Tam można znaleźć rzeczywiście dużo ciekawego, nawet założyć własną skrzynkę, czy jak tam mówią, chomikową norę, gdzie można przechowywać również masę swoich plików, wymieniać się plikami z przyjacielami, i jeśli dozwala bystrość komputera, można tam załadowywać nawet filmy.

Oto jest jeden z wspaniałych zbiorów książek i rozmaitych plików. Można  znaleźć i inne.

Pinia

Z polskiej prozy współczesnej warto przeczytać książki Olgi Tokarczuk. Językowo nie powinny stwarzać problemów. Może trochę interpretacyjne, bo sporo w nich metafor i symboli.
All people smile in the same language!

Тася

ЦитироватьПоделитесь пож. ссылками на польскую прозу, у кого есть.

   А мне пока что нужно на хорошие электронные учебники по этому языку. Думаю, скоро они мне о-о-очень пригодятся!  :yes:  И спасибки всем заранее! 
* Где единение, там и победа. Публий.

Damaskin

Цитата: Тася от декабря 26, 2008, 13:34
ЦитироватьПоделитесь пож. ссылками на польскую прозу, у кого есть.

   А мне пока что нужно на хорошие электронные учебники по этому языку. Думаю, скоро они мне о-о-очень пригодятся!  :yes:  И спасибки всем заранее! 

На UzTranslations не смотрели? Я там сегодня скачал грамматику польского, на первый взгляд, неплохую. Есть пара учебников на русском языке и еще книга "Польский за три месяца" - хорошая вещь, чтобы составить общее представление о языке.

Тася

ЦитироватьНа UzTranslations не смотрели?

   Подивлюся-подивлюся, спаcибi!  :yes:
* Где единение, там и победа. Публий.

Nekto

Цитата: Тася от декабря 26, 2008, 13:34
ЦитироватьПоделитесь пож. ссылками на польскую прозу, у кого есть.

   А мне пока что нужно на хорошие электронные учебники по этому языку. Думаю, скоро они мне о-о-очень пригодятся!  :yes:  И спасибки всем заранее! 

http://www.google.ru/search?hl=ru&q=,+&btnG=Поиск+в+Google&lr=

Но я учил по учебнику 76-го года тех же авторов. Возможно учебник по ссылке более современный. В любом случае рекомендую!  ;up:

Тася

* Где единение, там и победа. Публий.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр