Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Cтарославянский

Автор Katarina Magna, мая 2, 2004, 18:41

0 Пользователи и 3 гостей просматривают эту тему.

andrewsiak

той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Олегатор

чё
реально шарите на старославянском?
я вообще нифига не понял

Риана

Здравствуйте, никак не могу найти старославянские формы из праславянских слов: *mogti, dousja? Подскажите, пожалуйста

iopq

Цитата: Риана от апреля 17, 2011, 19:12
Здравствуйте, никак не могу найти старославянские формы из праславянских слов: *mogti, dousja? Подскажите, пожалуйста
мошти, доуша
Poirot: Я, кстати, тоже не любитель выпить, хоть и русский.
jvarg: Профессионал? ;)

Риана

Спасибо!  := Если не сложно, ответьте, пожалуйста, ещё на такой вопрос: "Докажите родство старославянских слов, описывая произошедшие в них исторические изменения, найдя исторический корень. Укажите чередования: ГОУМЬНО - ГОВЕНД0(юс малый), ГОВЯТИ." Буду очень признательна!!! ::)

Iskandar


andrewsiak

хъ хъ хъ  :D

А шо таке "говяти"??? Говѣти, чи шо??
Чи, може, говъ ѧти "корів ловити" :)
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

iopq

Цитата: Риана от апреля 18, 2011, 10:59
Спасибо!  := Если не сложно, ответьте, пожалуйста, ещё на такой вопрос: "Докажите родство старославянских слов, описывая произошедшие в них исторические изменения, найдя исторический корень. Укажите чередования: ГОУМЬНО - ГОВЕНД0(юс малый), ГОВЯТИ." Буду очень признательна!!! ::)
http://starling.rinet.ru/cgi-bin/query.cgi?basename=\usr\local\share\starling\morpho\vasmer\vasmer&root=/usr/local/share/starling/morpho&morpho=1
Poirot: Я, кстати, тоже не любитель выпить, хоть и русский.
jvarg: Профессионал? ;)

Риана


Риана

Цитата: andrewsiak от апреля 18, 2011, 11:19
хъ хъ хъ  :D

А шо таке "говяти"??? Говѣти, чи шо??
Чи, може, говъ ѧти "корів ловити" :)

Да,Говѣти

iopq

Цитата: Риана от апреля 18, 2011, 11:21
Цитата: Iskandar от апреля 18, 2011, 11:16
Студентота такая студентота...

Не поняла?! Это ещё что такое?! :???
школота которая пришла в университет
Poirot: Я, кстати, тоже не любитель выпить, хоть и русский.
jvarg: Профессионал? ;)

Iskandar


вера м


Toto Bianchi


Кошак

Цитата: andrewsiak от апреля 18, 2011, 11:19
хъ хъ хъ  :D

А шо таке "говяти"??? Говѣти, чи шо??
Чи, може, говъ ѧти "корів ловити" :)
отъ слова говѧдо - корiва.

Азъ понимаю это.
//lingvoforum.net/index.php/topic,49939.0.html

Приемная Либерал-Котистской Партии! (кто  со мной - пишите туда. Приму)

Все кто регистрировал партию тоже делайте приемные.

Toto Bianchi

нє разоумѣхъ чєсо ради млъва бѣ · говѣти чьтєтъ сѧ /govæti/ роусьскъı ıако «говяти» · како глаголѧтъ оу васъ оунивєрѣхъ нє вѣмь · нъ хътѣлъ бимь послоушати · пьсано жє бѣ «говендо» отъкѫдоу разоумѣваѥмъ ıако юсъ носомь издрєчєнъ ѥстъ и ıако ѥдинъ тъчиѭ ѥстъ · аштє хоштєтє да глаголєтє словѣньскъı · звѫци мьнѭ такождє имѫтъ быти словѣньсци ·
єтєри рєкѫтъ ıако дльжьни ѥсмъ чисти «ѣ» акъı /е/ · тако бо глаголѭтъ роусь · и нѣкъдє блъгарє · и ини словѣнє · обачє не оу ли никътожє нє въпроси сѧ почьто пишємъ и отъкѫдоу ави сѧ «ıа» въ зачѧлѣ словєсъ ıако ıахати · и ıадь · и ıасти · идєжє роусьскы прѣлагаѭштє тъкъмо «ѣ» имамъ · и почьто глаголичьска пьсаниıа бъшиѭ нє творѧтъ различиıа мєждю «ѣ» и «ıа» · : ··

andrewsiak

Постави же "сѧ" закономь Ваккерънагелѥвымь.
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Toto Bianchi

благодарѭ · исправлѭ
нє слышаахъ о томь досєлѣ · трѣбѣ бѫдєтъ почисти въторицеѭ ·

andrewsiak

Цитата: Toto Bianchi от июля  5, 2012, 21:03
нє разоумѣхъ чєсо ради млъва бѣ · говѣти сѧ чьтєтъ /govæti/ роусьскъı ıако «говяти» · како же глаголѧтъ оу васъ оунивєрѣхъ нє вѣмь · нъ хътѣлъ бимь послоушати · пьсано жє бѣ «говендо» отъкѫдоу разоумѣваѥмъ ıако юсъ носомь издрєчєнъ ѥстъ и ıако ѥдинъ тъчиѭ ѥстъ · аштє хоштєтє да глаголєтє словѣньскъı · звѫкомъ мьнѭ такождє быти словѣньскымъ ·
єтєри рєкѫтъ ıако дльжьни ѥсмъ чисти (чьсти?) «ѣ» акъı /е/ · тако бо глаголѭтъ роусь · и нѣкъдє блъгарє · и ини словѣнє · обачє не оу ли никътожє нє сѧ въпроси почьто (по чьто?) пишємъ и отъкѫдоу сѧ ави «ıа» въ зачѧлѣ словєсьнымь ıако ıахати · и ıадь · и ıасти · идєжє роусьскы прѣлагаѭштє тъкъмо «ѣ» имамъ · и почьто глаголичьска пьсаниıа бъшиѭ нє творѧтъ различиıа мєждю «ѣ» и «ıа» · : ··
той ще ся не вродив, щоб усім догодив.

Toto Bianchi

нє могъ ничєсожє прѣмѣнити занѥ врѣмѧ истєчє · мѫдѧщю компоу тѧжько ѥстъ работати ·

вътороѥ · нѣстъ добрѣ позороу творити чловѣкови обличаѧ и о грѣсѣхъ ѥго ·
«исправлѭ» бо нѣстъ «исправи»

обачє мьнѭ ıако нє вьсıа исправлѥнаıа правьдьна сѫтъ ·
а · нє виждѫ потрѣбы да ставиши «жє» по словєси «како»
в · рєчєнии «звѫци мьнѭ такождє имѫтъ быти словѣньсци» грѣха нє иматъ · роуськы прѣлагаѩ «звуки, думаю, тАкже должны быть словенские» · 
г · «чисти» и не инако
д · нѣстъ трѣбѣ потрѣблıати дъвоино отърицаниѥ
є · никътожє приноуждаашє прѣмѣнıати сѫщьствитєльноѥ на прилагатєльноѥ
s · єда ли нє по «оу» иматъ стоıати єнклитикъ ?

и коньць писаахъ нє ѩзычьна прѣниıа ради · нъ съмыслъ да разоумѣваѥтє ·

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Toto Bianchi


Γρηγόριος

Кажитє жє ꙗко слово пьсати · ли вьсѥ · ли вьсє

Vertaler

Цитата: Γρηγόριος от февраля 20, 2016, 14:09
Кажитє жє ꙗко слово пьсати · ли вьсѥ · ли вьсє
В нормальном старославянском, как и во всех южнославянских, ś > s. Однако в слове вьсь сохраняются мягкие окончания в память о былой мягкости. В том числе сохраняется аллофон /а/ после мягких в слове вьсѣ 'вся' (ж. р. ед. ч.).

На старославянской википедии была предпринята попытка архаизировать язык и восстановить в нём фонему /ś/.
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Γρηγόριος


Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр