Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

* «Чи» чи «або»?

Автор Python, апреля 29, 2016, 17:34

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Python

Offtop
Поширена в наш час помилка — використовувати «або» замість «чи». Вже десь раніше пояснював, що «або» можна застосовувати лише там, де його можливо передати російським «либо» (не беручи до уваги стилістичних відмінностей). Відповідно, в альтернативних питаннях має бути лише «чи».
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Python от апреля 29, 2016, 17:34
Offtop
Поширена в наш час помилка — використовувати «або» замість «чи». Вже десь раніше пояснював, що «або» можна застосовувати лише там, де його можливо передати російським «либо» (не беручи до уваги стилістичних відмінностей). Відповідно, в альтернативних питаннях має бути лише «чи».
Звідки така думка? Я, наприклад, не відчуваю різниці між либо та или.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: DarkMax2 от апреля 29, 2016, 19:14
Цитата: Python от апреля 29, 2016, 17:34
Offtop
Поширена в наш час помилка — використовувати «або» замість «чи». Вже десь раніше пояснював, що «або» можна застосовувати лише там, де його можливо передати російським «либо» (не беручи до уваги стилістичних відмінностей). Відповідно, в альтернативних питаннях має бути лише «чи».
Звідки така думка? Я, наприклад, не відчуваю різниці між либо та или.
У багатьох випадках вони взаємозамінні (не рахуючи незвичності «либо» в розмовному стилі). Але в запитальних реченнях із двома чи більше варіантами відповіді, що протиставляються один одному, «либо» цього протиставлення не передає, а «или» — передає. Тобто, «Синий или зеленый?» передбачає відповіді «синий», «зеленый» (утім, залежить від інтонації), тоді як «Синий либо зеленый?» — лише «да» (тобто, якийсь із запропонованих варіантів — будь-який), «нет» (якийсь інший варіант). Утім, певна тенденція до заміни «или» на «либо», схоже, також існує.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Python от апреля 30, 2016, 12:02
Цитата: DarkMax2 от апреля 29, 2016, 19:14
Цитата: Python от апреля 29, 2016, 17:34
Offtop
Поширена в наш час помилка — використовувати «або» замість «чи». Вже десь раніше пояснював, що «або» можна застосовувати лише там, де його можливо передати російським «либо» (не беручи до уваги стилістичних відмінностей). Відповідно, в альтернативних питаннях має бути лише «чи».
Звідки така думка? Я, наприклад, не відчуваю різниці між либо та или.
У багатьох випадках вони взаємозамінні (не рахуючи незвичності «либо» в розмовному стилі). Але в запитальних реченнях із двома чи більше варіантами відповіді, що протиставляються один одному, «либо» цього протиставлення не передає, а «или» — передає. Тобто, «Синий или зеленый?» передбачає відповіді «синий», «зеленый» (утім, залежить від інтонації), тоді як «Синий либо зеленый?» — лише «да» (тобто, якийсь із запропонованих варіантів — будь-який), «нет» (якийсь інший варіант). Утім, певна тенденція до заміни «или» на «либо», схоже, також існує.
А чи не джелярство це?
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: DarkMax2 от апреля 30, 2016, 13:57
А чи не джелярство це?
Я тут почитав словники й засумнівався, чи можна взагалі використовувати чи, або, или, либо для побудови альтернативних питань. Прямої вказівки на можливість такого використання знайдені мною словники не дають — у прикладах згадуються лише або розповідні речення, або підтверджувальні питання.

Можу лише сказати, що якщо або/либо в альтернативних питаннях ріже мені слух, то тільки через те, що мені їх у цій ролі чути не доводилось буквально до останніх пари років, тоді як таке застосування чи/или знайоме мені з дитинства. Схиляюсь до думки, що змішання чи/або якимось чином пов'язане з поширенням гуглоперекладів, де такі нюанси здебільшого ігноруються.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Лукас

Напевно було б гарним у середині "чи" замінити на "та", а то повторення "чи" з'являється.
«Победоносил, победоносю и победоносить буду». Георгий Победоносец
«Я мстю, и мстя моя будет ужасной» - объявил бобёр лесу.
«Бог чува Србе», али је рок трајања истиче!

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр