Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Клуб любителей польского

Автор Pinia, апреля 17, 2010, 17:50

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Pinia

To posłuchaj, jak kandydat na prezydenta śpiewa hymn narodowy i jak zna jego słowa  :wall:
All people smile in the same language!

Pinia

All people smile in the same language!

Juif Eternel

Mamy w lipcu mały festywal musyki polskiej. Nazywa się Polenallergie (Impfung) - Szczepienie przeciwko alergii na Polskę. Ta nazwa kojarzy się z Pollenallergie - allergia na pyłek.

Oto program:

Mir lebn ejbik

Pinia

All people smile in the same language!

Juif Eternel

Polen - Polska, Pollen - pyłek.

Dlaczego przewrotna? То jest zaszczepienie (już trzecie), gdy ktoś ma alergie na(?) Polskę. Mnie ciekawi szczególnie ostatni koncert.
Mir lebn ejbik

Pinia

Teraz widzę. To efekt dysleksji - czasem drobnych różnic nie zauważam.
Tytuł "Alergia na Polskę" sugeruje, ze nas nie kochają. Ale to, oczywiście, wiemy.
All people smile in the same language!

Juif Eternel

Цитата: Pinia от июля  3, 2010, 01:13
Tytuł "Alergia na Polskę" sugeruje, ze nas nie kochają. Ale to, oczywiście, wiemy.

Ależ to wzajemnie. I "zaszczepienie" w nazwie ukazuje że coś się robi przeciwko temu.

Niektóry z tych koncertów odbędą się w Domu Krakowskim. Jest on w jednej z wież ściany miejscowej. To widać na zdjęcie. W poddaszy odbywają się wystawy. A na ścianie (jest bardzo szyroka), z lewej strony on wieży, jest Biergarten (ogród piwny ?) polski. Tam piję od czasu do czasu Żywiec.

Mir lebn ejbik

Pinia

Urokliwe miejsce, z duszą. Nie dziwię się, że lubisz tam zaglądać.  Rozumiem, że to fragment murów obronnych?
All people smile in the same language!

Pinia

A to moja ulubiona karczma Spichrz w Toruniu, z kuchnią regionalną. Tu jem czerninę, kiszkę ziemniaczaną z kapustą, ale popijam niemieckim piwem z beczki Franziskaner - pszeniczne niepasteryzowane.
A sama karczma i hotel nastawiona jest na gości z Niemiec.
All people smile in the same language!

Juif Eternel

Цитата: Pinia от июля  3, 2010, 01:42
Urokliwe miejsce, z duszą. Nie dziwię się, że lubisz tam zaglądać.  Rozumiem, że to fragment murów obronnych?

Tak, na zdjęciu jest fragment murów. Ale mury te otaczają całe stare miasto. Miejscami są wyżej za 20 metrów. Jest dużo wież.

A w Domie Krakowskim odbywa się dużo ciekawych imprez.  Tutaj możesz zobaczyć: http://www.krakauer-haus.de/rueckblicke.htm. Tam są inne ciekawe strony, np. Galerie.

Jest w tej wieży restauracja Kopernikus http://www.restauration-kopernikus.de/
Mir lebn ejbik

Juif Eternel

Цитата: Pinia от июля  3, 2010, 01:51
A to moja ulubiona karczma Spichrz w Toruniu, z kuchnią regionalną. Tu jem czerninę, kiszkę ziemniaczaną z kapustą, ale popijam niemieckim piwem z beczki Franziskaner - pszeniczne niepasteryzowane.
A sama karczma i hotel nastawiona jest na gości z Niemiec.

Urocze miejsce.
Mir lebn ejbik

Pinia

Tak, nad Wisłą, pod murami obronnymi, przy bramie Mostowej. Żeby do niej dotrzeć, trzeba przejść  główną ulicą Starego Miasta albo dojechać bulwarem Filadelfijskim. W karczmie podczas weekendu gra kapela ludowa. Zawsze, jak jestem w Toruniu, zaglądam do niej. Tym bardziej, ze ceny są na przyzwoitym poziomie. I nigdzie w Polsce nie podają takiej czerniny jak tam. Rozmarzyłam się kulinarnie.  ;)
All people smile in the same language!

Donkey


Pinia

All people smile in the same language!

Donkey

Hm, niby nie mam jakiegoś najbardziej ulubionego miejsca :what:

Lubię wybrzeże Dniepra i ten most dla pieszych:


oto wiadoma piesza ulica Andrijiwsky Uzwiz (ros. Андреевский Спуск, tam jeszcze mieszkał pisarz Bułhakow)


park nedaleko mojej dzielnicy


ulica Żylanska, którą czasem idę do domu po pracy


dworki w mojej dzielnicy



Pinia

Андреевский Спуск ma swój klimat. Widziałam tam urocze stare drewniane dworki. Cudo.
A i twoja dzielnica też urokliwa. Ja, niestety, mieszkam w typowej dzielnicy z wieżowcami (blokami).
Teraz już wszystkie są ocieplone, pomalowane, więc weselej to wygląda niż na zdjęciu.
All people smile in the same language!

Donkey

U nas też mieszkalne budynki to bloki:

piętrowe domki w środku zdjęcia -- to przedszkola

Pinia

All people smile in the same language!

Juif Eternel

A to jest mój kościoł, mój dom, moje okna (poznaczone czerwonym), moje drzwi i mój samochód (czarne strzałki).
       
Mir lebn ejbik

Pinia

I pewnie cicho, spokojnie, bez dużego ruchu ulicznego? Nieźle.  :D Ja też mam kościół naprzeciwko. Widać go na zdjęciu wcześniej. Nowy , wielki, betonowy i glośny. Dzwon elektryczny budzi o 6 rano, a wieczorem zagłusza telewizję.  :(
All people smile in the same language!

jacek

Może kto wie, jak lepiej przetłumaczyc na rosyjskij  "zmarł w opinii świetości"

Donkey

Цитата: jacek от июля  6, 2010, 19:15
"zmarł w opinii świetości"
To coś z terminologii katolickiej, nie zupełnie rozumiem, co to znaczy...

"zmarł w opinii świetości" = "zmarły był powszechnie uważany za świętego"?

piton

W

Искандер

Цитата: Pinia от июня 30, 2010, 23:37
To posłuchaj, jak kandydat na prezydenta śpiewa hymn narodowy i jak zna jego słowa
Ну и што так, из грубых ошибок только направление движения Домбровского, а так - мысль схвачена. Ну и слух не каждому дан...
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Donkey

Цитата: piton от июля  8, 2010, 21:03
Умер в глазах общественности?
Нет, это совсем не то  :)
Смотрите, например, здесь:
Цитата: http://www.opusdei.pl/sec.php?s=541Biografie i informacje o wiernych Opus Dei, którzy zmarli w opinii świętości.
Duch Opus Dei – uświęcanie pracy i codziennych okoliczności – jest od roku 1928 drogą do spotkania z Bogiem. Kościół bada obecnie życia niektórych jego wiernych, którzy odeszli z tego świata w opinii świętości. Ich życia są przykładem dla wielu chrześcijan, którzy uciekają się do ich wstawiennictwa.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр