Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Беларуская мова

Автор tiko, марта 3, 2011, 23:27

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Pawlo

да все правильно там і в оригіналі "плеч" було

Дзякуй за за выправленьні
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»


Pawlo

Цитата: sven от ноября  9, 2013, 18:45

судя потому что фотка 20ых гг а коментарий на дореволюционной  - это некий мигрант шовинист возмущаеться
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

dragun97yu

Цитата: sven от ноября  9, 2013, 18:45


Гэта з якіх-небудзь замежных эмігранцкіх выданняў пра тое, як насаджаюцца на спрадвечна рускіх землях штучныя адрозненні беларускага народа з велікарускім?

Пастскрыптум.
Чатыры мовы ў адной дзяржаве... Толькі Швейцарыя дасюль жыве, калі не памыляюся :-)
Памятаю, калі мы з мамаю глядзелі на гербы саюзных рэспублік на Паўночным рачным вакзале ў Маскве, ды калі яшчэ я ўбачыла, што лозунг "Пролетарыі ўсіх краёў, злучайцеся" напісаны ажно на чатырох мовах... Моцна ўразіла...
Скопка - это маленькая скопа.

engelseziekte

Ідылічна. Мой горад не дацягваў (?) — шыльды ў ім былі толькі трохмоўныя (?). :)

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: Pawlo от ноября  9, 2013, 18:27
да все правильно там і в оригіналі "плеч" було

Дзякуй за за выправленьні

выпраўленьні
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: sven от ноября  9, 2013, 18:45


Гэта з таго ж разраду, што цяперашнія артыкулы а-ля "Белорусский чюдовищьный фошызм уничтожает русскоязычные вывески"
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: engelseziekte от ноября  9, 2013, 19:32
Ідылічна. Мой горад не дацягваў (?) — шыльды ў ім былі толькі трохмоўныя (?). :)

які?
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: dragun97yu от ноября  9, 2013, 19:16
Цитата: sven от ноября  9, 2013, 18:45


Гэта з якіх-небудзь замежных эмігранцкіх выданняў пра тое, як насаджаюцца на спрадвечна рускіх землях штучныя адрозненні беларускага народа з велікарускім?

Пастскрыптум.
Чатыры мовы ў адной дзяржаве... Толькі Швейцарыя дасюль жыве, калі не памыляюся :-)
Памятаю, калі мы з мамаю глядзелі на гербы саюзных рэспублік на Паўночным рачным вакзале ў Маскве, ды калі яшчэ я ўбачыла, што лозунг "Пролетарыі ўсіх краёў, злучайцеся" напісаны ажно на чатырох мовах... Моцна ўразіла...

Таму што беларуская мова была мовай вёскі, а ў горадзе збольшага былі тры астатнія. Прычым больш за ўсіх было габрэяў.
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

engelseziekte

Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября  9, 2013, 19:35які?
Ужгарад. Што да моў, то гэта былі чэшская, венгерская ды руская-русінская.

dragun97yu

Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября  9, 2013, 19:36

Таму што беларуская мова была мовай вёскі, а ў горадзе збольшага былі тры астатнія. Прычым больш за ўсіх было габрэяў.

Дык і ўзбудавалі бы Ізраіль, такая хава нагіла тут бы была (жартую :green: )

Дарэчы, ў заходняй Беларусі зараз уплыў рускай на тэрыторыю аднолькавы, як ва ўсходняй?

Цитата: engelseziekte от ноября  9, 2013, 19:39
Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября  9, 2013, 19:35які?
Ужгарад. Што да моў, то гэта былі чэшская, венгерская ды руская-русінская.
Славацкая яшчэ не выдзялялася?
Скопка - это маленькая скопа.

engelseziekte

Цитата: dragun97yu от ноября  9, 2013, 19:49Славацкая яшчэ не выдзялалася?
Выдзялялася, але славакаў у горадзе было мала. А вось чэхі складалі большасць яго насельніцтва. Ці дакладней, былі яго найбольшай групай.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: dragun97yu от ноября  9, 2013, 19:49
Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября  9, 2013, 19:36

Таму што беларуская мова была мовай вёскі, а ў горадзе збольшага былі тры астатнія. Прычым больш за ўсіх было габрэяў.

Дык і ўзбудавалі бы Ізраіль, такая хава нагіла тут бы была (жартую :green: )

Дарэчы, ў заходняй Беларусі зараз уплыў рускай на тэрыторыю аднолькавы, як ва ўсходняй?


Уплыў аднолькавы. У Зах. Палесьсі нават і большы, бо беларуская мова там не зусім свая, там іншыя дыялекты.

Дык чуткі ходзяць, што Саветы хацелі не беларускую рэспубліку тут абвяшчаць, а а габрэйскую. Бо габрэйскі і белаурскі арэалі супадалі, але беларусы былі ў вёсцы, а габрэі ў горадзе.
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

dragun97yu

Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября  9, 2013, 19:54

Уплыў аднолькавы. У Зах. Палесьсі нават і большы, бо беларуская мова там не зусім свая, там іншыя дыялекты.

Дык чуткі ходзяць, што Саветы хацелі не беларускую рэспубліку тут абвяшчаць, а а габрэйскую. Бо габрэйскі і белаурскі арэалі супадалі, але беларусы былі ў вёсцы, а габрэі ў горадзе.

У Другую сусветную быў бы тады поўны... канец. Немцы ідуць на цэнтр Еўропы сусветнага зла - Габрэйскую ССР!
Цікава тады, калі гэтыя чуткі ёсць, то што паспрыяла на абвяшчэнне БССР? Славутая БНР? Да ну...
Скопка - это маленькая скопа.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: dragun97yu от ноября  9, 2013, 20:02
Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября  9, 2013, 19:54

Уплыў аднолькавы. У Зах. Палесьсі нават і большы, бо беларуская мова там не зусім свая, там іншыя дыялекты.

Дык чуткі ходзяць, што Саветы хацелі не беларускую рэспубліку тут абвяшчаць, а а габрэйскую. Бо габрэйскі і белаурскі арэалі супадалі, але беларусы былі ў вёсцы, а габрэі ў горадзе.

У Другую сусветную быў бы тады поўны... канец. Немцы ідуць на цэнтр Еўропы сусветнага зла - Габрэйскую ССР!
Цікава тады, калі гэтыя чуткі ёсць, то што паспрыяла на абвяшчэнне БССР? Славутая БНР? Да ну...

так. БССР - гэта чырвоная БНР. Ленін паглядзеў на тое, што нават беларусы нешта хацелі замуціць і вырашыў, што прасьцей даць ім цацачную дзяржаўнасьць і даць пазабаўляцца з культурай, чым чакаць супраціву.
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: dragun97yu от ноября  9, 2013, 20:02
Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября  9, 2013, 19:54

Уплыў аднолькавы. У Зах. Палесьсі нават і большы, бо беларуская мова там не зусім свая, там іншыя дыялекты.

Дык чуткі ходзяць, што Саветы хацелі не беларускую рэспубліку тут абвяшчаць, а а габрэйскую. Бо габрэйскі і белаурскі арэалі супадалі, але беларусы былі ў вёсцы, а габрэі ў горадзе.

У Другую сусветную быў бы тады поўны... канец. Немцы ідуць на цэнтр Еўропы сусветнага зла - Габрэйскую ССР!

Тое самае і пра спробу габрэйскай аўтаноміі ў Крыме. Што б гэта было
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

Pawlo

Цитата: engelseziekte от ноября  9, 2013, 19:32
Ідылічна. Мой горад не дацягваў (?) — шыльды ў ім былі толькі трохмоўныя (?). :)
якія 1закарпатспэцыфічукр. 2 закарпатспэцыфічрас і 3 вугр.?
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

Pawlo

Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября  9, 2013, 19:34
Цитата: sven от ноября  9, 2013, 18:45


Гэта з таго ж разраду, што цяперашнія артыкулы а-ля "Белорусский чюдовищьный фошызм уничтожает русскоязычные вывески"
ў такі момант ёсьць вялікае жаданьне не разчраваць крытыкаў і сапраўды зрабіць іх ахвяряю белфашызму
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: engelseziekte от ноября  9, 2013, 19:52
Цитата: dragun97yu от ноября  9, 2013, 19:49Славацкая яшчэ не выдзялалася?
Выдзялялася, але славакаў у горадзе было мала. А вось чэхі складалі большасць яго насельніцтва. Ці дакладней, былі яго найбольшай групай.

Было шмат чэхаў? О_о Панаехалі за часы незалежнасьці?
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: Pawlo от ноября 10, 2013, 00:42
Цитата: engelseziekte от ноября  9, 2013, 19:32
Ідылічна. Мой горад не дацягваў (?) — шыльды ў ім былі толькі трохмоўныя (?). :)
якія 1закарпатспэцыфічукр. 2 закарпатспэцыфічрас і 3 вугр.?

Мадзярская, чэская і русінская.
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

Pawlo

Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября 10, 2013, 00:46
Цитата: Pawlo от ноября 10, 2013, 00:42
Цитата: engelseziekte от ноября  9, 2013, 19:32
Ідылічна. Мой горад не дацягваў (?) — шыльды ў ім былі толькі трохмоўныя (?). :)
якія 1закарпатспэцыфічукр. 2 закарпатспэцыфічрас і 3 вугр.?

Мадзярская, чэская і русінская.
мабыць такі закарпатспэцыфічрас     -  ў даваенныя часы ўласна закарпатскую мікрамову яшчэ не кадыфікавалі

Даречы пра мыкрамовы. Може вы штосьці цікавае распавядзеце пра палесскую ды спадара Шэляговіча?
Лучше смерть, как избавление,
Чем быть первой средь рабынь.
Знай же ты моё решение-
Мой ответ: «Навеки сгинь!»

engelseziekte

Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября 10, 2013, 00:45Было шмат чэхаў? О_о Панаехалі за часы незалежнасьці?
Некалькі тысяч было. Для тагачаснага насельніцтва гэта сапраўды шмат.
За часы Першай чэхаславацкай рэспублікі панаехалі функцыянеры.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: Pawlo от ноября 10, 2013, 00:49
Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября 10, 2013, 00:46
Цитата: Pawlo от ноября 10, 2013, 00:42
Цитата: engelseziekte от ноября  9, 2013, 19:32
Ідылічна. Мой горад не дацягваў (?) — шыльды ў ім былі толькі трохмоўныя (?). :)
якія 1закарпатспэцыфічукр. 2 закарпатспэцыфічрас і 3 вугр.?

Мадзярская, чэская і русінская.
мабыць такі закарпатспэцыфічрас     -  ў даваенныя часы ўласна закарпатскую мікрамову яшчэ не кадыфікавалі

Даречы пра мыкрамовы. Може вы штосьці цікавае распавядзеце пра палесскую ды спадара Шэляговіча?

Палеская мікрамова памерла. Шэляговіч зрабіў фінт ушамі і перафарбаваўся ў прарасійскага шукальніка ятвягаў у Прусіі. Але тут яшчэ можна паслухаць заходнепалескі музон. Адно не разумею: нахалеру такая кадыфікацыя, калі гэта была практычна ўкраінская мова? http://jetvyz.narod2.ru/m4.html

Губіла ўсё яшчэ і вар'яцкая ідэя "Етвызі" і палешкоў як "ятвягаў".

Гэта гісторыя пра тое, як адэкватныя ідэі раскручваюцца і потым зьнішчаюцца фрыкамі і прастытуткамі. Дый тое, кажуць, гэта ўсё рабіла рука Масквы, каб расхістаць Беларусь.
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

engelseziekte

Цитата: Pawlo от ноября 10, 2013, 00:49мабыць такі закарпатспэцыфічрас     -  ў даваенныя часы ўласна закарпатскую мікрамову яшчэ не кадыфікавалі
Маеце рацыю. Таму вышэй напісаў менавіта «руская-русінская».
Першыя спробы кадыфікацыі належаць XIX стагоддзю, але да часоў Чэхаславакіі аб іх ужо забылі.

Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября 10, 2013, 00:59Гэта гісторыя пра тое, як адэкватныя ідэі раскручваюцца і потым зьнішчаюцца фрыкамі і прастытуткамі.
Шкада. Цяпер, здаецца, раскручваецца (?) падляшская, аб ёй пару раз пісалі ў русінскіх журналах.

Dy_što_ty_havoryš

Цитата: engelseziekte от ноября 10, 2013, 00:59
Цитата: Pawlo от ноября 10, 2013, 00:49мабыць такі закарпатспэцыфічрас     -  ў даваенныя часы ўласна закарпатскую мікрамову яшчэ не кадыфікавалі
Маеце рацыю. Таму вышэй напісаў менавіта «руская-русінская».
Першыя спробы кадыфікацыі належаць XIX стагоддзю, але да часоў Чэхаславакіі аб іх ужо забылі.

Цитата: Dy_što_ty_havoryš от ноября 10, 2013, 00:59Гэта гісторыя пра тое, як адэкватныя ідэі раскручваюцца і потым зьнішчаюцца фрыкамі і прастытуткамі.
Шкада. Цяпер, здаецца, раскручваецца (?) падляшская, аб ёй пару раз пісалі ў русінскіх журналах.

Пра гэта ўсё я ўжо пісаў Подляшский микроязык, "Своя мова"
Под синим небом белорусским Познал я радость и беду. Я — белорус, а значит — русский, Таким и в небо я уйду.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр