Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Как выучить польский язык в домашних условиях

Автор EnVeus, апреля 10, 2009, 09:20

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

O

Цитата: lehoslav от апреля 13, 2009, 23:13
Книга-то замечательная
По-русски и по-польски я читал несколько раз

Книга-то, может быть, для кого-то и замечательная. Но перечитывать много раз и на разных языках — это действительно удивительно.
gdy padła granica, pękły więzień bramy,
w ten dzień wyzwolenia: siedemnasty września

lehoslav

Цитата: O от апреля 14, 2009, 20:22

Книга-то, может быть, для кого-то и замечательная. Но перечитывать много раз и на разных языках — это действительно удивительно.

Вы никогда не читали какую-нибудь книгу или не смотрели какой-нибудь фильм несколько раз?

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

O

Цитата: lehoslav от апреля 14, 2009, 20:53
Вы никогда не читали какую-нибудь книгу или не смотрели какой-нибудь фильм несколько раз?
Книга и фильм — не одно и то же. Фильм (по ТВ) можно смотреть, даже если нет особого желания.
Книги перечитывал только в детстве. Но не более одного раза.
gdy padła granica, pękły więzień bramy,
w ten dzień wyzwolenia: siedemnasty września

Pinia

Цитата: O от апреля 14, 2009, 22:31
Книга и фильм — не одно и то же. Фильм (по ТВ) можно смотреть, даже если нет особого желания.
Книги перечитывал только в детстве. Но не более одного раза.

Nie widzę różnicy w oglądaniu po kilka razy filmu i czytaniu tej samej książki. Na przykład "Skrzypka na dachu" oglądałam wiele razy po to, by odkrywać nowe znaczenia.  Książkę Patricka White'a czytuję, ilekroć odczuwam potrzebę doświadczenia katharsis.
All people smile in the same language!

Damaskin

Цитата: O от апреля 14, 2009, 22:31
Цитата: lehoslav от апреля 14, 2009, 20:53
Вы никогда не читали какую-нибудь книгу или не смотрели какой-нибудь фильм несколько раз?
Книга и фильм — не одно и то же. Фильм (по ТВ) можно смотреть, даже если нет особого желания.
Книги перечитывал только в детстве. Но не более одного раза.

Я, например, тоже перечитываю книги. Сколько раз перечитывал "Мастера и Маргариту" - уже точно не помню, несколько десятков раз, наверное. И это не единичный случай.

tmadi

Цитата: "Damaskin" от
Я, например, тоже перечитываю книги. Сколько раз перечитывал "Мастера и Маргариту" - уже точно не помню, несколько десятков раз, наверное. И это не единичный случай.

Аналогично. При том что "М&М" - не самая любимая моя книга. А ту же "Лолиту" или "Речные заводи" местами уже помню наизусть, но все равно перечитываю.

thomas534

hm, to musi być bardzo ciekawe, trzeba sobie MiM też po polsku przeczytać) kiedyś w szkole po ukraińsku czytaliśmy, ale w ten czas byłem mały, nie spodobało mi się, inne rzeczy miałem na głowie)))) uczę się polskiego 9 misiąców, zaczynałem z pódręcznika Пучковський "Польська мова". fajna księga, ale  rozdział fonetyczny ma zły. potem była Коростовская "Практический курс польского языка", baaardzo mi pomogła) teraz gadam z polacami w msn, błądzę, ale poprawiają mnie, myślę,  że to jest najlepszy sposób uczenia się...
Czytam Harry'ego Pottera po polsku)))) w polskim internecie łatwo odnałeźć.  ;)

vishnyakoff


Beermonger

Цитата: thomas534 от июля 30, 2009, 22:47
uczenia się...

Omawialiśmy tu gdzieś zwrotny rzeczowniki w języku górnołużyckim. Wygląda na to, że istnieją również w języku polskim :).

lehoslav

Цитата: Beermonger от января  9, 2010, 22:41
Omawialiśmy tu gdzieś zwrotny rzeczowniki w języku górnołużyckim. Wygląda na to, że istnieją również w języku polskim :).
W polskim są zupełnie normalne.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

lehoslav

thomas534, nie obrazisz się, jak poprawię niektóre błędy?

Цитата: thomas534 от июля 30, 2009, 22:47
w ten czas
Tutaj raczej pasuje "wtedy"

Цитата: thomas534 от июля 30, 2009, 22:47
na głowie
Raczej chodziło Ci o "w głowie".
"na głowie" jest związane z jakimiś kłopotami, obowiązkami, pracą "mam dużo spraw na głowie"="muszę myśleć o wielu sprawach"
a
"za młodu miałem inne rzeczy w głowie" tak się powie, jak zamiast czytać książki grało się w piłkę albo uganiało za dziewczynami ;)

Цитата: thomas534 от июля 30, 2009, 22:47
misiąców
miesięcy

Цитата: thomas534 от июля 30, 2009, 22:47
księga
książka
"księga" to coś większego niż zwykła książka.

Цитата: thomas534 от июля 30, 2009, 22:47
błądzę
robię błędy, popełniam błędy
"błądzić" można po lesie na przykład :)

Цитата: thomas534 от июля 30, 2009, 22:47
łatwo odnaleźć
"łatwo znaleźć"
Czasownik "odnaleźć" jest według mnie akurat związany z jakimś dłuższym/trudniejszym szukaniem. Jeżeli ciach i od razu jest - lepiej użyć "znaleźć".
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.


Pinia

All people smile in the same language!

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Pinia

All people smile in the same language!

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Pinia

All people smile in the same language!

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.


rouslan85

Просьба к уважаемым носителям:

Не подскажете ли нативных польских форумов, самой широкой тематики, чтобы можно было читать, набираться современной  лексики, привыкать к языку?
What goes around comes around.

Pinia

Я бываю на сайте про путешествия на восток.
Там тоже пишут об политике (этого не советую - фанатики) и об культуре.
Остальные про русский язык. Времени мало.
All people smile in the same language!

Erasmus


Nekto




Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр