Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

*СУЛМ vs. СРЛЯ vs. діалект

Автор alant, июля 23, 2014, 14:35

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Python

Цитата: Zavada от июля 24, 2014, 14:15
Так. І дивно.
Однак, ні в чисто українському «годин, хвилин», ні в чисто російському «минут, часов» Ви проблеми не бачите — чим тоді принципово гірший змішаний варіант, що природньо розвинувся в середовищі контакту двох мов (адже труднощів розуміння він не викликає, а подекуди сприймається навіть легше, ніж лексично чиста українська)? Взагалі, як Ви ставитесь до принципу «байдуже, якою мовою говорить людина»?
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Sandar

Цитата: Elischua от июля 24, 2014, 14:15
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 13:27
Минута це нормално, а час заміст година мене насторожує.
И дьля мєнє минута ѥ по годѣ. Ис часъмь ѥ искладьнѣишѥ: искони, ни бы то не-има меџ, чи то на користь ширъшоhо значенья - "time", чи то вѫзьшого - "hour" (тєжє hє година, навсправьдѣ ѥ просто "terminus" бѫдьякыи). Протє, дьля слова час знача "годинѫ, hour" ѥ а бы було слово мѣня "час, time". За давьньорусьскоѥ добы прави и слово вєрємѧ (правьда, и тодѣ значенья и тсьоhо слова нє бѣхѫ чѵтъки, дєчьто hє лат. "tempus" - и "weather" и "time"). Ото жє пытаньѥ, чи попри часѣ ходить Кыѥвъмь и слово вєрємѧ.
Селюк скаже УРЕМ'Я, або УРЕМНЯ. Освічений селюк скаже ВРЄМя.

Sandar

Цитата: Python от июля 24, 2014, 14:53
Цитата: Zavada от июля 24, 2014, 14:15
Так. І дивно.
Однак, ні в чисто українському «годин, хвилин», ні в чисто російському «минут, часов» Ви проблеми не бачите — чим тоді принципово гірший змішаний варіант, що природньо розвинувся в середовищі контакту двох мов (адже труднощів розуміння він не викликає, а подекуди сприймається навіть легше, ніж лексично чиста українська)? Взагалі, як Ви ставитесь до принципу «байдуже, якою мовою говорить людина»?
І я одвічу. Менї байдуже який у людиска код, але не байдужа якість говоріння.

Python

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 14:10
Людиска! Осмислюйте свої табу! Може, деякі з них чекают демонтажу! Говоріт свободно. По-свойому.
Природа табу — не лише в самообмеженні, а й у можливій реакції інших. Можна, звичайно, говорити на суржику, гарній книжній українській чи якомусь рідкісному діалекті, але якщо тебе сприйматимуть селюком, диваком чи чимось екзотичним, тебе це дратуватиме. Ну або ти приймеш цю роль, нав'язану іззовні.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Python

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 15:11
Менї байдуже який у людиска код, але не байдужа якість говоріння.
Які критерії цієї якості важливі для Вас?
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Sandar

Цитата: Python от июля 24, 2014, 15:28
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 15:11
Менї байдуже який у людиска код, але не байдужа якість говоріння.
Які критерії цієї якості важливі для Вас?
Мова логічна, змістовна, проста, ясна, витончена.

Sandar

Цитата: Python от июля 24, 2014, 15:27
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 14:10
Людиска! Осмислюйте свої табу! Може, деякі з них чекают демонтажу! Говоріт свободно. По-свойому.
Природа табу — не лише в самообмеженні, а й у можливій реакції інших. Можна, звичайно, говорити на суржику, гарній книжній українській чи якомусь рідкісному діалекті, але якщо тебе сприйматимуть селюком, диваком чи чимось екзотичним, тебе це дратуватиме. Ну або ти приймеш цю роль, нав'язану іззовні.
Так треба навколишнім нав'язувати свою ідеологію. Пропагувати, дискутувати, практикувати, призвичаювати. :eat:

Python

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 16:24
Так треба навколишнім нав'язувати свою ідеологію. Пропагувати, дискутувати, практикувати, призвичаювати.
Для цього бажано початково бути популярним і авторитетним для інших.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

LUTS

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 15:10
Селюк скаже УРЕМ'Я, або УРЕМНЯ. Освічений селюк скаже ВРЄМя.
Не тра тутаво всіх пуд одну грибьонку  :stop:
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Elischua

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 15:10
Селюк скаже УРЕМ'Я, або УРЕМНЯ. Освічений селюк скаже ВРЄМя.
Алє тє нѣ вєрємѧ [βɛ`rɜmjɘ], [βe`remɲɘ], [βe`rɐmɲɘ], [βe`rɐmɲɘ], [βɛ`rɜmɲe], [βe`rɛmʎɘ] точьто.
Nu Elck Syn Sin

Þese ben also þy fyve inwyttys: Wyl, Resoun, Mynd, Ymaginacioun, and Thoght.

כִּי-אָז אֶהְפֹּךְ אֶל-עַמִּים, שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם יְהוָה, לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד

Sandar

Цитата: Elischua от июля 24, 2014, 18:29
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 15:10
Селюк скаже УРЕМ'Я, або УРЕМНЯ. Освічений селюк скаже ВРЄМя.
Алє тє нѣ вєрємѧ [βɛ`rɜmjɘ], [βe`remɲɘ], [βe`rɐmɲɘ], [βe`rɐmɲɘ], [βɛ`rɜmɲe], [βe`rɛmʎɘ] точьто.
Ну або ВЪРИМ'Я, ВЕРЕМ'Я, ВРЕМ'Я.

Sandar

Цитата: LUTS от июля 24, 2014, 17:28
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 15:10
Селюк скаже УРЕМ'Я, або УРЕМНЯ. Освічений селюк скаже ВРЄМя.
Не тра тутаво всіх пуд одну грибьонку  :stop:
А як? Врємє?

Elischua

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 20:35
Ну або ВЪРИМ'Я, ВРЕМ'Я.
Тъчьно нє тако дьля украïньскоѥ мълвє.

Вымълвѫ ис [e] (твоѥ върим'я) личих, диви пильно.

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 20:35
[або] ВЕРЕМ'Я
Пак а чьто'м я писал, нє тє самє ВЄРЄМѦ?
Nu Elck Syn Sin

Þese ben also þy fyve inwyttys: Wyl, Resoun, Mynd, Ymaginacioun, and Thoght.

כִּי-אָז אֶהְפֹּךְ אֶל-עַמִּים, שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם יְהוָה, לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד

LUTS

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 20:35
Цитата: LUTS от июля 24, 2014, 17:28
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 15:10
Селюк скаже УРЕМ'Я, або УРЕМНЯ. Освічений селюк скаже ВРЄМя.
Не тра тутаво всіх пуд одну грибьонку  :stop:
А як? Врємє?
І час кажуть. Прикинь. Стереотипів в тебе багато.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Sandar

Цитата: Elischua от июля 24, 2014, 20:49
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 20:35
Ну або ВЪРИМ'Я, ВРЕМ'Я.
Тъчьно нє тако дьля украïньскоѥ мълвє.

Вымълвѫ ис [e] (твоѥ върим'я) личих, диви пильно.

Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 20:35
[або] ВЕРЕМ'Я
Пак а чьто'м я писал, нє тє самє ВЄРЄМѦ?
:green:
Як ти знаєш, як я прочитую? Я ж не вмію робити транскрипцію МФА.
Що значит и в слові виримъя?

Sandar

Цитата: LUTS от июля 24, 2014, 23:02
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 20:35
Цитата: LUTS от июля 24, 2014, 17:28
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 15:10
Селюк скаже УРЕМ'Я, або УРЕМНЯ. Освічений селюк скаже ВРЄМя.
Не тра тутаво всіх пуд одну грибьонку  :stop:
А як? Врємє?
І час кажуть. Прикинь. Стереотипів в тебе багато.
Тати шо! І "час" кажут? Дивина! :green:

Elischua

Nu Elck Syn Sin

Þese ben also þy fyve inwyttys: Wyl, Resoun, Mynd, Ymaginacioun, and Thoght.

כִּי-אָז אֶהְפֹּךְ אֶל-עַמִּים, שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם יְהוָה, לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד

Elischua

Цитата: Sandar от июля 25, 2014, 02:09
Що значит и в слові виримъя?
Sam yesi pisal, a mene puitexy.
Цитата: Sandar от июля 24, 2014, 20:35
Ну або ВЪРИМ'Я.

и в слові виримъя znacity zuõc:
Цитата: Elischua от июля 24, 2014, 20:49
[e~e̝] (твоѥ върим'я)
Nu Elck Syn Sin

Þese ben also þy fyve inwyttys: Wyl, Resoun, Mynd, Ymaginacioun, and Thoght.

כִּי-אָז אֶהְפֹּךְ אֶל-עַמִּים, שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם יְהוָה, לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד

LUTS

Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Zavada

Цитата: Python от июля 24, 2014, 14:53
Однак, ні в чисто українському «годин, хвилин», ні в чисто російському «минут, часов» Ви проблеми не бачите.
Мені дивно, бо слова «годин», «хвилин» дуже часто вживаються - зокрема у ЗМІ. А «часів», «минут» чую кілька останніх років (раніше не помічав).
Цитата: Python от июля 24, 2014, 14:53
подекуди сприймається навіть легше, ніж лексично чиста українська
А я такі вкраплення сприймаю як чужорідні.
Цитата: Python от июля 24, 2014, 14:53
Взагалі, як Ви ставитесь до принципу «байдуже, якою мовою говорить людина»?
Обома руками за. Але хотілося б наближення до лексично чистої. Втім, розумію, що це проблематично.
   
В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

engelseziekte

Цитата: Zavada от июля 25, 2014, 16:24А «часів», «минут» чую кілька останніх років (раніше не помічав).
Саме так. (wiki/en) Recency_illusion

LUTS

Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Python

Цитата: Zavada от июля 25, 2014, 16:24
Мені дивно, бо слова «годин», «хвилин» дуже часто вживаються - зокрема у ЗМІ. А «часів», «минут» чую кілька останніх років (раніше не помічав).
В розмовну мову центральних та східних областей «час» (у значенні «година») і «минута» (в значенні «хвилина») потрапили достатньо давно (орієнтовно, в радянські роки, а «минуту» навіть Грінченко фіксує) — це далеко не нове віяння.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2


Python

Цитата: Zavada от июля 25, 2014, 16:24
Але хотілося б наближення до лексично чистої. Втім, розумію, що це проблематично.
При недостатній кваліфікації, боротьба за лексичну чистоту ризикує перетворитись на боротьбу за лексичне збіднення (скажімо, повикидати русизми й українські слова, схожі на російські, не важко — але чим їх замінити?), а відсутність звички говорити чистою мовою при стигматизації суржику призводить до того, що людина не говорить ніякою українською мовою взагалі. Перехід від засміченої мови до лексично чистої, безумовно, можливий, але ніщо не робиться миттєво — в людини має бути час, щоб поступово, слово за словом, довести свою мову до потрібної кондиції, але як це зробиш, коли на тебе дивляться скоса через кожне незначне відхилення (яких початково безліч), тому простіше навіть не намагатися? Ще одна проблема — завищені вимоги до «чистої» мови, коли через недостатнє знання до переліку «рузизмів» потрапляють і власне українські слова — як архаїчні, так і нормативні в наш час (цікаво, коли я кажу «спасибі», це сприймається як суржик? Хоча слово нормативне).
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр