Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Щодо слова «жид» (та його похідних)

Автор Kaze no oto, августа 17, 2014, 15:53

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Python

Цитата: Elischua от августа 20, 2014, 08:28
Цитата: Sandar от августа 20, 2014, 05:55
Все славянские языки ближе к немецкому, кроме языка Империи, которая не позволяла, например, селиться жидам на своих этнических территориях. Фобия относительно сих иноверцев очевидно представлялась неизбывной, что требовало изобрести новый экзоним.
Ты о чём/ком конкретно? Кто не позволял и кто позволял?
Йдеться, очевидно, про заборону для євреїв селитись на території Росії до возз'єднання з Україною (а поодинокі спроби євреїв селитися там часто закінчувались їх загибеллю) і про смугу осілості після возз'єднання, що обмежувала їх міграцію на територію великоруських губерній.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: DarkMax2 от августа 20, 2014, 09:52
Ну, Харківська губернія таки не великоросійська.
Але Слобожанщина не входила до земель Речі Посполитої — початково це була малонаселена околиця Росії, яку заселили українці з Речі Посполитої.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

DarkMax2

Цитата: Python от августа 20, 2014, 13:25
Цитата: DarkMax2 от августа 20, 2014, 09:52
Ну, Харківська губернія таки не великоросійська.
Але Слобожанщина не входила до земель Речі Посполитої — початково це була малонаселена околиця Росії, яку заселили українці з Речі Посполитої.
Я свого часу сперечався з Концервом на тему ВКЛ на Слобідчині... Я помилявся. Сюди таки дійшла Литва. Але чисто формально.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: DarkMax2 от августа 20, 2014, 13:35
Я свого часу сперечався з Концервом на тему ВКЛ на Слобідчині... Я помилявся. Сюди таки дійшла Литва. Але чисто формально.
На короткий час і до початку основного заселення.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

Sandar

Elishua, я про запрет селиться на определённых территориях.

Elischua

Цитата: Sandar от августа 20, 2014, 20:24
Elishua, я про запрет селиться на определённых территориях.
Ну, так покуда я знаю, вроде и в бывшей Австро-Венгрии оный был. Во всяком случае, евреи грубо до XVIII века не смели точно так же селить города, например, Чехии и Словакии. Я пытался сейчас найти точную официальную дату - недавно в библиотеке по этой теме был - но куда-то засунул заметки, и даже не помню, как их обозначил :(
Nu Elck Syn Sin

Þese ben also þy fyve inwyttys: Wyl, Resoun, Mynd, Ymaginacioun, and Thoght.

כִּי-אָז אֶהְפֹּךְ אֶל-עַמִּים, שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם יְהוָה, לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד

Elischua

Собственно вот: согласно краевому Закону XXIX с г. 1840 официально все евреи, родившиеся в Венгрии (имеется в виду и нынешняя Словакия) получили право выбора места проживания, основания заводов, торговли, заниматься ремеслом, приобретать земельные участки. Хотя официально отмечено и спорадическое пребывание евреев в Кошицах (из городского архива о еврее Мандле, 12 апреля г. 1484 принявшем от кошицких горожан четыре с половиной тысячи венгерских золотых; о еврее Исааке, поверенном в г. 1524 королём Людовиком ведать Кошицким монетным двором). В Братиславе активная ортодоксная еврейская жизнь начиналась деятельностью Хатама Софера (р. Моше Шрайбера). Этому способствовал Указ Йозефа II. «О веротерпимости» от 1793 (т.е. это даже XIX век!). Правда, есть и указания об основании общины в Братиславе (Прессбурге) в конце XIII века.
Добавляется, что ряд авторов предполагает более численные еврейские поселения в Кошицах и до официальной даты XIX-го века, но без каких-либо основательных данных.
Nu Elck Syn Sin

Þese ben also þy fyve inwyttys: Wyl, Resoun, Mynd, Ymaginacioun, and Thoght.

כִּי-אָז אֶהְפֹּךְ אֶל-עַמִּים, שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם יְהוָה, לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד

R

Цитата: Wolliger Mensch от августа 17, 2014, 17:14
Времена, когда эти области были в Польше, давно канули в Лету. Сейчас население там знает, что в русском жид имеет отрицательную коннотацию, и это переносится в украинскую речь;
А поляки які живуть в Україні мають право казати жид?
Словаки?
Угорці?

LUTS

Цитата: R от мая  1, 2019, 17:41
Цитата: Wolliger Mensch от августа 17, 2014, 17:14
Времена, когда эти области были в Польше, давно канули в Лету. Сейчас население там знает, что в русском жид имеет отрицательную коннотацию, и это переносится в украинскую речь;
А поляки які живуть в Україні мають право казати жид?
Словаки?
Угорці?
Угорці мабуть мають, коли угорською говорять. Поляки в побуті польською не говорять, словаки ніби словацькою теж не дуже.
Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

nik22

Цитата: Sandar от августа 17, 2014, 18:54
В оскорблении ничего не подразумевается, оно просто манифест агрессии.
Могу сказать что у казаков Дона в их языке гуторе слово жид не имеет оттенка оскорбления оно означает слово воробей. А у близких родственников казаков жемайтов воробей жвирблис....

LUTS

Я там де сонце на стінах. Я там де сонце на стелі. Танцюю танець пінгвіна. Страшно веселий...

Y tú vendrás marchando junto a mí y así verás tu canto y tu bandera florecer.

Mona


R

Про образливий зміст слова жид мало відомо.
І ще більше не зрозуміло чому такого змісту не може мати слово єврей.

DarkMax2

Цитата: R от марта 26, 2021, 06:45
Про образливий зміст слова жид мало відомо.
І ще більше не зрозуміло чому такого змісту не може мати слово єврей.
Воно було суто книжним. Біблійним.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

R

От зрозуміло чому переіменували народ хуй на дунгани.
Слово має також інший зміст і після переіменування той зміст зникає.
А жидів на євреїв для чого переіменували?
Що змінилося?

Drundia

Цитата: R от марта 26, 2021, 17:31
Що змінилося?
Учора стало обраливим слово «жид», завтра і «єврей» буде образливим.

Python

Думка про образливість слова «жид» надійшла від самих євреїв (не по всьому світу, а лише в межах Російської Імперії, де в слова з'явилась негативна коннотація). Якщо «єврей» для них теж стане образливим — добре, доведеться перейменувати ще раз. Так чи інакше, їм самим себе треба ж якось називати, і ця назва має бути для них самих зрозумілою (при тому, що нативних носіїв ідишу практично не залишилось) — навряд чи це буде щось екзотичне (можливо, «юдей» або щось подібне — хоча навряд, бо негативні асоціації з Юдою лежать більш на поверхні), а нескінченно перейменовуватись не вийде (це вам не статева орієнтація, евфемізм для якої за десять років зношується, а нація з давньою історією, яка цією історією пишається — нинішня назва, що знаходить відображення в Біблії, тут саме доречна).
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

R

Таке враження що вони відкрили словник і знайшли там негативне значення для слова жид.
І вирішили що треба здійнити переіменування.
Бо негативного значення для слова єврей у словнику нема.
Так просто.

Python

Цитата: R от марта 27, 2021, 13:37
Таке враження що вони відкрили словник і знайшли там негативне значення для слова жид.
І вирішили що треба здійнити переіменування.
Бо негативного значення для слова єврей у словнику нема.
Так просто.
Бачите, вся складність у тому, що міру образливості визначаємо не ми і не словники, а ті, кого ця назва стосується. Якщо євреї раптом масово вирішать, що слово «жид» звучить для них менш образливо — добре, вертаємо назад істоичну назву. Якщо ж, як ми поки що бачимо, подібні ідеї надходять від певної частини українців, росіян і т.д., то як упевнитись, що це робиться з поваги до євреїв, а не навпаки?
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

R

Цитата: Python от марта 27, 2021, 14:05
Бачите, вся складність у тому, що міру образливості визначаємо не ми і не словники, а ті, кого ця назва стосується.
Підвищена образливість?
От у чому справа?
Цікаво що німці не ображаються, хоча німець то варіант слова німий.
І навіть глухонімці не ображаються.

DarkMax2

Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Цитата: R от марта 27, 2021, 15:07
Цікаво що німці не ображаються, хоча німець то варіант слова німий.
Не ображаються — значить, і не треба міняти назву. Якщо почнуть ображатися — доведеться змінити (що, втім, малоймовірно, зважаючи на давність назви, яка, схоже, є спільнослов'янською — якби німці хотіли перейменуватись через співзвучність з «німими», то давно вже б це зробили, вплив у них для цього був).

У випадку євреїв, офіційно вживана українська назва закріпилась вже достатньо давно (не за нашого життя точно). Якихось нових запитів «не називайте нас євреями, це нас ображає» не було. Для чого взагалі щось змінювати зараз? Чисто для сумісності з українськими текстами позаминулого століття? Перейменовувати євреїв на жидів буде рівно так само морочливо, як німців — на дойчів. При тому, що аргументи проти існують («жид» на більшій частині України сприймається в одному ряду з «хохлом» і «кацапом», офіційне вживання яких ніхто всерйоз не розглядає), а реального суспільного запиту на повернення назви нема.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

R

Цитата: DarkMax2 от марта 27, 2021, 15:21
Німець просто не використовується як образа.
Я чув  німец, той хто нічого не говорить , "пре як німец" у значенні йде і ні з ким не вітається.
А також турок у значенні дурень.

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр