Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Język polski (Польский язык)

Автор sznerzs, октября 20, 2003, 19:36

0 Пользователи и 3 гостей просматривают эту тему.

Gucio

Цитата: Tayra DariellCzy może ktoś powiedzieć coś ciekawego?
Słyszeliście, co się stało?
Dziś rano, prezydent Polski, Lech Kaczyński, w memorandum do narodu polskiego, poinformował, że Polska jest w stanie wojny z Białorusią.
Wypowiedzenie wojny jest odpowiedzią na prześladowanie polskiej mniejszości na Białorusi. Prezydent ogłosił powszechną mobilizację, wprowadził godzinę policyjną oraz zaciemnienie.
Prezydent Kaczyński zrelacjonował także brawurową akcję jednostki specjalnej Grom na biuro prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki. O 7:16 CET rakieta Igła (9M39) uderzyła w pomieszczenie, w którym prezydent Białorusi miał poranną toaletę. Ta szczegółowa akcja była możliwa dzięki sprawnie działającemu wywiadowi polskiemu, który bardzo sobie chwali współpracę z rosyjskim Komitetem Bezpieczeństwa Narodowego. Kluczową informację, czyli godzinę, o której Łukaszenko ściąga swoje bokserki i wchodzi do kabiny prysznicowej, przekazał wywiadowi, poczwórny szpieg: Józef O. (pseudonim Zapalniczka).
Likwidacja Łukaszenki wywołała zamierzony zamęt wśród administracji, co bardzo ułatwiło przejmowanie władzy przez białoruskich bojowników o wolność i demokrację. Dalsze relacje wkrótce.
:D

Aramis

Цитата: GucioSłyszeliście, co się stało?
Dziś rano, prezydent Polski, Lech Kaczyński, w memorandum do narodu polskiego, poinformował, że Polska jest w stanie wojny z Białorusią.
Wypowiedzenie wojny jest odpowiedzią na prześladowanie polskiej mniejszości na Białorusi. Prezydent ogłosił powszechną mobilizację, wprowadził godzinę policyjną oraz zaciemnienie.
Prezydent Kaczyński zrelacjonował także brawurową akcję jednostki specjalnej Grom na biuro prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki. O 7:16 CET rakieta Igła (9M39) uderzyła w pomieszczenie, w którym prezydent Białorusi miał poranną toaletę. Ta szczegółowa akcja była możliwa dzięki sprawnie działającemu wywiadowi polskiemu, który bardzo sobie chwali współpracę z rosyjskim Komitetem Bezpieczeństwa Narodowego. Kluczową informację, czyli godzinę, o której Łukaszenko ściąga swoje bokserki i wchodzi do kabiny prysznicowej, przekazał wywiadowi, poczwórny szpieg: Józef O. (pseudonim Zapalniczka).
Likwidacja Łukaszenki wywołała zamierzony zamęt wśród administracji, co bardzo ułatwiło przejmowanie władzy przez białoruskich bojowników o wolność i demokrację. Dalsze relacje wkrótce.

Naprawdę ciekawie...
Ale zawsze myślałem, że prezydentem Polski jest Alexander Kwaśniewski :mrgreen:
Czy był?..

Tayra Dariell

Цитата: Gucio
Цитата: Tayra DariellCzy może ktoś powiedzieć coś ciekawego?
Słyszeliście, co się stało?
Dziś rano, prezydent Polski, Lech Kaczyński, w memorandum do narodu polskiego, poinformował, że Polska jest w stanie wojny z Białorusią.
Wypowiedzenie wojny jest odpowiedzią na prześladowanie polskiej mniejszości na Białorusi. Prezydent ogłosił powszechną mobilizację, wprowadził godzinę policyjną oraz zaciemnienie.
Prezydent Kaczyński zrelacjonował także brawurową akcję jednostki specjalnej Grom na biuro prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki. O 7:16 CET rakieta Igła (9M39) uderzyła w pomieszczenie, w którym prezydent Białorusi miał poranną toaletę. Ta szczegółowa akcja była możliwa dzięki sprawnie działającemu wywiadowi polskiemu, który bardzo sobie chwali współpracę z rosyjskim Komitetem Bezpieczeństwa Narodowego. Kluczową informację, czyli godzinę, o której Łukaszenko ściąga swoje bokserki i wchodzi do kabiny prysznicowej, przekazał wywiadowi, poczwórny szpieg: Józef O. (pseudonim Zapalniczka).
Likwidacja Łukaszenki wywołała zamierzony zamęt wśród administracji, co bardzo ułatwiło przejmowanie władzy przez białoruskich bojowników o wolność i demokrację. Dalsze relacje wkrótce.
:D

To jakaś bzdura! :o Przepraszam państwo ale wydaje mi się że to już zanadto...

Gucio


Tayra Dariell

Żarty u pana... Liepiej może bym pomógł przetłumaczyć  z rosyjskiego :)
Takie mam wyrazy:

оспаривая или поддерживая речи выступающих
расслабиться
переживать из-за чего-л.
польная булава (булава польного гетмана)

Jaką pogodę macie dzisiaj? Nareszcie jutro mamy dzień wolny od pracy!!! Pojadę do jeziorka :roll:

Gucio

Cześć :lol:

оспаривая или поддерживая речи выступающих - kwestionując lub popierając przemówienia występujących (dosłownie)
или
kwestionując lub popierając wypowiedzi przemawiających

оспаривать - kwestionować, zaprzeczać
поддерживать - podtrzymywać, popierać
речь - przemówienie

расслабиться - odprężyć się, zrelaksować się, wyluzować się

переживать из-за чего-л. - niepokoić się, denerwować się (czymś)
переживать за кого-то -  niepokoić się (o kogoś), martwić się (o kogoś)

булава - buława

польная булава (булава польного гетмана) - buława polna (buława hetmana polnego)

Jest bardzo gorąco! 30-35 stopni chyba 8-)

PS: A jaką książkę pani tłumaczy?

Tayra Dariell

Tłumaczy pani książkę o Radziwillach. Tak, dla właśnego zadowolenia... I bardzo dziękuje panu za pomoc :)

Aramis

Mam pytanie: co znaczy wyraz "Szkoda słów"? Ja właściwie wiem, co to znaczy. Czytam to w słowniku: "daremne są słowa". Ale jak przełożylibyście to do języka rosyjskiego? Jako: «Нет слов» czy jako «Пустая болтовня»? Czy jak?

Gucio

Цитата: AramisMam pytanie: co znaczy wyraz "Szkoda słów"? Ja właściwie wiem, co to znaczy. Czytam to w słowniku: "daremne są słowa". Ale jak przełożylibyście to do języka rosyjskiego? Jako: «Нет слов» czy jako «Пустая болтовня»? Czy jak?
Нет слов

Неочем говорить

Жаль слов (dosłownie) :D

Aramis


Mikolasz

Mam pytanie...
Jak by wyt?umaczyli pa?stwo s?owo "podekscytowany"?
Nawiasem m?wi?c, jakie formatowanie mam stosowa?, by wida? by?o polskie litery? Przepraszam, ale jestem tu od niedawna.





Mikolasz

Mam pytanie na taki temat.
Czy poprawnie mowic "Przepraszam pani", czy "Przepraszam pania"?
To samo z "przepraszam panie" i "przepraszam pan".
Mam wrazenie, ze w roznych rejonach Polski mowi sie roznie... Czy mam racje?

lehoslav

Tylko: Przepraszam panią
Ale żeby nie było tak prosto, to: Proszę pani (wtrącenie, np. Ja tu, proszę pani, byłem wcześniej.), (por. Proszę panią o wyjście - gdzie "panią" to "wyraźne" dopełnienie)
Tylko: Przepraszam pana.
Chyba, że: Przepraszam, panie Kowalski.

Wydaje mi się, że mówi się tak w całej Polsce.

Pozdrawiam!
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.


Mikolasz

dziekuje za odpowiedz, wprawdzie w przypadku #2 chodzilo mi o liczbe mnoga od slowa "pani"... chyba odpowiedz ma byc analogiczna?

Aramis

Aaaaa, dzisiaj byłem na jarmarku książkowym!!!! Kupiłem cztery książki polskie!!!

Mikolasz

Цитата: AramisAaaaa, dzisiaj by?em na jarmarku ksi??kowym!!!! Kupi?em cztery ksi??ki polskie!!!
A czy to nie jest tajemnica, jakie w?a?nie ksi??ki to s??

RawonaM

Dlaczego państwo nic nie piszą? Chciał bym porozmawiać po-polsku. :)

Aramisie, co tam słychać, gdzie ty jesteś?

Wolliger Mensch

Цитата: RawonaMDlaczego państwo nic nie piszą? Chciał bym porozmawiać po-polsku. :)
Dlatego, że polaków nie ma. 8-)
Цитата: RawonaMAramisie, co tam słychać, gdzie ty jesteś?
Pan był wczoraj w skajpie. :_1_12
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

RawonaM

Цитата: Wolliger MenschDla tego, że polaków nie ma.  
Jak to nie ma?! Tutaj jest więcej polaków, niż innych. 8)

Цитата: Wolliger MenschPan był wczoraj w skajpie.
Pytałem o tym, gdzie pan fizycznie jest. :)

Wolliger Mensch

Цитата: RawonaMJak to nie ma?! Tutaj jest więcej polaków, niż innych. 8)
Gdzie ż szanownie panowie są? Nie widzę czemuś. :dunno:

Цитата: RawonaMPytałem o tym, gdzie pan fizycznie jest. :)
Pan odpowiadał, że jest w Czesiech (так, по-моему).
«Вот интересно, каких лингвистических жемчуг можно найти в море отодвинутых книг», Ян Гавлиш.
«Впредь прошу помнить, что придумал игру не для любых ассоциаций, а для семантически оправданных. Например, чтó это такое: ,,рулетке" — ,,выпечке"?? Тем более, что сей ляпсус я сам совершил...», Марбол
«Ветхий Завет написан на иврите и частично на армейском», Vesle Anne
«МЛ(ять)КО ... ПЛ(ять)NЪ», Тася
«Вот откроет этот спойлер, например, Марго, ничего не подозревая, а потом будут по всему форуму блюющие смайлики...», Авал
«Томан приличный мужчина. Правда по патриархальным меркам слегка голодранец», Vesle Anne
«Возможен ли фонетический переход "ж" в "п с придыханием"», forest

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр