Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

muzyka

Автор kasia PL, сентября 19, 2006, 00:50

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Beermonger

Цитата: lehoslav от декабря  3, 2009, 17:26
czy to irytujące? :)

Nie, za poprawki dziękuję, bo jeszcze tylko się uczę polskiemu - wątpię że kiedyś bęndę go wiedzieć naprawdę dobrze - zbyt wiele językow słowiańskich się zmieszą :'(.

lehoslav

Цитата: Beermonger от декабря  3, 2009, 17:41
polskiemu
polskiego

Цитата: Beermonger от декабря  3, 2009, 17:41
wiedzieć
znać :)

Idzie Ci bardzo dobrze!!! Służymy (ja i myślę Pinia :) ) tu chętnie pomocą :) Ja też swego czasu miałem obawy co do mieszania, ale przy odrobinie uporu można to przezwyciężyć :)
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

temp1ar

No ja się uczy wszystkiego na raz, to rzeczywiście trudno jest. Ale gdy jeden język słowiański jest już stosunkowo dobrze opanowany, można przejmować się do innego :)

lehoslav

Цитата: temp1ar от декабря  3, 2009, 18:03
Ale gdy jeden język słowiański jest już stosunkowo dobrze opanowany, można przejmować się do innego
Dokładnie!

Цитата: temp1ar от декабря  3, 2009, 18:03
przejmować się
To słowo tu nie pasuje.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Beermonger

Цитата: temp1ar от декабря  3, 2009, 18:03
Ale gdy jeden język słowiański jest już stosunkowo dobrze opanowany, można przejmować się do innego :)

Ale gdy ich już cztery znasz... A ten - piąty :umnik:.

Pinia

All people smile in the same language!

Esc

Цитата: lehoslav от декабря  3, 2009, 17:26
Цитата: Beermonger от декабря  3, 2009, 17:14
Ok, będę znać
Ok, (teraz) będę wiedział. ;)

Mam poprawiać takie drobne błędy, czy to irytujące? :)
A można i moje blędy poprawiać? jeśli nikt tego nie będzie robił - nigdy nie potrafię mówić (pisać) prawidłowo...

Pinia

Dobrze, będziemy poprawiać. Ale tylko za zgodą zainteresowanych.  :yes:
All people smile in the same language!

lehoslav

Цитата: Esc от декабря  3, 2009, 22:40
nigdy nie potrafię mówić (pisać) prawidłowo
nigdy się nie nauczę, nigdy nie będę umiała/potrafiła(umieć/potrafić)
Czasownik "potrafić" jest tylko w słownikach dokonany. Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby ktoś go używał jako dokonanego.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

temp1ar

Цитата: lehoslav от декабря  4, 2009, 12:53
Цитата: Esc от декабря  3, 2009, 22:40
nigdy nie potrafię mówić (pisać) prawidłowo
nigdy się nie nauczę, nigdy nie będę umiała/potrafiła(umieć/potrafić)
Czasownik "potrafić" jest tylko w słownikach dokonany. Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby ktoś go używał jako dokonanego.
Zawsze mialem problemy z uzyciem tego czasownika, i nikt nie mogl mi dokladnie wyjasnic o co chodzi.

Czy nie mozna wiec powiedziec "nie potrafie tego" z naczeniu "не смогу этого сделать"?

lehoslav

Цитата: temp1ar от декабря  4, 2009, 14:22
Czy nie mozna wiec powiedziec "nie potrafie tego" z naczeniu "не смогу этого сделать"?
"Potrafić" jest synonimem "umieć", trudno mi jest w tej chwili określić w czym tkwi różnica, ale "potrafić" jest czasownikiem niedokonanym. "Nie potrafię tego" to raczej "не умею, не могу". Jeżeli chodzi o czasownik смочь, to nie można go raczej przetłumaczyć na polski jednym słowem.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Erasmus


olhol

Kult/Kazik
Kasia Nosowska/Hey
zespol Goya
Jeden Osiem L
Blue Cafe


Pinia

Цитата: olhol от апреля 10, 2010, 14:42
Kasia Nosowska/Hey
Ciekawostka. Kasia Nosowska i zespół Hey pochodzą ze Szczecina.
Kasia i Agata Kulesza (aktorka) chodziły do tej samej klasy.
All people smile in the same language!

olhol

Цитата: Pinia от апреля 13, 2010, 00:37
Цитата: olhol от апреля 10, 2010, 14:42
Kasia Nosowska/Hey
Ciekawostka. Kasia Nosowska i zespół Hey pochodzą ze Szczecina.
Kasia i Agata Kulesza (aktorka) chodziły do tej samej klasy.


Niestety tą aktorkę nie znam.
Dziś słuchałem piękne piosenki:
Hey - Moja i twoja nadzieja


Edyta Bartosiewicz - Sen


Myslovitz - Długość dźwięku samotności

Pinia

Bo Agata bardziej w teatrze niż w kinie.
Zagrała główną rolę w parodii filmu Wajdy "Człowiek z marmuru" Film nosi tytuł "Człowiek z..."
All people smile in the same language!

olhol

Цитата: Pinia от апреля 13, 2010, 23:14
Bo Agata bardziej w teatrze niż w kinie.
Zagrała główną rolę w parodii filmu Wajdy "Człowiek z marmuru" Film nosi tytuł "Człowiek z..."

Niestety nie oglądałem .

Donkey


Pinia

Czy ma ktoś tę balladę  Aleksandra Dolskiego "Zdrawstwuj Polsza!"? Albo podpowiedzcie, gdzie jej posłuchać. Uwielbiam słuchać Dolskiego. I ta jego gitara...
All people smile in the same language!


Donkey

A znasz takiego białoruskiego barda?
Віктар Шалкевіч



Pinia

Wiktora Szałkiewcz nie znałam. Interesujący. Poszukam sobie więcej.

Za Dolskiego masz buziaka. Piękna ballada. Czy wiesz, że mam jego płytę analogową, Żegnaj XX wieku? I mnóstwo płyt analogowych Wysockiego i Okudżawy. Czasami ich słucham, bo zadbałam, żeby mieć sprawny adapter.
Piosenkę "Moja i twoja nadzieja" też bardzo lubię. Kasia dochód z tej piosenki podarowała na powodzian. Piękny gest.
Agatę można oglądać w filmie "Człowiek z..." To parodia filmów Wajdy w bardzo dobrej obsadzie.
All people smile in the same language!

Donkey

 ::) prawdę mówiąc, ja Dolskiego nigdy wcześniej nie słyszałem. Jest jakoś powiązany z Polską, że przyświęcił jej taką piosenkę?
Piękną masz kolekcję... ja mam tylko parę płyt Wysockiego.

Pinia

Dolski jest z Petersburga. Nic mi nie wiadomo o jego związkach z Polską. Okudżawa i Wysocki mieli przyjaciół w Polsce. Aktor Daniel Olbrychski przyjaźnił się z oboma.
Lubisz bardów? Ja ich najchętniej słucham, zwłaszcza jeśli rozumiem tekst. I lubię piosenkę aktorską.

Wpadnij na kielicha do klubu miłośników polskiego .... wszystkiego.
All people smile in the same language!

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр