Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

български за някой

Автор аз, февраля 14, 2004, 19:33

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

DannnyBB


Здравей, Юнона!

Днес е Игнажден.
Имен ден празнуват Игнат, Огнян, Пламен(а), Искра, Евгений.

Днес има обичай на "полазване", някъде му казват "полезване".
Гледа се кой човек първи ще влезе в дома ти, той е полезникът. Ако е добър стопанин и ако носи нещо в ръцете си, годината ще бъде добра и успешна.
Днес не се изнася нищо от къщи, за да не излиза берекетът от дома през годината.

В делничен ден обичам да купя нещо и да отида в офисите на фирмите на партньори и клиенти и да ги полазя с пълни ръце, за да им върви. Те много се радват.

Днес са започнали родилните мъки на Божията майка.
Траели са до Коледа (Рождество), само че нашето е на 25.12.
Дните се наричат "мръсни". Нощта е най-дългата през годината и излизат всички караконджули и зли сили, затова много се внимава да не се замръква.

Младите невести не трябва да работят никаква домакинска работа през мръсните дни, за да могат да заченат и родят леко.

На Игнажден се яде обредна тиква. Баба ми я правеше печена, но не знам какъв е бил смисълът на тиквата.



DannyBB

Цитата: DannnyBB от декабря 20, 2009, 16:23
Сърдечно ти благодаря, аndmir11 !!!


В момента има твърде много заявки и не мога да го дръпна, но ще опитам отново! :)

Ако всичко мине безпроблемно, ще ти изпратя 100 целувки!!!!   :yes:

Ще очаквам  :yes:

Юнона

Здравей, Данни!

Оказа се, че някои хора четат нашата"преписка" тук! И аз много благодаря за линка на речника, надявам се да си го сваля без пробеми. :yes:
За пътуването в Русия ще ти кажа малко по-късно. След 20 юни ходят влакове от Варна до Санкт Петербург, това е много удобно и доста евтино(примерно 200 евро в двете посоки), но има тези влакове само един път седмично. Мисля, че е по-удобно да летите с чартери, ще ти напиша за стойноста им. А какво мислите за хотела? Те са много скъпи при нас. Кой трябва да плати за нощувките? И всъщност, кога ще започне този фестивал?
Разсказът ти за ужасни същества е невероятно интересен. Както и за Игнатден. Много ми е удивително, как в един българин живеят и православното начало, и язическите обичаи. По всичко личи, българи са много противоречиви хора. Така ли?
Но аз искам да те попитам за някои балади. Знаеш ли ги? Например, за мъртви брат. Или за вградена невяста. Според мен, на тези сюжети трябва да снимат някой филм в Холливуд. Успехът ще е гарантиран!

DannnyBB

Здравей, Юнона!

При мен речникът даде проблем. Намерих го в едни торенти, но отново не сработи. Освен това имаше всякакви комбинации от езици, не и БГ - руски и обратно.
Ще търся още.

Фестивалът в СП се организира по някаква програма, която поема разходите за нощувки и храна. Наш ангажимент остават: пътят, визите и таксата участие, която се оказа мнооооого висока и изобщо не се знае при това положение дали ще се състои това точно пътуване.
Сега умуваме :) Има време, защото фестивалът е през ноември 2010.

----
По всичко личи, българи са много противоречиви хора. Така ли?

Да, абсолютно! :)

----
Знам легенди за вградени невести, или това е може би разновидност на една и съща легенда. Каква ти легенда, съвсем наскоро (преди няколко месеца) научих, че са вградили някого в съвременна сграда!!!
Ритуалът си има своето обяснение на енергийно ниво - вгражда се аурата, защитата на човека. Защо тази насила отнета енергия да действа в положителна насока - да пази сградата от срутване - нямам обяснение.

Ще ти разкажа една от най-разпространените легенди в Родопите.
На една бригада майстори не им вървяла работата - каквото построели през деня, през нощта се събаряло, затова решили да прибегнат до ритуала с вграждането.
Наговорили се да извикат жените си да им донесат ядене, на когото жена му първа дойде, нея ще вградят.
Обаче по-старите майстори били по-хитри и предупредили жените си да не им носят храна, а най-младият майстор, който тъкмо се бил оженил, съвсем добросъвестно казал на невестата си да му донесе нещо за ядене.

Тя му занесла да се нахрани, а другите майстори вградили сянката и. Това става ... и аз не знам точно как... измерват ти ръста, без да забележиш и го поставят въображаемо в строежа.
В резултат вграденият залинява и умира.
След това строеното остава много здраво, но вграденият започва да се държи като призрак или полтъргайст.

Спомням си една разновидност от лекциите по фолклор - пак така, по същия сценарий майстори извикват булките си, но на най-стария майстор жена му се досетила и не искала да отиде близо до строежа. Тогава той уж си изпуснал венчалната халка и накарал жена си да отиде да я търси. Така я вградили.
Казват, че и тази сграда станала много здрава.

И сега, когато се гради къща, принасят като курбан петел. Не съм наясно със символиката, но вероятно е свързана с вграждането.


Понеже се интересувам от енергиите, които хората и предметите си предават и обменят, съм чела съвременни истории за художници и картини, за творци и творбите им. Съвсем не намирам за странно, че се случва така. Това си е още неразгадана материя и дори да нямаме доказателства от типа на математически формули,  това не означава, че "странни" неща не се случват.

Номерът  е, че майсторите съзнателно принасят в жертва скъп човек, за да е здрав строежът.

--
На въпроса ти как съчетаваме езичеството с християнството не знам отговора, но го правим :)
Тръгнало е от първите години на създаването на нашата държава.

Нашите предци, славяните са си имали своите езически богове.
Пристигнали прабългарите със своите си езически богове.
Започнали са да градят една държава, но всеки молейки се на своите си богове и изпълнявайки своите си обичаи.

Цар Борис І приема християнството, за да заличи тези различия, защото дотогава славяни и прабългари не са се месели помежду си, все пак религията им и битът им са били коренно различни.

Покръстването започва от най-знатните родове, приближени до царя, някои от които само формално приемат християнството (от Византия), но си остават езичници.
Борис І разбира за това и посича 40 от най-знатните си боляри, заедно с родата им до девето коляно.
Нещата с християнството стават сериозни и това уж прекъсва част от ритуалите, но само на едно официално ниво. Различни езически елементи присъстват в християнски ритуали. Станало е наистина един коктейл.

Дори и от антропологична и расова гледна точка, ние сме си един коктейл от няколко народа.

През соца църквите не бяха забранени официално, но имаше доносници, които следяха кой от комунистите ходи на църква. Особено по Великден. Тогава даваха най-интересните филми, за да се заседяват хората пред ТВ и да не ходят на служба.

В нашето семейство никога не сме спирали да си спазваме обичаите и никой нищо не ни е правил. И на църкви и на манастири сме ходили, не са ни привиквали за обяснения.



Юнона

Здравей, Данни!

Много ми е интересно да чета разсказите ти тук. Много добре пишеш, подробно и занимателно.
При мен също този речник не се качи :donno:

Разбрах за легендата за вградената невеста, че  обикновено са вграждали сянката от човек с неговото енергетично поле. А истинската невеста не са ли я вграждали?  Например, в този вариант:

ВГРАДЕНА НЕВЕСТА
Троица брате града градеха,
дене го градьот по есно слонце,
наще са сипе по месечина.
Троица братя каул стоиха:
- Чиено любе най-рано дойде,
та ми донесе рана прогимка,
да го вградиме в белана града!
Веско си любе любему каза,
Струнино любе любе не каза,
ами му каза млого работи:
- Ой Струно, Струно, млада невесто,
утре ми, любе, рано подрани,
та си обаней малонодете,
та че го повий и нахрани го,
и нахрани го, и приспи си го,
че ми изпечи рани фурнити
и опери си белоно пране,
та че ми сготви рана прогимка
и донеси ми на бела града!
Струна невеста рано подрани,
Та си направи млого работи,
дено насоди нехино любе,
та че си сготви рана прогимка,
и сготвила си я, и отнела я.
Ага я виде нехино любе,
нехино любе ником уникна,
ником уникна, солзи зарони.
Че си го виде Струна невеста,
та си на любе тихо румоне:
- Оти ми, любе, ником уникна,
ником уникна, солзи уброни?
- Ой Струно, Струно, млада невесто,
изпуснал сам си сребарен порстен,
сребарен порстен с канташи камен,
изпуснах си го в белана града.
- Ой любе, любе, Струнино любе,
рипна ще Струна, извади ще го!
Врипнала Струна в белана града
да си извади сребарен порстен.
Стринини стрици, сощи довере,
камен по камен, дорво по дорво,
та си вградиха Струна невеста
Струна невеста викна, заплака:
- Ой стрици, стрици, сощи девере,
изградете ми от десна страна,
от десна страна белана грода,
да си ми хранем малоно дете,
малоно дете с пресноно млеко!
Устово, дн. кв. на Смолян

Мисля, че тук е била вградена самата невеста! Така ли?

Лошо е, че фестивалът при нас ще започне през ноември. Това е най-лошият месец при нас, навсякъде е тъмно и мръсно. Няма как да увидите хубавия ни град!  :down:
Това на танци ли ще е фестивал? Освен това по това време няма да има чартерни самолети. :3tfu:
Може би ще дойдеш сама през лятото?

Искам да дойда в България пак през май. Разкажи ми за Етър, моля те! Знам, че този град (град ли?)се намира близо до Габрово. Всички познати българи говорят, че непремено трябва да видя това място. Също ли смяташ така?

Юнона

Наближава Коледа! :)

Искам да пожелая на всички да срещнете този празник светло и весело. Нека да бъдат у вас вкъщи зелена елха, вкусни ястия на масата и добро настроение!
Честита Коледа!

Ако може, разкажете, по какъв начин празнуват при вас Коледа? Спазени ли са някъде в България традиции? Ходят ли коледарчета с песните? Много ми е интересно! ::)


DannnyBB

Честито Рождество на всички!

Пожелавам на вас и на семействата ви много здраве, късмет, щастие, любов и топлина, просперитет на страната ви, в службата ви и в банковите ви сметки:))


От толкова мързелуване по празниците, разредих влизането си в клуба, но ще поправя пропуска.

Разбрах за легендата за вградената невеста, че  обикновено са вграждали сянката от човек с неговото енергетично поле. А истинската невеста не са ли я вграждали?

Възможно е в началото и истински човек да са вграждали, но ние и в училище, а и в университета сме учили, че става въпрос за сянката.
По-късно аз си го обясних, че е явно енергийното поле на човека.

Винаги си добре дошла в България.
Май е един чудесен месец, само че напоследък доста вали.
Етъра е създаден в началото на 70те години от Лазар Донков. Сега има улица на негово име.
Той е бил етнограф и прави нещо като възстановка на български възрожденски къщи и занаяти от габровския регион.
На живо се демонстрират занаятите от специални майстори.
Изработените модели могат да се закупят.

Етъра трябва да се види задължително, да!
Още повече че е близо до Шипка.
Всички руснаци много обичат да ходят там. Ние също, разбира се.
След това може да се продължи в посока Велико Търново, за да се разгледа Царевец.
Има много варианти.

Ако може, разкажете, по какъв начин празнуват при вас Коледа? Спазени ли са някъде в България традиции? Ходят ли коледарчета с песните? Много ми е интересно!

Коледа се празнува навсякъде.
През соц. годините някъде пак си празнувахме, само че нямаше Дядо Коледа.
Събирахме се цялото семейство. Баба ми приготвяше пуйка.
След това се колеше прасе.
На Бъдни вечер се яде постно и броят на ястията трябва да е нечетен.
Слага се един прибор за Дядо Боже, а ако някой от семейството отсъства, също му се сервира.
Отваря се вратата и се кани "Ела, Боже, да вечеряме".
Най-възрастният, или който знае молитвата "Отче наш" я казва.
Вечерта масата не се отсервира.
В общи линии тази традиция се спазва навсякъде.
О, пропуснах. Прави се питка (погача), в която се слага монета.
Стопанинът на къщата разчупва парчета  и раздава на всички.
У когото се падне парата, той ще бъде богат през цялата година.

Напоследък започнахме да правим баница с късмети и на Коледа, макар че по принцип винаги се е правела за Нова година.

Коледари ходят още, да.
По селата - автентични.
В градовете - танцьори, членове на читалища.
Пеят, наричат.



Юнона

Здравей, Данни! :yes:

Много се радвам, че си се върнала тук. Благодаря ти за интересни отговори. Ще се постарая да отида в Етър, много ми е интересно да видя там всичко това.
Ти си написала тук, че понякога ходиш в манастири. Можеш ли да ми препоръчиш най-интересните от тях? Миналата година посетих Рилския, Бачковския и Преображенския  манастири, невероятно ми харесаха.
Защо не те виждам в Скайп? Искам да ти помогна с руски език, ако искаш.
И аз ти моля за помощта. Не можеш ли пак да напишеш тук упражнение на времена? Много ги бъркам, за съжаление! :-[

DannnyBB

Здравей, Юнона!

Да, с удоволствие ще ти напиша упражнения.

В скайпа влизам за няколко минути, за да си свърша нещо. Повечето го ползвам по работа и затова гледам да не се застоявам много, защото започват да ми пишат и се разсейвам ккато децата.

Обещавам обаче да се застоя малко повече тези дни, за да се видя по-добре с теб! :)

Относно манастирите.
До Етъра се намира Соколския манастир. Хубаво е да се види. Свързан е с Априлското въстание. Местността е красива. Приятно място.

Препоръчвам ти двата манастира са в Арбанаси.
Арбанаси е селце до В. Търново.
Манастирите са  "Св. Николай Чудотворец" и  "Св. Богородица".

И в двата манастира има чудодейни икони.
"Св. Николай Чудотворец" е по-модерен, ако мога така да кажа. Поддържат го по-млади жени.
На мен обаче повече ми харесва "Св. Богородица". Относно "действието" на иконата - гарантирам, работи :)
Там е "Света Богородица Троеручица".
На храмовия празник, 15 август, в манастира приспиват жени, които трудно зачеват. Вярва се, че Св. Богородица им помага.

В Бачковския манастир също има чудодейна икона.
Намира се на юг от Пловдив, в посока Пампорово. Вълшебно място! Трябва да се види!
Другата чудодейна е в Троянския манастир. Там е историческо място. Крил се е Дяконът Левски. Наблизо е Орешака, известен с художествените занаяти.

Юнона, много ти благодаря, че ме попита за руския. Аз продължавам да нямам хубав речник, а нали моята г-жа е рускиня, не можахме да преведем каква точно маймунка е мартышка от баснята на Крилов "Мартышка и очки".
Ти знаеш ли случайно думата на български?

Ще подготвя упражненията.

Юнона

Здравей, мила Данни!

"Мартышки" на български са "Гвенони". Гледай Укипедия:

(wiki/bg) Гвенони

Много ти благодаря за разказа за манастири. Вече видях Бачковския и "Света Богородица" в Арбанаси. Искам да посетя Соколския манастир. Как може да стигна дотам?  И с какво е по-удобно да дойда в Габрово (а след това да отида в Етър) от Велико Търново? Не можеш ли да ми подсетиш това?


DannnyBB

Юнона, ето едно упражнение, което съм подготвила набързо.

Успех!

Един арабски халиф (подготвям се) _______ да замине на военен поход и (извиквам) _______  своя везир:
- (Искам) _______  докато ме няма, ти да (заключвам) _______ жена ми в кулата – (нареждам) _______ той.
- Но тя Ви (обичам) _______ , Ваше Величество!
- И аз я (обичам) _______, но ние арабите (имам) _______ една стара поговорка, която (казвам) _______:
,,(Дръжа) _______  кучето си гладно и то ще те следва. (Охранвам) _______  го и то ще те захапе.,,
Халифът (тръгвам) _______ на война и (отсъствам) _______  шест месеца. Когато се (завръщам) _______, (повиквам) _______ везира си и (поисквам) _______  да (виждам) _______ жена си.
- Тя Ви (напускам) _______– (отвръщам) _______ везирът. – Ваше Величество (цитирам) _______  една чудесна поговорка преди да замине, но ние арабите (имам) _______ и една друга пословица, която Вие вероятно сте (забравям) _______: ,,Ако кучето ти е вързано на верига, ще последва всеки, който го отвърже."

Юнона

О, мерси, Данни, за този виц. Това  е доста трудно за мен, сигурно ще направя грешки :3tfu:

Един арабски халиф (подготвям се) се подготви_______ да замине на военен поход и (извиквам) _извика______  своя везир:
- (Искам) Искам_______  докато ме няма, ти да (заключвам) заключиш_______ жена ми в кулата – (нареждам) нареди_______ той.
- Но тя Ви (обичам) обича_______ , Ваше Величество!
- И аз я (обичам) обичам_______, но ние арабите (имам) имаме_______ една стара поговорка, която (казвам) казва_______:
,,(Дръжа) Държи_______  кучето си гладно и то ще те следва. (Охранвам) Охрани_______  го и то ще те захапе.,,
Халифът (тръгвам) тръгна_______ на война и (отсъствам) отсъстваше_______  шест месеца. Когато се (завръщам) завърна_______, (повиквам) повика_______ везира си и (поисквам) поиска_______  да (виждам) видя_______ жена си.
- Тя Ви (напускам) напусна_______– (отвръщам) отвърна_______ везирът. – Ваше Величество (цитирам)цитира _______  една чудесна поговорка преди да замине, но ние арабите (имам) _имаме______ и една друга пословица, която Вие вероятно сте (забравям)забравили _______: ,,Ако кучето ти е вързано на верига, ще последва всеки, който го отвърже."

Юнона

Пак никой не иска да пише тук :donno:

Може би все пак някой да ме подсети, защо става така:

седях-седял-седЕли, но

стоях-стоял-стоЯли

Нали трябва да пишем СТОЕЛИ (променливо Я)?  :-\ :???
Защо във Викиречник пишат, че СТОЯЛИ е вярна форма??? :srch:

christo_tamarin

Цитата: Юнона от февраля 12, 2010, 23:25
Може би все пак някой да ме подсети, защо става така:

седях-седял-седЕли, но

стоях-стоял-стоЯли

Нали трябва да пишем СТОЕЛИ (променливо Я)?  :-\ :???
Защо във Викиречник пишат, че СТОЯЛИ е вярна форма??? :srch:
Правилата са изкуствени.

Правилното е: седѣх-седѣл-седѣли, стоѣх-стоѣл-стоѣли. Буквата ѣ я произнасяйте като е или я, както сте свикнали или според предпочитанията си.

Може да се чуе както стоЯли, така и стоЕли.

Виц оттук:
ЦитироватьДве блондинки стоели на една маса. Едната решавала кръстословица и попаднала на въпроса:
- Телефонен повик с три букви?
Затруднила се и решила да пита приятелката си.
- Абе ти знаеш ли отговора на този въпрос?
А другата отговорила.
- Да естествено!!!
- И какъв е?
- Зън!!!!


lehoslav

Цитата: christo_tamarin от февраля 15, 2010, 13:57
Две блондинки стоели на една маса. Едната решавала кръстословица и попаднала на въпроса:
- Телефонен повик с три букви?
Затруднила се и решила да пита приятелката си.
- Абе ти знаеш ли отговора на този въпрос?
А другата отговорила.
- Да естествено!!!
- И какъв е?
- Зън!!!!
:)
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Юнона

Много Ви благодаря, Христо Тамарин!
Винаги ми помагате! Наистина Вашите обяснения са много полезни за мен :yes:

Научих, че Данни не влиза тук поради много важни обстоятелства. Надявам се да я видя тук някога.
Много ми е жал, че сега никой не иска да общува на български. :(

ANTEI

Цитата: Scut от сентября  4, 2004, 11:44
Уважаемые знатоки болгарского, у меня к вам просьба, не могли бы вы перевести следующее предложение: Негрото бил потомък на Пушкин от незаконно шушумушу на дядо му с маникюристката на Екатерина Велика в миговете когато императрицата пишела писма на Волтер.
[/quote

Полагаю, что шушумушу - это шуры-муры по-русски))


Антей

това ми радва че така много хора е коите казват български) За съжеляване не всичко тук разбирам, защтото нямам....достаточного запаса слов))) Но надявам се да изуча речника някога)) Просто сега нямам времето, зает съм с други език. А на вас ви искам да попитвам: коите знат СРЪБСКИ моля ако имате не голями материали можете ли да ми дадете ги да послушвам сръбския акцент?? :)

Ellidi

Цитата: christo_tamarin от февраля 15, 2010, 13:57
Цитата: Юнона от февраля 12, 2010, 23:25
Може би все пак някой да ме подсети, защо става така:

седях-седял-седЕли, но

стоях-стоял-стоЯли

Нали трябва да пишем СТОЕЛИ (променливо Я)?  :-\ :???
Защо във Викиречник пишат, че СТОЯЛИ е вярна форма??? :srch:
Правилата са изкуствени.

Правилното е: седѣх-седѣл-седѣли, стоѣх-стоѣл-стоѣли. Буквата ѣ я произнасяйте като е или я, както сте свикнали или според предпочитанията си.

Може да се чуе както стоЯли, така и стоЕли.

Виц оттук:
ЦитироватьДве блондинки стоели на една маса. Едната решавала кръстословица и попаднала на въпроса:
- Телефонен повик с три букви?
Затруднила се и решила да пита приятелката си.
- Абе ти знаеш ли отговора на този въпрос?
А другата отговорила.
- Да естествено!!!
- И какъв е?
- Зън!!!!

Привет! Въпросът с изкуствения характер на правилата наистина е щекотлив, но по принцип в множествено число заради промевливото Я трябва да се пише Е. Тук обаче идват и неприятните изключения. Някои глаголи различават минало свършено от минало несвършено деятелно причастие, като последното се използува само в преизказно наклонение (както е случаят с блондинките - авторът не е присъствувал и преразказва). В случая със стоя миналото свършено деятелно причастие е стоЯл, но миналото несвършено може да бъде стоЕл (а може и да е стоял). Затова при този глагол формата стоЕли е възможна, но само в преизказни форми (при преразказване). Други глаголи, които различават минало свършено от несвършено деятелно причастие, са държа (св. държали, нсв. държали/държели), преча (мешать, св. пречил, нсв. пречел). говоря (св. говорил, нсв. говорел) и други. Надявам се да не съм ви объркал още повече. Има и още една особеност - това променливо Я е резултат от компромиса между източните Я-кащи диалекти и западните Е-кащи при влиянието им на книжовния език. Докато още е била в сила ятовата гласна, такива затруднение естествено не са се срещали. Но тя е отменена в средата на 40те години.
Suum quoque castitas mentis dispendium patitur, quia nonnunquam mens concupiscentiae telo configitur per carnis speciem, quam exterius contemplatur. («A. de C. S.», c. XI)

Ksenia_Kazań

Здрасти!
Искам да пиша малко на български. Има ли още някакъв човек тука?:)

Ellidi

Цитата: Ksenia_Kazań от декабря 10, 2011, 21:23
Здрасти!
Искам да пиша малко на български. Има ли още някакъв човек тука?:)
Има. Пишете смело; написаното ще бъде поправяно, в случай че съдържа грешки.
Suum quoque castitas mentis dispendium patitur, quia nonnunquam mens concupiscentiae telo configitur per carnis speciem, quam exterius contemplatur. («A. de C. S.», c. XI)



Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр