Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Język polski (Польский язык)

Автор sznerzs, октября 20, 2003, 19:36

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

Джиби

Drogi Guciu, wszystko co w moich silach... Oto mala probka cen wynajęcia lokalu  http://www.hotelewkrakowie.pl/mieszkaniakrakow.php? wystarczylo w google'u napisac "wynajem mieszkania + Polska" juz jest. Ostatnio jestem bardzo zajęta, więc moze sam dalej poszukasz :_1_12
Ceny, ceny... juz mowilam Sladkorcek'ce (o-o-o, :roll:),  mieszkam na Litwie i jedyna rzetelna informacja, ze poziom cen w Polsce i Litwie jest bardzo podobny. Gastronomiczne - zaleznie od lokalu, filizanka kawy od 2 do 4 litow (LTL), tzn. w dolcach (kurs litewski) wypadnie mniej więcej 0,75 - prawie 3 dolary. Obiadek na miescie - w garkuchni to chyba i 6 zlotych mozna zaplacic, ale w normalnym lokalu dobre drugie danie będzie kosztowalo moze 20-25 zlotych. Ile taksowka - nie wiem, tylko wiem, ze taksiarze tak samo jak na Litwie bardzo lubią cudzoziemcow skubac i oszukiwac. O komunikacji miejskiem pisalam dla S. Butelka wody 0,3-0,5 l od 1 zlotego. Przyjezdzaj, Guciu, do Wilna :D, wszystko ci powiem i pokazę :mrgreen:

Paulus Pauperis

Dla Gucia:
Wszystko mi się pochrzaniło,drogi Guciu,kim Ty w końcu jesteś,jeżeli mieszkasz w Izraelu,a nie jesteś Żydem?Jesteś Polakiem?

Джиби

Dla zainteresowanych cenami prosto z Polski (i innego forum)

В настоящее время в Польше один доллар можно купить за 3,27 зл, хлеб стоит 1,50 - 3 зл, в зависимости от сорта, бутылка болгарского полусладкого вина "Kadarka" - 8,50, ежедневная газета - 1, 20 - 1, 50, литр молока -2 зл, кг яблок - 1,50, мандаринов - 4 зл, свежей клубники - 9,90, кофе в кафе - от 2,00 до 10.00 зл /в зависимости от категории/,

Gucio

Do Paulusa:

No a co ty myslisz ze w Izraelu mieszkaja tylko Zydzi??? Jestem po prostu obywatelem tego kraju... nie wazne jak sie tu dostalem... najwazniejsze ze jestem tutaj a nie tam... Co sie tyczy mojego polskiego pochodzenia to nie moge powiedziec ze jestem Polakiem na sto procent. Pochodze z Kowla to na Wolyniu. Moi babcia i dziadek (rodzice mojej mamy) mowili po polsku to wlasnie od nich sie nauczylem kiedy bylem maly. W Izraelu mieszkam od 10 lat (mam 22) ....a czas robi swoje... powoli zapominam ten jezyk.... czesc ;--)

Paulus Pauperis

Dla Gucia:
Lehitraot...
A po jakiemu jeszcze umiesz mówić?

Добавлено спустя 2 минуты 31 секунду:

Jeszcze dla Gucia:
Ale po co Ty się tak denerwujesz?Boisz się,że oskarżę Cię o żydostwo?Czy polskość?Przecież tylko zapytałem.:dunno:

Gucio

Dla Paulusa:

Szalom!  :_1_05

Oprocz polskiego znam jeszcze hebrajski.

Niestety nie mam glowy do jezykow i na razie nie moge sie pochwalic czyms egzotycznym. Byc moze za kilka lat naucze sie tez angielskiego... ale jak na razie nie za bardzo to mi wychodzi.

Pozdrawiam  ;-)

PS: Wcale sie nie denerwowalem...  :D

Tayra Dariell

Witam! Dawno już tu nie byłam! Panowie, jak będzie po polsku "без роду, без племени", "кстати", "урождённая"? :skler:

Sladkorček

Mam pytanie: ile kosztuje Internet w Warszawie, na przykład w klubie? Nie chcę zostać bez połączenia. :mrgreen: Wczoraj dostałam polską wizę, 28 lipca będę już w Warszawie.  ;--)
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Vertaler

Dostałem informacju, że kosztuje to «10 злотых в час, что примерно равняется 2,5 евро». Jeżeli porownać to z cenami w Rosje, wychodzi bardzo kosztowne, a jak dla Słowenji — nie wiem.
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Aramis

Цитата: Vertaler van TekstenDostałem informację, że kosztuje to «10 злотых в час, что примерно равняется 2,5 евро». Jeżeli porównać to z cenami w Rosji, wychodzi bardzo kosztownie, a jak dla Słowenii — nie wiem.

Vertalerze, dlaczego popełniasz tyle błędów? Sprawdzaj, proszę, swoje zdania.

Paulus Pauperis

Cześć!Nie wiem,jak brzmi po polsku "без роду,без племени"(dosłownie "bez rodu,bez plemienia").Natomiast pozostałe słówka to :
1)albo "a propos"(czytaj a propo)
albo "nawiasem mówiąc";tego drugiego używa się nieco rzadziej;
2)"urodzona"
Dla Gucia:
Nic Ci już dzisiaj nie napiszę,gdyż dzień chyli się ku wieczorowi,moja znajomość hebrajskiego również,w związku z tym lajla tow...

Твид

Цитата: Paulus Pauperis"urodzona"


Nie, Paulusie, nie ma pan rację:

Урожденная - to znaczy Z DOMU


Np.: Anna Kowalska, z domu Radziecka
...I SERCE WALCZĄCE ZŁOŻONO NA ROSSIE


Твид

Цитата: ДжибиMam racjĘ, nie mam racjI :yes:

Tak, zauważyłem oczywiście ależ niestety już zbyt późno 8-). Trudno.:dunno:
...I SERCE WALCZĄCE ZŁOŻONO NA ROSSIE

Paulus Pauperis

A! To pardon,nie zrozumiałem,o co chodzi.Trza przykłady pisać,jak się o coś pyta!

Добавлено спустя 2 минуты 55 секунд:

Ale,Panie Tweedzie,przykład nazwiska(Radziecka) jest fatalny.Nie wiem,czy ktoś w Poslce by chciał się tak nazywać.
Może lepiej tak:
Anna Kowalska,z domu //paradowska.co Pan na to?

Tayra Dariell

Цитата: Твид
Цитата: Paulus Pauperis"urodzona"


Nie, Paulusie, nie ma pan rację:

Урожденная - to znaczy Z DOMU


Np.: Anna Kowalska, z domu Radziecka

Przepraszam, ale jak wtedy brzmi "урождённая княжна"? Czy taki wyraz nie istnieje? :_1_17
Jeszcze ne mogę znaleźć takich słów:
процветать
ворваться
Jakiś słownik mam - nic nie ma! :x

Sladkorček

ЦитироватьRadziecka

:lol: :lol: :lol:

Paulus Pauperis, czy mogłby Pan pomóc? Ile kosztuje internet w Warszawie? :(
Dober jezik je mrtev jezik. ©
Šola je peskovnik, ki goji ideologijo.©

Paulus Pauperis

Jeśli chodzi o internet,to sięspytam.Ja mam stałą łączę,za którą płaci ktoś inny,więc nie mogę powiedzieć w tej chwili.Ale spróbuję się dowiedzieć.
Dla Tayry Dariell:
княжна to oczywiście księżniczka.Ale proszę jeszcze raz,niech mi Panie powie,w jakim to kontekście?Najlepiej całe zdanie.Ворваться to wpaść,wedrzeć się( to drugie znacznie rzadziej;zresztą ma nieco inny odcień).Np.:
Złodzieje wdarli się do mieszkania.
Jak Rysiek tam wpadnie,to zobaczysz-pogoni całe towarzycho.
Nagle do mieszkania wpadł zdenerwowany Sławek krzycząc,że wójt nachlał się jak świnia i urządził awanturę,o której wiedzą już wszyscy.
Przepraszam za treść,ale układałem te zdania sam.:D

Добавлено спустя 3 минуты 16 секунд:

Błąd drukarski:
niech mi Pani powie...:oops:

Tayra Dariell

Цитата: Paulus PauperisDla Tayry Dariell:
княжна to oczywiście księżniczka.Ale proszę jeszcze raz,niech mi Panie powie,w jakim to kontekście?

Co do księżny... Jaki tam kontekst :dunno: Próbowałam przetłumaczyć jakiś tekst o dziewczynie... A, do djabła to :) Obejdę się innym wyrazem.  A co do "процветать", to kontekst taki: "Княжество процветало, пока не пришла война". 8)

Rōmānus

Moja wersja: Księstwo prosperowało, zanim zaczęła się wojna. Ale mogę się mylić! Na początku chciałem napisać "kwitło" - ale chyba tak się nie mówi
Надежда - мать дураков (с) Литовская пословица

Paulus Pauperis

Witajcie.
Do diabła z czymś.
Można powiedzieć "księstwo kwitło"."Księstwo prosperowało"-zwuczit niemnogo nie po-polski:D.
Słowo "zanim" ma inne znaczenie.Lepiej powiedzieć "Księstwo kwitło,póki nie przyszła(nastała)(póki się nie zaczęła) wojna".
Warianty zdań z "zanim":
Zrobię to,zanim przyjdziesz.Zrobiłem porządek,zanim mama przyszła.
Można to przetłumaczyć jak прежде чем.


Gucio

Hej! Dlaczego wszyscy milcza? Od tylu dni nikt nic nie mowi... co sie stalo????????? Blagam was odezwijcie sie!!! Niech juz ktos cos napisze!!! Ile mozna milczec? ;--)

Do uslyszenia 8-)

Джиби

Цитата: Paulus Pauperis
Można powiedzieć "księstwo kwitło"."Księstwo prosperowało"-zwuczit niemnogo nie po-polski:D.
Słowo "zanim" ma inne znaczenie. Lepiej powiedzieć "Księstwo kwitło,póki nie przyszła(nastała)(póki się nie zaczęła) wojna".

Roman precyzyjnie wskazał "zanim".  Natomiast księstwo raczej prosperowało i rozkwitało, a nie kwitło... Kwitną jabłonie... Natomiast "póki" ... to juz raczej "dopóki"...

Rōmānus

Надежда - мать дураков (с) Литовская пословица

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр