Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Збірник чи збірка?

Автор alant, января 23, 2020, 17:44

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

alant

Я уж про себя молчу

DarkMax2

ЗБІ́РНИК, а, чол.

1. Книжка, що містить у собі однорідні матеріали, документи і т. ін. Воздвиженський взяв у руки збірник українських пісень і почав читати голосно (Нечуй-Левицький, I, 1956, 403); Звісно, літературний альманах — не науковий філологічний збірник, в якому можна друкувати статті різними правописами (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 291); Учні.. позаписували силу етнографічного матеріалу (переважно пісень, казок), з якого я міг би був скласти чималий збірник (Степан Васильченко, IV, 1960, 43); Їй треба здати кілька книжок до клубної бібліотеки.. і, швиденько зібравши їх, — це все були збірники поезій — вона подалася до клубу (Олесь Гончар, Тронка, 1953, 173);
//  Книжка, що містить у собі дібрані за яким-небудь принципом твори одного або кількох авторів; збірка. У «Новій Раді» (збірник на спомин покійному Старицькому) надрукована моя «Спокуса» (Панас Мирний, V, 1955, 423).
Збірник творів — твори якого-небудь автора, видані однією книжкою. [Лікар:] А знаєте, Олімпіадо Іванівно, як дивлюсь я на оті книжки, то здається, вони і без нас у піч полетять, а на їх місце стане тоненький Збірник творів Ореста Михайловича Груїча (Леся Українка, II, 1951, 40).

2. Зведені докупи і розміщені в певному порядку які-небудь положення, правила, закони і т. ін. В січні 1649 р. було затверджено нове «Уложення», тобто збірник законів (Історія СРСР, I, 1956, 175).

3. техн. Резервуар, у якому збирається яка-небудь рідина або газ. Він [робітник] повертає кран збірника, і метал ллється важким холодним струменем (Наука і життя, 4, 1963, 35); Слинько востаннє перевірив вимірні прилади.., придивився до рівневимірювальних трубок на збірниках і з задоволенням потер руки (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 240).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 444.
ЗБІ́РКА, и, жін.

1. Книжка, яка містить у собі дібрані за певним принципом твори одного або кількох авторів. Недавно київський цензор зробив мені ласку і дуже чемно повідомив, що моя збірка «З глибини» заборонена для Росії (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 342); Якщо ця невіршована поезія сподобається Вам і личитиме до складу Вашої збірки, то приймайте її до своєї гуртової праці (Панас Мирний, V, 1955, 395); Щодо моєї драми, то у мене просив її Стешенко для якогось полтавського видавництва (чи се збірка в пам'ять Котляревського, чи що інше, не знаю) (Леся Українка, V, 1956, 229); — Сьогодні здав до друку останню коректуру своєї збірки лірики (Андрій Головко, II, 1957, 488); Якщо колись він стане справжнім поетом — першу свою друковану збірку неодмінно присвятить їй (Олекса Гуреїв, Друзі.., 1959, 54).
Збірка творів — окреме видання творів якого-небудь автора, зібраних разом; зібрання творів. 1939 р. видано повну збірку творів Шевченка у п'яти томах (Радянське літературознавство, 11, 1949, 69).

2. Те саме, що зібрання 4. Гербарії поступалися місцем колекціям пташиних яєць, яйця — вітринам багатоколірних метеликів, метелики — збіркам жучиного світу (Юрій Яновський, II, 1954, 85); Музей [українського декоративного мистецтва] має найціннішу в республіці збірку старої гути (Народна творчість та етнографія, 4, 1966, 35);
//  Сукупність, поєднання чого-небудь однорідного. Революційна теорія — не збірка відірваних від життя догм, які раз назавжди встановлені і сліпо приймаються на віру, а живе керівництво до практичної дії (Радянська Україна, 13.VII 1957, 1).

3. заст. Сход, сходка, збори. Зранку забігав Карпо сказати, що після водосвяття збірка. — Може, і про вас будуть балакати (Панас Мирний, III, 1954, 47); Згадались мені кращі люди, яких-но я знав, згадалось, як на збірках однодумців маніфестували вони свою любов до народу (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 259);
//  Зустріч неширокого кола людей з метою розваги, розмови і т. ін. — А недобрі ви, дівчата.., — щебетала Христя, поспішаючи за подругою на збірку до досвітчаної матері (Панас Мирний, III, 1954, 38).

4. перев. мн. Те саме, що зборки.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 443.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Python

Якщо йдеться про книжки, в наш час надається перевага «збірці», як правило. «Збірник» може сприйматись як русизм.
Пролетареві ніколи вчити європейських мов, бодай би свою знати добре і на ній принести до своєї хати світло знання (Гнат Хоткевич)
ÆC CASALI NAXI PRASQURI: AHOV CÆRU, MERTVÆRI TÆ SLAVUTÆT!
Вони просили його: «Скажи: кетум», а він говорив: «сатем», і не міг вимовити правильно.
Хотелось бы также отметить, что "Питон" - это "мышиный язык" : "пи+тон". © АБР-2

alant

Я вірно зрозумів, що треба називати: Збірник матеріалів до Красної книги?
Я уж про себя молчу

R

Красної то закарпатське слово, по літературному має бути красивої.

alant

Цитата: alant от января 23, 2020, 19:01
Я вірно зрозумів, що треба називати: Збірник матеріалів до Красної книги?
так, Червоної книги
Я уж про себя молчу

dan-pt

Я б сказав «збірник задач», але тільки «збірка творів».

dan-pt

Ще є «зібрання творів», якщо воно багатотомне.

DarkMax2

До слова, альманаху обов'язково бути періодикою?
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Zavada

В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

DarkMax2

АЛЬМАНА́Х, у, чол. Збірка літературних творів різних авторів-сучасників. На Ваш замір.. видавати альманахи теж прихиляюсь (Панас Мирний, V, 1955, 358); Недавно, повернувши з Криму, ..написав новелку для альманаху в честь Кобилянської (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 259); Цей літературний альманах був багато ілюстрований місцевими художниками (Юрій Смолич, III, 1959, 527).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 36.



(wiki/uk) Категорія:Українські_альманахи - у (wiki/uk) Категорія:Українські_періодичні_видання_за_видом




ЦитироватьВ отличие от журнала, выходит обычно раз в год, не всегда с одной и той же периодичностью или вовсе представляет собой непериодический сборник, содержащий сведения из различных областей общественной деятельности, обычно с указанием литературных новинок, научных достижений, законодательных изменений и т. д., приближаясь к типу календарей-справочников
(wiki/ru) Альманах
ЦитироватьAn almanac (also spelled almanack and almanach) is an annual publication listing a set of current information about one or multiple subjects.
(wiki/en) Almanac
Tej wojny nikt za nas nie wygra! © Wiedźmin III
Коли зчинять лемент: "Хто ж знав?!" — відповімо: "Ми".

З моїх снів ти утечеш над ранок,
Терпка, як аґрус, солодка, як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні,
Фіалкові очі, мокрі від сліз.

Zavada

СУМ мовчить про періодичність, а вікі довіряти ризиковано.
В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

Волод


Zavada

Цитата: Волод от ноября  4, 2021, 16:24
А ДСТУ 3017:2015 нащо?

Цитата: ДСТУ 3017:2015 от
Альманах – збірник, що містить літературно-художні твори різних авторів одного напряму, регіону, об'єднані за певною тематичною, жанровою чи стильовою ознакою, які, зазвичай, публікують уперше.

https://chl.kiev.ua/default.aspx?id=7781
В трамваях, на улицах – всюду подряд
Висит и гремит безобразный мат.
Но только не гневайтесь так сурово –
Теперь это – «гласность», «свобода слова»!
Эдуард Асадов

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр