Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Ελληνικά

Автор Slavat, октября 21, 2004, 14:00

0 Пользователи и 2 гостей просматривают эту тему.

Slavat

Καλημέρα, παιδιά !

Αν υπάρχει κανείς που θέλει να συζητήσει στα ελλήνικά, ας το κάνουμε. Εγώ δεν μιλάω πολύ καλά ακόμα αλλά έχω ανάγκη να επικοινωνώ σε αυτή την ωραία γλώσσα.

PS Πρόκειται για τα νέα ελληνικά, φυσικά !

Vertaler

Цитата: SlavatΑν υπάρχει κανείς που θέλει να συζητήσει στα ελλήνικά, ας το κάνουμε.
Και κανένας δεν έχει απαντήσει...
Стрч прст в крк и вынь сухим.

ginkgo

Γειά χαρά σε όλους εκείνους που με καταλαβαίνουν!

Τι γίνεται σ'αυτό το νημα; Άντε να λύσουμε τη σιωπή λιγάκι.
Έλα Vertaler, πες κάτι :)
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

slavat

??? ?????? ??? ?????? ???? ? ???????? ??? ?????? ????.
?????! ???? ????? ???? ???????? ?????????.
???? ??? ?????? ????? ??????? ?? ????; ?? ?? ????!

ginkgo

Цитата: slavat??? ?????? ??? ?????? ???? ? ???????? ??? ?????? ????.
?????! ???? ????? ???? ???????? ?????????.
???? ??? ?????? ????? ??????? ?? ????; ?? ?? ????!
Βλέπω μόνο μια σειρά ερωτηματικών... Τι κωδικοποίηση είναι αυτή;
Вижу только вопросительные знаки... У кого-нибудь это читается нормально? Что это за кодировка?
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

Aramis

Цитата: ginkgoУ кого-нибудь это читается нормально? Что это за кодировка?
Не, не читается  :no:

ginkgo

"Και κανένας δεν έχει απαντήσει" νάμπερ 2... :_1_12
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

Vertaler

Цитата: ginkgo"Και κανένας δεν έχει απαντήσει" νάμπερ 2... :_1_12
Απαντώ. :_1_12

Έθελα να απαντήσω αμέσως αλλά ο Η/Υ μου σπάστηκε.

Πραγματικά τώρα δεν έχω σχεδών χρόνο για τα ελληνικά. Αλλά αν θα βρεις μια καλή θέμα... ;--)
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Pappous

Για να δοκιμάσω με ελληνική γραμματοσειρά. Αλλιώς θα γράψω με λατινικούς χαρακτήρες. Τί λέτε, διαβάζεται?

ginkgo

Цитата: Vertaler van Teksten
Цитата: ginkgo"Και κανένας δεν έχει απαντήσει" νάμπερ 2... :_1_12
Απαντώ. :_1_12

Έθελα να απαντήσω αμέσως αλλά ο Η/Υ μου σπάστηκε.

Πραγματικά τώρα δεν έχω σχεδών χρόνο για τα ελληνικά. Αλλά αν θα βρεις μια καλή θέμα... ;--)
Λοιπόν, το θέμα είναι να βρούμε ένα θέμα :) Για να δούμε...

Και γιατί δεν έχεις χρόνο για τα ελληνικά; Με ποιά γλώσσα ασχολείσαι τώρα;

Добавлено спустя 14 минут 4 секунды:

Цитата: PappousΓια να δοκιμάσω με ελληνική γραμματοσειρά. Αλλιώς θα γράψω με λατινικούς χαρακτήρες. Τί λέτε, διαβάζεται?
Διαβάζεται μια χαρά. Καλώς όρισες στο φόρουμ! Μήπως θα βρείς εσύ ένα ωραίο θέμα για συζήτηση; :_1_12
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

ginkgo

Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους!

Ελπίζω ότι τον επόμενο χρόνο θα έχουμε περισσότερες συζητήσεις στα ελληνικά εδώ στο φόρουμ :)
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

Helenita

Γεια σας! Η ελληνικη γλωσσα μου αρεσει. Ειναι πολυ ωραια. Πως ειναι η Ελλαδα σημερα? :)
Listen to your heart.

ginkgo

Цитата: Helenita от марта 16, 2006, 15:00
Γεια σας! Η ελληνικη γλωσσα μου αρεσει. Ειναι πολυ ωραια. Πως ειναι η Ελλαδα σημερα? :)
Γεια σου Helenita, καλώς όρισες!   Μαθαίνεις ελληνικά; (?)
Συμφωνώ, είναι μια πολύ ωραία γλώσσα.

Πώς να είναι η Ελλάδα;..  Είναι πολύ όμορφη! :)  Φανταστείτε, πρέπει να έχουν ήδη αρχίσει να ανθίζουν οι πορτοκαλιές...

http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:OrangeBloss_wb.jpg
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

Helenita

ginkgo, ναι, μαθαινω ελληνικα και μου αρεσει πολυ. Και εσυ; εισαι απο τιν Ελλαδα;
Listen to your heart.

ginkgo

Цитата: Helenita от марта 23, 2006, 07:27
ginkgo, ναι, μαθαινω ελληνικα και μου αρεσει πολυ. Και εσυ; εισαι απο τιν Ελλαδα;
Συγνώμη που αργώ να απαντήσω, αλλά τις τελευταίες εβδομάδες δεν είχα καιρό για το φόρουμ.

Όχι, δεν είμαι από την Ελλάδα, αλλά έχω ζήσει εκεί για κάποιο καιρό και φυσικά ερωτεύτηκα και τη γλώσσα. :) Τώρα προσπαθώ να μην την ξεχνάω...

Κι εσύ πού τα μαθαίνεις Helenita; Σ'ένα πανεπιστήμιο ή μόνη σου;
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

Helenita

Hristos Anesti!
ginkgo, mathaino i elliniki glossa moni mou. Sto Panepistimio mathaino ta ellinika, ta gallika kai ta germanika. Episis mathaino ta ispanika moni mou. k.t.l. :)
Listen to your heart.

ginkgo

Цитата: Helenita от апреля 23, 2006, 09:24
Hristos Anesti!
ginkgo, mathaino i elliniki glossa moni mou. Sto Panepistimio mathaino ta ellinika, ta gallika kai ta germanika. Episis mathaino ta ispanika moni mou. k.t.l. :)
Καλό Πάσχα και Καλή επιτυχία στις σπουδές σου!

Όλες αυτές οι γλώσσες μ'αρέσουν κι εμένα  :UU:
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

bmv721

Γεια σας!
Ακόμα δεν μιλώ ελλινικά πολύ καλά.
Μου αρέσει να μαθαίνω διάφορες γλώσσες.
θελώ να συζητώ ελλινικά εδώ.
Ποιος ξέρει, όπου στο Internet υπάρχει ένα downloadable'ο λεξικό ελλινικών;

ginkgo

Γειά σας /σου bmv721!
Κι εμένα μου αρέσει να μαθαίνω γλώσσες, τα ελληνικά είναι μία από τις πιο αγαπημένες μου. Μπορούμε να κουβεντιάζουμε εδώ αν θέλετε /θέλεις κι έτσι να εξασκηθούμε μαζί.
Από λεξικά δυστυχώς δεν ξέρω κανένα downloadable, εγώ χρησιμοποιώ το λεξικό του Τριανταφυλλίδη ή το ελληνικό-αγγλικό της in.gr.
"Θα φτιάξουμε μαρμελάδες."

Κωνσταντινόπουλου

Costa71

Если транслитировать с русского, то корректнее будет:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝ  ΪΕΡΜΑΚ
Константин Йэрмак

или
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝ  ΙΕΡΜΑΚ    
Константин Иэрмак

или
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝ  ΓΕΡΜΑΚ
Константин Гйермак


Не совсем корректно:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝ ΕΡΜΑΚ
Константин Эрмак


Если бы родились в Греции или на Кипре, то вполне могли бы быть человеком с именем и фамилией:


ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  ΕΡΜΑ  /  ΕΡΜΑΣ
Константин Балластов )))

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  ΓΕΡΜΑΣ
Константин Вольноотпущенный / Вольников / Свободин / Волин / Воля )))


Кстати, в  кипрском городе Лимассоле есть район ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑ (т.е. Земля Вольноотпущенная / Вольнозёмово, Свободоземцево)))

Montereo

Υεια σας ρε, πεδια! Τι χαμπαρια? :green:
Εγο ηταν οκτο χρονια στιν Κιπρο. Αλλα, απο προτο τισ απρελιου ειμαι ξανα στιν Μοσχα... Ειναι λιγο δισκολο μετα τοσο πολλα χρονια στιν Κιπρο - η Μοσχα ποιο μεγαλι... Ομος, ειναι πατριδα :)

Oleksij

Цитата: Montereo от апреля 12, 2009, 23:47
Γεία σας ρε, παιδιά! Τι χαμπάρια? :green:
Εγώ ήμουν οκτώ χρόνια στην Κύπρο. Αλλά, από τη πρώτη απριλίου είμαι ξανά στη Μόσχα... Εiναι λιγο δύσκολο μετά από τόσα πολλά χρόνια στην Κύπρο - η Μόσχα είναι πιο μεγάλη... Όμως, είναι πατρίδα :)
I reject your reality and substitute my own.

Montereo

Каюсь, каюсь. За всё это время не удосужился выучить грамматику, совершенно :( Проблема в том, что 99% местного населения говорит на английском языке, и острой нужды в плотном изучении греческого языка не было. Учил, как говорится, "на слух" - никаких учебников, занятий, только разговорная речь периодически. Результат, конечно, соответствующий...

Oleksij

Цитата: Montereo от апреля 17, 2009, 22:44
Каюсь, каюсь. За всё это время не удосужился выучить грамматику, совершенно :( Проблема в том, что 99% местного населения говорит на английском языке, и острой нужды в плотном изучении греческого языка не было. Учил, как говорится, "на слух" - никаких учебников, занятий, только разговорная речь периодически. Результат, конечно, соответствующий...
Και προφανώς μιλάνε εκείνοι τη δική τους διάλεκτο η οποία είναι αρκετά διάφορη από τη γενικήν ελληνική γλώσσα - υπάρχουν και Κύπροι στο τμήμα μου και ενώ μιλούνε μεταξύ τους, οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν σχεδόν τίποτα.
I reject your reality and substitute my own.

vz

Вот шутят то.....Γράφουν πως δεν μιλάνε πολύ καλά ελληνικά, αλλά τα γράφουν χωρίς ορθωγραφικά λάθη ;D

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр