Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Песни и тексты к ним, узбекский язык

Автор Удеге, марта 27, 2012, 08:33

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.


Удеге

Хоть подражательно, пусть будет.

Қайлардасан?.. Кимлар билан?..                                 Где ты?.. С кем ты?..
Ёмғирлардан сўрайман сени...                                   У дождей спрашиваю о тебе...
Лекин... нетай? Жавоб йўқ... Йўқ! Йўқ!...                    Но.. что мне делать? Нет ответа.. Нет!.. Нет!..
Нетай, севгилим менинг йўқ, йўқ, йўқ!...                    Что мне делать, моей любимой нет, нет, нет!..
Мени унутди. Лекин унутолмасман.                            Забыла меня! Но я не могу забыть!
Қандай яшай? Қандай унутдинг?                                 Как мне жить? Как ты смогла забыть?
Нега жимсан, айт? Нега жимсан, айт?                          Почему молчишь, скажи? Почему молчишь, скажи?
Менга ҳам ўргат! Қандай унутдинг?                            Научи и меня! Как ты смогла забыть.
Нега жимсан, айт! Нега жимсан, айт!                           Почему молчишь, скажи! Почему молчишь, скажи!
Менга ҳам ўргат! Менга ҳам ўргат!                              Научи и меня! Научи и меня!
..Билмас эдим, бир кун келиб,                                     ..Не знал я, что однажды
Сени бойлик олиб кетар деб!                                       Тебя богатство увезет!
Унутилмас бу кўзларинг!                                              Не забываются эти твои глаза!
Унутилмас қарашларинг!                                              Не забываются твои взгляды!
Мени соғинчлар қамраб олди!                                     Меня охватили тоскливые чувства!
..Кеча ёмғир ёғди майдалаб.                                       ..Вечером шел мелкий дождик.
Эсингдами, танишгани ёмғирлар бўлди сабаб.           Помнишь, дождик и познакомил нас.
Сени илк бор кўрганимда кийимларинг ҳўл эди...      Когда увидел тебя впервые, одежда твоя была мокрая..
Билмадим, негадир кайфиятинг йўқ эди.                    Не знаю, почему-то ты была не в духе.
Ёнингга бориб, соябонимни бердим.                           Я подошел к тебе, дал свой зонтик.
Озгина бўлса ҳам, кўнглингни ола билдим.                 Хоть немного, но поднял тебе настроение.
Ҳазил-ҳузуллар билан уйингга етган эдик.                 Шутками-прибаутками дошли до твоего дома.
Илиқ хайрлашиб, уйимга кетган эдим.                        Тепло попрощались, я пошел домой.
Мени севишга ўргатдинг, айт, нетаман...                     Ты учила меня любви, скажи, что мне делать...
Ҳаммаси яхши эди. Лекин – кетасан...                         Все было хорошо. Но – уходишь...
Ақлимга сиғмаяпти сени йўқотганим!                          Уму непостижимо, как я тебя потерял!
Ақлимга сиғмаяпти қандай сенсиз яшашим!                Уму непостижимо, как я без тебя буду жить!
Қандайин, айт! Наҳотки унутдинг!                               Как, скажи! Неужели забыла!
Наҳотки орамиздаги алоқаларни уздинг!                    Неужели порвала связь между нами!
Нималарга берилдинг, кимлар билан овундинг?        Чем прельстилась? Кем утешилась?
Менга ҳам ўргат! Қандай қилиб...                                 Научи и меня! Каким образом...
Қандай унутдинг? Қандай унутдинг?                            Как ты смогла забыть? Как ты смогла забыть?
Нега жимсан, айт! Нега жимсан, айт!                            Почему молчишь, скажи! Почему молчишь, скажи!
Нега жимсан, айт! Менга ҳам ўргат!                             Почему молчишь, скажи! Научи и меня!
Менга ҳам ўргат! Менга ҳам ўргат!..                             Научи и меня! Научи и меня!..

Удеге


Сумбулаю сумбула!                                Нега юлдузлар самоси зулматда
Ўраб олай гул билан!                             Эшитилмайди, чорламайди?
Нега сумбуланинг гули                          Сен олиб келган кўз ёшлар ёмғири
Эслатар менга сени,                               Керак эмас менга энди.
Қийнаб мени?                                          Кетмоқда танимдан жон,
Ўз ўзимдан қочаман деб                         Сен билсанг, йироққа.
Йироққа кетавердим,                              Узилар жон!
Қочавердим...                                          Севгимизни авайлагин,
Ўзларимга, кўзларимга,                           Сумбула гулин ҳадя айлагин!
Севгимга ишончим сўндирмагин!           Сумбулаю сумбула!
Севиб қолдим мен абадий!                     Ўраб олай гул билан!
Сумбула гулин ҳадя айлардинг,             Ўзларимга, кўзларимга
Сумбулаю сумбула!                                 Севгимга ишончим сўндирмагин.
Ўраб олай гул билан!                              Севиб қолдим мен абадий..
Севгига ишончим сўндирмагин!            ................................................


Сумбула да сумбула!                              Почему во мраке небеса звезд
Заверну же в цветок!                               Не слышны, не зовут?
Почему цветок сумбулы                          Принесенный тобой дождь из слез
Напоминает мне тебя,                             Не нужен мне теперь.
Мучая меня?                                             Душа из моего тела уходит,
Желая убежать от себя,                           Если знаешь,  в даль.
В даль уходила,                                      Выйдет душа!
Убегала..                                                  Оберегай ж нашу любовь,
Мою веру в себя, в свои глаза,               Дари цветок сумбулы!
В свою любовь не гаси!                           Сумбула да сумбула!
Влюбилась я навечно!                             Заверну же в цветок!
Ты дарил цветы сумбулы,                       Мою веру в себя, в свои глаза,
Сумбула да сумбула!                              В свою любовь не гаси!
Заверну же в цветок!                               Влюбилась я навечно..
Мою веру в свою любовь не гаси!          ............................................

Удеге



Бу мусофир шаҳрида ҳар дам тутошиб ёнаман,                                     В этом городе приезжих каждый миг вспыхнув, пылаю,
Ҳар қаён борсам бу кун, йўлдан адошиб бораман.                                Куда бы ни пошел я в этот день, дороги путая, шагаю.
На отам бор, на онам, ҳеч кишим йўқдир манинг,                                  Ни отца нет у меня, ни матери, нет никого у меня,
Ҳар таги дарвозаларда зору саргардонаман.                                         Пороги каждых ворот, томясь, вынужденно обиваю.
Не гуноҳ қилдим, худо, дунёда мен бўлдим ғариб,                               Бог, в чем я провинился, стал в мире бесприютен,
Ҳар қаерда бекасу бечорага ҳамхонаман.                                              Одиноким, несчастным в любом месте спутником бываю.
Доғлаб қўйди юракни бу фалакнинг гардиши,                                      Моему сердцу нанес рану этот круговорот небес,
Қисматим шундоқ экан, мен жумладин бегонаман.                                Судьба, видать, у меня такая, люду чужим я пребываю.
Бул ёқамни чок этиб, фарёду афғон айлабон,                                        Разорвал свой ворот, вопль и стоны издаю я,
Барчанинг бағри бутун, мен юраги садпораман.                                    У всех сердце цело́, мое - вдребезги разбитое.
Энди, Машраб, қул экансан, қисматинг шулдир сенинг,                        Теперь, Машраб, раб ты, видать, судьба твоя такая,
Минг шукр, ҳар ерда мен ҳофизи девонаман.                                        Тысяча благодарностей, я - везде певец сумашедший.
Бу мусофир шаҳрида ҳар дам тутошиб ёнаман,                                     В этом городе приезжих каждый миг вспыхнув, пылаю,
Ҳар қаён борсам бу кун йўлдан адошиб бораман.                                 Куда бы ни пошел я в этот день, дороги путая, шагаю.

Удеге

Стеб. В самом начале неподражаемый диалог по линии увалень - бойкая соседка на одном из хорезмских говоров, надо полагать.. Некоторые места записал, как поют.
         


Томорқасидаги кетмон, аҳа-аҳа,                                                                          Кетмень на его земельном участке, аха-аха,
Белим оғритиб ташлади, воҳ-воҳай-воҳай!                                                         Замучил мою спину, вох-вохай-вохай!
Ишлаб, ҳолим чарчади ёмон.                                                                                Поработав, обессилел ужасно.
Сомонхона тўла қишга ғамладим сомон,                                                              В амбар для самана набил саман на́ зиму,
Уйимда ремонт-семонт, оҳак,                                                                               В доме моем ремонт всякий, известь,
Дарвозахонани ҳали краскалаш керак.                                                                 Помещение у ворот надо еще покрасить.
Агар ўтим тўла экин, пишмаган лекин,                                                                  В траве у меня всякие посадки, но еще не созрели,
Тўйим ҳаракатидаман секин, секин.                                                                      Хлопочу о своей свадьбе потихоньку, потихоньку.
Замонавий, нозли бўлурман деб,                                                                           Современной, с тонкостями буду! – сказавшая,
Хоразмлик ёрим, наалардасан?                                                                              Хорезмская любимая моя, в каких местах ты?
Интеллигентли жонона ёр, наардасан,о, наардасан?                                            Интеллигентная любимая красотка, где ты, в каких местах?
Бизнесменман, жонона ёр, наардасан, наардасан?                                                Бизнесмен я, любимая красотка, где ты, в каких местах?
Интеллигентли жонона ёр, наардасан,о, наардасан?                                            Интеллигентная любимая красотка, где ты, в каких местах?
Интеллигентли бизнесменим, наардасан, о, наардасан?                                       Интеллигентный бизнесмен мой, где ты, в каких местах?

Ишлар жойидами, дедим, ай, ова-ова,                                                                  В порядке ли дела? – сказал я, ай, ова-ова,
Нозларингдан айланайин, вой, тўба, тўба!                                                             Восхищен капризами твоими, вай, боже, боже!
Мошинада кўчаларни чангитиб кетиб,                                                                    Пыль поднимая на улицах, гоня на машине,
Йигитларни чиройингга маҳлиё этиб,                                                                     Очаровывая парней своей красотой,
Юрагимда рашк ўтини ёндирасан,                                                                          Зажигаешь огонь ревности в моем сердце,
Интеллигент ёр, нелардасан?                                                                                  Интеллигентная любимая, в каких местах ты?
Замонавий, нозли бўлурман деб,                                                                             Современной, с тонкостями буду! – сказавшая,
Хоразмлик ёрим, наалардасан?                                                                                Хорезмская любимая моя, в каких местах ты?
Интеллигентли жонона ёр, наардасан,о, наардасан?                                             Интеллигентная любимая красотка, где ты, в каких местах?
Бизнесменман, жонона ёр, наардасан, наардасан?                                                 Бизнесмен я, любимая красотка, где ты, в каких местах?
Интеллигентли жонона ёр, наардасан,о, наардасан?                                             Интеллигентная любимая красотка, где ты, в каких местах?
Интеллигентли бизнесменим, наардасан, о, наардасан?                                        Интеллигентный бизнесмен мой, где ты, в каких местах?

Удеге

Одна из многочисленных назидательных.

Бу дунё арзимас фидо бўлишга,                     Мир этот не сто́ит того, чтоб жертвовать собой,
Бандасан, уринма худо бўлишга.                    Смертный ты, не старайся богом стать.
Ҳар неки тақдирдур Оллоҳдан бўлар,            Какая бы ни была судьба, она от Аллаха,
Шоҳмисан, тайёр тур гадо бўлишга.               Если царь ты, будь готов стать нищим.

Бойликка инонма, омонатдур у,                      Не верь в богатство, временно оно,
Бахт қушин кутмагин, ҳикоятдур у,                 Не жди птицу счастья, сказка она.
Чинакам давлату обрў истасанг,                      Ищещь настоящие богатство, уваженье -
Сабру тоқат, меҳнат, қаноатдур у.                   Терпение, труд, воздержанность они.

Ёр васли, жилвагар, ўтиб кетади,                     Встреч с любимой сладость, лучезарная, пройдет,
Нафс ёмон ҳийлагар, ютиб кетади,                 Страсть, хитрец ужасный, победит-уйдет,
Мард бўлгин, мардларга кулади толе,            Будь мужественным, счастье улыбается им,
Эгилсанг бу замон тепиб кетади.                     Это время, если склонишь голову,  пнёт и уйдет.

По смыслу перевод.

Удеге


Перевод по смыслу.

Айрилиқнинг жабрига кўнди юрагим, кўнди,                    Пред гнётом разлуки смирилось мое сердце, смирилось,
Ёлғиз ўтай майлига, энди севмайман энди.                       Пусть одиноким прейду, теперь я не полюблю уже.
Йиғласанг ҳам, кулсанг ҳам,                                              Заплачешь даже, смеяться будешь даже,
Минг бор "кечир!" десанг ҳам,                                           Тысячекратно даже скажешь "прости!",
Яна қайтиб келсанг ҳам –                                                   Если даже вернешься назад -
Энди севмайман энди.                                                       Теперь я не полюблю уже.

Айрилиқнинг жабрига кўнди юрагим, кўнди,                   Пред гнётом разлуки смирилось мое сердце, смирилось,
Ёлғиз ўтай майлига, энди севмайман энди.                       Пусть одиноким прейду, теперь я не полюблю уже.
Ишқ дедим, ўлиб бўлдим,                                                 Ради любви умирал, хватило,
Дил бериб, суйиб бўлдим,                                                 Душой отдавался, любил, хватило,
Бир марта куйиб бўлдим –                                                 Один раз обжёгся, хватило -
Энди севмайман энди.                                                       Теперь я не полюблю уже.
Ошиқлар - бу касаллар,                                                     Влюбленные – это больные,
Битдим шунча ғазаллар,                                                     Сколько газелей я написал,
Кечиринг, эй, гўзаллар –                                                     Простите, эй, красавицы -
Энди севмайман энди.                                                        Теперь я не полюблю уже.

Айрилиқнинг жабрига кўнди юрагим, кўнди,                    Пред гнётом разлуки смирилось мое сердце, смирилось,
Ёлғиз ўтай майлига, энди севмайман энди.                       Пусть одиноким прейду, теперь я не полюблю уже.
Очдим энди кўзимни,                                                         Открыл теперь свои глаза,
Асрайман ҳар сўзимни,                                                       Берегу каждое свое слово,
Алдамайман ўзимни –                                                         Не обманываю себя -
Энди севмайман энди.                                                        Теперь я не полюблю уже.
Гул деб олибман хасни,                                                      Сочтя цветком, схватил солому,
Ёлғонга бериб нафсни,                                                       К ложному страсть проявил,
Муҳаббат деб ҳавасни –                                                     Сочтя любовью, желание свое
Энди севмайман энди.                                                        Теперь я не полюблю уже.

Айрилиқнинг жабрига кўнди юрагим, кўнди,                     Пред гнётом разлуки смирилось мое сердце, смирилось,
Ёлғиз ўтай майлига, энди севмайман энди.                        Пусть одиноким прейду, теперь я не полюблю уже.

Удеге



Олди кўнглимни мани биргина дилбаргина,                Завоевала душу мою одна милая красоточка,
Тишлари гавҳаргина, лаблари шакаргина.                   Зубки - жемчужины, губки – сладенькие.
Жилвагар бўлди пари сўрубон рахшини тез,               Заблистала пери, убыстрив иноходца своего бег,
Чобуки таргинаю, шўхи ситамгаргина.                         Свеженькая, ловкая, озорная мучительница.
Манда худ қолмади бир зарра каби тоқату тоб,          Во мне впрямь не осталось ни частицы терпения,
Айлагил, ё раб, ани тез муяссаргина.                           Устрой, боже, мне ее скорое достиженье.
Ўртабон ишқ ўтиға жону таним айлади кул,                 Терзая в пламени любви, мои душу, тело испепелила,
Юзи анваргинаю, холи муанбаргина                            Лицом светленькая, с родинкой душистенькой.
Огаҳий, бил, кеча-кундуз ишидур оҳу фиғон,             Огахи, знай, охи-стоны днем и ночью удел того,
Кимгаким учраса бир ёшгина дилбаргина.                   Кому повстречалась красоточка молоденькая.

Поет чуть по другому, чем в оригинале газели. "Восстановил" только бил. Остальное - как звучит.
Из ютьюба
Offtop
aleyküm selam türkiyeden
Turkmenlerden salamlar!
afganistan uzbeklaridan hamalarizga salam...va qoshiq juda ham gozal
Rusiya Azerbaycanlilarindan Ozbek gardashlarimiza Salamlar!!!!!!!!!!
Uyghur qerindashlardin selam!
Latviyadaki Azerbaycan turklerinden O'zbekistana ve Xorezmiye salamlar!
DAHSHAT Super!!!!!!!!

Удеге


Ўйлаганинг сани ҳийлаю найранг,                                Задуманное тобой – хитрость и происки,
Озорларинг жоним олар турфа ранг,                            Муки по тебе душу мою забирают удивительно разно,
Дарду ситамлардан бошларим гаранг,                         Горе, притеснения заморочили мне голову,
Нозик фироғингдан асаблар таранг,                             Нервы внатяжку от разлуки твоей искусной,
Ёндирди ликир-ликирларинг – дод-алам!                   Обжигают твои "лыкыр-лыкыр" – дад-алям!
Ёр-а, дикир-дикирларинг – дод-алам!                        Любимая, твои "дыкыр-дыкыр" – дад-алям!
Зимдан қараб қиқир-қиқир куларсан,                           Исподтишка глядя, смеешься "кыкыр-кыкыр",
Ўлдирди санинг макрларинг, дод-алам!                      Убили твои коварства – дад-алям!

Рақиб келса, қушдан олдин чопарсан,                          Идет соперник – бежишь (быстрее) раньше птицы,
Ўз ёрингни заҳринг сочиб боп(л)арсан,                        Своего любимого, брызжа ядом, ругаешь,
Келар бир кун бадном бўлиб эл ичра,                          Придет однажды с дурной славой средь люда,
Айтганим мен – сан худодан топарсан!                         Что скажу я – бог тебя накажет!(найдешь у бога)
Ёндирди ликир-ликирларинг – дод-алам!                   Обжигают твои "лыкыр-лыкыр" – дад-алям!
Ёр-а, дикир-дикирларинг – дод-алам!                        Любимая, твои "дыкыр-дыкыр" – дад-алям!
Зимдан қараб қиқир-қиқир куларсан,                           Исподтишка глядя, смеешься "кыкыр-кыкыр",
Ўлдирди санинг макрларинг, дод-алам!                      Убили твои коварства – дад-алям!

Охири қуриб кетсин бевафолиқинг,                              В конце концов да засохнет твоя неверность,
Ўйнамай қилинг анчай сабоғлиқни,                               Не играя, выкажите немного зрелости,
Бир бора қўл берсанг бевафога гар,                             Если один раз подашь руку неверному,
Излари кўринмас ғам-хафолиқнинг.                            Следов печали и обиды не видно будет.
Ёндирди ликир-ликирларинг – дод-алам!                  Обжигают твои "лыкыр-лыкыр" – дад-алям!
Ёр-а, дикир-дикирларинг – дод-алам!                        Любимая, твои "дыкыр-дыкыр" – дад-алям!
Зимдан қараб қиқир-қиқир куларсан,                           Исподтишка глядя, смеешься "кыкыр-кыкыр",
Ўлдирди санинг макрларинг, дод-алам!                      Убили твои коварства – дад-алям!

Ошиқ Эркин айтганини қилсаким,                                 Если сделает все так, как сказал влюбленный Эркин,
Асло кам бўлмайди бир умр ҳеч ким,                           Ни в жизнь никто не будет в нужде,(в любви)
Биров кулган бўлсаким садоқатга,                               Если кто-то посмеется над верностью,
Ундайин бевафодан ман-да кечким.                           Да я же отрекусь от такой неверной!
Ёндирди ликир-ликирларинг – дод-алам!                  Обжигают твои "лыкыр-лыкыр" – дад-алям!
Ёр-а, дикир-дикирларинг – дод-алам!                       Любимая, твои "дыкыр-дыкыр" – дад-алям!
Зимдан қараб қиқир-қиқир куларсан,                          Исподтишка глядя, смеешься "кыкыр-кыкыр",
Ўлдирди санинг макрларинг, дод-алам!                     Убили твои коварства – дад-алям!

Удеге



Ғамгин юрак, ғамгузор юрак...                        Грустное сердце, сердце-утешитель...
Бечорани хўрласанг бўлмас.                           Не годится тебе унижать его, бедного.
Сени бугун кўришим керак,                             Мне сего́дня увидеть тебя надо,
Сени бугун кўрмасам бўлмас.                          Мне сегодня нельзя не видеть тебя.

Елкамга юк ташлади осмон,                            Небо бросило груз на мои плечи,
Бу азоблар қўюрми омон,                                Эти му́ки оставят ли невредимым,
Тушун, сени соғиндим ёмон,                           Пойми, затосковал я по тебе ужасно,
Сени бугун кўрмасам бўлмас.                          Мне сего́дня нельзя не видеть тебя.

Балки қуёш кулар эртага,                                 Может, улыбнется солнце завтра,
Очилади гуллар эртага,                                    Расцветут цветы, может, завтра,                                 
Нима бўлса, бўлар эртага,                                Чему бы ни суждено, будет завтра,
Сени бугун кўрмасам бўлмас.                           Мне сего́дня нельзя не видеть тебя.

Узун тунлар бунчалар маҳзун,                          Долгие ночи столь печальны почему,
Маҳзун тунлар бунчалар узун,                          Почему столь долги́ ночи печальные,
Мен эртага яшашим учун                                  Чтоб завтра мог я существовать,
Сени бугун кўрмасам бўлмас.                          Мне сего́дня нельзя не видеть тебя.

Ғамгин юрак...                                                   Грустное сердце...

Удеге



Шукрким, кўнглим осмони уза маҳбуби моҳим бор,         Благодаренье, что в небе моей души лунный возлюбленный мой есть,      (.)
Мисоли Каъбаи олам дегудек саждагоҳим бор.                То, что можно назвать подобием Каабы мира – место моего поклонения есть.   (.)
Қўшиққа тўлдирурман, тўлмаган бўлса, бу оламни,          Песней наполню, если еще не полон, я - этот мир,
Қўлимда сен деган торим, дилимда қанча оҳим бор.       В руке моей мой тар, именуемый ты, в душе моей сколько стонов моих есть.
Сабоҳ роҳатда уйғонмиш ҳамиша булбул оҳидин,           Утро в удовольствиях просыпается всегда от стона соловья,
Менинг ҳам энди булбулдек оҳим бор,                             И у меня теперь, как у соловья, стон мой есть,
Сабоҳлардан гувоҳим бор.                                                 Из утр у меня свидетель мой есть.
Йўқлатмаган ҳар кунинг йилча бўлурму, хай-хай.            Каждый день, когда не заставляешь проведать, году ли равен будет, хай-хай,
Шунчалик шафқат билмас тилча бўлурму, хай-хай.          До такой степени не знающим пощады язычок бывает ли, хай-хай,
Хуш суратинг бир нафас тинч қўймас хаёлимни,               Приятное изображение твое ни на миг не оставляет в покое мое воображение,
Кўз шаҳлою, қош эса Нилча бўлурму, хай-хай.                 Глаза – столь большими, а брови, подобными Нилу, бывают ли, хай-хай.
Ҳар сўзи юз андиша, қилгил  донолигингни,                     Стократно в каждом слове осторожный, покажи свою мудрость,
Кўнгилнинг нозиклиги қилча бўлурму, хай-хай.               Тонкость души как во́лос бывает ли, хай-хай.
Гоҳ ажалгоҳ асалдек сўзларингдан доғдаман,                  Порой от смертоносных сладких слов твоих больно мне,
Жон олиб, жон бергучи шунча бўлурму, хай-хай.             То отнимать, то дарить душу столь изощренным бывает ли, хай-хай.
Васлингнинг умидидин дунёдан ўтиб боргум,                   В надежде на соединенье с тобой прохожу я этот мир,
Қаноатда Сайида филча бўлурму, хай-хай.                       В терпении Саида как слон будет ли, хай-хай.

Удеге



Оқ булутлар аро икки кабутар                                      Меж белых облаков двое голубей
Севги қанотида ёнма ён учар                                        На крылях любви бок о бок летают
Юракларда чексиз орзулар билан.                               С бесконечными в сердцах мечтами.
Самода икковин булутлар қучар.                                  В небе обоих облака обнимают.
Оқ булут, оқ гуллар..  Оқ кабутарлар                            Белое облако, белые цветы.. Белые голуби
Севги оғушида бирга эдилар.                                       В объятиях любви вместе были.
Оқ булут, оқ гуллар..  Оқ кабутарлар                            Белое облако, белые цветы.. Белые голуби
Зулматда бир бирин йиғлаб изларлар                          Во тьме в поисках друг друга плачут..
Ногоҳ осмонимиз бўлди қоп-қора,                               Внезапно наше небо стало черным черно,
Бир зулмат қуршади бизни тобора,                               Все более окружала нас некая тьма,
Қора булут аро излаб бир бирин,                                  Средь черных облаков, в поисках друг друга
Лочинга ов бўлди қушлар бечора.                                 Добычей ястреба стали птицы бедные.
Оқ булут, оқ гуллар.. Оқ кабутарлар                             Белое облако, белые цветы.. Белые голуби
Зулматда бир бирин излаб йиғларлар.                          Во тьме в поисках друг друга плачут..
Оқ булут, оқ гуллар... Оқ кабутарлар                            Белое облако, белые цветы.. Белые голуби,
Ўшал бахтли кунни эслаб йиғларлар.                           Вспоминая тот счастливый день, плачут.
..Биз ҳам улар каби ёнма ён эдик,                                 ..Мы тоже, как они, были бок о бок,
Оқ гулларни териб, бирга юрардик,                              Собирая белые цветы, гуляли,
Орзулар кетидан эргашганча, жим,                               Следуя мечтам, молча
Оппоқ булутларга биз мафтун эдик.                             Были очарованы белыми облаками.
Шунда мен ҳам сени йўқотдим мангу,                          Тут и я потерял тебя навечно,
Сени олиб кетди қора бир қайғу,                                  Одно черное горе забрало тебя,
Энди сен ҳам мендек ёлғизсан, гулим,                         Теперь и ты одинока как я, цветок мой,
Кетдик, бу чаманлар бизга қоронғу...                           Мы ушли, в этих цветниках нам темно...
Оқ булут, оқ гуллар..  Оқ кабутарлар                            Белое облако, белые цветы.. Белые голуби
Севги оғушида бирга эдилар.                                       В объятиях любви вместе были.
Оқ булут, оқ гуллар.. Оқ кабутарлар                             Белое облако, белые цветы.. Белые голуби
Зулматда бир бирин излаб йиғларлар.                         Во тьме в поисках друг друга плачут..


Удеге

Цитата: Versuchung7 от июля 14, 2012, 17:27
http://video.yandex.ru/#search?where=all&text=Ummon - Ket&filmId=44602360-05-12 Если можно - переведите, пожалуйста!!!!
Ну песенка! ;D
Кет! Мени ҳолимга қўй! Кет!                                 Уходи! Оставь меня в покое! Уходи!
Менсизликка кўнгин! Кет!                                    Привыкай к состоянию без меня! Уходи!
Нега тушунмайсан - сени севмайман!                 Почему не понимаешь – не люблю тебя!

Мени ҳолимга қўй!                                                Оставь меня в покое!
Ўйимда яшар ўй -                                                  В моей думе есть дума -
Сени севмайман,                                                    Не люблю тебя!
Сени кечирмайман!                                                Не прощаю тебя!
Қадримга етмадинг,                                               Не оценил(а) меня!
Севгини натардинг,                                               На что тебе любовь!
Энди қайтмагин,                                                    Теперь не возвращайся!
Мени эслатмагин!                                                  Не заставляй меня вспоминать!

Кет! Мени ҳолимга қўй! Кет!                                 Уходи! Оставь меня в покое! Уходи!
Менсизликка кўнгин! Кет!                                     Привыкай к состоянию без меня! Уходи!
Нега тушунмайсан - сени севмайман!                  Почему не понимаешь – не люблю тебя!

Сенсиз - қийналиб,                                               Без тебя – терзаясь,
Сенсиз – азобланиб,                                              Без тебя – мучаясь,
Сенсиз - билмадим,                                              Без тебя – не узнал,
Сенсиз – ақлларим,                                               Без тебя –свой разум,
Сенсиз – ямайман,                                                 Без тебя – заделываю!
Сени – соғинмайман!                                            По тебе – не тоскую!
Сени – кечирмайман!                                            Тебя – не прощаю!

Сен кечир, муҳаббат!                                            Ты прости, любовь!
Ўзингдан кечир!                                                    Заставь отречься от себя!
Сен мени излама,                                                   Ты меня не ищи,
Излама энди!                                                          Не ищи теперь!
Мени ҳолимга қўй,                                                 Оставь меня в покое!
Ўйларимдаги ўй                                                     Дума в моей думе
Сен эмассан энди!                                                  Не ты теперь!
Сени севмайман энди!                                           Тебя не люблю теперь!
Кет! Мени ҳолимга қўй! Кет!                                  Уходи! Оставь меня в покое! Уходи!
Менсизликка кўнгин! Кет!                                      Привыкай к состоянию без меня! Уходи!
Нега тушунмайсан - сени севмайман!                  Почему не понимаешь – не люблю тебя!


Удеге



Чиқ, четга чиқ, аравачи!                      Выйди, выйди в сторону,  арбакеш!*
Бўл, чекка чиқ, аравачи!                     Давай, выйди в сторону, арбакеш!
Чертсин найни сурнайчи!                   Пусть играет на свирели свирельщик!
Ўт ёққунча, э, чойчи!                           Пока не развел огонь парень-чайный!*
Боғдан мева узинглар!                        В саду плоды срывайте!
Дастурхонни тузинглар!                     Составляйте дастархан!*
Тўйда ўйнаб, кулинглар!                    На свадьбе, веселясь, улыбайтесь!
Тўйни тўй деб билинглар!                  Свадьбу свадьбой сочтите!
Осма шўрва осилсин!                          Пусть будет повешена висячая шурпа!*
Паловданам-а босилсин!                   Пусть и из плова прессуются (порции по тарелкам)!
Шарпа ходим айлансин!                     Пусть кружится сотрудник-призрак!*
Белга бўта бойлансин!                        Пусть бута будет обвязана вокруг талии!*
Ўтиринглар меҳмонни!                       Проведите гостя,
Тўлдиринг ёз айвонни!                       Наполняйте летнюю веранду!
Кутинг кутган мен хонни!                   Ждите ту, которую жду я!*
Тўймай қолмасин қорни!                    Пусть живот ее не останется не насытившимся!

*Почему именно аравачи, почему именно ходим, а не хоним и о свадебных традициях Хорезма и всего среднеазиатского Междуречья можно почитать по ссылке http://journal.iea.ras.ru/archive/2000s/2001/Lobacheva_ 2001_6.pdf Не открывается если, то скопировать и вставить в адр. строку или в поиск.
*Именно как чайный можно перевести должность паренька, обязанного рано утром, придя чуть ли не раньше всех развести огонь и обеспечить кипятком (литров сто, два самовара по 50 литров каждый) свадьбу. Чай заваривают и разносят целый день другие. Бывают еще нончи, ароқчи итд.
*Составлять дастархан - разложить по определенной схеме все, чтоб всем сидящим одинаково было доступно выкладываемое - хлеб, сладости, фрукты итд.
*Осма шўрва осилсин - фраза означает "начинайте готовить шурпу висячую", названную так по способу приготовления.
*Бута в данном случае - символ власти на время свадьбы шарпа ходим, распорядителя свадьбы. Кусок материи. Рўмол - всегда то, что на голову.
*Говорить о девушке, женщине, не называя имени позволяет "хон" , обычно являющийся частью женского имени.

Удеге

...Не ожидал от Алишера Гиясиддиновича.  ::) ::) ::)
Огабек Собиров поёт чей-то мухаммас к газели Наваи. Там, где должен прозвучать тахаллус его, неизвестного, слышно "Нишотий", кажется...
Неразборчиво малость. В общем, превел газель Наваи, в песню "допущены" только отмеченные звездочкой строчки. Чуть раньше, в песне "Дилбаргина" Огабек пропустил двустишие с почти гениальным сравнением "Кўзлари кофиргина.."= глаза ее - гяурчики.. Кажись, надобно петь без такой цензуры и, глядишь, Огахи и Наваи стали бы ближе.. нам.


Ўтган кеча мен эрдиму ул сиймтан эрди,*                                 В прошлый вечер был я и та сребростанная была,
Гулшан тўрида масканимиз бир чаман эрди.*                           Розария почетная часть, наше ложе, благоуханная была.

Гулбин аро икки кишига сиғқуча манзил,*                                В тени цветов вмещаюшее лишь двоих пристанище
Булбул била гулдек икимизга ватан эрди.*                               Нам двоим, как для цветка и соловья, домом (родиной) было.

Лола кеби ёқут қадаҳ йўқ тубига дурд,                                     На дне алого, как тюльпан, бокала нет осадка,
Бир шиша май андоқки, ақиқи Яман эрди.                                Бутылка вина вон такая, будто драгоценностью из Ямана была.

Гаҳ мен тутуб ул ичмаку, гаҳ ул тутубон мен,                            То я подносил - пила она, то она подносила – пил я,
Тун ярмиғача иккимизга бу фан эрди.                                       До середины ночи нам двоим это (изучаемой) наукой было.

Ул тутқач аёғ, мен аёғиға қўюбон юз,                                        С ног она свалилась – я лицо(свое) прислонил к ее ногам,
Исор анга кўздин бори дурри Адан эрди.                                Из глаз (моих) ей награда – вся жемчужиной Адана была.

Маст айлади гаҳ нозу гаҳе арбада оғоз,*                                  Опъяненная, она то кокетничала, то начинала ссору,
Кўксум кеби чок этган анга пираҳан эрди.*                              Разорванное(что-то), как моя грудь, ей платьем было.

Эгнимга солиб такъяю бўйнумға солиб қўл,                              Опершись о мое плечо, обняв меня за шею,
Титраб кўнгулу жисмим аро юз шикан эрди.                            Дрожа, она меж моими душой и телом стократно металась.

Гулзор аро сармаст узалди кўзи янглиғ,                                    Глаза словно хмельные, растянулась средь цветника,
Жон мулкида ул уйқусидин юз фитан эрди.                              В царстве души от того ее сна интриг сотня была.

Мен доғи юзумни кафи пойиға қўюб маст,*                              Я, уткнувшись опять лицом к ее ногам, (стал) пьян,
Гулбарг уза кирпикдин агарчи тикан эрди.*                             На цветочном листе ресница колючкой была.

Бу навъ уюдумким, мени уйғотқучи тонгла                               В таком виде уснул я, и разбудившим меня утром
Юз сиймфишонлиғ била шоҳи Хўтан эрди.                              Лицо(мое) в среброрассыпании царем Хотана было.

Ҳажр эмди Навоийни гар ўлтурса, не армон *                          Даже если убьет теперь разлука Наваи, нет армана столько,
Мунчаки, мурод анга бу важҳи ҳасан эрди.*                            Цель достигнутая для него хорошей наградой была.

Арман - неутоленное желание, несбыточная мечта.

Удеге

                                                        Содержание

Стр.           Исполнитель                                Название
1.
           1.   Севара Назархан.                            Ялла жоним.
           2.   Шахзода.                                         Тилайман.
           3.   Дадахон Хасан.                               Лайло.
           4.   Лола Ахмедова.                               Болича.
           5.   Охун Мадалиев.                               Бу дунёда..
           6.   Шахзода.                                          Қора кўзларинг.
           7.   Дилдора Ниёзова.                            Рўмолим.
           8.   Зиёда.                                               Қаро кўзлар.
           9.   Зиёда.                                               Эй муҳаббат
         10.   Асилбек Негматов                            Гули
         11.   Ботир Қодиров                                 Алдамадим
2.
         12.    Божалар                                          Джида
         13.    С. Рахимхан и Райхон                    Абадий
         14.    Лариса Москалева                         Шошма, вақт
         15.    Севара Назархан                           Сен
         16.    Шахзода                                        Тўрт қадам
         17.    Ф. Жуманиёзова                             Ўтираман
         18.    Дилдора Ниёзова                          Ишим йўқ
         19.    Кумуш Раззакова                           Ёмғир
         20.    Ф. Жуманиезова                             Ялла хабиби
         21.    Шаҳризода                                    Дарё тошқин
         22.    Шаҳризода                                     Свадебная песня
         23.    Кумуш Раззакова                            Не забывай меня
3.
         24.    Афганская группа                         Ёр йўрага кўчаларни
         25.    Ф. Жуманиёзова                             Юрак
         26.    Насиба Абдуллаева                      Ойдин кўчалар
         27.    Азиза Ниёзметова                          Бир муҳаббат тарихи
         28.    О. Назарбеков                               Мени севиб қолсайдинг
         29.                                                           Рад этилган, жазоланган...
         30.    ..............................                         Йиғлама, муҳаббат
         31.    Роксана                                           Шунчаки
4.
         32.    Севара Назархан                            Сумбулаю сумбула
         33.    Зиёда                                              Мазим
         34.    Сурхон гуруҳи                                Қоракўз қиз...
5.
      35.    Зулайҳо Бойхонова                          Юрак куйса, қандайин кулай..
6.     
         36.    Умидахон                                       Сендадур кўнглим..
         37.    Ортиқ Отажонов                              Умр ўтар..
         38.    Ортиқ Отажонов                             Куйлар..
         39.    Севара Назархан                            Кўргим келар сизни негадир..
         40.    Лариса Москалева                          Дарёдан оқиб келади шода-шода марварид..
         41.    Шахзода                                          Ҳаёт, айт...
         42.    Народная песня, танец                  Жонимга бордим бир кеча..
         43.    Хусан                                              Соғиндим..
         44.    Муродбек Қиличев                         Кетайлик
         45.    Ўлмас Оллоберганов                     Лазги. Қайси фалак буржининг..
         46.    Ҳулкар                                            Лазги. Илоҳийдан бир куй бор..
         47.    Лайло                                              Жонгинам..
7.
         48.    Насиба Абдуллаева                       Лазги. Кўрдим, неки пари келар..
         49.    Зиёда                                              Сенга озор бердим кўп бора..
         50.    Дилсўз                                            Мени эслама
         51.    Дилсўз                                            Бегим..
         52.    Райҳон                                            Севгилим..
         53.    Бону                                                Қора тун..
         54.    Зиёда                                               Сайдинг қўябер, сайёд..
         55.    Севара Назархан                             Бу оқшом..
         56.    Севара Назархан                            Бир кам дунё..
         57.    Шахзода                                          Пахтакор..
         58.    Отабек и Наргиза                            Ўхшамас..


Удеге

8.
         59.    Отабек Муҳаммадзоҳид                    Шам..
         60.    Озодбек Назарбеков                          Қачон..
         61.    Озодбек Назарбеков                          Севдим..
         62.    Ботир Қодиров. Ғ. Ёқубов                  Эй, дил..
         63.    Дилсўз                                                Жонимнинг озори..
         64.    Наргиз Мусаева                                  Алвидо..
9.
         65.    Гуруҳ                                                   Атрофимда..
         66.    Миродил и Дилноза                           Қарамайсиз..
         67.    Сардор Мадалиев                              Бўри...
         68.    Сардор Мадалиев                              Сени ҳеч ким севолмайди менингдек..
         69.    Феруза Жуманиёзова                          Қўрқаман..
         70.    Феруза Жуманиёзова и афганка         Ёрнинг гули келди, ўзи келмади..
         71.    Юлдуз Усмонова                                Гар ўлсам..
         72.    Юлдуз Усмонова                                Дунё ўзи ашнақа..
10.
         73.    О. Назарбеков и Оролмирзо              Гар нолисак...
         74.    Нилуфар Усмонова                             Қарай оласанми...
         75.    Отабек Муҳаммадзоҳид                     Муҳаббат боғига кирмадим бир бор..
         76.    Рухшона                                              Воҳ-воҳ тўрам..
         77.    Рухшона                                              Сой бўйида юрган йигит..
         78.    Рухшона и Божалар                            Чегаралари...
         79.    Озода Саидзода                                 Холос..
         80.    Ширин                                                 Ёр галади..
         81.    Ф. Умаров                                            Ўн саккизга кирмаган ким бор..
         82.    Ф. Умаров                                            Умр ўтмоқда..
         83.    Муаззам Ғофурова                              Ғунча эдим, гул бўлдим..
         84.    Рухшона                                              Юрагим..
         85.    Дилдора Ниёзова                               Санамжоним сувга чиқар...
         86.    Дилдора Ниёзова                               Йўқотма..
         87.    Шахзода                                              Ишон..
         88.    Божалар                                              Клёш..
         89.    Н. Абдуллаева и М. Йўлчиева            Муножот. Кеча келгумдур..
11.
         90.    Отабек Муҳаммадзоҳид                     Бир тош отдим деразага..
         91.    Марҳабо Каримова                             Жаннатдаги кундошим
         92.    Сардор Мадалиев                               Мен сени севдиму севилмоқ қолди..
         93.    Алишер Файз                                       Керакмас..
         94.    Улуғбек Раҳматуллаев                        Капалак..
         95.    Фарангиз Шамшиева                           Йўқ! Қайтмас бу орзулар..
         96.    Сардор Мадалиев                              Қоши қаролар..
         97.    Раҳматилла Юсупов                           Келинчак..
         98.    Озодбек Назарбеков                          Яна ман...
         99.    Озодбек Назарбеков                          Жоним. Энди мен кўнглимни узолмайман..
       100.    Севара Назархан                                Севги-алам..
       101.    Севара Назархан                                Оқ қушлар..
       102.    Фарҳод ва Ширин                               Кўкда варрак бор эди..
12.
       103.    Севинч Мўминова                               Олиб кет..
       104.    Озодбек Назарбеков                          Агар мен ҳаққа ён бўлсам...
       105.    Ирина Аббасова                                 Майда, майда...
       106.    Фарҳод ва Ширин                               Санамжон..
       107.    Умидахон                                            Ёрим бор...
       108.    Нилуфар Усмонова                             Айбим – севганим..
       109.    Ирода Носирова                                 Кел. Муҳаббат йўллари чалкаш, адоқсиз...
       110.    Лола                                                     Кулайми ё кетайми..
       111.    Б. Закиров.                                           Джан
       112.    Озодбек Назарбеков                           Кимлар..
       113.    Мустафо Фаттоев                                Занг. Ҳай, нозанин...
       114.    Феруза Жуманиёзова                           Ҳай, гул, хуш кўрдим сани...
       115.    Райҳон                                                 Юрак уради...
       116.    Народная песня                                  Келин салом из Бухары
       117.    Севара Назархан                                 Галдир. Беқасам тўнлар кийиб...
       118.    Нодира Пирматова                             Галдир. Мен дутор билан туғишкан...
13.
       119.    Мавлуда Асалхўжаева                        Қўрқоқсан..
       120.    Ирода Юсупова                                  Хиёнатнинг кечирими йўқ, йўқ, йўқ...
       121.    Райҳон                                                Унутаман...
       122.    Ҳожибой Тожибоев                            Ўзбекнинг гапи қизиқ... ( Разговорная речь)
       123.    Озодбек Назарбеков                          Сени кўрдим қайданам...
       124.    Маҳмуд Номозов (Сурхон)                 Қишлоғим..
       125.    Давр                                                    Излайман...
       126.    Н. Абдуллаева и Каниза                     Кўргим келади...
       127.    Маҳмуд Номозов                                Чиқдим тоғлар бошига..
       128.    Наврўз Собиров                                  Ўп, ўп..
       129.    Наврўз Собиров                                  Кетдингиз...
       130.    Наврўз Собиров                                  Ёмондир. Сен, гўзал, уйқума гирма гежалар..
       131.    Озода Саидзода                                 Ёр-ёр айтманг..
       132.    Светлана Са(г)диева                           Алвидо
       133.    Мурат Кекилли (турецк.)                    Бу оқшом ўламан..
14.
       134.    Уммон                                                 Қандай унутдинг..
       135.    Райҳон                                                Сумбулаю сумбула..
       136.    Хуршид Расулов                                 Бегонаман. Бу мусофир шаҳрида..
       137.    Божалар                                              Хоразмча
       138.    Хуршид Расулов                                 Бу дунё....
       139.    Озодбек Назарбеков                          Энди севмайман...
       140.    Оғабек Собиров                                  Олди кўнглимни мани биргина дилбаргина...
       141.    Оғабек ва Бунёд                                  Ликир-ликир...
       142.    Жаҳонгир Отажонов                            Соғиндим..
       143.    Зулайхо Бойхонова                             Хай-хай..
       144.    Жаҳонгир Отажонов                            Икки қалб..
       145.    Уммон                                                  Кет
       146.    Жаҳонгир Отажонов                            Чиқ, четга чиқ, аравачи...
       147.    Оғабек Собиров                                   Ўтган кеча мен эрдиму...

Удеге

148.  Асал Шодиева. Қайдасан..


Ой ҳам ботар, қуёш ҳам ботар,           И луна закатывается, и солнце закатывается,
Ўтаётир умр зувиллаб,                         Проходит жизнь мчась,
Сен қайдасан, қайдасан, эркам?         Ты где, ты где, мой ласковый?
Сенсиз қалбим қолди ҳувиллаб.         Без тебя душа моя осталась опустошенная.

Бу кўнглимнинг кўчалари кўп,            У души моей улиц этих много,
Кириб чиқар хаёл бирма бир,             Дума исходила одну за другой,
Шомлар келиб, тун рўмол ёяр,           Вечера приходят, ночь платок развертывает,
Чироқ ёқсанг, ёришмас ахир.             Зажжешь свет, не посветлеет ведь.

Бу дунёда билганим ўзинг,                 Тот, кого я познала в этом мире – ты сам,
Сендан бошқа илинжим йўқдир,        Кроме тебя надежды у меня нет,
Пешонамга ёзилган ўзинг,                  На роду́ мне написанный – ты сам,
Билсанг, сенга боғланган тақдир.      Знаешь, с тобой связана судьба.

Сирлашаман тушимда гоҳи,                То делюсь секретами во сне,
Ўнгимда гоҳ бўларсан пайдо,             То наяву появляешься предо мной,
Гоҳ йиғлатиб, гоҳо суйдириб,            То заставляя плакать, то влюбляя,
Куйлатасан юрагимни, оҳ!                  Заставляешь петь мое сердце, ох!

Сен қайдасан, қайдасан, эркам?         Ты где, ты где, мой ласковый?
Ўтаётир умр зувиллаб.                         Проходит жизнь мчась,
Сен қайдасан, қайдасан, эркам?         Ты где, ты где, мой ласковый?
Сенсиз қалбим қолди ҳувиллаб...       Без тебя душа моя осталась опустошенная.

heckfy

Цитата: Удеге от июля 16, 2012, 08:36
                                                        Содержание

Стр.           Исполнитель                                Название
Сколько проделанной работы!!!! Респект и уважуха вам!!!!!! ;up:

Удеге

149. О. Назарбеков. Божалар. Рухшона. Жононим.
     


Ҳой, сен! Қулоқ сол менинг оҳимга!                            Хей, ты! Прислушайся к моему стенанью!
Оҳ ураман сен тушганда ёдимга!                                 Охаю-вздыхаю, когда ты приходишь в память!
Тоқат этолмовдим – келдим боғингга,                         Не смог терпеть я – пришел в твой сад,
Соллона-товлана бир чиқ, жононим, жононим!          Кокетливо качаясь, блистая, выйди разок, джананым, джананым!

Кеча-кундуз кўзим сенинг йўлингда,                           Днем и ночью глаза мои на твоих дорогах,
Гумбурлайди гоҳи дутор  қўлимда,                              Грохочет порой дутар в моей руке,
Келиб турибман мен борар йўлингда,                          Пришел, стою я на дороге, по которой ходишь ты,
Соллона-товлана бир чиқ, жононим, жононим!           Кокетливо качаясь, блистая, выйди разок, джананым, джананым!

Қирқ кун бўлди, бир кўрмадим юзингни,                     Сорок дней уже, как не видел ни разу твое лицо,
Кўнглимда хат этиб, тутдим сўзингни,                         В душу свою записав, я берег твое слово,
Кутиб турибман, бир чиқар деб, ўзингни,                     Может, выйдет раз, думая, стою, ожидая тебя саму,
Соллона-товлана бир чиқ, жононим, жононим!           Кокетливо качаясь, блистая, выйди разок, джананым, джананым!

Ҳой, сен! Қулоқ сол менинг оҳимга!                             Хей, ты! Прислушайся к моему стенанью!
Оҳ ураман сен тушганда ёдимга!                                  Охаю-вздыхаю, когда ты приходишь в память!
Тоқат этолмовдим – келдим боғингга,                          Не смог терпеть я – пришел в твой сад,
Соллона-товлана бир чиқ, жононим, жононим!           Кокетливо качаясь, блистая, выйди разок, джананым, джананым!

Некоторые слова пришлось предположить..

Удеге

150. Лайло. Сени кўрганимда..


Сени кўрганимда, сени кўрганимда – ақлдан озаёздим... ақлдан озаёздим...       Увидела тебя, увидела тебя – чуть с ума не сошла, чуть с ума не сошла...
Нигоҳлар илк бор учрашиб қолганда, айладинг сен зор, қилганда илк қадам     Когда взгляды впервые встретились, томил ты, когда сделал первый шаг,     
Ўша майин шаббода мени эркалаганича эсди мен томоним ўзгача.                       Тот нежный ветерок, лаская меня, подул в мою сторону по особому.
Мен билолмайман, чидаёлмайман, сония сенсиз – асрлар.                                     Не могу знать, не могу терпеть, мгновенье без тебя – целые века.
Мен ишонмайман, тушунолмайман, ҳаёт сенсиз – не кеча.                                      Не могу верить, не могу понять, жизнь без тебя – это что за ночь.
Сени кўрганимда, сени кўрганимда – ақлдан озаёздим, ақлдан озаёздим...          Увидела тебя, увидела тебя – чуть с ума не сошла, чуть с ума не сошла...
Тан оламан мен, сенсиз тундир борлиқ. Аслида ҳам сен – ҳаёт берган ёрлиқ.      Признаю я, без тебя все сущее – ночь. И на самом деле – ты подарок жизни.
Бу бахтимдан энди асло воз кечолмайман, севаман сени мен, сени севаман.        От этого счастья своего я не могу отречься, тебя люблю я, тебя люблю.
Мен билолмайман, чидаёлмайман, сония сенсиз – асрлар.                                      Не могу знать, не могу терпеть, мгновенье без тебя – целые века.
Мен ишонмайман, тушунолмайман, ҳаёт сенсиз – не кеча.                                       Не могу верить, не могу понять, жизнь без тебя – это что за ночь.
Сени кўрганимда, сени кўрганимда – ақлдан озаёздим, ақлдан озаёздим...           Увидела тебя, увидела тебя – чуть с ума не сошла, чуть с ума не сошла...


Удеге

151. Алишер Зокиров. Дўст бўлиб қол.


Майли, жоним, севмасанг ҳам,                             Пусть, джаным, хоть и не любишь,
Ишқимда қон ютмасанг ҳам,                                В любви ко мне хоть и не терзаешься,
Тунлар бедор кутмасанг ҳам,                               Ночами, неспящая, хоть и не ждешь, 
Ҳеч бўлмаса, дўст бўлиб қол!                               Хотя бы другом останься!

Соғиниб-соғиниб, юрак йиғлайди,                      По тебе тоскуя, тоскуя, сердце плачет,
Кутавериб, кутиб, кўзим чарчайди,                      В ожидании долгом, ожидая, глаза мои устают,
Ёлғиз сени кўнглим, кўнглим қўмсайди,              Одну тебя душа моя, душа моя а́лчет,
Ҳеч бўлмаса, дўст бўлиб қол!                              Хотя бы другом останься!
Ҳеч бўлмаса, Шоира деган дўст бўлиб қол!        Хотя бы останься другом по имени Шаира!

Севги дорига кўнглимни осай,                            На виселице любви повешу же свою душу,
Осмонлар олис, қайга ҳам қочай,                        Небеса далеки, и куда я побегу́,
Фақатгина сенга жонимни берай,                         Джаным, только лишь тебе да отдам свою душу,
Ҳеч бўлмаса, дўст бўлиб қол!                              Хотя бы другом останься!

Удеге

Цитата: Удеге от июля 19, 2012, 15:43
Джаным, Только лишь тебе да отдам свою душу,

152. Алишер Зокиров. Тўй кечаси.



Гул шохига чиқма, ҳилол,                  На ветку цветка не взбирайся, молодая луна,
Гулдак юзинг тирналмасин!               Твое лицо, подобное цветку, пусть не исцарапается!
Ёдга тушсам, сурма хаёл,                    На память если приду, не предавайся думам,
Ёрим, жонинг қийналмасин!                Моя любимая, душа твоя пусть не мучается!
Сени кутар тилло айвон,                     Тебя ждет золотая веранда,
Бор янги ёр гўшасига!                         Иди в уголок нового любимого!
Сен келмадинг, мен, нотавон,            Ты не пришла, беспомощный, я
Кирдим кўнгил кўчасига!                   Зашёл в улицу души! (предался переживаниям)
Ёлғончи ёр, ёт ёнида                          Обманщица любимая, рядом с чужим
Сени кўриб, тўлғонмадим!                 Тебя увидев, не взбунтовался я!
Тўй кечаси тўйхонада                         В вечер свадьбы на свадебном дворе
Гулхан ёнди, мен ёнмадим!                Пылал костер, не запылал я!
Ўшал кеча, қаро тунда                        В тот вечер, черной ночью
Гулхан ёнди, мен ёнмадим!                Пылал костер, не запылал я!
Ойсиз тунлар титрар ҳайрон,             Безлунные ночи дрожат в изумлении,
Қўлларингдан тутганим йўқ!              За руки тебя не держал я!
Кезганим йўқ сен-ла чорбоғ,              Не гулял с тобой в загородном саду,           
Гул юзингдан ўпганим йўқ!                Твое лицо, цветок не целовал я!
Момолар ҳақ: севги эртак,                  Мудрые женщины правы: любовь – сказка,
Ким муродга, севиб, етди?                  Кто достиг цели, любя?
Сен уйингга бор, келинчак,                Ты в дом свой иди, невесточка,
Менинг уйим куйиб кетди!                  Мой дом сгорел дотла!
Ёлғончи ёр, ёт ёнида                           Обманщица любимая, рядом с чужим
Сени кўриб, тўлғонмадим!                 Тебя увидев, не взбунтовался я!
Тўй кечаси тўйхонада                         В вечер свадьбы на свадебном дворе
Гулхан ёнди, мен ёнмадим!                Пылал костер, не запылал я!
Ўшал кеча қаро тунда                         В тот вечер, черной ночью
Гулхан ёнди, мен ёнмадим!                Пылал костер, не запылал я!

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр