Главное меню
Мы солидарны с Украиной. Узнайте здесь, как можно поддержать Украину.

Język polski (Польский язык)

Автор sznerzs, октября 20, 2003, 19:36

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Vertaler

Цитата: lehoslav от августа 24, 2011, 15:55

Цитата: Vertaler от августа 24, 2011, 15:41
Клитика ś явно показывает, что by — первое слово предложения.

:???
Уточняю:

если ś стоит не после глагола, оно стоит после первого ударного слова простого предложения, в котором находится.

Tyś, byś, czyżbyś, Małgorzatko godnaś uwielbienia и т. д.

Я не прав?
Стрч прст в крк и вынь сухим.

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Цитата: Vertaler от августа 24, 2011, 16:05
Я не прав?

По крайней мере если оно «прицеплено» к семантически праздному «że», то оно не обязательно стоит после первого слова.
"No to się żeś popisał"
"No tutaj to się żeś chłopie rozpędził"
Или я вас неправильно понял?
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Vertaler

Стрч прст в крк и вынь сухим.

Łukasz

Цитата: lehoslav от августа 16, 2011, 21:52
[l] - [w]: to bardzo ważna kreseczka. Trzeba ją od razu zauważać :umnik:
Trzeba po prostu zapamiętać prostą zasadę: w rodzimych słowach słowiańskich jak po rosyjsku jest miękkie [lʲ], to po polsku jest l, jak po rosyjsku jest [ɫ], to po polsku ł.
Dawno był inny pomysł polskie "Ł" miało być pisane jako "L",  a "L" jako "L' " z jerem miękim więc byłoby tak jak w ruskim. Tylko, że fonetycznie prawidłowe polskie "Ł" to twarde "L" . Polska była krajem uchodźców z zachodu, a ci bełkotali i wygłaszali polskie "Ł" jako "U" niskozgłoskotwórcze u potomków i "homosowietikus" usunieto, złamanie regulaminu"U" niskozgłoskotwórcze jest do dziś. Po wygłosie "Ł" można rozpoznać etniczność i klasę społeczną.

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Цитата: Łukasz от сентября 13, 2011, 03:08
Tylko, że fonetycznie prawidłowe polskie "Ł" to twarde "L" . Polska była krajem uchodźców z zachodu, a ci bełkotali i wygłaszali polskie "Ł" jako "U" niskozgłoskotwórcze u potomków i "homosowietikus" czyli potomków klasy chamów to "U" niskozgłoskotwórcze jest do dziś. Po wygłosie "Ł" można rozpoznać etniczność i klasę społeczną.

To taki trolling, czy prawdziwa choroba psychiczna?
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

Czy mowią po polsku "tołsty, tonki, nano troling"? Albo jak...
Nie mam teraz słownika pod ręką
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Pinia

tonka to rodzaj bobu
tołsty - nie spotkałam poza nazwiskiem
nano trolling też nie spotkałam
All people smile in the same language!

Demetrius

A tut u was pocieszno. Polskiego nie znam zupełnie, lecz ten temat zaprenumerują. (Это хоть читабельно?)

Pinia

Demetrius, brawo! Pierwsze koty za płoty! {czyli pierwsza próba pisania po polsku udana  :yes:]
Zapraszamy!  :yes:
All people smile in the same language!

Łukasz

Цитата: Искандер от сентября 13, 2011, 09:55
можна быўо роспозначь. Сейчас уже нет.
Można i teraz. Ostatnio była u mnie ciekawa pogawętka jakiś oszołom polityczny złorzeczył o polityce, miał takie potrzeby ale wysłowił się "Polacy słowianie".  Zapytałem  jego jacy słowianie bierz 10 ludzi z ulicy i wskaż twarz słowianina. Oszołom zdurniał.
Etnicznych Polaków słowian można rozpoznać po wygłosie "Ó", "Á", "É", "RZ", "Ż", "CH", "H" i innych głosek.
W Polsce są 3 procenty osób sprawnych językowo. Kim jest pozostałe 97 procent osób?
Oczywiście niesprawne językowo. Tylko 77 procent osób to osoby mające kłopoty ze zrozumieniem tekstu.
Poczytajcie sobie http://salq.blox.pl/2007/02/Czytelnictwo-w-Polsce-a-wtorny-analfabetyzm.html

   


lehoslav

Цитата: Łukasz от сентября 14, 2011, 05:02
Etnicznych Polaków słowian można rozpoznać po wygłosie "Ó", "Á", "É", "RZ", "Ż", "CH", "H" i innych głosek.

Tzn? :eat:
I jaki jest związek między wymową a umiejętnością zrozumienia tekstu pisanego?
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.


Искандер

Хочется спросить за глагол wejść
Wszedł
Weszła
Wszedłem albo weszłem?
Weszłam albo wszedłam?
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Цитата: Искандер от октября  6, 2011, 08:46
Wszedłem

Так надо.

Цитата: Искандер от октября  6, 2011, 08:46
weszłem

Разговорная форма. Некоторых граммар-наци очень бесит. С другой стороны, некоторые нормативисты допускают ее в «разговорном стандарте».

Цитата: Искандер от октября  6, 2011, 08:46
Weszłam

Так надо.

Цитата: Искандер от октября  6, 2011, 08:46
wszedłam

Иногда появляется, но однозначно как гиперкорректная форма.
Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Pinia

Цитата: lehoslav от октября  6, 2011, 09:30
Цитата: Искандер от октября  6, 2011, 08:46wszedłam
Иногда появляется, но однозначно как гиперкорректная форма.
All people smile in the same language!

Искандер

Ładowaju/Ładuju/Ładowam... seriału "Wiedźmin". Z polskoj drożenkoj dźwienkowej. Będę oglądać.
"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

lehoslav

Wenn mit mir und denn noch drey Personen es vorbey ist in unserem Dorf, alsdann wird wohl niemand recht wissen, wie ein Hund auf Wendisch genannt wirdt.

Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12


Искандер

"Niech żyją POLACY!! Ponieważ polacy są rasej nadczłowieków. Od nich jest przyszłość planety. Oni przeżyją nawet wojną atomowę, dlatego, że polacy są wieczni, bo chtoniczni. I dadzą potomstwo, które też będzie polakami i polkami. Niech żyjemy, hura!.." (c) Awwal12

Pinia

All people smile in the same language!

Быстрый ответ

Обратите внимание: данное сообщение не будет отображаться, пока модератор не одобрит его.

Имя:
Имейл:
Проверка:
Оставьте это поле пустым:
Наберите символы, которые изображены на картинке
Прослушать / Запросить другое изображение

Наберите символы, которые изображены на картинке:

√36:
ALT+S — отправить
ALT+P — предварительный просмотр